Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Grupul Şcolar Beliu


DISCIPLINA: Limba şi literatura română
PROFESOR: Matei Carmen
CLASA: a XI-a liceu
DATA : 19.05.2010
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Perioada interbelică
CONŢINUTUL : Maitreyi de Mircea Eliade, romanul experienţei:
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili de:
2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în
texte literare, nonliterare sau în alte arte
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de
lectură
3.1. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextual cultural în
care a apărut aceasta
3.4. Utilizarea adecvată a tehnicilor de documentare şi cercetare a unei teme
4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise
sau orale)

VALORI SI ATITUDINI:
Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul
literaturii.
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice prin lectura şi interpretarea textelor.
Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române

Material didactic: fişe de lucru, citate


Bibliografic :
-Dersidan, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Casa Cartii Stiinta, Cluj-
Napoca,2003
--Costache, Adrian, (coord), Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a XII-a , Grup
Ed. ART, 2005
Mircea Eliade, Maitreyi, Editura Cartex 2000, Bucureşti, 2006

Timp de lucru: 50 MINUTE

1
SCENARIU DIDACTIC

Eva-
comp. Strategii Resurse luare
Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Sp. dicactice

Este organizat contextul Elevii pregătesc caietele şi textele Manual


educativ, astfel încât demersul suport Texte
1. Moment didactic să atingă un grad înalt suport
organizatoric de eficienţă, se asigură liniştea în
2 min clasă, se pregătesc materialele
necesare desfăşurării activităţii.

2. Verificarea temei Se verifică efectuarea temei, Elevii cer lămuriri în privinţa Conversaţia Caiete Observaţ
3 min calitativ şi cantitativ. lucrurilor ce nu au putut fi ie
rezolvate acasă. curentă

3.Actualizarea Profesorul cere elevilor sa Definiţie : romanul este o specie Conversaţia


cunoştinţelor definească romanul epică de mare întindere cu o euristică
anterioare intrigă mai complicatăşi cu o
acţiune care se poate desfăşura pe Explicaţia
10 min mai multe planuri grupate în jurul
unui nucleu, punând în mişcare un Argumen Observaţ
număr mare de personaje. tare ie
Ce romane am studiat în Semestrul acesta am studiat Manual curentă
semestrul acesta? Ultima noapte de dragoste, întâia
noapte de război de Camil Petrscu
Brainstormi
În ce categorie de roman a fost Ultima noapte de dragoste, întâia ng
integrat? noapte de război de Camil Petrscu
este un raman subiectiv modern.

Prin ce se caracterizează Modernismul este un curent

2
modernismul? artistic manifestat în prima
jumâtate a secolului al XX-lea.
Modernismul se caracterizează
prin negarea tradiţiei,
intelectualism estetic
nonconformist, propune posibile
modele ale lumii, modificarea
structurală a relaţiei om –lume –
text, o nouă concepţie despre
limbajul artistic, sursa de inspiraţie
este lumea interioară a conştiinţei.
5.Anunţarea Profesorul anunţă titlul lecţiei: Elevii scriu titlul lecţiei pe caiete
subiectului şi a Maitreyi de Mircea Eliade şi pregătesc textele suport
obiectivelor La sfârşitul lecţiei elevii vor fi
3 min capabili de:
2.1. Utilizarea strategiilor de
lectură în vederea înţelegerii
adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre
lume, despre condiţia umană sau
despre artă reflectate în texte
literare, nonliterare sau în alte
arte
2.3.Interpretarea textelor studiate
prin prisma propriilor valori şi a
propriei experienţe de lectură
3.1. Identificarea şi explicarea
relaţiilor dintre opera literară
studiată şi contextual cultural în
care a apărut aceasta
3.4. Utilizarea adecvată a
tehnicilor de documentare şi
cercetare a unei teme
4.1. Utilizarea tehnicilor şi

