Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ
Profesor:
Disciplina: Limba și literatura română

Clasa: a VI-a
Data: 16.02.2021
Tema generală: Eu și lumea din jurul meu
Unitatea:În Europa
Subiectul lecției: Steaguri și semnificații
Tipul lecției: mixtă ( formare de priceperi și deprinderi, consolidare)
Competențe generale:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi


producerea textului oral
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context national și
international.

Competențe specifice:
1.2 Prezentarea unor informații, idei, sentimente și puncta de vedere în texte orale, participând la
discuțiipe diverse teme sau pornind de la texte citite/ascultate.
1.4. Participarea activă la dezbateri simple, formulând puncte de vedere și/sau continuând ideile
celorlați, exprimând un punct de vedere față de opiniile expuse de interlocutori.
3.3. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare.
4.1. Folosirea achiziţiilor privind structuri morfosintactice complexe ale limbii române literare,
pentru înțelegerea corectă și exprimare nuanțată a intențiilor communicative.
4.2. Aplicarea achizițiilor lingvistice pentru înțelegerea și producerea unor texte diverse.
5.2. Analiza unor elemente comune identificate în cultura proprie și în cultura altor popoare.
Valori şi atitudini:
-Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
Competenţe derivate-Pe parcursul şi la sfârșitul lecției, elevii vor ști:

- să precizeze informații despre cultura poporului român;


- să precizeze informații despre cultura altor popoare;
-să realizeze un proiect pe o temă dată;
RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE A. 1. OFICIALE:
 Curriculum Național , Programele școlare pentru clasele a V-a – a VIII-a,
Aria curriculară „Limba și comunicare”, Disciplina Limba și Literatura
Română, București, OMEN nr.3393/ 28.02.2017.
A. 2. METODICE:

 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală,


Iași, Editura „Polirom”, 1999, ρρ.24-66, 67-85.
A. 3. DIDACTICE
 Cîrstea, Mihaela Daniela; Avram, Viorica; Dragomirescu,
Ileana Sanda Alexandra; Manual pentru clasa a VI-a
București, Editura „Didactică și Pedagogică”;

B. METODOLOGICE:

a) METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicația, jocul de rol,


proiectul.

b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fişe de lucru, anexe.


c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.
C. TEMPORALE: 40 de minute

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategia didactică
Nr. Etapele Activitatea Activitatea elevilor Evalu
Crt Lecţiei profesorului Metode Mijloace Forme
de de
învăţământ organiza
re

1. Evocare Se crează un Elevii raportează . Conversaţia Activita- Observ


10 minute climat favorabil te sistem
bunei frontală că
desfăşurări a
lecţiei.Elevii de
servici
raportează
absenţii.Profe- Activita-
sorul îi întreabă te
pe elevi cum se individua
simt. lă

Azi vom vorbi


despre niște
lucruri care au
o însemnătate
aparte pentru Aprec
fiecare țară, verbal
popor. Vă voi
prezenta
informații cu
privire la
drapelul
României și cel
al Uniunii
Europene.

Cuvântul
drapel, Activita-
conform DEX, te
înseamnă: frontală
semn distinctiv Exeplicația
al unui stat, al
unei unități
militare, al unei
organizații
reprezentat
printr-o bucată Elevii acultă cu atenție
de pânză sau de informațiile transmise. Activita-
mătase, în una te Observ
sau mai multe frontală sistem
culori, cu o că
emblemă sau
cu o stemă, Aprec
prinsă de o verbal
lance de lemn.
Elevii ascultă cu atenție Conversația Activita-
1.Care sunt explicațiile profesorului, te Observ
semnificațiile care apar în Anexa 1. frontală sistem
drapelelor? că
Anexa 1
2. Când au Aprec
apărut verbal
drapelele?
Elevii ascultă cu atenție
lecturarea textului.
3. Curiozități
despre drapele.

Realizarea Pentru Elevii își prezintă Proiectul Proiectul pe Activita- Observ


2. sensului aprofunadarea proiectele. Sunt ascultați coli A4 te sistem
20 de minute cunoștințelor , cu atenție. individu- că
elevii au avut ală
de pregătit câte Aprec
un proiect verbal
despre drapelul
unei țări la
alegere.
Elevii participă la Material Laptop Activita- Observ
După vizionarea poveștii video te sistem
prezentarea de steagului românesc. frontală că
către elevi a
proiectelor, vor Aprec
viziona verbal
„Povestea
steagului
românesc”, și o
prezentare a
steagului
Uniunii
Europene.
3. Reflecția La sfârșitul orei Elevii vor fi atenți . Conversația Anexa 2 Activita- Observ
10 minute vom trage Elevii vor citi te sistem
concluziile informațiile prezentate frontală că
dobândite după în material. Joc de rol
prezentarea a
unui material
despre steagul
Uniunii Activita- Aprec
Europene. te verbal
individu-
Temă: Realizați ală
o compunere Elevii își notează tema
de 180-200 de în caiete.
cuvinte având
în prim plan o
personalitate
română care
prin ceea ce a
realizat a
devenit
cunoscut și în
lume.
ANEXA 1

1.Care sunt semnificațiile drapelelor?

