Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, CU CE ȘI CUM EXPRIMĀM CEEA CE SIMȚIM?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,, MĂRŢIŞOARE DĂRUIESC... MAMĂ DRAGĂ TE


IUBESC”

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ,,DARURI PENTRU MAMA”


(ALA + DLC + DOS + ADP)
DURATA: 1 ZI
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea formulării de propoziţii, numărarea cuvintelor din propoziţii și
formarea deprinderilor de lucru prin realizarea unei lucrări practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA:
- să rupă hârtie colorată în bucăţele mici;
- să coloreze în contur medalioane cu flori;
- să lipească flori pe felicitări;
- să lipească frunze pe mărţişoare;
- să împacheteze cadouri pentru mama;
- să construiască din materialele puse la dispoziţie vaze pentru flori;
- să aleagă şi să grupeze jetoane cu flori;
- să parcurgă traseul până la mama;
- să ,,citească” imagini cu flori;

ADE:
DLC:
- să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
- să identifice numărul de cuvinte din propoziţie;
- să precizeze ordinea cuvintelor în propoziţie;
- să reprezinte grafic propoziţia și cuvintele;
- să încercuiească cifra corespunzătoare numărului de cuvinte;

DOS:
- să recunoască materialele puse la dispoziţie pe baza cunoştinţelor anterioare;
- să decupeze după contur siluete de flori pe baza cunoştinţelor anterioare;
- să aplice pastă de lipit pe siluetă și să aplice hârtia colorată;
- să lucreze îngrijit şi să ducă lucrarea la bun sfârşit;
- să facă aprecieri corecte cu privire la munca sa și a colegilor.
REGULI DE JOC:
Toate acţiunile se vor desfășura la semnalul Zânei Primăvară (păpușa) prezentă la
activitate. Copilul numit de educatoare se va îndrepta spre masa cu material demonstrativ
și va respecta regulile de joc.

ELEMENTE DE JOC:
Surpriza , Zâna Primăvară , aplauze , recompense , închiderea și deschiderea
ochilor.
1
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:
- explicaţia, conversaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, turul galeriei,
brainstormingul;
MIJLOACE DIDACTICE:
- imagini cu flori şi despre ziua de 8 Martie , cărţi, reviste, enciclopedii, Zâna
Primăvară, imagini cu daruri posibile pentru mama, daruri posibile pentru mama
(cercei, colier, inel, brăţară, ceas, broşă, lac de unghii, agrafă de păr), mărgele, sârmă
pluşată, hârtie colorată, medalioane cu flori din carton şi aţă, felicitări , mărţişoare ,
celofan, fundiţe din hârtie creponată, ată, lego, jetoane cu flori, fişe, pastă de lipit,
carton , foarfecă, creioane colorate.
FORME DE ORGANIZARE:
- individual, frontal, pe grupe
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI INTEGRATE:

ADP: Rutine: prezenţa, calendarul naturii, servirea mesei .


Tranziţii: poezii liniştitoare; ,,Vine, vine, primăvara”; ,,De ziua ta mămico”,
cântecul: ,,Dacă vreau să cresc voinic’’ ,diferite forme de mers.

ALA: ♦ Artă: -,, Rupem bucăţi de hârtie’’ (pe care le folosim la DOS);
-,,Flori pentru mama” –colorare (medalioanele vor fi folosite la ALA II);
-,, Felicitări pentru mama’’- lipire flori din hârtie
-,, Mărţişoare pentru mama’’ - lipire frunze din hârtie
-,, Împachetăm daruri pentru mama’’- împachetare
♦ Construcţii: ,,Vaze pentru flori”- ( vazele vor fi folosite la DOS);
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupează” – (jetoanele alese vor fi folosite la DLC);
-,,Drumul spre mama’’-(labirint)
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu flori şi despre ziua de 8 Martie’’ –citire de
imagini;
ALA II - ,,Samba florilor’’- dans ( copiii primesc medalioanele cu flori
confecţionate la centrul Artă şi dansează)

ADE: ♦ DLC: ,,Numărăm cuvintele” –joc didactic;


♦ DOS: ,,Flori pentru mama” –aplicaţie.