3
strategiilor argumentative în
situaţii de comunicare diverse
(scrise sau orale)
Conversaţie pornind de la două
citate ale lui G. Calinescu.
4.Captarea atenţiei
Conversaţia Tabla Observaţ
pentru activitatea ce
ie
urmează
Manual curentă
7 min
2.1; Câţiva elevi povestesc subiectul Lectura Fişă de
2.2; romanului Maitreyi de Mircea explicativă lucru texte
2.3; Eliade şi vor identifica locul, suport
3.1; timpul acţiunii şi personajele. Schţa
3.4; Explicaţia lecţiei
4.1 Care este tema romanului? Tema romanului este iubirea,
mitul iubirii şi motivul cuplului Convesaţia
euristică
6.Dirijarea învăţării
Se scriu pe tablă sub formă de Elevii au la dispoziţie 5 minute ca
20 min
schemă cuvintele: modernism, să găsească cel puţin un argument
subiectiv, erotic, exotic, că „Maitreyi” este un roman
interbelic, al autenticităţii., modern, erotic şi exotic, al
jurnal, confesiune. autenticităţii. Aqrgumenta
Elevii îşi exprimă părerea, o susţin rea orală
şi se creează astfel un cadru pentru
dezbatere.

4
Profesorul va cere elevilor să Elevii vor sintetiza oral trăsăturile Explicaţia Schţa Evaluare
prezinte oral principalele romanului „Maitreyi” de Mircea Argumentar lecţiei a
trăsături ale romanului Eliade. ea orală formativ
„Maitreyi” de Mircea Eliade. Roman subiectiv- narator personaj, ă
naraţiune la persoana I
Roman modern al autenticităţii-
-prezintă frământările interioare,
incertitudinile personajului narator
-strctura care îmbină mai multe
7.Asigurarea feed- specii literare: jurnalul, eseul,
back-ului reportajul, amintirile
5 min -epicul pur care constă în existenţa
unui singur plan de acţiune
dominat de luciditatea analitică a
personajului
- existenţa a două timpuri subiectiv
şi obiectiv
Roman erotic şi exoti prin tema
abordată, iubirea şi plasarea
acţiunii într-un spaţiu exotic,
India.
La sfârşitul orei profesorul va Activitate Evaluare
aprecia şi va nota răspunsurile frontală sumati-
8.Evaluarea elevilor şi-i va încuraja pe elevi vă
activităţii pentru participările lor viitoare.
3 min

Tema pentru acasă Îşi vor nota tema pentru acasă


9.Asigurarea
retenţiei şi
transferului
2 min

5
SCHIŢA LECŢIEI

ROMANUL este o specie epică de mare întindere cu o intrigă mai complicatăşi cu o


acţiune care se poate desfăşura pe mai multe planuri grupate în jurul unui nucleu, punând în
mişcare un număr mare de personaje.
MODERNISMUL este un curent artistic manifestat în prima jumâtate a secolului al XX-
lea, se caracterizează prin negarea tradiţiei, intelectualism estetic nonconformist, propune posibile
modele ale lumii, modificarea structurală a relaţiei om –lume – text, o nouă concepţie despre
limbajul artistic, sursa de inspiraţie este lumea interioară a conştiinţei.
JURNALUL – specie a prozei memorialistice care presupune consemnarea în general
cotidiană a evenimentelor trăite şi a reacţiilor pe marginea acestora. Jurnalul se află la graniţa dintre
ficţional şi nonficţional.
JURNALUL LITERAR se depărtează de canonul consemnării zilnice a evenimentelor, el
este mai degrabă o convenţie pentru a da glas vieţii interioare a personajului.
Confesiunea- mărturisire, destăinuire, scriere literară care cuprinde mărturisirea unor gânduri
şi sentimente legate de viaţa intimă a autorului. În proza ficţională acestea sunt puse pe seama unui
narator care istoriseşte, de regulă la persoana I şi se creează o impresie de veridivitate, adevăr al
vieţii, de document real.