Drapelele au fost create inițial pentru identificare, în sensul utilizat astăzi, de simboluri ale unor entități.
Drapelele sunt utilizate în schimbul de mesaje, reclame, delimitări de suprafețe și proprietăți sau în
scopuri decorative.

Studiul drapelelor este cunoscut sub numele de vexilologie, cuvânt derivat din latinescul vexillum, cuvânt
ce desemna în timpul Romei antice un drapel militar de o anumită factură folosit de legiunile romane.

2. Când au apărut drapelele?

Una dintre utilizările cele mai frecvente și firești este aceea de simbol al unui stat. Unele din drapelele
naționale au fost de-a lungul timpului surse de inspirație pentru alte națiuni, țări. Câteva exemple notabile
includ următoarele:

● Drapelul Scoției, denumit „Crucea Sfântului Andrei”, o cruce oblică albă pe un fond albastru,
datează din secolul al IX-lea, fiind cel mai vechi drapel național . Alte drapele care utilizează
simbolul crucii sunt drapelul Jamaicăi, drapelul naval al Statelor Confederate ale Americii,
denumit Confederate Naval Jack, drapelul naval al Rusiei, drapelul provinciei canadiene Nova Scotia.
De notat că crucea oblică este unul dintre simbolurile reprezentate pe drapelului Regatului Unit.

3. Curiozități despre drapele.

● Drapelul Norvegiei este apreciat ca fiind parintele tuturor drapelelor, deoarece include culorile
si formatul a mai multor drapele?

● Ciadul si Romania au drapele identice,singura deosebire fiind nuanta de la albastru?


● Mozambicul are desenat pe drapel o mitralieră AK-47?
● Polonia si Indonezia au drapele asemanatoare,singura deosebire fiind dispunerea culorilor?
● La Olimpiada din 1936 de la Berlin, Haiti și Liechtenstein s-au prezentat cu drapele identice?
●  Singura țară al cărui drapel nu are forma unui patrulater este Nepalul? Mai exact, formatul
drapelului include două triunghiuri dreptunghice așezate unul deasupra celuilalt.
● În perioada 1815 – 1830,steagul Frantei a fost complet alb?
● Actualul drapel al Frantei,cel format din trei benzi colorate în albastru,alb și roșu, datează din
timpul Revolutiei Franceze?
● Belize are o stemă pe drapel cu  doi oameni – unul alb si altul de culoare?
● Andorra are o stemă a drapelului care include si două vaci?
● Până în anul 2011,drapelul Libiei a fost singurul drapel monocolor? Era de culoare verde si nu
avea vreo stemă sau simbol.
●  Scoția are unul din cele mai vechi steaguri? Drapelul datează din sec.al IX-lea.
● Drapelul Turciei este asemănător cu ultimul drapel al Imperiului Otoman?
● Drapelul European include 12  stele,acest numar neavând legatură cu numărul statelor membre
UE?
● Cele 50 de stele de pe drapelul Statelor Unite ale Americii reprezintă cele 50 de state ale SUA?

ANEXA 2
Drapelul Uniunii Europene

Drapelul european înfățișează 12 stele aurii dispuse în cerc pe


fond albastru. Cercul de stele simbolizează idealurile de
unitate, solidaritate și armonie între popoarele Europei.
Numărul stelelor nu are legătură cu numărul statelor membre
UE.

Drapelul european este nu numai simbolul Uniunii Europene,


ci și al Europei în sens mai larg. Istoria acestui simbol a început
în anul 1955, când Consiliul Europei, instituție care luptă
pentru apărarea drepturilor omului și promovarea culturii
europene, a adoptat drapelul actual pentru uz propriu. Pe
parcursul anilor care au urmat, Consiliul Europei a încurajat
proaspetele instituții europene să adopte, la rândul lor, acest
drapel. În 1985, liderii europeni au transformat drapelul în
emblema oficială a Uniunii Europene (a Comunităţilor
Europene, potrivit titulaturii din acea perioadă).

S-ar putea să vă placă și