Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: 11-12 ÎP/Î; 11ET/E


PROFESOR: Ira Cateli
DISCIPLINA: Geografie fizică generală
UNITATEA DE INVATARE: Litosfera
SUBIECTUL: Procese și forme de relief create de acțiunea precipitațiilor
TIPUL LECTIEI: Predare- învățare
UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ
a) cognitive
- să indice cele două acțiuni ale pluviodenudarii asupra solului pe baza imaginilor
vizionate din lecția AELȚ
- să definească noțiunile de rigolă, ravenă și ogas pe baza noțiunilor dobandite,
- să descrie părțile componente ale unui torent pe baza analizei imaginilor din
lecție,
- să enumere trei măsuri de prevenire a torenților și trei măsuri de combatere si
incetinire a torenților, pe baza cunostintelor dobandite,
b) metodologice
- să constientizeze efectele negative ale unui torent asupra mediului inconjurator

MATERIALE DIDACTICE
- atlasul școlar, manualul, retroproiector, lecția AEL, calculatorul

STRATEGII DIDACTICE
a)centrate pe acțiunea profesorului- explicația,
b)centrate pe activitatea elevului: conversatia euristica, conversația catehetică,
expunerea, obsevația, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, descoperirea,desenul
geografic, comparația, problematizarea.

Organizarea: frontala, individuală.


Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare
lecției didactice
Evocare -Li se cere elevilor sa răspunda la - elevii ascultă întrebarile, - dialoguul Observarea
urmatoarele intrebari. se gandesc , formuleaza - conversația comportamentului
- Ce este relieful? raspunsurile corecte. elevilor
- Care sunt formele majore de relief ale Analiza
continentelor și bazinelor oceanice? răspunsurilor
-Care este cauza formării megareliefului și a primite
macroreliefului?
- Care sunt parțile componente ale unui
vulcan;
Se discută impreuna cu elvii imaginea de pe - asculta întrebarea si Conversația Analiza
retroproiector.Elevii sunt intrebati – Ce factor formuleaza raspunsul răspunsurilor
credeti ca a generat acele șanțuri? corect
Realizatea Elevii sunt anunțați că vor discuta despre - elevii noteaza in caiete Expunerea Obsevarea
sensului Procese si forme de relief create de acținea titlul lectiei. comportamentul
precipitațiilor. elevilor
Se noteaza pe tabla titlul lecției
Elevii sunt îndrumați sa analizeze imaginea Conversația Analiza
prezentată pe calculator și să dea clik pe -elevii asculta Expunerea răspunsurilor
derulare să vada ce se intamplă. instructiunile si observa Dialogul primite
Se stabilesc impreuna cu elevii condițiile ce acest proces, Obsevarea
trebuie indeplinite pentru a se declansa Conversația comportamentul
pluviodenudarea. Expunerea elevilor
Elevii sunt rugați să priveasca in partea Dialogul
dreapta a calculatorului și să vada cum are - elevii analizează
loc izbirea si spalarea in suprafată a solului. imaginea si observă cum
In urma analizi acestor imagini , elevii sunt acționează
intrebati cum pot combate efectele negative pluviodenudarea pe două
ale pluviodenudarii. direcții-izbire și spălare. Analiza
De ce nu se poate vorbi de pluviodenudare in - iși noteaza in caiete Conversația răspunsurilor
pădurea ecuatorială? pluviodenudarea si cele Problematizarea primite
Pe ecranul calculatorului va aparea un alt doua acțiuni izbire si Expunerea
proces- șiroirea.Elevii sunt rugați sa dea clik spalare. Dialogul
pe derulare si sa vadă cum se formeaza - raspund la intrebările
rigolele, ravenele, ogașele.In partea dreapta a adresate.
ecranului , elevii pot observa profilul
transversal al unei igole, a unei ravene, a unui
ogas. - isi notează in caiete cele Conversația Obsevarea
Se definesc cele trei forme de eroziune. trei forme de eroziune Expunerea comportamentul
Pe ecranul calculatorului vor apărea aparute in urma siroirii, Dialogul elevilor
torenții.Elevii sunt rugați sa dea clik in partea noteaza definitiile.
stanga si sa observe cum se formeaza un
torent.
Se poarta o discuție cu elevii despre părtile - elevii observă cum se
componente le unui torent.Se stabilesc formeaza un torent,
procesele mecanice specifice fiecarei parti identifică părțile
componente ele torentului. componente ale unui
Se cere elevilor sa analizez si organismul torent, -
torential din manual, de la pagina 41. observa, analizează și
Vor fi rugati elevii sa dea clik pe eroziune desenul din manual, de la
regresiva si se va discuta despre eroziunea pagina 41.
regresiva din bazinul de receptie al torentului.
Se vizualizeaza poze cu torenti, rigole,
ravene, ogașe
Se vor discuta cu elvii principalele masuri de
prevenire si combatere ale unui torent.
Reflecția Se vizualizează poze cu torenti, rigole, - elevii privesc Observația Obsevarea
ravene, ogașe din Republica Moldova. analizează, comportamentul
elevilor

Li se oferă elevilor un test de evaluare. - elevii citesc si Dialogul Analiza


completeaza răspunsurile Conversația răspunsurilor
corecte. primite

Extensie Elevii au de pregătit lecția Asculta si noteaza expunerea

S-ar putea să vă placă și