„MAITREYI” de Mircea Eliade

TIPUL ROMANULUI: subiectiv, modern, erotic, exotic al autenticităţii


TEMA: este iubirea, mitul iubirii şi motivul cuplului
COMPOZIŢIA: îmbină mai multe specii literare: jurnalul, eseul, reportajul, amintirile, confesiunea,
naraţiune la persoana I, construit pe baza epicul pur care constă în existenţa unui singur plan de
acţiune dominat de luciditatea analitică a personajului
INCIPITUL: starea de incertitudine, ezitarea personajului care nu-şi aminteşte când o cunoscu-se pe
Maitreyi
FINALUL: încercările lui Allan de a se consola scot în evidenţă natura dilematică a personajului
TEHNICI MODERNE:
- jurnalul-realizat în timp subiectiv, real al evenimentelor
- momentul scrierii romanului, timp obiectiv, întâmplările îşi pierd din importanţă
- sursa de inspiraţie-lumea interioară a conştiinţei
- analiza unor trăiri lăuntrice
- retrospectivă
- perspectiva auctorială subiectivă, relatare la persoana I
- impresia de autenticitate este dată de citarea din jurnal cu comentarii adăugate, în cap. VI-VII-VIII
şi utilizarea monologului narativ

6
FIŞĂ DE LUCRU

I. ARGUMENTARE ORALĂ
„Arta de tip asiat desconsideră prin urmare cu totul pe om, făcându-l un element neglijabil în faţa
cristaleleor şi a animalităţii monstruoase, strivindu-l sub formele iraţionale, mineralogice,botanice,
zoologice.
[...]Dacă trecem la arta mediteraneană, vedem că omul este obiectul aproape exclusiv al sculpturii,
un om liniştit, ridicat la proprietăţile divinităţii, perfect inteligibil.

II.A) Identificaţi următoarele elemente ale romanului „MAITREYI” de Mircea Eliade

Modalităţi de clasificare a romanului

Roman interbelic

Roman de dragoste

Roman exotic

Roman modern

Roman subiectiv

7
B) Citiţi fragmentul de mai jos:

Cap. XI

Maitreyi continua totusi cu o simplitate care incepu sa ma cucereasca. Vorbea apei, vorbea
cerului cu stele, padurii, pamintului. Isi sprijini bine in iarba pumnii purtind inelul si fagadui:
― Ma leg pe tine, pamintule, ca eu voi fi a lui Allan, si a nimanui altuia. Voi creste din el ca
iarba din tine. Si cum astepti tu ploaia, asa ii voi astepta eu venirea, si cum iti sunt tie razele, asa va
fi trupul lui mie. Ma leg in fata ta ca unirea noastra va rodi, caci mi-e drag cu voia mea, si tot raul,
daca va fi, sa nu cada asupra lui, ci asupra-mi, caci eu l-am ales. Tu ma auzi, mama pamint, tu nu ma
minti, maica mea. Daca ma simti aproape, cum te simt eu acum, si cu mina si cu inelul, intareste-ma
sa-l iubesc totdeauna, bucurie necunoscuta lui sa-i aduc, viata de rod si de joc sa-i dau. Sa fie viata
noastra ca bucuria ierburilor ce cresc din tine. Sa fie imbratisarea noastra ca cea dintii zi a monsoon-
ului. Ploaie sa fie sarutul nostru. Si cum tu niciodata nu obosesti, maica mea, tot astfel sa nu
oboseasca inima mea in dragostea pentru Allan, pe care cerul l-a nascut departe, si tu, maica, mi l-ai
adus aproape.
O ascultam tot mai fascinat, pina ce nu i-am mai putut intelege cuvintele. Vorbea o
bengaleza de prunc, simplificata, aproape cifrata. Auzeam sunetele, ghiceam pe ici, pe colo cite un
cuvint, dar imi scapa tilcul acestei incantatii. Cind a tacut, parca mi-era teama s-o ating, intr-atit mi
se parea de fermecata, de inaccesibila. A vorbit tot ea intii. (Ramasesem cu o mina pe genunchi si cu
cealalta apasata palma pe pamint, parca ma legasem si eu, printr-o magie a gestului.)
― Acum nu ne mai desparte nimeni, Allan. Acum sunt a ta, cu desavirsire a ta

