Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Ştiinţe ale naturii
SUBIECTUL: Medii de viaţă
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.2. – să explice relaţii între sisteme din mediul înconjurător;
2.1. – să interpreteze succesiunea fenomenelor şi a proceselor
dintr-un mediu apropiat

SCOPUL LECŢIEI: Recapitularea şi consolidarea cunoştinţelor


referitoare la mediile de viaţă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive: O1 – să enumere mediile de viaţă studiate;
O2 – să identifice plante şi animale specifice fiecărui
mediu de viaţă;
O3 – să clasifice animalele în funcţie de modul lor de
hrănire;
O4 – să precizeze acţiuni ale omului care pun în pericol
viaţa plantelor şi a animalelor;
O5 – să argumenteze importanţa şi utilitatea mediilor de
viaţă;
O6 – să aplice cunoştinţele despre mediile de viaţă,
realizând postere pentru fiecare;
b) psiho – motorii: - să decupeze corect imagini sfecifice fiecărui mediu
de viaţă;
- să aplice imagini pe posterul realizat;
- să deseneze imagini pe poster.
c) afective: Dezvoltarea sentimentului de dragoste şi ocrotire pentru
mediul înconjurător.
Cultivarea interesului pentru frumos.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: cadranul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, turul galeriei, jocul didactic
Mijloace şi materiale: ghicitoare, imagini cu plante şi animale specifice
fiecărui mediu de viaţă
MOMENTELE OB ELEMENTE ESENŢIALE DE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI CONŢINUT
METODE MIJLOACE
Moment Voi asigura condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării lecţiei în bune condiţii. Elevii vor
avea pe bancă instrumentele şi materialele
necesare orei de ştiinţe.
Captarea atenţiei Voi spune o ghicitoare : Jocul didactic
« Ştiu o cetate verde, Ghicitoare Chestionare
Adâncă, doinitoare orală
Cu umbră şi răcoare,
Cu păsări cântătoare,
Cu urşi şi cerbi şi mure.
Cetatea-i o ……. » (pădure)
Ce este pădurea ?
O1 Ce alte medii de viaţă mai cunoaşteţi ? Conversaţia
Anunţarea temei Astăzi vom recapitula cunoştinţele pe
care le avem despre mediile de viaţă pe care
le-am studiat.
Se scrie titlul pe tablă.
Recapitularea Se împarte tabla în patru cadrane. În
conţinutului fiecare cadran se scrie un mediu de viaţă.
Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte Cadranul
O2 patru membri. Unul dintre membrii echipei va
alege un jeton pe care este prezentată imaginea Explicaţia Imagini cu plante
unei plante sau vieţuitoare sfecifice unui mediu şi animale
de viaţă. Astfel fiecare echipă va prezenta un spesifice fiecărui
mediu de viaţă. Elevii trebuie să scrie câteva mediu de viaţă
informaţii despre mediul de viaţă respectiv şi
să îmbogăţească posterul cu imagini
corespunzătare. Imagini Evaluare orală
Fiecare echipă va preciza ce fel de Problematizarea
mediu este cel despre care trebuie să realizeze
O2 posterul şi ce animale şi plante sunt prezente în
O3 respectivul mediu de viaţă. De asemenea vor
clasifica animalele în funcţie de modul lor de
O6 hrănire. Aprecieri orale
În timp ce elevii lucrează la realizarea
posterelor eu îi voi îndruma pe cei care au Exerciţiul
nevoie de ajutor.
După ce vor termina de realizat
posterele le vor afişa la tablă şi vor interpreta o Jocul didactic
strofă dintr-un cântec care să aibă legătură cu
mediul de viaţă respectiv.
După ce toate echipele îşi vor fi afişat
O5 posterele vor scrie în caiete schema lecţiei.
O4 Vor avea loc discuţii în legătură cu
importanţa şi utilitatea mediilor de viaţă
precum şi despre măsurile de protejare a
acestora. Aprecieri orale
Aprecieri finale Voi face aprecieri orale atât pe Evaluarea
parcursul orei cât şi la sfârşitul acesteia. Posterele realizate posterelor
Se va realiza turul galeriei pentru Turul galeriei realizate
evaluarea posterelor.
VINE RAŢA VEVERIŢA
Din pădurea cea vestită
Frunză verde foi de tei Colo jos în poieniţă
Vine raţa din costrei Veveriţa vine, vine
Cu vreo şapte bobocei Cu alune pentru tine
Şi răţoiul după ei.
R: Ţup, ţup, ţup
Frunză verde şi-o lalea Din creangă-n creangă
Raţa ici, raţa colea, Îşi adună multe-alune
Raţa trece Dunărea Ţup, ţup, ţup
Cu bobocii după ea Din creangă-n creangă
Îşi adună – alune

BARZA ŞI BROAŞTELE

Barza ne pândeşte, stând într-un picior


Vă feriţi de dânsa, surioarelor
Cu sfeclă, cu ceapă că toate-s la fel

SUPA DE ZARZAVAT
R: Să sărim în lac
S-a dus gospodina să ia zarzavat Oac, oac,oac,oac,oac
Şi vine acasă cu coşu-ncărcat

Refren:
Cu morcov, cu varză, cartofi, pătrunjel

S-ar putea să vă placă și