Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRADINIŢA:,, FLOARE DE COLŢ”- BRAD


GRUPA MIJLOCIE ,,ALBINUTELE”
EFECTIV: 30 preşcolari
DURATA: 25 MIN.
EDUCATOARE: MICU LUMINITA FLORICA
DATA:23.10.-2008

Nivel I: 3-5 ani


Categoria de activitate: Activitate integrată (Cunoaşterea mediului, Activitate
matematică, Educaţie muzicală, Educaţie pentru societate, Educarea limbajului)
Tema: ,,Toamna harnică şi de toate darnică”
Scopul: Verificarea si consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior despre toamnă şi
fructele şi legumele de toamnă.
Forma de realizare: joc didactic - concurs
Tipul de activitate: Verificare şi consolidare de cunoştinţe
Obiective de referinţă vizate:
Cunoaşterea mediului:
-să descrie aspectele generale ale toamnei: fenomene specifice lunilor de toamnă,
schimbările survenite în natură;
-să recunoască şi denumească roadele toamnei;
-să clasifice roadele toamnei;
-să specifice unele însuţiri ale fructelor şi legumelor;
-să aprecieze frumosul din natură;

Activitate matematică:
-să sorteze roadele toamnei după culoare;
-să formeze grupe cu acestea după criterii diferite (forma, mărime);
-să motiveze acţiunile folosind un limbaj corespunzător
Educaţie muzicală:
-să intoneze corect un cântec despre toamnă;

1
-să participe cu interes la activitate;
-să execute paşii de dans respectând ritmul şi melodia ;
Educaţie pentru societate:
-să relaţioneze cu partenerii de echipă ;
-să cunoască reguli de igienă referitoare la consumarea legumelor şi fructelor;
Educarea limbajului:
-să recunoască fructele şi legumele prin intermediul unor ghicitori;
-să recite expresiv şi cu intonaţie poezia „Toamna „ Mircea Micu”.
Metode şi procedee:
Exerciţiul, conversaţia, ghicitorile, metoda partenerului de sprijin, trierea aserţiunilor
brainstormingul, turul galeriei, explicaţia.
Material didactic: două coşuri în care se află fructe şi legume şi biletele cu ghicitori,
jetoane reprezentând fructe şi legume, creioane colorate, fişe de evaluare, buline roşii.
Sarcina didactică: Recunoaşterea elementelor caracteristice toamnei.
Regulile jocului: Copiii răspund la ghicitorile prezentate, îndeplinesc sarcinile cerute,
aplaudă răspunsurile corecte, primesc stimulente.
Elemente de joc:surpriza, întrecerea, ghicitori.
Durata: 25 minute

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
1..Organizarea Se pregăteşte sala de grupă şi
activităţii materialul necesar pentru buna
desfăşurare a activităţii. Copiii se
află în semicerc . Activitatea se
desfăşoară pe un fond muzical
„Anotimpurile Toamna „ de
Vivaldi. Fiecare copil are prins în
piept un jeton reprezentând un Explicaţia
fruct sau o legumă.
2.Captarea In sala de grupă intră „Fetiţa Conversaţia Evaluare formativă

2
atenţiei Toamnă” şi aduce cu ea două Frontal
coşuri. Se descoperă cele două
coşuri (unul mare şi unul mic) în
care se află fructe şi legume
(coşul mare) şi biletele cu ghicitori
(coşul mic).”Fetiţa Toamna” ne
3.Intuirea roagă să o ajutăm să sorteze
materialelor. fructele şi legumele din coş pentru
a le putea expune la colţul tematic.
4. Anunţarea jocului Educatoarea propune organizarea Explicaţia
şi enunţarea unui concurs pentru a o ajuta pe
obiectivelor „Fetiţa Toamna”să aleagă fructele
şi legumele din coş. Prin acest
concurs vom vedea care echipă se
descurcă mai bine”. Sunt
prezentate obiectivele activităţii pe
înţelesul copiilor.
5.Reactualizarea Explicaţia
cunoştinţelor -În ce anotimp ne aflam acum? Brainstormingul
-Care sunt lunile anotimpului
toamna?
-Care sunt fructele care se coc in
anotimpul toamna?
-Care sunt legumele care se coc în
anotimpul toamna?
-Ce fructe vedeţi aici în coş?
-Dar legume?
-Cum sunt cele două coşuri?
6.Desfăşurarea La semnalul educatoarei copiii se Evaluare formativă
jocului-concurs împart în două echipe:echipa continuă
a) Explicarea fructelor şi echipa legumelor după
jocului jetoanele pe care le au în piept.