Identificaţi elementele moderne ale romanului

B) Citiţi fragmentul de mai jos:

Cap XV

Rascolesc astazi prin hirtiile mele mai vechi si dau pesce scrisoarea trimisa
Maitreyiei de ziua ei de un necunoscut, impreuna cu acele flori magnifice. Doresc nebuneste sa stiu
ce scrie acolo si, cum bengaleza mea e acum foarte incerta, ma rog de un farmacist din apropiere sa
mi-o traduca. Iat~o: "Neuitata mea lumina, nu pot veni astazi sa te vad, caci pe tine nu te pot vedea
decit singura, numai pentru mine, asa cum te aveam eu cindva, in bratele mele, si ziua aceea"
Nu mai pot transcrie. Sufar de o gelozie nebuna, inumana. Imi venea sa musc lemnul mesei.
As fi vrut sa ma cheme Maitreyi la telefon atunci. Doamne, cind ma insel eu?
Unde ma insel eu? Sau toata lumea are, totdeauna, dreptate?
N-am mai scris de mult in jurnal. Sper s-o termin repede cu India. Am promisiuni sigure, desi fara
contract anticipat, la Singapore. Nu stiu inca ce am de facut acolo, dar vad ca mi se pregatesc bani
de drum. N-am spus nimanui.

Identificaţi elementele moderne ale romanului

8
B) Citiţi fragmentul de mai jos:
CAPITOLUL 1
„Am sovait atita in fata acestui caiet, pentru ca n-am izbutit sa aflu inca ziua precisa cind am
intilnit-o pe Maitreyi. In insemnarile mele din acel an n-am gasit nimic. Numele ei apare acolo mult
mai tirziu, dupa ce am iesit din sanatoriu si a trebuit sa ma mut in casa inginerului Narendra Sen, in
cartierul Bhowanipore. Dar aceasta s-a intimplat in 1929, iar eu intilnisem pe Maitreyi cu cel putin
zece luni mai inainte. Si daca sufar oarecum incepind aceasta povestire, e tocmai pentru ca nu stiu
cum sa evoc figura ei de-atunci si nu pot retrai aievea mirarea mea, nesiguranta si turburarea celor
dintii lntilniri.
Imi amintesc foarte vag ca, vazind-o o data in masina, asteptind in fata lui "Oxford
Book Stationary" ― in timp ce eu si tatal ei, inginerul, alegeam carti pentru vacantele de
Craciun ― am avut o ciudata tresarire, urmata de un foarte surprinzator dispret. Mi se parea urita ―
cu ochii ei prea mari si prea negri, cu buzele carnoase si rasfrinte, cu sinii puternici, de fecioara
bengaleza crescuta prea plin, ca un fruct trecut in copt. Cind i-am fost prezentat si si-a adus palmele
la frunte, sa ma salute, i-am vazut deodata bratul intreg gol si m-a lovit culoarea pielii: mata, bruna,
de un brun nemaiintalnit pina atunci, s-ar fi spus de lut si de ceara. Pe atunci locuiam inca in
Wellesle y Street, la Ripon Mansion, si vecinul meu de camera era Harold Carr, impiegat la "Army
and Navy Stores", a carui tovarasie o cultivam, pentru ca avea o suma de familii prietene in
Calcutta, unde imi petreceam si eu serile si cu ale caror fete ieseam saptaminal la dancinguri.
Acestui Harold incercai sa-i descriu ― mai mult pentru lamurirea mea decit a lui ― bratul
gol al Maitreyiei si straniul acelui galben intunecat atit de turburator, atit de putin feminin, de parca
ar fi fost mai mult al unei zeite sau al unei cadre decit al unei indiene.”

