Sunteți pe pagina 1din 4

Colegiul Economic “Anghel Rugină” Vaslui

Proiect de lecţie
Profesor: Ciucă Liliana
Data: 30.04.2010
Clasa: a IX-a I
Obiectul: Matematică
Subiectul lecţiei: Funcţia de gradul al II-lea: aplicaţii
Tipul lecţiei: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
Obiective operaţionale: În cadrul lecţiei elevii trebuie:
O1: să recunoască o funcţie de gradul al II –lea
O2: să reprezinte grafic funcţie de gradul al II-lea
O3: să scrie coordonatele vârfului parabolei asociate funcţiei de gradul al II-lea;
O4: să discute în funcţie de a şi  forma graficului funcţiei şi intersecţiile acestuia cu axele;
O5: să aplice relaţiile lui Viete pentru o ecuaţie de gradul al II-lea;
O6: să formeze ecuaţia de gradul al doilea atunci când se cunosc soluţiile;
O7: să aplice semnul funcţiei de gradul al II-lea în exerciţii şi probleme;
O8: să stabilească minimul şi maximul unei funcţii de gradul al II-lea.
Metode şi procedee:
 conversaţia,
 explicaţia,
 exerciţiul,
 munca independentă,
Mijloace didactice:
 Manual clasa a IX –a (Mircea Ganga),
 Culegere de exerciţii şi probleme ( Editura Valeriu)
 Fişe de lucru
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1 2 3 4 5
Secventele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
lecţiei procedee
1.Moment Profesorul verifica prezenţa, verifică dacă este cretă Elevii îşi pregătesc manualele, caietele şi Conversaţia
organizatoric. burete şi cere elevilor să-şi pregătească materialele instrumentele de scris.
Pregatirea necesare desfăşurării lecţiei în condiţii optime.
clasei pentru Profesorul verifică efecuarea temei de către elevi. Elevii menţionează dacă au avut
lecţie dificultăţi în efectuarea temei.

2.Captarea O1 Profesorul verifică următoarele noţiuni: Elevii răspund. Conversaţia


atenţiei şi O2 - coordonatele vârfului parabolei;
verificarea - reprezentarea grafică a funcţiei de gradul al II-lea;
O3
cunoştinţelor - semnul funcţiei de gradul al II-lea;
predate O4 - minimul şi maximul funcţiei de gradul al II-lea;
anterior O5 - relaţiile lui Viete pentru ecuaţia de gradul al II-lea;
O6 -formarea ecuaţiei de gradul al II-lea atunci când se
O7 cunosc soluţiile acesteia;
O8

3.Anunţarea Lecţia de astăzi se numeşte “Funcţia de gradul al Elevii ascultă şi notează titlul lecţiei în Conversaţia
lecţiei noi şi II-lea: aplicaţii” şi are ca scop consolidarea caiete.
a obiectivelor cunoştinţelor privind proprietăţile acestei funcţii.
urmărite
4.Prezentarea O1 Funcţia de gradul al II-lea: aplicaţii
continutului O2
nou si Profesorul împarte fişele de lucru elevilor.
O3
dirijarea Profesorul scoate la tablă cate un elev pentru a Elevii vor rezolva la tablă şi pe caiete Explicatia,
invăţării O4 problemele (sub îndrumarea profesorului) demonstraţia,
rezolva exerciţiile din fişa de lucru.
O5 aplicând partea teoretică amintită la munca
Profesorul dă explicaţii şi argumente în funcţie de
O6 problema propusă spre rezolvare. începutul orei. independentă
O7
O8
5.Aprecierea Profesorul face aprecieri, notează si menţionează Elevii sunt atenţi.
elevilor si elevii (nominal) care au participat activ la
evaluarea desfăşurarea lecţiei.
cunoştinţelor
6.Incheierea Tema pentru acasă: Elevii notează tema în caiet.
lecţiei Exerciţiile nerezolvate din fisa de lucru
Profesorul dă indicaţii.
Fişă de lucru
Funcţia de gradul al II-lea

1. Se consideră f:RR, f(x)=x23x+2. Să se calculeze :


a. f(0)∙f(1)∙…∙f(2009)
b. f(f(0)) - f(2)
2. Să se determine parametrul real nenul m, astfel încât graficul funcţiei f:RR, f(x)=mx2x+1 să conţină
punctul A(2;3).
3. Se consideră funcţia f:RR, f(x)=x2mx+m, m – nr. real. Să se determine numărul real m astfel încât
minimul funcţiei să fie egal cu 1.
4. Să se determine valorile reale ale lui m, astfel încât reprezentarea grafică a funcţiei f:RR,
f(x)=x2(m1)xm să fie tangentă la axa Ox.
5. Să se determine coordonatele vârfului parabolei asociate funcţiei f:RR, f(x)=4x212x+9.
6. Sa se arate ca vârful parabolei asociate funcţiei f:RR, f(x)=x22x-3 se află pe dreapta de cuaţie 3x+y+1=0.
7. Să se arate că oricare ar fi mR, parabola asociată funcţiei f:RR, f(x)=x2mx+m2+1 este situată deasupra
axei Ox.
8. Fie funcţia f:RR, f(x)=x26x+5. Să se determine distanţa dintre punctele de intersecţie ale graficului
funcţiei cu axa Ox.
x x x1  x 2 x1  x 2
9. Fie ecuaţia de gradul al II-lea x22x+3=0. Să se calculeze: a) x  x b) 
1 2

x1 x2
c) x 13  x 32
2 1

10.Să se determine ecuaţia de gradul al II-lea care admite rădăcinile: x1= 3  2 2 şi x2= 3  2 2 .
11.Se consideră funcţiile f, g:RR, f(x)=4x24x+1 şi g(x)=2x-1. Să se rezolve ecuaţia f(x)+2g(x)= 5.

S-ar putea să vă placă și