Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.01.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Păsările din curtea bunicilor”
Tema zilei: „Să învățăm de la necuvântătoare”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Joc de masă


Subiectul activității: ‚‚Păsări de curte’’
Mijloc de realizare: din jumătate-întreg
Obiective operaționale: - să reconstituie din jumătate întregul, pentru obținerea unei imagini despre păsările de curte;
Material didactic: imagini reprezentând păsări de curte
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Desfășurarea activității: Copiii unesc cele două jumătăți în vederea obținerii unei imagini reprezentând păsări de curte
Evaluarea activității: Corectitudinea îmbinării pieselor.

 Sectorul II: Știință


Subiectul activității: ‚‚Ce consumăm de la păsările de curte?’’
Mijloc de realizare: convorbire
Obiective operaționale: - să explice in cuvinte proprii ce consumăm de la păsările de curte
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii explică în cuvinte proprii ce consumăm de la păsările de curte, iar apoi ascultă cu atenţie explicaţia oferită de educatoare.
Evaluarea activității: Răspunsurile copiilor.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele noi pornim.

2
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare


Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Punguța cu doi bani”, de Ion Creangă
Mijloc de realizare: povestire
Obiective de referință:
-să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor;
-să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles;
Obiective operaționale:
O1- să audieze cu atenţie „Punguța cu doi bani”, de Ion Creangă;
O2-să reţină principalele momente ale firului epic;
O3- să răspundă corect la întrebările educatoarei privind conţinutul textului;
Mijloace de învățământ: „Cartea poveştilor”, bagheta magică
Metode și procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia, explozia stelară
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza prin intermediul materialelor- -conversaţia -„Cartea
dialog stimul scoase din „Cutia cu surprize”: „Cartea poveştilor” şi bagheta poveştilor”,
provocat magică. bagheta
Copiii imită cocoşelul desenat pe coperta cărţii, strigând „Cucurigu!” magică

O1- să audieze -exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -receptarea


cu atenţie receptare a Astăzi o să vă spun o poveste foarte interesantă, care se numeşte „Punguța mesajului
„Punguța cu mesajului cu doi bani”, de Ion Creangă. transmis
doi bani”, de
Ion Creangă;

O2-să reţină -exerciţii de Prezentarea conţinutului povestirii -povestirea -urmărirea cu


principalele audiere a Expun povestea, după următorul plan de idei: atenţie a
momente ale unei poveşti poveştii
firului epic; 1. Prezentarea personajelor principale: moşneagul, bun la suflet, care avea
un cocoş şi baba, zgârcită şi rea, care avea o găină.
2. Alungarea cocoşului de acasă de către moşneag, pe motiv
că nu face ouă, prilej al unei „călătorii” pline de peripeţii –
găsirea punguţei cu doi bani de către cocoş, luarea acesteia de
către un boier lacom, înghiţirea apei din fântână de către cocoş, inundarea
cuptorului încins din gospodăria boierului, înghiţirea cirezii de vite şi a
galbenilor din vistieria boierului.
3. Întoarcerea triumfătoare a cocoşului acasă la moşneag,
încărcat cu bogăţii.

-Explic pe înţelesul copiilor cuvintele noi din textul poveştii:


„boier”, „caleaşcă”, „cireadă”, „visterie”.

Copiii, îndrumaţi de educatoare, vor deduce faptul că


moşneagul, deoarece era bun, a fost răsplătit cu numeroase
bogăţii, pe când boierul şi baba au rămas fără nici o avuţie,
datorită răutăţii, lăcomiei şi zgârceniei lor fără margini.

4
O3- să -exerciţii de Fixarea povestirii -conversaţia -analiza
răspundă formulare a Se face cu ajutorul exploziei stelare, punând pe fiecare colț al stelei câte o răspunsurilor
corect la unor imagine reprezentativă răspunsului date
întrebările răspunsuri
educatoarei Cum?
privind
conţinutul Când? De ce?
textului;

Cine? Unde?

Le adresez copiilor câteva întrebări legate de conţinutul povestii:


„Cum se numeşte povestea pe care ati ascultat-o? ” („Punguța cu doi bani”,
de Ion Creangă)
„Care sunt personajele poveştii? ” („moșul, baba, găina și cocoșul”)
………

-exerciţii de Evaluarea activității -exerciţiul -redarea


însuşirea a „Am primit un săculeț. Priviți ce am găsit.” corectă a
mesajului În săculeț se află personajele din poveste pe care le voi scoate pe rând, secvenţelor
așezându-le într-un tablou. poveştii

Încheierea activităţii
În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de comportare şi -însuşirea
participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. mesajului
transmis

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
De pictat ne pregătim.

