Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.03.2019
Profesor: Fîţǎ Violeta
Scoala Gimnaziala Nr.1 Seimeni
Clasa a IV-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Familia si implinirea poruncii iubirii
Tipul lecţiei: mixta

Competenţa generală:
1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață.
2. Colaborarea cu copiii și cu adulții din mediul familiar, în acord cu valorile religioase
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană;
1.3 Analizarea modului în care sunt aplicate reguli de comportament moral-creştin, în diferite contexte de viaţă familiare.
2.1 Descrierea comportamentelor relaţionale din cadrul grupurilor de apartenenţă.

Obiective operaţionale
O1: să defineasca ceea ce inseamna o familie
O2: să explice modalității întemeierii unei familii creștine
O3: să enumere datoriilor membrilor unei familii crestine

Metode şi procedee: rugaciune, conversația, brainstorming , explicația, lectura, exercițiul, problematizarea


Mijloace de învăţământ: Manual, icoana din clasa, fisa de lucru.
Forme de organizare: activitate frontală/individual
Resurse:
 Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a IV-a
 Planificarea calendaristică, clasa a IV-a
 Proiectarea unităţii de învăţare, clasa a IV-a

2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 2015;
2. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1993;
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
4. Dorin Opriş, Monica Opriş, Metodica Predării religiei, Iaşi, 2005;
5. Mihaela Achim, Anisoara Daiu, Religie cult-ortodox, manual pentru clasa a IV- a, semestrul al II-lea Editura „ Corint”, Bucuresti, 2016;
SCENARIUL DIDACTIC

N Etapele Ob Tim Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si Mijloace Forme de Evaluare
r. lectiei p procedee de organizar
cr (min invatama e
t ) nt
1. Momentul 2 Salutul Salutul Exercițiul Icoana Activitate Aprecieri
organizator Rugăciunea Rugaciunea de clasei frontală verbale
ic Notarea absențelor rugăciune
Pregatirea pentru începerea orei
2. Verificarea 5 Profesorul adresează elevilor Elevii răspund la Conversati Manual Activitate Aprecieri
cunoștințel următoarele întrebări: întrebări: e frontală și verbale
or  Cum credeti ca este frumos Oamenii ar trebui sa se individual
sa ne comportam unii cu inteleaga intre ei cu ă
ceilalti? respect si armonie.
 Cum ne purtam armonios, Respectandu-ne si
noi oamenii? iubindu-ne unii pe
 Putem sa ne dezvoltam intr- ceilalti.
un mediu fara reguli? Ne respectand nici o
regula, in viata noastra
ar fi dezordine.
3. Pregătirea 3 Profesorul aplica metoda didactica Elevii vin pe rand la Brainstorming  Activitate Aprecieri
pentru „Brainstorming” scriind, pe tabla tabla si scriu cuvinte frontală și verbale
lecția nouă cuvantul „FAMILIA” . asociate termenului individual
propus. ă

4. Anunțarea 2 Profesorul anunță și scrie pe tablă Elevii notează în caiete Explicația Activitte
titlului noi titlul lecției noi: titlul lecției noi și frontală
și O1 „Familia si implinirea poruncii ascultă cu atenție
prezentare O2 iubirii” si le prezintă obiectivele
a O3 lecției.
obiectivelor
propuse
5. Comunicar 17 Profesorul îndeamna elevii să Elevii lectureaza textul Explicația Manual Activitate Aprecieri
ea noilor lectureze, în şir textul lecției din lectiei. frontală și verbale
cunoștințe manual. Răspund la întrebări Conversați individual
Se cere elevilor sa răspunda la corespunzător a ă
O1 întrebările: paragraful din manual
O2  Cum se intemeiaza o familie Se intemeiaza prin Lectura
O3 crestina? Taina Cununiei
 Din cine este formanta o O familie este formata
familie? dintr-un barbat si o
 Care sunt responsabilitatile femeie care se iubesc si
parintilor? Dar ale copiilor? isi unesc vietile.
Parintii sunt datori sa-
I creasca pe copii in
dragoste,rugaciune si
credinta,blandete si
ascultare.
Copiii sunt datori sa-I
iubeasca,sa-I asculte
sis a se roage pentru
parintii lor
6. Fixarea Profesorul cere elevilor sa rezolve Elevii raspund Activitate Aprecieri
noilor 12 exercitiile 1 si 2 de la pagina 30 din cerintelor exercitiilor Exercițiul Manual frontală și verbale
cunoștințe O1 manual. indicate de catre individual
O2 Elevilor li se cere sa resolve fisa de profesor Conversați ă
O3 lucru (anexa 1) Elevii rezolvă fișa de a Fisa de
Pentru fixarea eficienta a lucru lucru
cunostintelor dobandite se va Problematizare (anexa 1)
rezolva si exercitiul 2 de la pagina Elevii rezolva
31 din manual exercitiul indicat de
profesor
7. Generaliza O3 5 Profesorul indeamna elevii sa Elevii ascultă Activitate Aprecieri
re, rezolve exercitiul “ O inima plina aprecierile profesorului Fisa de frontală și verbale
asocierea si de recunostinta” de la “Sa ne jucam Exercitiu lucru individual
aprecierea impreuna”, pagina 30 din manual (anexa 2) ă
Profesorul face aprecieri generale și
individuale privind, atât pregătirea
elevilor pentru lecție cât și
implicarea lor în activitatea
desfășurată.
8. Evaluarea 2 Profesorul evaluează activitatea Elevii ascultă cu atenție Explicația Activitate Aprecieri
elevilor pe tot parcursul orei notand frontală și verbale
elevii care s-au remarcat. individual si scrise
ă

9. Incheierea 2 Rugăciunea Rugăciunea Exercitiul Icoana Activitate Aprecieri


lectiei Salutul Salutul de clasei frontală verbale
rugăciune

ANEXA 1
REGULILE FAMILEI SI ALE UNUI COMPORTAMENT, FRUMOS, BAZAT PE IUBIRE

1. Stabileste 5 reguli ale unui comportament frumos fata de membrii familei tale. Tinem cont de faptul ca oricare din aceste
reguli ne-ar bucura sa le primim la randul nostru.
ANEXA2

S-ar putea să vă placă și