Sunteți pe pagina 1din 10

Inst.

Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş

PROIECT DE LECŢIE
DATA : 16 mai 2012
CLASA: a III-a A
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
TEMA: Noi şi grupurile
SUBIECTUL: Reguli ale grupului
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi comportamentale
DURATA: 45 minute

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

- să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu ceilalţi oameni;


- să exprime oral şi în scris, enunţuri simple cu referire la situaţii de viaţă, cu
conţinut civic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1: să exemplifice grupuri diferite din care oamenii pot face parte;
O2: să identifice relaţiile ce se stabilesc între membrii grupului;
O3: să descopere regulile ce se stabilesc în cadrul grupului;
O4: să argumenteze necesitatea respectării regulilor în cadrul grupului;
O5: să manifeste interes pe tot parcursul lecţiei, în cadrul diferitelor forme de
organizare.
RESURSE:

a) procedurale : conversaţia, explicaţia, problematizarea, instructajul


verbal, munca independentă, exerciţiul, aprecierea verbală.
b) materiale: copac cu flori, puzzle, postere, steluţe, cuvinte încrucişate,
fleep-chart, markere, caiete, fişe individuale, jetoane.
c) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

BIBLIOGRAFIE

 Curriculum – clasele a III-a şi a IV-a;


Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş
 Educaţie civică – manual pentru clasa a III-a, de Dumitra Radu şi Gherghina
Andrei, Ed. Aramis – 2005;
 Educaţie civică – caietul elevului – clasa a III-a, de Dumitra Radu şi
Gherghina Andrei, Ed.Aramis – 2005;
 Educaţie civică – îndrumător pentru clasa a III-a , Ed. Aramis – 2001
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş
Ob. ETAPELE ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE
op. LECŢIEI a b c
1. Moment - Pregăteşte materialele necesare; - Se pregătesc pentru lecţie. conversaţia frontal
organizatoric - Asigură condiţii optime pentru desfăşurarea instructajul
2’ lecţiei. verbal
2.Verificarea - Se verifică tema cantitativ şi calitativ. - Citesc tema. conversaţia caiete frontal
O1 cunoştinţelor - Se adresează câteva întrebări legate de - Răspund la întrebări. individual
8’ lecţie.
3. Captarea atenţiei - Se realizează printr-un copac cu flori. - Sunt atenţi la prezentare. observarea copac cu frontal
1’ explicaţia flori
4. Anunţarea temei - Lecţia noastră de astăzi se numeşte ,,Reguli - Recepţionează şi notează explicaţia caiete frontal
şi a obiectivelor ale grupului’’, reguli pe care va trebui să le titlul lecţiei. exerciţiul
2’ descoperim împreună.
- Vom învăţa dacă trebuie să respectăm
reguli şi dacă acestea sunt importante.
5.Dirijarea - Se împarte clasa în trei echipe, fiecare explicaţia frontal
învăţării echipă primind câte un nume.
O1 22’ - Fiecare echipă primeşte câte un puzzle pe - Asamblează puzzle-ul. exerciţiul puzzle în echipă
care trebuie să-l asambleze.
- Pentru fiecare puzzle echipele trebuie să - Scriu întrebări pe steluţele munca în poster
O2 adreseze întrebări prin metoda: ,,Explozia primite. cooperare steluţe în echipă
stelară’’.(anexa 1)
- Fiecare echipă are pe bancă un Aritmogrif - Descoperă regulile din
O3 din care trebuie să extragă câte o regulă a aritmogrif, afişându-le la fleep- aritmogrif în echipă
grupului. Regulile descoperite vor fi apoi chart. proble-
ataşate la posterul de la fleep-chart.(anexa 2) matizare

O4 6.Fixarea - Se adresează câteva întrebări cu privire la - Răspund la întrebări, după conversaţia caiete frontal
cunoştinţelor modul de lucru al fiecărei echipe, după care care scriu concluzia pe caiete.
5’ se va scrie concluzia pe tablă. individual
7.Evaluare - Se realizează cu ajutorul unor fişe de - Completează fişele. exerciţiul fişe individual
3’ muncă independentă. (anexa 3)
O5 8.Încheierea - Se culeg roadele de la florile primite. - Aşază fructele în copac. aprecierea jetoane în grup
activităţii verbală
2’
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş
Anexa 1 ,,Explozia stelară’’

CINE ?