5
Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică
Subiectul activității: „Punguța cu bănuți”
Mijloc de realizare: dactilopictură
Obiective de referință:
-să obțină efecte plastice , forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii;
Obiective operaționale:
O1-să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;
O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3- să obţină cu ajutorul degetelor, amprente pe foaie de desen;
Mijloace de învățământ: foi de desen, acuarele, apă, şerveţele
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, conversaţia
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

6
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ

-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza printr-o scurtă conversație cu -conversația


dialog privire la povestea pe care am ascultat-o.
provocat

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -însuşirea


receptare a Astăzi o sa realizăm o lucrare foarte frumoasă, cu titlul „Punguța cu bănuți” mesajului
mesajului transmis

Prezentarea și analiza modelului se face de către educatoare. -observația -lucrarea


model

O1-să identifice -exerciţii de Intuirea materialului -observaţia -foi de desen, -denumirea


materia-lele observare Copiii sunt solicitați să denumească materialele pregătite pe măsuțe : -conversaţia acuarele, corectă a
necesare spontană „Ce observați pe măsuțe?” („...foi de desen, acoarele, apa, şerveţele.”) apă, şerveţele materia-lelor
realizării temei, de lucru
observându-le;

-exerciții de Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -explicaţia -însuşirea


însușire a Explic și demonstrez modul de realizare a lucrării: „Acum vreau sa fiți -demonstraţia procedeului de
procedeului foarte atenți, pentru ca vă explic tehnicile de lucru: înmuiem degetul lucru pe baza
de lucru arătător , de la mâna cu care scriem, în apă și apoi în culoare. Punem demonstraţiei
degetul pe foaie și apăsăm puțin, ridicăm degetul și iar îl punem pe foaie și
tot așa până nu mai are culoare. Bobițele le pictăm una lângă alta, foarte
apropiate. Vom avea grijă să nu stropim toată lucrarea cu apă, să nu luăm
prea multă apă pe deget. Vom lucra cât mai curat. V-am pregătit și șervețele
cu care vă puteți șterge.”

O2- să execute -exerciţii de Exercții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii -exercitiul -executarea
corect exerciţiile încălzire a „Înainte de a începe lucrul, haideți sa ne încălzim puțin mainile: corectă a
de încălzire a muşchilor „Pentru a realiza cât mai frumos lucrarea, trebuie să ne încălzim mâinile : exerciţiilor de

7
muşchilor mici mici ai „Închid pumnii și-i desfac Bat din palme ușor încălzire a
ai mâinii; mâinilor Palmelor pe plac le fac Bat din palme de cu zor muşchilor mici
Unu, doi, unu, doi Unu, doi, unu, doi ai mâinilor
Faceți toți la fel ca noi. Faceți toți la fel ca noi

O3- să obţină cu -exerciții de Realizarea lucrării de către copii -exerciţiul -foi de desen, -executarea
ajutorul realizarea a ”Acum puteți începe să lucrați!” acuarele, corectă a
degetelor, unei lucrări În timp ce copiii lucrează, le ofer indicații si îi ajut în realizarea lucrărilor. apă, şerveţele tehnicilor de
amprente pe Tot în această etapă, le scriu copiilor numele pe lucrări. lucru
foaie de desen; De asemenea voi urmări poziția copiilor pe scaune.

-exerciții de Evaluarea activității -exercițiul -lucrările -analiza


analizare a Se face de către educatoare, apreciind fiecare lucrare în parte. -conversația copiilor corectă a
unei lucrări lucrărilor

-exerciții de Încheierea activităţii -explicaţia -receptarea


receptare a În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de comportare şi -conversaţia mesajului oral
mesajului participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi.
oral

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
De joc noi ne pregătim.

8
ALA 2: Joc de mișcare

Subiectul activității: „Puișori veniți la mama”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Mijloace de învățământ: ecusoane cu găină, ecusoane cu pui, pernuțe, scăunele
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstratia
Obiective operaționale: -să respecte regulile jocului, pe baza explicațiilor date;
-să-și dezvolte atenția și capacitatea de a se concentra;
Desfășurarea activității: Copiii primesc ecusoane cu pui și un copil primește ecuson cu găină. Ei sunt așezați în picioare pe scăunele. În fața lor la o distanță
corespunzătoare stă mama cloșcă, care păzește puii (pernuțele). La comanda ,,Puișori,veniți“, puii sar de pe scăunele corect și apoi aleargă imitând zborul și
glasul puilor-piu,piu și se așează fiecare într-un cuib. Se pune un cuib mai puțin pentru a rămâne un pui fără. Atenție: cel care rămâne fără cuib trece în față și
execută o pedeapsă hazlie.
Încheiere: Se vor face aprecieri generale asupra modului în care s-au comportat copiii pe parcursul activității.

9
Punguța cu bănuți

Nume: Data:
10

S-ar putea să vă placă și