Sunteți pe pagina 1din 19

Şcoala Gimnazială nr.

3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6. 05. 2015


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 3,Codlea
CLASA: I-B
Profesor ȋnvǎțǎmânt primar:Dumitru Elena Mihaela
ARIA CURRICULARĂ : Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personalǎ-activitate principalǎ,
Comunicare ȋn Limba Românǎ,Matematicǎ şi explorarea mediului,Arte vizuale -activitate secundarǎ
UNITATEA TEMATICĂ: COPILĂRIA ȘI NĂSTRUȘNICIILE EI
SUBIECTUL LECŢIEI ,,Ce știu despre meserii”
TIPUL LECŢIEI: Mixtǎ
COMPETENŢE SPECIFICE
Dezvoltare personală:
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
3.1.Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate
3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate
COMPETENŢE INTEGRATE
Comunicare în limba română:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.2 Redactarea unor mesaje scurte
Matematica si explorarea mediului:
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
Arte vizuale și abilitǎți practice:
2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
1
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive :
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OC1-să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp)
OC2-să formuleze răspunsuri la ghicitori
OC3-să realizeze corespondența ȋntre numele profesiei ,persoana care profeseazǎ ,uneltele folosite și locul de desfǎșurare
OC4-să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
OC5-să rezolve sarcinile fişei
Motrice:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OM1-sǎ pǎstreze poziția corectǎ a corpului,a caietului ȋn timpul scrisului
OM2-sǎ pǎstreze ordinea ȋn timpul sarcinilor ce presupun mișcare
OM3-să mânuiască materialul intuitiv
Afective:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OA1-să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
OA2-să participe cu plǎcere și sǎ ȋși spunǎ pǎrerea personalǎ

RESURSE
Procedurale:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, munca in echipă;
b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, plicuri cu scrisori, jetoane cu imagini reprezentând meserii, ghicitori
despre meserii, fişe de lucru, Laptop,Video-proiector;PPT.-,,Meserii de la A- Z” ;
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
Temporale: 45 minute
Umane: 25 elevi
d)Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

2
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

BIBLIOGRAFIE:
1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici - program
de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar-2013
2.MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea
mediului, Arte vizuale şi abilitǎţi practice, Dezvoltare personală, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;Bucureşti,
2013
3. -Anca Veronica Tǎut, Rodica Horvath-Dezvoltare personalǎ-caiet de aplicații ,Editura Sinapsis,2014
4.Viorica și Dumitru Pârâialǎ,Claudia Bǎlan ,Anica Vasilache , Teodora Tanasǎ-ACTIVITĂŢI ÎN COMPLETAREA PROGRAMULUI
DIN CICLUL PRIMAR-Editura Euristica,2004
5.Gabriela Ivan ,,200 de ghicitori pentru copii”

