Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
51. La o reţea trifazată de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat
în triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. Să se determine puterea consumată în
circuit cunoscând că încărcările pe faze sunt neuniforme şi anume: prima fază are
rezistenţa activă de 3 Ω şi reactanţa inductivă de 4 Ω, a doua fază are o o rezistenţă
activă de 6 Ω şi o reactanţă inductivă de 8 Ω,a treia fază are rezistenţa activă de 8 Ω şi
reactanţa inductivă de 6 Ω.
1 2 3 AO
● ● ●
3oo m 2oo m 15o m
Se cere:
a) să se determine pierderea maximă de tensiune;
b) să se interpreteze rezultatul considerând că pierderea de tensiune admisibilă este
de 10%.
l 0,017⋅30 0,017⋅20
S 50 { {
R=ρ⋅ ⇒¿ RA1= =0,102Ω ¿ R12= =0,097Ω ¿ ¿¿
35
X=x0⋅l⇒¿{X A1=0,31⋅0,3=0,093Ω¿ {X12=0,345⋅0,2=0,069Ω ¿ ¿¿
Calculam pierderea longitudinala de tensiune in punctul 3. Variatia transversala a tensiunii
se neglijeaza.
n
1
ΔU = ⋅∑ ( P i⋅Ri +Q i⋅X i )=
U n i =1
1
= ⋅1000⋅[ 40⋅0 ,102+10⋅0 ,093+30⋅(0 , 102+0 , 097 )+ 0+20⋅(0 ,102+0 ,097+ 0 ,102 )+
400
+15⋅(0 , 093+0 , 069+0 , 0495)]=50 , 43 V
ΔU 50 , 43
ΔU [ %]= ⋅100= ⋅100=12 , 6 %
Un 400
100 kW 80 kW
cosφ = 0,8 cosφ = 0,9
d 40 kW 80 kW e 40 kW
cosφ = 0,7 cosφ = 0,8 cosφ = 0,8
Tronson R X Z
Aa 0,91x3=2,73Ω 0,353x3=1,059 Ω Rad(2,73 +1,0592)=2,928 Ω
2
Punct P Q S
a 100 kW Rad(1252-1002)=75 kVAr 100/0,8=125 kVA
b 80 kW Rad(1002-802)=60 kVAr 80/0,8=100 kVA
c 80 kW Rad(88,92-802)=38,77 kVAr 80/0,9=88,9 kVA
d 40 kW Rad(57,142-402)=40,8 kVAr 40/0,7=57,14 kVA
e 40 kW Rad(502-402)=30 kVAr 40/0,8=50 kVA
Calculam circulatia de putere pe tronsonul Aa. Deoarece tensiunile in A si B sunt egale si in faza,
avem:
n
∑ S i⋅Z i (100+ j⋅75+40+ j⋅40 , 8)⋅(1 ,82+ j⋅0 , 706+2 ,73+ j⋅1 , 059+3 , 64+ j⋅1, 412 )
S Aa= i=1
⃗ = +
Z AB 2 , 73+ j⋅1 , 059+1 , 82+ j⋅0 , 706+2 , 73+ j⋅1 , 059+3 , 64+ j⋅1 , 412
(80+ j⋅60 )⋅(2 , 73+ j⋅1 , 059+3 , 64+ j⋅1 , 412)+(80+ j⋅38 , 77+40+ j⋅30 )⋅(3 , 64+ j⋅1 , 412)
+ =
2 ,73+ j⋅1 , 059+1 ,82+ j⋅0 , 706+2 ,73+ j⋅1 , 059+3 , 64+ j⋅1, 412
(140+ j⋅115, 8 )⋅(8 , 19+ j⋅3 , 177 )+(80+ j⋅60 )⋅(6 , 37+ j⋅2 , 471)+(120+ j⋅68 , 77)⋅(3 ,64 + j⋅1 , 412 )
¿ =
10 , 92+ j⋅4 , 236
778 ,7 + j⋅1393 , 18+361 ,34 + j⋅579 , 88+339 , 7+ j⋅419 , 76 1479 ,74 + j⋅2392 , 82
¿ = =
10 , 92+ j⋅4 , 236 10 , 92+ j⋅4 , 236
(1479 , 74+ j⋅2392 ,82 )⋅(10 , 92− j⋅4 ,236 ) 26295 ,3+ j⋅19861 , 4
¿ = =191 ,66+ j⋅144 ,76 kVA
(10 , 92+ j⋅4 , 236 )⋅(10 , 92− j⋅4 ,236 ) 137 ,2
Calculam circulatiile de puteri pe toate tronsoanele
Tronson P Q
Aa 191,66 kW 144,76 kVAr
ab 191,66-100-40=51,66 kW 144,76-75-40,8=29 kVAr
bc 51,66-80=-28,34 kW 29-60=-31 kVAr
cB -28,34-80-40=-148,34 kW -31-38,77-30=-99,8 kVAr
ad 40 kW 40,8 kVAr
ce 40 kW 30 kVAr
Tronson P Q
Bc 148,32 kW 99,79 kVAr
cb 148,32-80-40=28,32 kW 99,79-38,77-30=31,02 kVAr
ba 28,32-80=-51,68 kW 31,02-60=-28,98 kVAr
aA -51,88-100-40=-191,88 kW -28,98-75-40,8=-144,78 kVAr
ad 40 kW 40,8 kVAr
ce 40 kW 30 kVAr
Valorile puterilor care circula pe fiecare tronson sunt sensibil egale dupa cum se observa in
cele doua tabele.
