Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Colegiul National de Informatica

Numele şi prenumele profesorului diriginte/consilier: Zaharia Simona – Geanina

Clasa: a X-a C

Data: 20 februarie 2020

Structura proiectului de activitate

Modulul: Calitatea stilului de viaţă

Submodulul: Calitatea vieţii personale

Tema: Stress-ul. Reacţii fizice emoţionale şi comportamentale în situaţii de stress. Mecanisme de adaptare eficientă
la stress.

Obiective de referinţă:

5.1.- Să evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra stilului de viaţă;

5.2.- Să analizeze mecanismele eficiente de adaptare în situaţii de stress.

Obiective operaţionale:

O1 – să identifice semnele stress-ului în urma reprezentaţiilor de pantomimă ale colegilor;

O2 – să găsească denumirile manifestărilor stress-ului;

O3 – să enumere factorii de stress în relaţie cu manifestările corespunzătoare;

O4 – să prezinte modalităţile prin care se poate evita stress-ul;

Strategii de realizare:

 Metode: conversaţia, explicaţia, problematizarea, dezbaterea;

 Mijloace: jocul de pantomimă, tehnica ciorchinelui, concursul.


Desfăşurarea activităţii

a. Captarea atenţiei:

- joc de energizare

Descriere:

Participanții se numără de la 1 la 3. Numărul 1 vor fi “poliția”, numărul 2 “oamenii”, iar numărul 3 “hoții”. Animatorul
va povesti o istorie despre aceste grupuri de oameni. De fiecare dată, când va rosti denumirea grupului, acesta
trebuie să se ridice și să se așeze repede.

Exemplu de povestire:

Oamenii trăiau într-o casă. Într-o seară când oamenii au mers la culcare, au venit hoții pentru a le fura banii. În timp
ce hoții căutau banii, oamenii s-au trezit de la zgomotul pe care îl făceau ei. Hoții s-au speriat și s-au ascuns. Oamenii
au hotărât să sune la poliție și să comunice că în casa lor se află hoții. Poliția a întrebat oamenii dacă ei știu unde se
află hoții. Oamenii au zis că hoții s-au ascuns în subsol. Când a venit poliția, hoții au fugit din subsol în pod. Poliția a
început să-i caute pe hoți. Oamenii ajutau poliția. Oamenii și poliția erau bucuroși când i-au găsit pe hoți. Hoților le-a
părut rău că au intrat în casa oamenilor.

b. Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe. Fiecare grup de elevi va căuta cât mai multe argumente pro şi contra pt
una din afirmaţiile:

1. a-ţi exprima emoţiile este un semn de slăbiciune şi vulnerabilitate;

2. bărbaţii nu trebuie să-şi exprime emoţiile;

3. emoţiile negative sunt distructive;

4. toate emoţiile negative sunt rezultatul unei atitudini personale negative.

Elevii trebuie să conştientizeze faptul că toate cele 4 afirmaţii sunt mituri despre emoţii.

ANUNTAREA TEMEI - STRESUL

Ce este stresul?

- un fenomen psihosocial complex ce decurge din confruntarea persoanei cu cerinţele, sarcinile, situaţiile care
sunt percepute ca fiind dificile, ameninţătoare pt integritatea fizică sau psihică a persoanei.

- Care sunt răspunsurile persoanei la stres?


- Răspuns cognitiv, emoţional, comportamental şi fiziologic.
Reacţii fizice: dureri de inimă, palpitaţii, insomnii, crampe musculare, dureri de cap, transpiraţii
excesive, ameţeli, oboseală cronică, constipaţie sau diaree, alergii.

Reacţii emoţionale: iritabilitate, scăderea interesului pt domenii care reprezentau inainte pasiuni,
dificultăţi în luarea deciziilor, pierderea interesului pt prieteni, sentimentul că eşti neglijat,
reprimarea emoţiilor, sentimentul că eşti luat în râs de ceilalţi, sentimentul că eşti un ratat, că nu
poţi avea încredere în nimeni, inabilitatea de a finaliza la timp o sarcină începută, teama de a fi
singur, neîncrederea în viitor.

Reacţii comportamentale: performanţe scăzute la şcoală – scad abilităţile cognitive şi capacitatea


de concentrare, consumul de alcool, tutun, droguri, tulburări de somn, dificultăţi în adormire,
izolare de prieteni, un management al timpului ineficient.

c. Tot în grupuri elevii vor identifica sursele lor de stres

- Surse ale stress-ului:

 Nerespectarea unui regim de muncă şi  Lipsa prietenilor.


odihnă.  Schimbarea şcolii, a clasei
 Lipsa continuităţii şi ritmicităţii în pregătirea  Schimbarea locuinţei
lecţiilor.  Probleme de comunicare cu colegii, profesorii,
 Lipsa motivaţiei pentru învăţare şi pentru alte părinţii, prietenii
activităţi.  Neîncrederea în sine, nemulţumire faţă de
 Lipsa mişcării. aspectul fizic
 Lipsa activităţilor relaxante.  Dezastre naturale
 Nerespectarea orelor de masă şi a unei  Abuzuri emoţionale, fizice, sexuale
alimentaţii corespunzătoare.  Starea financiară precară.
 Situaţia financiară precară.

- cum putem evita stress-ul:


o Program adecvat de muncă şi odihnă.
o Gândire pozitivă.
o Umor.
o Activităţi plăcute.
o Discutarea dificultăţilor cu cei apropiaţi.
o „Oferă şi primeşte afecţiune!”
o Practicarea unor exerciţii de relaxare
o Practicarea regulată a exerciţiilor fizice
o Dezvoltarea unor hobbyuri – sport, muzică, teatru
o Dezvoltarea abilităţilor de rezolvare de probleme şi luarea deciziilor
o Managementul timpului.

IMAGERIE GHIDATA - FERMOARUL

OBTINEREA PERFORMANTEI

- TERMOMETRUL EVALUĂRII STĂRII EMOŢIONALE

Evaluează cum te simţi în următoarele situaţii:

1) perioade de examene

2) şcoala

3) petrecere cu colegii

4) activitatea de învăţare.

Notează intensitatea temperaturii tale emoţionale pentru fiecare din evenimentele enumerate

S-ar putea să vă placă și