Resurse

Etapele Continutul stiintific Modalitati de


lectiei/activitatii evaluare
Procedurale

3
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Metode si Forme de
procedee organizare
Materiale Temporale
-Stabileşte ordinea şi Instructajul
disciplina în sala de clasă; verbal
1.Moment
organizatoric -Pregătesc materialele
necesare în desfăşurarea
activităţii; Panoul
DP-2.2 Conversația
-Dirijez o conversaţie pe frontal Calendarul 5 minute Aprecieri
3.1 următoarele teme : naturii verbale
●Salutul;Prezenţa Jetoane
●Repere temporale
(anotimpul, ziua din
săptămână, data, luna, anul)
Exercițiul
●Completarea calendarului
naturii
●Mesajul zilei: De eşti harnic
CLR-3.1 şi munceşti, Tu, în viaţă,
reuşeşti!”
-1.1 Planșǎ
(ANEXA1)
2.Reactualizarea Laptop, 5 -6 minute
cunoştinţelor
Prezentarea unui PPT . Copiii frontal Video-proiector
DP-3.3 privesc imaginile și citesc
PPT.-,,Meserii Observarea
denumirile lor
CLR-3.1 de la A- Z” sistematicǎ
Observația
(ANEXA2)
4
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Exercițiul
3.Captarea atenției Poezia ,,Ce miros au Audiție frontal ACTIVITĂŢI ÎN 2 minute Observarea
meseriile” de Gianni Rodari COMPLETARE sistematicǎ
DP-1.1
A
(ANEXA3)
CLR-1.1 PROGRAMULUI
DIN CICLUL
PRIMAR-
Ed.
Euristica,p.37
Noutatea zilei este că astăzi Conversația frontal Mascota clasei 2 minute
vom dedica ziua unor și papușa poștaș
activităţi în care va trebui să
4.Anunțarea arătăm ce ştim despre
scopului și meserii,cum se numesc
obiectivelor persoanele care
urmǎrite muncesc,unde muncesc, ce
lucruri meșteresc și ce unelte
folosesc, Broscuța Mamǎ ,
CLR-2.2 gospodinǎ priceputǎ, vrea sǎ
vǎ ȋndrume sǎ vǎ alegeți o
meserie potrivitǎ și va trimis
prin poștaș o scrisoare pentru
voi.(Anexa 4)
Se citeşte scrisoarea. 20 minute
5.Dirijarea învǎțǎrii Elevii vor asculta cu atenţie explicația Ghicitori care au
ghicitorile şi vor ghici ca rǎspuns
DP-3.3 conversația Observarea
răspunsurile. numele
sistematicǎ
CLR-1.1 frontal meseriașului
(Anexa 5)
5
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Ce nu se potriveşte în Planşe cu
aceste desene? Copiii vor desene hazlii
DP-3.3 explicația
scrie în chenare numele
o fişă de lucru
CLR-4.2 meseriei și uneltele pe care
le folosesc. (Anexa 6)
frontal Evaluarea
Completez pe tablǎ un colegilor
model. demonstrația

Copiii vor colora cu galben


DP-3.3 cuvintele care denumesc explicația
locul unde se desfǎșoarǎ
CLR-3.1 meseria și cu albastru
deschis denumirile lucrurilor Autoevaluare
realizate.(Anexa 7)
demonstrația
Completez pe tablǎ un model
exercițiul

Jocul „Eu greșesc ,tu o fişă de lucru


corecteazǎ! –Anexa 7
6.Obținenerea Le realizez elevilor un model explicația individual
performanței
Eu spun:
DP-1.1
-Zidarul vindecǎ bolnavii. jocul didactic

6
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

2.2 Tu corectezi: frontal Aprecieri


verbale
3.3 -Zidarul construiește demonstrația
case.Medicul vindecǎ
CLR-2.4
bolnavii.
JOC- ,,Ghicește meseria!” 10 minute
7.Sistematizarea și Pe spatele unor elevi atașez Jocul didactic
consolidarea etichete cu denumirea unei
cunoștințelor meserii.Ei trebuie sǎ-și
ghiceascǎ meseria dupǎ
DP-1.1
descrierea colegilor.
3.1
3.3

Se vor face aprecieri Aprecieri


generale şi individuale verbale
8.Încheierea lecției Laptop Frontal
asupra participării elevilor la
lecţie, precum şi asupra Conversaţia internet
comportamentului lor pe
parcursul orei.
Vor audia cântecul „Ce miros
au meseriile”.

7
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 1

DE EȘTI HARNIC
ȘI MUNCEȘTI,
8
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

TU ÎN VIAŢĂ
REUȘEȘTI !
ANEXA 3 În orice tâmplărie
La sat sau la oraş,
Șoferul are-n hainǎ
A scânduri noi miroase,
MIROSUL MESERIILOR A vrafuri de talaş. Mirosul de benzinǎ
de Gianni Rodari Un muncitor,mirosul
De uleiuri de mașinǎ.
Oricare meserie
Are un miros copii!
Un vopsitor miroase Miroase cofetarul
A cocă şi plăcinte
A lacuri de vopsit, A nuci şi scorţişoară
Miroase-n brutării.
Iar un halat de medic
Iar un geamgiu mereu
A doctorie amară!
Va mirosi a chit.