GRUP

CUM ? UNDE ?

Anexa 3

FIŞĂ DE EVALUARE

1) Scrie câte o regulă ce trebuie respectată :


a) într-o sală de spectacol:

……………………………………………………………………………………….

b) într-o excursie:

……………………………………………………………………………………….
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş

Anexa 2
Joc: ,,Cuvinte încrucişate’’

E Y T G Y U I K H G
F G H U D D G Y Y R
P I W Z X G U B K N
M J T R E B U I E G
E U H N I L P Z A S
D C T J K O S Ă T Y
M Ă N Â N C J F S T
Q W E R T O T I E A
T Y U I O P D I N D
D F G H J K L K N B
C B X Z S A E T Y U
H O F A R F U R I E

E Y T G Y U I K H G
F G H U D D G Y Y R
P I W Z X G U B K N
M J Î N U T D S E G
E U H N I L P Z A S
B I S E R I C Ă T Y
D R H I O C J F S T
P Ă S T R E Z I E A
T Y U I O P T O L D
D F G H J K L K N B
C B X Z S A E T Y U
H O L I N I Ş T E A

E Y T G Y U I K H G
F G H U D D G Y Y R
P I W Z X G U B K N
M J R E S P E C T G
E U H N I L P Z A S
D C T J K O G D T Y
R E G U L I L E S T
Q W E R S G U I E A
T Y U I O P O H E D
D F G H J K L K N B
C B X Z S A E T Y U
H O J O C U L U I H
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş

FIŞĂ DE EVALUARE

1) Scrie câte o regulă ce trebuie respectată :


a) într-o sală de spectacol:

……………………………………………………………………………………….

b) într-o excursie:

……………………………………………………………………………………….

FIŞĂ DE EVALUARE

1) Scrie câte o regulă ce trebuie respectată :


a) într-o sală de spectacol:

……………………………………………………………………………………….

b) într-o excursie:

……………………………………………………………………………………….

FIŞĂ DE EVALUARE

1) Scrie câte o regulă ce trebuie respectată :


a) într-o sală de spectacol:

……………………………………………………………………………………….

b) într-o excursie:

……………………………………………………………………………………….
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş
Joc: ,,Cuvinte încrucişate’’
E Y T G Y U I K H G

F G H U D D G Y Y R

P I W Z X G U B K N

M J T R E B U I E G

E U H N I L P Z A S

D C T J K O S Ă T Y

M Ă N Â N C J F S T

Q W E R T O T I E A

T Y U I O P D I N D

D F G H J K L K N B

C B X Z S A E T Y U

H O F A R F U R I E

Joc: ,,Cuvinte încrucişate’’


Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş

E Y T G Y U I K H G

F G H U D D G Y Y R

P I W Z X G U B K N

M J Î N U T D S E G

E U H N I L P Z A S

B I S E R I C Ă T Y

D R H I O C J F S T

P Ă S T R E Z I E A

T Y U I O P T O L D

D F G H J K L K N B

C B X Z S A E T Y U

H O L I N I Ş T E A
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş
Joc: ,,Cuvinte încrucişate’’
E Y T G Y U I K H G

F G H U D D G Y Y R

P I W Z X G U B K N

M J R E S P E C T G

E U H N I L P Z A S

D C T J K O G D T Y

R E G U L I L E S T

Q W E R S G U I E A

T Y U I O P O H E D

D F G H J K L K N B

C B X Z S A E T Y U

H O J O C U L U I H
Inst. Ristin Ofelia
Şcoala cu clasele I-VIII, Satchinez, Timiş

BRAVO BRAVO

BRAVO BRAVO

FOARTE FOARTE
BINE BINE

FOARTE FOARTE
BINE BINE

FELICITĂRI FELICITĂRI

FELICITĂRI FELICITĂRI

S-ar putea să vă placă și