BIBLIOGRAFIE:

▪ Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de 3 la 6/7 ani –M.E.C.T. Universitatea de


Management al Proiectelor pentru Învăţământul Preuniversitar, 2008;
▪Ana, A., Cioflica, S., M.- ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului”, Ed. Tehno- Art.
București, 2000;
▪ Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -,,Educaţie timpurie – ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;

2
▪ Dumitru, G., Moroianu, M., Simiciuc, E., Novac, C., Bangă, Ionescu, I. -,,Metodica
activităţilor instructiv-educative în învăţământul (pre)primar, vol. II, Ed. Didactica Nova
Craiova (2008)

SCENARIU DIDACTIC

În cadrul întâlnirii de dimineaţă educatoarea îi salută pe copii ,,Bună dimineaţă


copii!”. Copiii salută educatoarea şi se aşează pe scăunele pe tranziţia:

,,După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Pe scăunele ne aşezăm,
Cu toţii să discutăm.”

Educatoarea va face prezenţa şi va întoarce pozele copiilor prezenţi cu faţa, iar a


celor absenţi cu spatele.

Tranziţie: ,,Data, ziua, luna, anul


Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”

Se completează calendarul naturii.

Împărtăşirea cu ceilalţi. Educatoarea va iniţia o discuţie despre tema studiată în această


săptămână prin metoda brainstorming .

Noutatea zilei este scrisoarea și coletul primite de la Primăvară.

Dragi copii,

Mă numesc Primăvara și sunt bucuroasă să vă transmit câteva gânduri bune. Deși v-am
promis că o să fiu alături de voi, nu am putut fi prezentă deoarece trebuie să adun multe flori
pentru ziua de 8 Martie, zi dedicată celei mai scumpe fiinţe de pe pământ, mama.
Ca să nu fiţi supăraţi că nu am reușit să ajung la voi, v-am trimis pe una din ajutoarele
mele, Zâna Primăvară.

Vă îmbrăţișez cu drag,
Primăvara

Momentul de mişcare se va realiza pe poezia: ,,Dacă vreau să cresc voinic’’

Dacă vreau să cresc voinic,


Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior.
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
3
Când m-aşez jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia, priviţi cât am crescut!

Educatoarea: Azi copii ne vom juca jocul ,,Daruri pentru mama”. Zâna Primăvară
le prezintă copiilor centrele de interes:
♦ Artă: -,, Rupem bucăţele de hârtie” – rupere hârtie (care le folosim la DOS);
-,, Flori pentru mama” –colorare (medalioanele vor fi folosite la ALA II);
-,, Împachetăm daruri pentru mama’’ - împachetăm mărgele pentru mama
-,, Felicitări pentru mama’’ - lipire flori din hârtie
-,, Mărţişoare pentru mama’’ - lipire frunze din hârtie
♦ Construcţii: ,,Vaze pentru flori”- ( vazele vor fi folosite la DOS);
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupeazăflori” - sortează jetoane cu flori (jetoanele alese vor
fi folosite la DLC);
-,,Drumul spre mama’’- (labirint)
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu flori şi despre ziua de 8 Martie” –citire de
imagini;

Tranziţie: ,,Unul după altul


În rând ne așezăm,
Unul după altul
Spre centre ne îndreptăm.”

Copiii lucrează la centrele de interes deschise şi în funcţie de cum lucrează vor fii
apreciaţi. Se vor analiza lucrările prin metoda ,,Turul galeriei”. Vazele pentru flori care
au fost realizate la centrul construcţii se vor expune pe o măsuţă.

Copiii vor fi aşeazaţi în semicerc. Se împart în două echipe (prin mână oarbă): echipa
ghioceilor și echipa lalelelor.

