Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Liceul Teologic Baptist, Reșița


Data: 17.11.2020
Clasa:Preg A
Prof.înv.primar: Zosin Mădălina
Aria curriculară: Matematică și Științe
Disciplina: Matematică și Explorarea Mediului
Unitatea tematică: Lumea cărții
Subiectul: Drumul cărții.Numărul și cifra 8.
Tipul lecției: predare-învățare
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: Matematică și explorarea mediului; Dezvoltare personală; Arte vizuale
și abilități practice
Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului:
1.1Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3Ordonarea numerelor în concentrul 0-31;
5.1 Sortarea/clasificarea unor obiecte/ material etc., pe baza unui criteriu dat;
Dezvoltare personală:
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară
Arte vizuale și abilități practice:
2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple;
Obiective operaționale:
a)cognitive:
O1 să numere elementele unei mulțimi, folosind expresiile „mai mult/mai puțin/egal cu …”;
O2 să compare mulțimile date;
O3 să realizeze corespondența între mulțimile date;
O3 să recunoască cifra 8;
O4 să scrie cifra 8 pe liniile punctuate/ și după contur;
O5 să completeze șirul de numere în ordine crescătoare;
O6 să identifice poziția noului număr în cadrul șirului de numere naturale
O7 să stabilească vecinul mai mare/vecinul mai mic al numărului 8;
O8 să ordoneze crescător etapele de fabricare a unei cărții;
O9 să modeleze covrigi din plastilină
b)afective:
O10 să participe activ la desfășurarea orei;
c)psiho-motorii:
O11 să mânuiască instrumentele de scris corect;
Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversația,explicația, observația, demonstrația, exercițiul, joc
didactic „Eu spun ..., tu numără mai departe”, „ Eu spun...., tu îmi spui vecinul”.
b) Mijloace de învățământ:caiet special MEM, partea I, penar,plastilină,planșetă, ppt,
pagină laminată,telefon mobil, laptop, instruirea asistată pe calculator(Google
Classroom,Iriun webcam);
c) Forme de organizare:frontal, individual, pe perechi
d)Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, autoevaluare,
aprecieri verbale;
e)Resurse umane: 9 elevi;
f)Resurse temporale: 45 min( 20 min sincron + 25 min asincron)

Bibliografie:
Planificarea calendaristică și proiectarea integrată a unităților tematice;
Programa școlară pentru învățământul primar, aprobată prin OMEN nr.3418 din 19 martie
2013;
Metodica predării matematicii la clasele I-IV, ed. Carminis,Pitești
Matematică, Jocuri didactice și probleme de perspicacitate pentru preșcolari și școlarii
claselor I-IV, ed Universal Pan, București;
Caiet special MEM, partea I, Ed. Kreativ. 2015.
Nr. Etapele lecției Ob. Elemente de conținut Strategia didactică Evaluare
crt op Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Asigur climatul adecvat desfășurării lecției Conversția Frontal Observarea
organizatoric și pregătesc materialele necesare pentru sistematică
desfășurarea activității.
2. Reactualizarea Solicit elevilor să-mi raspundă la Conversația Frontal Evaluare
cunoștințelor următoarele întrebări: orală
 Despre care număr am învățat noi data
trecută?
 Cine poată să-mi spună vecinii acestui
număr?
 Cine poate număra în ordine crescătoare
de la 0 la 7?Dar invers?
3. Captarea Joc didactic: Conversația Frontal Aprecieri
atenției „Eu spun..., tu numără mai departe.” Explicația În perechi verbale
Vom număra până ajungem la noul număr.
3. Anunțarea Voi prezenta titlul lecției și obiectivele, pe Conversația PPT Frontal
lecției și a înțelesul elevilor.Titlul și data vor fi deja Caiet special
obiectivelor scrise pe ppt-ul lecției. Penar
operaționale Laptop
4. Dirijarea Solicit elevii să-mi răspundă la următoarele Conversația PPT Frontal Evaluare
învățării întrebări: Explicația Caiet MEM orală
Din ce se fac cărțile? Penar
Unde se produc cărțile? Laptop
De unde putem cumpăra cărți?
Dar de unde putem împumuta cărți?
De fiecare dată numesc un alt elev să
răspundă.
O1 Anunț elevii că vom analiza mulțimile Conversația PPT Frontal Aprecieri
O2 prezentate la ex1/pg 49, caiet special Explicația Caiet MEM Verbale
MEM. Observația Penar
Solicit ajutorul elevilor pentru a număra Laptop
elementele mulțimilor și pentru a compara
aceste mulțimi.

O3 Prezint 3 planșe cu cifre,printre ele se va Conversația PPT Aprecieri


afla planșa cu cifra 8. Explicația Caiet MEM Verbale
Analizăm componența cifrei. Observația Penar
Descompunem cifra și o recompunem. Demonstrația Laptop
O4 Trasăm cifra 8 cu degețelul în aer și în Exercițiul Iriun
podul palmei. Webcam
Scriu cifra pe planșă, iar elevii vor trasa Telefon
conturul cifrei 8 după modelul de la ex mobil
4/pg 51. Foaie
O5 Exercițiul laminată Frontal Aprecieri
O6 Solicit elevilor să completeze șirul de Individual Verbale
numere prezentat la ex 4/ pg 51 și ex 2/ pg
49.
5. Fixarea noilor O7 Joc didactic: Conversația Google Frontal Aprecieri
cunoștințe și „Eu spun 3/4/5/8,Tu spune-mi vecinii.” Explicația Classroom Individual verbale
realizarea feed- Vom opri jocul atunci când am aflat vecinii Joc didactic Laptop
backului lui 8. Activitate susținută asincron.
6. Obținerea O8 Anunț elevii că vom viziona ppt-ul Conversația PPT-Drumul Individual Aprecieri
performanței „Drumul cărții”. Solicit elevilor să rezolve Explicația cărții verbale
ex 4/49. Exercițiul Caiet special
Activitate susținută asincron. MEM
Penar
Google
Classroom

7. Activitatea O9 Rog elevii să modeleze covrigi din Conversația Plastilină Individual Aprecieri
recreativă plastilină. Discutăm despre forma Explicația Planșetă verbale
covrigilor și cu ce cifră se aseamănă Google
aceștia. Activitate susținută asincron. Classroom
8. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra participării Conversație Frontal Aprecieri
activității elevilor la lecţie şi îi evidenţiez pe cei care Individual verbale.
au răspuns corect în cadrul orei.

Obs: O10 și O11 pe parcursul întregii lecții.

S-ar putea să vă placă și