Observam ca punctul b este alimentat din ambele capete atat cu putere activa cat si cu putere
reactiva.
Rupem reteaua in punctul b si o consideram alimentata doar din sursa A cu puterile calculate.
Aflam caderea longitudinala de tensiune in punctul b.
n
1
ΔU = ⋅∑ ( P i⋅Ri +Q i⋅X i )=
U n i =1
191 , 66⋅2 , 73+144 , 76⋅1 , 059+51 ,66⋅(2 , 73+1 ,82 )+29⋅(1 , 059+0 , 706 )
= =160 , 5V
6
160 , 5
ΔU [% ]= ⋅100=2 , 675 %
6000
Pentru verificare, putem calcula caderea longitudinala de tensiune rupand reteaua in puncul b
si considerand-o alimentata din sursa B.
n
1
ΔU = ⋅∑ ( P i⋅Ri +Q i⋅X i )=
U n i =1
148 , 32⋅3 , 64+99 , 79⋅1 , 412+28 , 32⋅(3 , 64+2 ,73 )+31, 02⋅(1, 412+1 , 059 )
= =156 , 3 V
6
156 ,3
ΔU [% ]= ⋅100=2 , 605 %
6000
Valorile obtinute sunt foarte apropiate.
Caderea cea mai mare de tensiune o vom avea in punctul d daca se intrerupe
tronsonul Aa.
n
1
ΔU = ⋅∑ ( P ⋅R +Q i⋅X i )=
U n i =1 i i
340⋅3,64 +244 ,57⋅1 ,412+220⋅6 ,37+175 ,8⋅2 ,471+140⋅8,19+115, 8⋅3,177+40⋅11,13+40 ,8⋅3 ,7425
= =
6
922⋅100
=922 V = =15 ,35 %
6000
54. O reţea trifazată de 0,4 kV alimentată din punctul A, cu conductoare din cupru
având = 0,017 mm2/m are secţiunea conductoarelor, lungimile tronsoanelor şi
sarcinile menţionate în figură.
Să se determine pierderea maximă de tensiune considerând că sarcinile sunt rezistive.