Varianta I–joc didactic


Educatoarea le prezintă copiilor sub formă de surpriză materialul demonstrativ. Și anunţă
titlul jocului ,,Numărăm cuvintele” și scopul acestui joc.
Se anunţă regulile jocului și se trece la demonstrarea jocului de către educatoare.
Un copil dintr-o echipă alege un jeton, îl denumește și formulează o propoziţie. Un alt
copil din cea de-a doua echipă numără cuvintele propoziţiei formulate și precizează numărul
lor.
Se desfășoară jocul de probă o dată sau de două ori.
Se trece la desfășurarea jocului de către copii.

Varianta a II-a –joc didactic


Educatoarea le arată copiilor un obiect, urmând ca unul dintre copii să-l denumească și
să formuleze o propoziţie cu acest cuvânt. Un copil din cea de-a doua echipă va preciza al
câtelea cuvânt este în propoziţia formulată.
Zâna Primavară îi apreciază pe copii și le prezintă materialele cu ajutorul cărora vor
confecţiona flori pentru mama.
Prin metoda ,,mâna oarbă” copiii vor fi împărţiţi în patru echipe: lalele, ghiocei, brândușe
și narcise. După extragere fiecare copil se va îndrepta spre măsuţa unde se va găsi floarea ce
reprezintă jetonul extras. Prezint copiilor modelul de floricele şi dirijez o discuţie despre ele.
Se intuiesc materialele de pe măsuţă, explic şi demonstrez procedeele de lucru. Ȋnainte de
4
ȋnceperea lucrului execut cu copiii câteva exerciții de încălzire a mâinilor însă bazate pe o
povestioară:
‘’Au fost odată două floricele. Dimineaţa se deschideau şi seara se închideau
(închidem şi deschidem pumnii). Într-o dimineaţă în fiecare floricică erau două omiduţe care
făceau gimnastică uite-aşa ( mişc încheietura mâinii). Apoi, fiindcă erau mâncăcioase au
început sa mânânce frunzuliţe. Pe urmă au mers la grădiniţă iar în sala de muzică au început
să cânte la pian (cântăm la pian). Au cântat atât de frumos încât toate celelate omiduţe le-au
aplaudat. (batem din palme). Seara au făcut un duş (pic pic) aşa se auzeau stropii de apă,
după care s-au dus în floare şi s-au pus la culcare ca să putem lucra în linişte.
După ce ne-am încălzit copiii vor decupa floarea, iar hârtia ruptă la centrul artă va fi lipită
pe siluetă (floarea).
Zâna Primăvară le apreciază munca copiilor și îi roagă să pună floarea în vaza
construită la centrul construcţii.

Tranziţie: ,,1-2, 1-2,


Mergeţi toţi
La fel ca noi.”
Copiii ies la baie. Se întorc ,,zburând” ca fluturașii.

Varianta a- III-a –joc didactic


Zâna Primăvară va fi încântată dacă copiii au acumulat cât mai multe cunoștinţe din
activitatea desfașurată. Îi roagă în continuare pe copii să formuleze propoziţii cu floarea
pe care au confecţionat-o la activitatea practică (din fiecare grupă). Propoziţia va fi
reprezentată grafic la tablă și se va încercui cifra corespunzătoare numărului de cuvinte.

Tranziţie: Cântec: ,, De ziua ta mămico”

În timpul tranziţiei educatoarea le oferă copiilor medalioanele colorate la centrul artă.

ALA II : Copiii vor dansa ,,Samba florilor’’ .

După ce copiii dansează ,, Samba florilor’’ Zâna Primăvară le împarte copiilor


recompense şi îi asigură că o să mai vină în vizită .