Identificaţi elementele moderne ale romanului

B) Citiţi fragmentul de mai jos:

Capitolul V

As vrea sa marturisec de la inceput si raspicat ca niciodata nu m-am gindit la dragoste in cele


dintii luni petrecute in tovarasia Maitreyiei. Ma ispitea mai mult faptul ei, ceea ce era sigilat si
fascinant in viata ei. Daca ma gindeam adesea la Maitreyi, daca in jurnalul meu din acei timp se
gasesc notate o seama din cuvintele si intimplarile ei, daca, mai ales, ma turbura si ma nelinistea,
aceasta se datora straniului si neintelesului din ochii, din raspunsurile, din risul ei. Este adevarat ca
spre fata aceasta ma simteam atras. Nu stiu ce farmec si ce chemare aveau pina si pasii ei. Dar as
minti daca n-as spune ca intreaga mea viata din Bhowanipore ― nu numai fata ― mi se parea
miraculoasa si ireala. Intrasem atit de repede si fara rezerva intr-o casa in care totul mi se parea
neinteles si dubios, incit ma desteptam citeodata din acest vis indian, ma intorceam cu gindul la
viata mea, la viata noastra, si-mi venea sa zimbesc. Ceva se schimbase, desigur. Nu mai ma interesa
aproape nimic din vechea mea lume, nu mai vedeam pe nimeni in afara de musafirii familiei Sen si
incepusem aproape sa-mi schimb chiar lecturile. Meatul cu incetul, interesul pentru fizica
matematica a scazut, am inceput sa citesc romane si politica, apoi tot mai multa istorie.

Identificaţi elementele moderne ale romanului

9
"Dragostea nu moare" de Maitreyi Devi fiica lui Surendranath Dasgupta, cel mai mare filosof
indian, si se numea Maitreyi Devi. Tanarul Mircea Eliade avea, cand a cunoscut-o, 23 de ani iar ea
16. Adolescenta scria versuri, apreciate de Rabindranath Tagore, si avea sa devina o cunoscuta poeta
indiana. Intalnirea dintre Maitreyi Devi si reputatul nostru sanscritolog Sergiu Al.-George la
Calcutta, in 1972, a "declansat" scrierea unei noi carti.  Romanul-raspuns "Dragostea nu moare",
scris mai intai in bengali, a fost tradus si publicat in limba engleza in 1976.

"Necazul este ca nu poti sterge nimic din ce s-a petrecut în viata ta. Tabloul ramâne asa cum a fost
pictat. În literatura, scriitorul poate sa renunte la portiuni care nu sunt în armonie cu întregul, dar
viata pastreaza totul, nimeni nu poate înlatura un singur rând macar, daca ar fi fost posibil, as fi
sters cu toata puterea anul 1930 din viata mea. Sa-l las sa cada ca pe-o frunza de pe ramura vesnic
verde a vietii mele; 1930, o frunza uscata ca dragostea mea pentru Mircea. Nu îmi mai amintesc
fata lui, si chiar daca mi-o amintesc, nu mai simt nici durere, nici bucurie."
("Dragostea nu moare" de Maitreyi Devi)

"Atunci am înteles ca nimic nu dureaza în suflet, ca cea mai verificata încredere poate fi anulata de
un singur gest, ca cele mai sincere posesiuni nu dovedesc niciodata nimic, caci si sinceritatea poate
fi repetata, cu altul, cu altii, ca, în sfîrsit, totul se uita sau se poate uita, caci fericirea si încrederea
adunata în atîtea luni de dragoste, în atîtea nopti petrecute împreuna, pierisera acum ca prin
miracol, si nu supravietuisera în mine decît un întârîtat orgoliu si o cumplita furie împotriva mea
însumi."
("Dragostea nu moare" de Maitreyi Devi)
Răspunsul lui Maitreyi la romanul lui Eliade a venit după 42 de ani. Volumul “Dragostea nu
moare” reia povestea, însă, spre deosebire de Eliade, care şi-a permis să mai şi “pluseze”, indianca
reclamă relatarea autentică a faptelor. De altfel, ea îl acuză pe Eliade de mistificare. “Cum m-ai
putut compromite în faţa lumii, asta e dragoste?”, întreabă, în cartea ei, Maitreyi. Cea mai mare
supărare a sa era legată de “vizitele nocturne”, pe care ea le neagă.

10

S-ar putea să vă placă și