9
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

A brazdă aromată Miroase a peşte proaspăt Iar leneşul cel care


A spic cu rod bogat Pescarul cel vânjos, Îşi dă parfumuri mii
Va mirosi ţăranul Şi numai trândăvia Tot neplăcut miroase
Ce merge la arat! Nu are vre-un miros. Iubiţii mei copii!

ANEXA 4

Brașov,1 mai 2015


Dragii mei elevi,

10
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Sunt în vizitǎ la Universitatea Transilvania din Brașov.Studenții de aici știu


deja ce meserie vor profesa.Acum se perfecționeazǎ.Dacǎ vreți sǎ aflați
meseriile alese de ei rǎspundeți la ghicitori.Poate și vouǎ vǎ place sǎ fiți colegii
lor.
Broscuța Ema

ANEXA 5
1.Cin´ te-ascultǎ și-ți prescrie Stetoscopul folosește
Cum sǎ iei o doctorie? Când un pacient sosește. 5:Pe vapor cǎlǎtorește
Și îi place aventura
2:În bibliotecǎ-l vezi mereu, 4:Peste muncitori e șef Precum Popay și el este
Și-ți dǎ cǎrți pe gustul tǎu În fabricǎ cu ei lucreazǎ. Despre cine se vorbește?
Cǎrțile nu sunt un dar O problemǎ dacǎ e,
Cǎci le dǎ un ....bibliotecar Imediat îl informeazǎ 6. Dimineaţa îţi zâmbeşte
Când la grădiniţă vii
3:Cine-l vede în halat Pentru şcoală pregăteşte
Îl recunoaște imediat, Grupa-ntreagă de copii...
11
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

7.În clasǎ pe orișicine 10.O problemǎ dacǎ ai Cu ciocan,clei şi rindea


Îl învațǎ ce e bine? Ca pârât sau pârâtor, Face mobile aşa
Ai nevoie de-ajutor. Ca să-ţi placă ţie, mie.
8. Cine zboară fără să zboare? Doar el ți-l dǎ imediat.Meseria-i Să ghicească cine ştie.
de...
9.Locul lui este pe scenǎ, Toată ziua, el tot sapă
Joacǎ roluri variate, Te învaţă să citeşti, Din adâncuri ca să scoată
Fiind prinț sau cerșetor, Să scrii şi să socoteşti, Pentru ţară mult cărbune.Cine
Meseria-i de actor. Munca să o preţuieşti ştie cum îi spune?
De vrei bun şi drept să creşti.

Anexa 6
Numele și prenumele Data
Fișǎ de lucru
Ce știi despre meserii?

12
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Zidar
Mistrie
Șantier

Coloreazǎ cu galben locul unde muncește meseriașul și cu albastru deschis lucrurile realizate de el.

Aviator avion transport aerian


Brutar brutǎrie pâine

13
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Cizmar atelier de cizmǎrie pantofi


Dansatoare teatru dans artistic
Șofer mașinǎ transport
Fotograf atelier fotografii
Gospodinǎ acasǎ curǎțenie,mâncare
Jurnalistǎ televiziune reportaje

ANEXA 6
Potriviţi fiecărei imagini din rândul de sus o imagine care să reprezinte meseria în care se folosesc uneltele !

14
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

DOCTOR POLIŢIST GRĂDINAR PROFESOR CROITOREASĂ ZIDAR POMPIER

Anexa 7
Eu greşesc,tu corecteazǎ!
15
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

1-Brutarul face scaune şi mese.


2-Croitorul conduce vaporul.
3-Pictorul prǎşeşte porumbul.
4-Şoferul vinde medicamente.
5-Învǎţǎtorul frǎmântǎ cozonaci.

16
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

17
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

18
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

19

S-ar putea să vă placă și