Educatoarea apreciază modul de desfăşurare al activităţii şi comportamentul copiilor.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţa Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactică didactice

1.Moment Asigurarea condiţiilor pentru bună Observarea


5
organizatoric desfăşurare a activităţii: comportament
-aerisirea sălii de grupă; ului non-
-aranjarea mobilierului; verbal
-intrarea copiilor şi aranjarea pe scăunele;

2.Captarea Se va realiza în cadrul întâlnirii de Conversaţia Observarea


atenţiei dimineaţă prin noutatea zilei care este capacităţii de
scrisoarea și coletul primite de la concentrare a
,,Primăvară”. atenţiei

3.Anunţarea Se anunţă tema activităţii integrate: Conversaţia Observarea


temei şi a ,,Daruri pentru mama” , scopul şi Explicaţia comportament
obiectivelor obiectivele în termeni accesibili. ului non-
verbal

4.Reactualizarea Se va realiza la sectorul știinţă unde Conversaţia Observarea


cunoştinţelor copiii vor sorta jetoane cu flori . Explicaţia capacităţii de
Exerciţiul concentrare a
atenţiei

5.Prezentarea şi Copiii se îndreaptă către centrele Conversaţia Observarea


dirijarea deschise. Se vor explica sarcinile de lucru. comportament
conţinutului Se vor desfăşura jocurile şi activităţile Explicaţia ului non-
didactice alese: verbal
♦ Artă: -,, Rupem bucăţele de hârtie” (care
le folosim la DOS);
-,,Flori pentru mama” –colorare
(medalioanele vor fi folosite la ALA II);
-,, Împachetăm daruri pentru mama’’ -
împachetăm mărgele pentru mama
-,, Felicitări pentru mama’’- lipire flori din
hârtie Exerciţiul
-,, Mărţişoare pentru mama’’ - lipire frunze
din hârtie
♦ Construcţii: ,,Vaze pentru flori”- ( vazele
vor fi folosite la DOS);
♦ Ştiinţă:-,,Alege şi grupează” – (jetoanele
alese vor fi folosite DLC);
-,,Drumul spre mama’’(labirint)
♦ Bibliotecă: ,,Citim imagini cu flori şi Observarea
despre ziua de 8 Martie” –citire de imagini; Turul galeriei comportament
ului verbal şi
După ce copiii şi-au încheiat activitatea non-verbal
la centrele de interes se face turul galeriei .
Cu ajutorul tranziţiei prezentate în
scenariul didactic , copiii merg la baie , iar
când revin se aşează în semicerc, pe
6
scaunele. Se anunţă titlul jocului Explicaţia Observarea
didactic,,Numărăm cuvintele’’şi sarcinile comportament
acestui joc. u-lui non-
a) Explicarea jocului Demonstra- verbal
Se vor explica regulile jocului şi modul ţia
de desfăşurare.
b) Executarea jocului demonstrativ de
către educatoare.
c) Executarea jocului de probă. Observarea
Educatoarea solicită 2-3 copii pentru comportament
a executa jocul. Explicaţia ului verbal şi
Un copil dintr-o echipă alege un jeton, îl Exerciţiul non-verbal
denumește și formulează o propoziţie.
Un alt copil din cea de-a doua echipă
numără cuvintele propoziţiei formulate și
precizează numărul lor.
Se aplaudă raspunsurile.

6.Obţinerea VARIANTA I Exerciţiul Observarea


performanţei Un copil dintr-o echipă alege un jeton, îl comportament
denumește și formulează o propoziţie. Un ului non-
alt copil din cea de-a doua echipă numără verbal
cuvintele propoziţiei formulate și
precizează numărul lor.
Se formulează propoziţii până se
epuizează toate jetoanele.
Se aplaudă răspunsurile.

VARIANTA a II-a
Educatoarea le arată copiilor un obiect,
urmând ca unul dintre copii să-l
denumească și să formeze o propoziţie cu Explicaţia Observarea
acest cuvânt. Un copil din cea de-a doua comportament
echipă va preciza al câtelea cuvânt este în ului verbal şi
propoziţia formulată. non-verbal
Demonstraţia
Zâna Primavară îi apreciază pe copii și le
prezintă materialele cu ajutorul cărora vor
confecţiona flori pentru mama.
Prin metoda ,,mâna oarbă” copiii vor fi
împărţiţi în patru echipe: lalele, ghiocei, Exerciţiul
brândușe și narcise. După extragere fiecare
copil se va îndrepta spre masuţa unde se va
găsi floarea ce reprezintă jetonul extras.