3
Din fiecare echipă vor veni în faţa
clasei doi participanţi. Unul dintre
cei doi va extrage un bileţel din
coşul mic pe care este scris o
ghicitoare (despre un fruct sau
legumă), celălalt copil va trebui să
ghicească răspunsul şi să-şi
găsească din cele două echipe un
copil care are în piept jetonul Metoda
fructului sau legumei ghicite, iar partenerului de
acesta devine partenerul său de sprijin
sprijin. Partenerul de sprijin caută
în coş fructul sau leguma şi spune
câteva însuşiri ale acestuia. Fructe si
Răspunsul corect este răsplătit cu o legume
bulină roşie (pe un panou se vor
afişa bulinele acumulate de cele
două echipe). La sfârşitul
concursului echipa care a acumulat
cele mai multe buline va fi
câştigătoare.
b) Jocul de probă Se va juca o dată jocul de probă Exerciţiul
pentru a vedea dacă s-au înţeles
regulile jocului.
c)Executarea VARIANTA I Explicaţia
jocului Se va juca jocul de câteva ori Exerciţiul Evaluare acţional-
ghicind fructele şi legumele de practică
toamna precum şi evidenţierea Problematizarea
unor caracteristici specifice Fructe si
fiecărui fruct sau legumă. legume
„Fetiţa Toamna „ este supărată Pe echipe Evaluare formativă
pentru ca ea nu ştie nici o poezie

4
despre anotimpul toamna şi ii
roagă pe copii să îi spună o poezie
dacă ştiu. Se repetă poezia
„Toamna „de Mircea Micu. Exerciţiul
VARIANTA II Problematiza-
Cele două echipe vor fi invitate rea
să facă ordine în coşul toamnei şi Jetoane
anume să aleagă jetoane Pe echipe
reprezentând fructe şi legume, să
le aşeze la flanelograf . După ce
fructele şi legumele au fost
separate, cele două echipe vor
trebui să formeze mulţimi după
culoare - Echipa fructelor
grupează fructe iar echipa
legumelor grupează legume.
Echipa care termină prima şi a
rezolvat corect este răsplătită cu o
bulină roşie. După ce s-au grupat
fructele după culoare se vor grupa
şi după mărime.
Cele două echipe vor fi invitate să
danseze „Hora toamnei”.
Pe covor vor fi desenate două
cercuri în mijlocul lor aflându-se
două coşuri cu legume şi cu fructe.
Copiii din echipa fructelor se vor
aduna în jurul coşului cu fructe iar
ceilalţi în jurul coşului cu legume.
Pe un fond muzical se va intona
cântecul „Acum e toamna da!”şi se

5
va dansa în cerc.

7.Obţinerea Copiii din cele două echipe Fişe


performanţei primesc imagini care prezintă Exerciţiul
comportamente diverse în diferite Trierea
situaţii (reprezentând reguli de aserţiunilor
igienă referitoare la consumarea şi
folosirea fructelor şi a legumelor
în alimentaţie. Ei trebuie să Instructajul
încercuiască imaginile care verbal
reprezintă comportamente cu care
sunt de acord - aşa da!
Să taie cu o linie imaginile care
reprezintă comportamente cu care
nu sunt de acord - aşa nu!
8.Evaluarea Copiii vor fi antrenaţi în evaluarea Conversaţia Evaluare formativ-
fişelor fişelor personale şi ale colegilor Explicaţia continuă prin
Turul galeriei comparare cu
obiectivele
operaţionale
9.Încheierea Se fac aprecieri asupra participării
jocului copiilor la joc, se împart
stimulente.

S-ar putea să vă placă și