g
0,15 A/m
80 m
f
16 mm2
50 m
aA bA d
A e
75 m 100 m 100 m 50 m
30A AAA A
20A AA 16 mm2 15A A A 10A
80 m m
cA 25A A A A
l 0 , 017⋅1
r 50=ρ⋅ = =0 , 00034 Ω
S 50 m
l 0 ,017⋅1
r 25=ρ⋅ = =0 ,00068 Ω
S 25 m
l 0 ,017⋅1
r 16=ρ⋅ = =0 ,0010625 Ω
S 16 m
Sarcina este rezistiva ⇒ cosϕ=1⇒ ΔU =√ 3⋅R⋅I
ΔU Aa=√ 3⋅0 , 00034⋅75⋅(20+30+25+15+10+80∗0 , 15 )=√ 3⋅0 , 0255⋅112=4 , 95 V
ΔU Ab= ΔU Aa + √ 3⋅0 , 00034⋅100⋅92=4 , 95+5 , 41=10, 36 V
ΔU Ac =ΔU Ab + √ 3⋅0 , 0010625⋅80⋅25=10 , 36+3 , 67=14 , 03 V
ΔU Ad= ΔU Ab+ √ 3⋅0 , 00068⋅100⋅25=10 , 36+2.94=13, 3 V
ΔU Ae =ΔU Ad + √ 3⋅0 , 00068⋅50⋅10=13 , 3+0 , 58=13 ,88V
ΔU Af = ΔU Ab + √ 3⋅0 , 0010625⋅50⋅80⋅0 ,15=10 , 36+1,1=11, 46 V
80
ΔU Ag= ΔU Af + √ 3⋅0 , 0010625⋅ ⋅80⋅0 , 15=11, 46+0 , 88=12 ,34 V
2
14 , 03⋅100
Caderea max ima de tensiune este in punctul c: ΔU Ac =14 ,03 V = =3 ,51%
400
55. O LEA 110 kV s.c. echipată cu conductoare de OL-Al de secţiune 185 mm 2, cu
diametrul 19,2 mm şi = 1/34 mm2/m, are o lungime de 40 km şi coronamentul din
figură (cu distanţele în mm).
Se cere:
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale
inductanţei specifice
a
x0 = 0,145 lg 0,779b Ω/km,
respectiv susceptanţei specifice
7 ,57368
a
lg
b0 = b 10-6 S/km
2. Să se reprezinte schemele electrice echivalente în Π şi T ale liniei şi să se calculeze
parametrii acestora. Se neglijează conductanţa liniei.
2550
4200
3250
1)
Pe plotul maxim avem raportul de transformare 115⋅1 ,05 /6,3 kV = 120 , 75/6,3 kV
PCu⋅U 2n 105000⋅120 ,75 2
RT = 2 = =1, 54 Ω
Sn 315002
usc U 2 0 ,09⋅120 ,75 2⋅106
XT = ⋅ = =41 ,66 Ω
100 Sn 31 , 5⋅106
P Fe 40⋅103
GT = 2 = 2 6
=2 ,74⋅10−6 S
U 120 , 75 ⋅10
i 0 S n 0 , 012⋅31 ,5⋅106
BT= ⋅ 2 = 2 6
=26⋅10−6 S
100 U 120 ,75 ⋅10
Schema in Γ :
Z =R T + j⋅X T =1 , 54+ j⋅41 , 66 Ω
Y =GT − j⋅BT =(2 ,74− j⋅26 )⋅10−6 S
57. Un post de transformare care alimentează un consumator este echipat cu
două transformatoare trifazate identice, de 1600 kVA, 6/0,4 kV, având
fiecare:
ΔPsc = 18 kW; ΔP0 = 2,6 kW; usc % = 6%; i0 % = 1,7%;
Se cer parametrii electrici ai unui transformator raportaţi la tensiunea
secundară şi schema electrică echivalentă (în Γ ) a postului de
transformare.
U 2 18000⋅4002
RT = ΔP sc⋅ 2 = =1 , 125 mΩ
Sn 16000002
usc U 2 0 ,06⋅400 2
XT = ⋅ = =6 mΩ
100 Sn 1600000
ΔP0 2600
GT = 2 = =16 , 25 mS
U 4002
i S 0 , 017⋅1600000
B T = 0 ⋅ n2 = =170 mS
100 U 400 2
Z T =RT + j⋅X T =1 , 125+ j⋅6 mΩ
Y T =G T − j⋅BT =16 , 25− j⋅170 mS
La punerea in paralel
Z
Z = T =0 , 5625+ j⋅3 m Ω
2
Y =2⋅Y T =32 ,5− j⋅340 mS
58. Pe o plecare subterană a unei reţele electrice de 10 kV alimentată de la o staţie de
transformare se produce un scurtcircuit trifazat.
Să se calculeze valoarea curentului de defect şi reactanţa minimă a unei bobine de
reactanţă care ar trebui montată pentru limitarea puterii de scurtcircuit la cel
mult 100 MVA.
