Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 23.11.2017
UNITATEA DE APLICAŢIE: Şcoala Gimnazială Salcia
CLASA: I
PROF.INV.PRIMAR: Dorila Iuliana
DISCIPLINA: Comunicare în limba română (CLR)
ARIA CURRICULARA Limba si comunicare
SUBIECTUL:Scrierea literei O mare de mana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: In satul bunicilor
TIPUL LECŢIEI: Dobândirea noilor cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:

C1: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.


C3: Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute.
C4:Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

C1.2: Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.


C1.4: Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute.
C3.1: Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de
mână.
C3.2: Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene
,evenimente familiare.
C4.1: Scrierea literelor de mână.
C4.2: Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu literă de mână,
folosind materiale diverse.

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
 Formarea deprinderii de scriere corectă a literei O mare de mână.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OO 1: Să citească în ritm propriu,corect şi constient cuvinte,propoziţii sau texte


cunoscute;
OO 2: Să răspundă la anumite întrebări pe baza textului;
OO 3 : Să execute corect exerciţiile de încălzire a musculaturii mici a mâinilor;
OO 4 : Să precizeze elementele grafice şi tehnicile de scriere a literei „O” mare de mână;
OO 5 : Să scrie corect litera „O” mare de mână realizând unirea corectă a elementelor
grafice din care este compusă;
OO 6 : Să copieze cuvintele şi propoziţiile date, după citirea lor;
OO 7 :Să privească imaginile şi să scrie semnificaţia fiecăruia;
OO 8: Să formeze cuvinte cu silabele date şi apoi să scrie cuvintele obţinute;
OO 9: Să ordoneze anumite cuvinte pentru a forma o propoziţie;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

 Conversaţia
 Exerciţiul
 Observaţia
 Demonstraţia
 Munca independentă

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 Caietul auxiliar
 Caietul tip 1
 Planşa cu litera O

BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, clasa I, clasa a II-a, Anexa nr.
2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013,
Bucureşti, 2013;

 Comunicare în limba română,Grup Editorial Art,Bucuresti 2014;


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE O ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECTIEI/ DOZARE O ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR
TIMP
1.Momentul Asigur climatul Şcolarii îsi pregatesc în
organizatoric necesar desfăşurării orei linişte cele necesare pentru
(1-2’) de limba română în bune oră.
condiţii.
Pregătesc materialele
didactice necesare.

2.Pregătirea Dragi copii,ora trecută Copiii ascultă atenţi poezia.


psihologică am învăţat litera ‘o’ mic
(4-5’) de mână,iar acuma
trecem mai departe la
litera ‘O’ mare de
mana,dar pentru început
vă voi citi o scurtă
poezie:

O ! se miră Onişor,
O vine de la obor!
Cu „o” mic sau cu „O”
mare
Citesc „om”, „oră”, „orare”.
Scris de mână parcă-i melc
Chiar aşa, i-a să încerc!
3.Anunţarea Comunic elevilor că în Copiii asculta cu atentie ce
subiectului şi a această oră vom învaţa să le spune propunătoarea.
obiectivelor scriem litera O mare de
(8-10’) mâna,dar pentru început
o sa recapitulăm textul de
la pagina 19 şi o să
lucrăm puţin pe baza lui
pentru a vă aminti ce am
OO1 făcut ora trecută.Îi voi Mihai citeşte textul.
pune să citească textul Voi numi câte un elev să
făcut ora trecută şi voi raspundă la câte o întrebare.
OO2 pune câteva întrebări pe
baza textului.
4.Dobândirea noilor OO4 Se prezintă elevilor Elevii observă litera „O”
cunoştinţe planşa cu litera „O” mare mare de mână, intuiesc
(7-8’) de mână, identificându-se elementele grafice din care
elementele grafice din este formată.
care este formată. Urmăresc explicaţiile
făcute de propunătoare şi
Se explică elevilor apoi privesc atenti realizarea
modul de scriere a literei literei O mare de mana la
„O” mare de mână apoi tablă.
se trece la exersarea Elevii realizează
literei de către exerciţiile de încălzire a
invatatoare la tablă. muşchilor mici ai mâinilor
OO3 Se propune elevilor după indicaţiile
realizarea unor exerciţii propunătoarei.
de încălzire a muşchilor
mici ai mâinilor,dupa
care le voi cere copiilor
să efectueze deodată cu
mine litera O ,pe banca
iar mai apoi in aer pentru
a-si forma o idée înainte
de a trece în caiete.

OO5 Se propune elevilor Elevii scriu doua rânduri cu


scrierea a două rânduri cu litera O mare de mână.
litera „O” mare de mână.
Se verifică permanent
modul de scriere a
elevilor.
5.Fixarea OO6 Se solicită elevilor să Copiii citesc pe rând fiecare
cunoştinţelor citească urmatorul rând câte un cuvât după care
(20-23’) de cuvinte din auxiliar, încep să transcrie.
după care îl vor copia pe
următorul rând.
Se verifică permanent
modul de scriere a
elevilor în caiete.
În continuare cer Copiii citesc propoziţia dupa
copiilor să citească care o transcriu în caiet.
urmatoarea propoziţie şi
apoi s-o transcrie in caiet.
OO7 La următorul exerciţiu
avem câteva imagini Elevii asculta indicatiile
unde copiii vor trebui să după care trec la treabă.
le identifice şi să le scrie
sub imagine.
OO8 În continuare avem
câteva silabe cu care Copiii formează urmatoarele
trebuie să formăm cuvinte:morar,orar,mere,rare
cuvinte apoi să le scriem şi le scriu în caiet.
în spaţiile destinate lor.
OO9 La urmatorul exerciţiu Copiii ordonează cuvintele
va trebui să asezam şi transcriu propoziţia:Nenea
cuvintele astfel încât să Onu e morar.
formăm o propoziţie apoi
să o transcriem în caiet.
Se verifică permanent
modul de scriere a
elevilor în caiete.
6.Evaluare/Aprecieri- Voi trece pe la fiecare Majoritatea copiilor sunt
Criterii elev în parte să văd cum bucuroşi deoarece au primit
(1-2’) au lucrat.Voi face atât felicitări din partea
aprecieri individuale cât propunătoarei pentru că au
şi generale. lucrat bine.
7.Tema pentru Ca temă pentru acasa veţi Copiii îşi notează tema
acasă.Indicaţii avea de scris în caietul tip pentru acasă .şi ascultă
pentru studiul 1 , 3 rânduri de litera O indicaţiile propunătoarei.
individual mare de mână şi câte un
(1-2’) rând cu urmatoarele
cuvinte:Oana,Ioana,oră,
Roman.
Vă rog să lucrati cu
grija,sa fiţi atenti cand vă
faceti tema pentru a nu
depaşi spatiile.
8.Încheierea lecţiei Acum sunteţi liberi.Puteţi Copiii se bucură de pauza
(1-2’) ieşi în pauză,în linişte. mare.

S-ar putea să vă placă și