Prezint copiilor modelul de floricele şi


dirijez o discuţie despre ele.
INTUIREA MATERIALULUI Conversaţia

7
Se face intuirea materialului de pe
măsuțe.
-Ce aveți pe măsuțe?
(Hâria colorată ruptă la centrul Artă, carton
cu siluete de flori, foarfecă, lipici,)
Explicaţia
EXPLICAREA ȘI DEMONSTRAREA
PROCEDEELOR DE LUCRU Demonstraţia

Prezint copiilor un model de lucru, le


explic și demonstrez etapele de lucru:
- se pregătesc resursele materiale: hârtia
colorată ruptă, carton cu siluete de flori ,
foarfecă, lipici
-se încălzesc mâinile

-se decupează după contur forma florilor

-se lipesc bucăţelele de hârtie rupte la centrul


Artă

Explic copiilor faptul că tehnica de lucru


se află în strânsă legătură cu respectarea
etapelor de lucru. Dacă etapele sunt
respectate pas cu pas, produsul final va fi
foarte reuşit.
Explicaţia
ÎNCĂLZIREA MÂINILOR
Demonstraţia
Ȋnainte de ȋnceperea lucrului execut cu
copiii câteva exerciții de încălzire a mâinilor
însă bazate pe o povestioară:
‘’Au fost odată două floricele. Dimineaţa
se deschideau şi seara se închideau
(închidem şi deschidem pumnii). Într-o
dimineaţă în fiecare floricică erau două
omiduţe care făceau gimnastică uite-aşa
(mişc încheietura mâinii). Apoi, fiindcă erau
mâncăcioase au început sa mânânce
frunzuliţe. Pe urmă au mers la grădiniţă iar
în sala de muzică au început să cânte la pian
(cântăm la pian). Au cântat atât de frumos
încât toate celelate omiduţe le-au aplaudat.
(batem din palme). Seara au făcut un duş
(pic pic) aşa se auzeau stropii de apă, după
care s-au dus în floare şi s-au pus la culcare

8
ca să putem lucra în linişte.
EXECUTAREA TEMEI DE CĂTRE
COPII
Se trece apoi la realizarea temei, timp în
care trec pe la fiecare copil şi explic modul
de lucru încă o dată acolo unde este cazul.
În timp ce copiii execută lucrarea, îi
urmăresc şi îi ajut pe cei care solicit sprijin,
dau indicaţii şi fac observaţii individuale şi
frontale.
Hârtia ruptă la centrul artă va fi lipită
pe siluetă (floarea).
Zâna Primăvară le apreciază munca
copiilor și îi roagă să pună floarea în vaza
construită la centrul construcţii.

Tranziţie: ,,1-2, 1-2,


Mergeţi toţi
La fel ca noi.”
Copiii ies la baie. Se întorc ,,zburând” ca
fluturașii.

7.Asigurarea VARIANTA a III- a


retenţiei şi a Zâna Primăvară ar fi încântată dacă Observarea
transferului copiii au acumulat cât mai multe cunoștinţe comportament
din activitatea desfășurată. ului
Zâna îi roagă pe copii să formuleze Explicaţia non-verbal
propoziţii cu floarea pe care au
confecţionat-o la activitatea practică (din
fiecare grupă). Propoziţia va fi reprezentată Exerciţiul
grafic la tablă și se va încercui cifra
corespunzătoare numărului de cuvinte. Observarea
comportament
Tranziţie: Cântec: ,, De ziua ta mămico” ului verbal şi
În timpul tranziţiei educatoarea le oferă non-verbal
copiilor medalioanele colorate la centrul
artă.

ALA II : Copiii vor dansa ,, Samba


florilor’’.
După ce copiii dansează Zâna Primăvară
8.Încheierea le împarte copiilor recompense şi îi asigură Aprecieri
activităţii că va mai veni la ei. Conversaţia finale
Educatoarea apreciază modul de individuale şi
desfăşurare al activităţii şi comportamentul colective.
copiilor.

9
10

S-ar putea să vă placă și