Lungimea, secţiunea conductoarelor de cupru, rezistenţa şi reactanţa specifice ale
cablului sunt indicate în figură. Se consideră că scurtcircuitul este produs de o sursă
de putere infinită şi se neglijează componenta aperiodică a curentului de scurtcircuit.
k (3)
3x240 mm2 Cu – 5 km
10,5 kV 10 kV
¿b
S 170
X1=2x⋅=0,3 =1,02
Sn 50
S
¿ b 170
X3=4Usc⋅=0,1⋅ =0,935
Sn 20
¿
S
¿ b 170
X5=6Usc⋅=0,1 =0,425
Sn 40
¿ } cdot{Srub{size8b} over{S ubsize8{n} =0,12cdot{ 170}over{350}=,583{}#XrSub{size8Σ} rSup{size8*}={XrSub{size81} rSup{size8*}+XrSub{size83} rSup{size8*} over{2} \line {XrSub{size85} rSup{size8*}+XrSub{size87} rSup{size8*} over{2}= {# 1,02+935}over{2} \line {0,425+ 83}over{2}= {#0,975\line 0,54=3{}#XrSub{size8 talc} rSup{size8*}=XrSub{size8Σ} rSup{size8*} cdot{Srub{size8n} over{S ubsize8{b} =0,3cdot{ 170}over{170}=,3{}#Srub{size8talsc1}={Srub{size8n} over{XSubsize8{talc} rSup{size8*} ={170}over{0,3}=51`italMVA{} ¿
X7=8xd
¿
Calculam puterea de scurtcircuit in conditiile in care cupla C1 este inchisa.
Valorile reactantelor relative vor fi aceleasi, in schimb, sSchema echivalenta va fi diferita.
¿
X1
X Σ=
¿
2
¿ ¿
[ ¿ ¿ ¿ ¿
]
||( X 4 + X 6 + X 8 )+ X 3 ||
||( X 5 + X 7 )=
1 , 02
¿ [
2
||(0 , 935+0 , 425+0 , 583 )+0 , 935 || ]
||(0 , 425+0 ,583 )=
¿ ( 0 , 51||1 , 943+0 , 935 )||1 ,008=
¿ ( 0 , 404+0 , 935 )||1 , 008=1 , 339||1, 008=
¿ 0 , 0575
S 1700
X ¿cal =X ¿Σ⋅ n =0 ,575⋅ =0 , 575
Sb 1700
S 1700
S sc 2= n¿ = =2957 MVA
X cal 0 , 575
ΔS=S sc 2 −S sc 1 =5151−2957=2194 MVA
ΔS 2194
ΔS[ %]= ⋅100= ⋅100=42, 6 %
S sc 1 5151
60. Să se determine puterile de scurtcircuit la timpul t = 0 în cazul unui scurtcircuit
trifazat pe barele A1 de 220 kV ale staţiei A în următoarele ipoteze:
a) cuplele staţiilor A şi B, respectiv CA şi CB sunt închise;
b) cupla CA închisă, cupla CB deschisă;
c) cupla CA deschisă, cupla CB închisă.
Schema şi caracteristicile circuitelor sunt indicate în figură.
S = 1000 MVA
x = 0,4 B1 A1
L= 80 km 5 7
3 S = 800 MVA
x0 = 0,42 Ω/ km x”d = 20%
1 ST = 800 MVA usc = 12%
CB CA
ST = 800 MVA usc = 12%
2 L= 80 km
4 S = 800 MVA
x”d = 20%
x0 = 0,42 Ω/ km 6 8
S = 1000 MVAB2 A2
x = 0,4
¿ ¿ ¿ 1 , 97⋅0 , 72
X Σ =X 1234 ||X 5678 = =0 , 527
1 , 97+0 , 72
Snom 3600
X ¿cal =X ¿Σ⋅ =0 , 527⋅ =0 , 527
Sb 3600
Snom 3600
S sc = ¿ = =6831 MVA
X cal 0 , 527
1 , 97⋅0 , 72
X ¿Σ =X ¿1234 ||X ¿5678 = =0 , 527
1 , 97+0 , 72
S 3600
X ¿cal =X ¿Σ⋅ nom =0 , 527⋅ =0 , 527
Sb 3600
S 3600
S sc = nom = =6831 MVA
X cal 0 , 527
¿
Se observa egalitatea puterilor de scurtcircuit in cazurile a) si b). Acest lucru era previzibil
deoarece curentul care circula prin cupla CB in cazul a) era nul.