Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALA ,,SORIN LEIA”TOMESTI
CLASA PREGĂTITOARE
ÎNVĂŢĂTOARE :PAVELONI DANIELA ROCSANA
DISCIPLINA : Comunicare în limba română ( activitate integrată)
SUBIECTUL :Sunetul şi litera Ş
Elemente de costrucţia comunicării :formulare de enunţuri scurte ; sunete, litere mari şi mici de tipar
TIPUL LECŢIEI: consolidare
DOMENII INTEGRATE:CLR, MM, AVLM
DURATA : 35 de minute şi 15 minute activităţi libere
SCOPUL LECŢIEI:-consolidarea şi dezvoltarea competenţelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera Ş
COMPETENŢE SPECIFICE:
CLR
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiale, rostit clar şi rar
1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar
1.4 Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate
1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute
MM
1.1 Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1 – LA1, cu o structură melodică asemănătoare. Receptarea cântecelor din
folclorul copiilor
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
AVLM
1.1 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizuală simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un
context familial
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi până la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili :
O1 Să asculte cu atenţie ,,Povestea literei Ş”,pentru a putea să răspundă la întrebări legate de subiectul acesteia;
O2 Să identifice cuvinte care contin sunetul si litera Ş,pe baza cunostinţelor insusite anterior;
O3 Sa despartă cuvintele în silabe,tinand seama de explicatiile si cunostintele insusite anterior;
O4 Să sesizeze poziţia sunetului Ş în cuvintele date,pe baza explicatiilor date, dar si a cunostintelor insusite;
O5 Să formuleze propozitii cu ajutorul unor cuvinte care-l contin pe” Ş „ ţinând seama de cunostintele insusite;
STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE :
 conversaţia
 citirea explicativă
 explicaţia
 jocul-exerciţiul
 expunerea
 jocul didactic
 munca individuală

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMANT: fişe de lucru, planse

TIPUL DE INTERACŢIUNE: bazat pe activitatea copilului dirijată - frontal


- pe grupe
- individual
TIPUL DE EVALUARE: formativă.

METODE DE EVALUARE: - aprecierea verbală


- observarea comportamentului nonverbal

BIBLIOGRAFIE:
 Preda V.;Pletea M.;Grama F.;Cocoş A.;Oprea D.;Călin M.-,,Ghid pentru proiecte tematice „,Editura Humanitas Eduaţional,
Bucureşti , 2005
 Silvia Nuţă, Metodica predării limbii romane, Bucureşti, Editura Aramis
 M.E.C. - Programa şcolară pt. Clasele Pregătitoare, Bucureşti 2012
 ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”- suport de curs

Nr. Secvenţele lecţiei Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. operaţionale
Metode: observarea
1 Momentul organizatoric - organizarea clasei - conversaţia comportamentului
- pregătirea materialelor necesare - explicaţia elevilor
desfăşurării activităţii Organizarea activităţii aprecierea verbala
- frontal
- voi citi elevilor,,Povestea literei Metode: observarea
2 Captarea atenţiei Ş”(Anexa 2) - conversaţia comportamentului
O1
- voi pune întrebări referitoare la - jocul didactic elevilor
10 min
subiectul textului Organizarea activităţii
- elevii vor selecta din text cuvinte care - frontal
conţin litera Ş

2min - elevii sunt anuntati ca astazi vor


Metode:
3 Anunţarea subiectului recunoaste cuvinte care-l contin pe” Ş”, observarea
- conversaţia
lecţiei şi a obiectivelor - vor numi cuvinte care-l contin pe,, Ş” comportamentului
- explicaţia
- -vor despărţi cuvintele în silabe, elevilor
- vor sesiza poziţia sunetului,,Ş”în
cuvinte,
- vor raspunde la intrebari,
- vor alcătui propoziţii

- vor interpreta câtecul,, Când am fost


4 Dirijarea invăţării O2 /3min noi la pădure”(Anexa 1 )
O3 / 2min - exerciţiu-joc “Steluta nazdravana Metode:
O4/ 5 min - elevii identifica cuvintele care - conversaţia
denumesc imaginile respective şi - explicaţia
despart în silabe - citirea explicativă
observarea
- “Mingea fierbinte”-elevii numesc - jocul didactic comportamentului
cuvinte care-l contin pe Ş , sesizează - exercitiul elevilor
poziţia sunetului ,,Ş”
- exerciţii de identificare a cuvintelor Mijloace: aprecierea verbală
care-l contin pe “Ş “:
-“Bateti din palme!’’-invatatorul spune - fişe
cuvinte, iar elevii bat din palme cand aud - planse
cuvinte care-l contin pe Ş -flipchart
- ( anexa 3)
- exercitii de alcatuire a unor cuvinte
cu silabe date(elevii impartiti pe Organizarea activităţii
grupe descopera cuvintele aflate pe - individual, pe
jetoane si le citesc) (Anexa 1) echipe,pe grupe,frontal

