Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC 7algebra
PROIECT DIDACTIC 7algebra
Data : 14.05.2021
Clasa: a VII-a B
Disciplina: Matematică- Algebră
Profesor :Szekeli Andrea Remenyke
Unitatea de ȋnvăţământ:Şcoala Gimnazială Sânmiclăuş, Şona
Titlul lecţiei: Produs cartezian,reprezentarea punctelor intr-un sistem de axe orogonale, distanţa dintre două puncte din plan.
Unitatea de ȋnvăţare: Elemente de organizare a datelor
Tipul lecţiei : Dobândire de noi cunoştinţe
Lecţie desfăşurată online : Google Classroom
Competenţe generale
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii
Competenţe specifice
4.3 Descrierea în limbajul specific matematicii a unor elemente de organizare a datelor
5.3 Analizarea unor situaţii practice prin elemente de organizare a datelor
6.3 Transpunerea unei situatii date într-o reprezentare adecvată(text, formulă, diagramă, grafic)
Obiective operaţionale:
1. Să determine produsul cartezian a două mulţimi nevide
2. Să reprezinte corect numere reale intr-un sistem de axe de coordonate
3. Să recunoască axa ordonatelor şi a absciselor ȋn reperul de axe ortogonale
1.2.Materiale suport:
- Fişa de lucru, pentru activitate individuală
- Platforma Google Classroom
- Tabla Whiteboard Google Classroom (Jamboard)
2.Metode:
Conversaţia, observaţia, expunerea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, problematizarea, lucrul cu manualul şi cu alte surse de
informare şi de învăţare, explicaţia
3.Forme de organizare ale activităţii:
- activitate frontală ;
- activitate individuală ;
4.Forme şi metode de evaluare :
a) Evaluarea formativă şi normativă, la începutul activităţii:
- prin metoda chestionării orale;
- prin observarea corectitudinii rezultatelor obţinute de elevi în tema pentru acasă şi la
munca independentă;
b) Evaluarea formativă :
- prin metoda chestionării orale ;
- prin metoda exerciţiului;
- prin observarea sistematică;
- prin autoevaluarea elevilor.
c) Evaluarea normativă :
- prin metoda chestionării orale a elevilor de către profesor sau prin întrebări adresate
de către elevi
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
xA+XB YA+YB
xM= şi yM =
2 2