Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Clasa: I B
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi lucru manual
Unitatea tematică: Bucuriile iernii
Forma de realizare: lecţie integrată
Tema lecţiei: Jucării ṣi jucării – Hârtia
Subiectul: Omul de zăpadă
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Competenţe specifice
Competenţe integrate:
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
Şcoala Gimnazială Sascut
Şcoala Primară Bereşti (structură)
Clasa I B
Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
Muzică şi mişcare
Obiectiv fundamental
Obiective operaţionale
a. Cognitive :
OC 1 -să denumească corect elemente specifice anotimpului de iarnă;
OC 2 -să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
OC 3 - să aplice tehnici de lucru adecvate (rulare, decupare, lipire, asamblare);
OC 4 -să să realizeze lucrările propuse, în mod original;
OC 5 –să interpreteze în colectiv cântece de iarnă
Şcoala Gimnazială Sascut
Şcoala Primară Bereşti (structură)
Clasa I B
Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
b. Psiho-motorii:
OM 1 – să mânuiască atent, eficient şi cu îndemânare instrumentele şi materialele de lucru
OM 2 – să manevreze cu grijă hârtia şi produsele din hârtie
c. Afective:
OA 1 -vor manifesta dorinţa de afirmare
OA 2 -vor relaţiona pozitiv în cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinii
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, Turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ : planşă ciorchine, sticle de plastic, coli de hârtie albă, coşuleţe cu materiale (carton colorat, hârtie creponată,
lipici, foarfece)
c) Forme de organizare : frontală, individuală.
d) Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza produselor
activității.
Şcoala Gimnazială Sascut
Şcoala Primară Bereşti (structură)
Clasa I B
Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
II. Temporale
Ora are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative subsumate temei şi
obiectivelor lecţiei. Ora este a 3-a oră din totalul de 4 ore al unităţii tematice.
III. Umane
Clasa are un număr de 14 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice:
MEN -„Programa pentru disciplina ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Lucian Stan, Ileana Stan şi Elisabeta Botezatu , Abilităţi practice- ghid metodic clasele I-IV, Editura Aramis, Bucureşti, 2003.
Şcoala Gimnazială Sascut
Şcoala Primară Bereşti (structură)
Clasa I B
Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
SCENARIU DIDACTIC
Intuirea materialului
Obtinerea Carton
performantei colorat
OC4 Elevii vor lucra individual şi vor realiza omul de Exercitiul Respectarea
zăpadă, în mod original. Foarfece Individual tehnicii de lucru
OM1
În timpul lucrului, elevii vor audia cântece de iarnă. Lipici
OA2 Evaluare practică
Hartie
creponata
estetic.