Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17. 10. 2001.


ŞCOALA: Liceul teoretic Ovidiu
CLASA: I A
ARIA CURRICULARĂ: Educaţie tehnologică
OBIECTUL: Abilităţi practice
CONŢINUT: Activităţi cu materiale din natură
SUBIECTUL: Fluturi din frunze colorate
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
ÎNVĂŢĂTOARE: Popescu Nina- Iuliana

OBIECTIVE:
Obiective cadru:
1.Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile
2.Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple.
Obiective de referinţă:
1.2.Să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din
natură
1.3.Să recunoască instrumente specifice prelucrării materialelor din natură
2.2.Să redescopere etapele realizării unor produse simple
4.4.Să identifice modalităţi de folosire a produselor executate
Obiective operaţionale:
O1: Să aplice tehnici de prelucrare a materialelor.
O2: Să utilizeze tehnici şi ustensile necesare prelucrării materialelor.
O3: Să redescopere etapele realizării unor produse simple cu materiale din
natură
O4: Să aprecieze intuitiv calitatea produsului finit.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE: conversaţia (M1), explicaţia(M2), demonstraţia(M3), exerciţiul(M4),


munca independentă(M5).
MIJLOACE: casetofon şi casetă(m1), instrumente de lucru( foarfecă, lipici, frunze)
(m2), produsul model(m3), poezie(m4)

BIBLIOGRAFIE:
Ursula Barff, Inge Burkhardt—Carte de construit pentru copii, vol.I, Editura
VOX, 1998.
Momentele
Durata Elemente de conţinut Ob. Metode Mijloace Evaluare
lecţiei
Pregătirea Pe bancă, elevii vor avea materialele necesare desfăşurării orei de
pentru lecţie 2’ abilităţi practice: foarfecă, lipici, carton, frunze, carioci.
Se va purta o discuţie introductivă despre anotimpul toamna( În M1
ce anotimp suntem?; Care sunt semnele toamnei?; Care sunt
culorile toamnei?; Cu ce putem asemăna frunzele care cad din
copaci?)
Anunţarea Voi recita o strofă din poezia “Fluturi de aur”:
temei şi a 3’ E toamnă şi plouă cu fluturi
obiectivelor De frunze, colorate ca-n vis, m4
Pământul e covor aurit
Ca mierea, în galben deschis.
Cu ce sunt asemănate frunzele în această strofă? M1
Astăzi, la ora de abilităţi practice vom realiza “Fluturi din frunze M2
colorate” Pentru a face din această lucrare un adevărat tablou,
trebuie să lucraţi cu multă atenţie, să mânuiţi corect foarfeca şi
lipiciul.
La sfârşitul orei, fiecare va avea fluturi corect şi frumos realizaţi
şi va şti să explice cum i-a confecţionat.
Demonstrarea Le voi prezenta o planşă model şi apoi voi demonstra cum se
şi explicarea 5’ realizează, cu explicaţiile necesare: vom alege frunze de mărimi M2 m2
şi culori aseemănătoare, din care vom realiza aripile fluturelui; M3 m3
pentru corp, vom alege o frunză mai subţire , sau vom tăia o M4
frunză. Frunzele se pot tăia după imaginaţia voastră. După ce am
lipit aripile şi corpul, vom desena ochii şi antenele fluturelui.
Un elev va repeta ce are de făcut şi se va trece la executare.
Desfăşurarea 30’ Se îndrumă şi se supraveghează munca elevilor. O1 M2 m1
activităţii Elevii pot executa toţi fluturii, sau numai 2-3 dintre aceştia; ei pot O2
executa fluturii din altfel de frunze, altfel colorate, după fantezia O3 M4 m2
proprie. M5 m3 Probă
Ora se va desfăşura pe fond muzical: fragmentul “Toamna” din practică
“Anotimpurile” de A. Vivaldi
Evaluarea Analiza lucrărilor şi aprecierea produsului finit se va face în O4 M1 Evaluare
produsului 10’ funcţie de criterii simple, date: a lucrat corect, curat, a respectat M2 orală
finit etapele realizării, a dat dovadă de imaginaţie şi fantezie.

S-ar putea să vă placă și