- exercitiu-joc Metode:
- elevii vor fi împărţiţi în patru grupe -conversatia observarea
5 Obtinerea performantei O5/10 min - “Gaseste propozitia”(elevii vor aseza -explicatia comportamentului
in ordine cuvintele date formând o -exercitiul elevilor
propozitie)-anexa 3 Organizarea activitatii
- realizarea schemei propoziţiilor la tablă - pe grupe
Organizarea activitatii aprecierea verbala
6 Evaluare 5 min - elevii vor rezolva o fisa -individual
-vor colora imagini care contin in -frontal
Activităţi libere denumirea lor litera Ş
-discutarea fiselor de lucru
-aprecieri verbale asupra modului de
lucru
-elevii vor realiza din sărmă, plastilină
sau beţe litera Ş
Anexa 1
Când am fost noi la pădure
I. Când am fost noi la pădure , tra la la la la la,
Am văzut un şoricel ,tra la la la la la,
Cum fugea de-un motănel,tra la la la la la,
Cum copii?
Uite aşa, uite aşa,tra la la la la la,
Uite aşa, uite aşa ,tra la la la la la

II. Şi-am văzut şi-un şerpişor, tra la la la la la,


Cum tot fâşâia de zor,
Cum copii ?
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la ,
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la .

III. Şi-am văzut şi-un şobolan, tra la la la la la ,


Sărea vesel, năzdrăval, tra la la la la la ,
Cum copii ?
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la ,
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la .

SILABE AFLATE PE JETOANE

co, coş, ro, şu, şa, se, şo, fer, şap, te,şar, pe, şoa, re,ce
Anexa 2 Povestea literei Ş
Cică trăia odată un împărat, iar el s-a căsătorit cu o împărăteasă foarte frumoasă. După ce s-au căsătorit, Dumnezeu
le-a dăruit un fiu. La naşterea acestuia, au venit, după obicei, ursitoarele. Toate i-au prezis numai bucurii, doar ultima i-a spus că nu-şi va găsi
fericirea decât dacă va căuta în muntele Şureanu peştera fermecată. Acolo va trebui să găsească o uşă secretă pe care e desenat un animal.
Feciorul va trebui să urmărească astfel conturul cu vârful sabiei , va pătrunde într-o încăpere şi va găsi adevărata fericire. I-a atras însă
atenţia, în şoaptă, că nu va găsi drumul cel bun decât cu ajutorul a trei animale: şoarecele, şobolanul şi şopârla care vor apărea la şapte zile după
plecarea ursitoarelor. Cu toţii credeau că acolo va găsi cele mai mari comori. Unii chiar s-au grăbit să plece după ele, înaintea fiului de împărat,
dar nu s-au mai întors.
Acestea fiind zise a sosit şi timpul plecării tânărului în căutarea fericirii. Şoarecele l-a călăuzit până la intrarea în munţi. Şobolanul l-a
îndrumat până la intrarea în peşteră. De aici încolo, numai şopârla ştia calea. Au trecut peste un şanţ adânc şi feciorul a început să caute uşa
secretă. Dintr-o dată, a văzut pe un perete stâncos un semn care semăna cu un şarpe. “Aici trebuie să fie !”, gândi el. A urmat conturul cu sabia
şi…mirare mare! Stânca s-a urnit permiţându-i să intre în încăpere. A intrat cu sabia în mână şi ce credeţi că a găsit? Un şarpe. Dar nu ca ceilalţi,
animalul a stat liniştit fără să îl atace. Uimit, tânărul a rămas încremenit: să-l omoare sau să-l lase în viaţă? “Cum să mă facă fericit un şarpe?”,
gândea el. L-a cruţat şi l-a adus la împărăţie pentru că dorea să respecte vorbele ursitoarei. A doua zi, ce credeţi că a găsit? În locul şarpelui era o
prinţesă cu părul de aur, cu rochii de mătase şi cu ochii de smarald. Imediat s-au căsătorit, naş le-a fost un împărat vecin.
De atunci, când au vrut să scrie cuvântul “şarpe” au folosit semnul descoperit în peşteră.
Şi aşa s-a născut litera Ş...

Anexa 3
CUVINETE PENTRU JOCUL ,, Bate din palme „
Moş, şofer, pod, duş, galben, roşu, şoarece, iarbă, sare, şanţ, coş ,şapcă, şarpe,, şaten,şchiop,şase, şcolar,
şcoală,şerveţel, şef,şerif,şezut,şifonier,şiret,ştampilă, cocoşat, şoşon,şosea,coşar,şurub,

Sabie,,sacoşă,,salam,,salată,,salcăm,,salcie,,saltea,salur,,sarmale,,sârmă,
CUVINTE CARE VOR FORMA PROPOZIŢIILE:

cocoş, Ana, are, un ( Ana are un cocoş.)


şcolar, Eu, sunt (Eu sunt şcolar.)

şofer, Tata, este ( Tata este şofer.)

şoşoni, are ,Bunica (Bunica are şoşoni. )

iarbă În şarpe este un (În iarbă este un şarpe. )

S-ar putea să vă placă și