Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.01.2021
GRĂDINIȚA: Grădinița Nr.269
GRUPA: Grupa mare 1 ”Fluturași”
EDUCATOARE: Manciu Florentina

TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/ suntem?”


TEMA PROIECTULUI: „Emoție de iarnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Povești la gura sobei”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Om și Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ACTIVITATII: „Purcelușul”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: îndoirea hârtiei prin tehnica Origami

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:


 C2 – Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 C3 – Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 C2.1 – Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 C3.1 – Manifestă creativitate în activități diverse;

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea deprinderii de îndoire a hârtiei prin tehnica Origami in vederea
realizării temei date.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

- Să enumere cel puțin două materiale de lucru aflate pe măsuță, utilizând un limbaj
specific;
- Să îndoaie hârtia colorată conform etapelor de lucru;
1
- Să lipească ochii mobili în spațiul destinat acestora;
- Să analizeze lucrările realizate in funcție de criteriile de evaluare: originalitate,
acuratețe și gradul de finalizare al lucrării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul.
 Mijloace didactice: hârtie colorată, ochi mobili, lipici, carioci, macheta Fermă.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal și individual.

DURATA: 30 minute.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O. (2014). Piramida cunoaşterii. Repere metodice în
aplicarea curriculum-ului preşcolar. Piteşti: Editura Diamant;

2.Borţeanu, S., Haiden, R., Grama, F., Răileanu, D., Brănişteanu, R., Breben, S., ...
Popescu, C. (2009). Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Bucureşti: Editura
Publishing House;

2
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA EVALUARE


ACTIVITĂȚII DIDACTICĂ
1.Moment Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic pentru fiecare copil;
-aranjarea meselor si a scaunelor sub formă de semicerc;
-asigurarea unei atmosfere propice desfăşurării activităţii.

2.Captarea O voi realiza prin descoperirea materialelor pregătite, stimulând interesul Conversația
atenţiei copiilor prin elementul surpriză, Macheta Fermă cu un singur purceluș din Macheta Fermă
hârtie.
3.Anunţarea temei Astăzi veți realiza purceluși din hârtie colorată pentru a-i găsi prieteni Explicația Orală
și a obiectivelor purcelușului singuratic din fermă. Conversaţia
4.Desfășurarea Intuirea materialelor și prezentarea lucrării model
activității Copiii vor denumi materialele găsite în coșurile de pe mesele lor: hartie colorată Explicația
pătrată, ochi mobili, lipici, carioci.
Le voi prezenta copiilor lucrarea model.

Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru


Pentru a se asigura o înțelegere clară a tehnicii de lucru, se va utiliza atât
metoda explicației, cât și cea a demonstrației. Voi prezenta copiilor etapele de
Demonstația Orală
lucru, modelul realizat de mine, insistand asupra tehnicilor de lucru si ordinea
efectuarii lor, cat si a criteriilor de evaluare a lucrarilor.

“Voi așeza pătratul cu unul dintre colțuri în sus, voi suprapune colțul opus
3
chiar peste cel de sus și voi apăsa foaia pentru a realiza una din diagonale. Voi Demonstrația
face același lucru și cu celelalte două colțuri. S-au format cele două diagonale
(linii).

Voi deschide foaia si voi așeza pătratul cu unul dintre colțuri în sus. Voi
îndoi colțul din stânga până în mijlocul foii, acolo unde se întâlnesc cele 2
diagonale (linii), apoi voi face același lucru și cu colțul din dreapta. Acum, voi
îndoi partea de sus peste partea de jos, suprapunând cele două colțuri.

Acum voi realiza urechile si gura purcelușului. Voi îndoi pe rând foarte
4
puțin cele două colțuri de sus, apoi colțul de jos îl voi îndoi în sus. Voi desface Demonstrația
unul dintre marginile colțului și îl voi îndoi în jos.

Apoi voi lipi ochii mobili și voi desena nasul.”

Fixarea modului de lucru


Cu ajutorul unui copil, voi aminti etapele de lucru, apoi modelul va fi
Conversatia Orală
ascuns.
Exercițiul

Exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinii

5
”Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap,
Sus jos, sus jos,
Să putem lucra frumos.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare,
Boboc floare, boboc floare
Și apoi le răsfirăm
Și la un pian cântăm.”

Realizarea lucrării de către copii


Le voi ura copiilor “Spor la lucru!”.
Copiii vor realiza lucrările pe un fond muzical adecvat și îi voi supraveghea
și îndruma acolo unde este necesar pe tot parcursul activității.

Exercițiul Orală
Cd-player Frontală

Copiii vor expune purcelușii în macheta “Ferma” și vor evalua lucrările


5.Evaluare personale și pe cele ale colegilor în funcție de criteriile de evaluare menționate Conversația Orală

6
la începutul activității. Macheta Ferma

6.Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului de desfășurare Conversaţia Orală
activităţii a activității și a comportamentului copiilor pe tot parcursul activității.

S-ar putea să vă placă și