Sunteți pe pagina 1din 14

MINISTERUL EDUCCAȚIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII

DIRECȚIA EDUCAȚIEI

GRĂDINIȚA IZVORAȘ

PROIECT DIDACTIC
LUMEA INSECTELOR

FLĂMÎNZENI,2021
1. Intalnirea de dimineata

Tema : « In lumea insectelor »

ACTIVITATI PE CENTRE DE ACTIVITATE:

STIINTA:

Tema : « “ Insectele din jurul nostru » - prezentare ppt

CONSTRUCTII ::

Tema : « Stupul albinelor » - constructii din polistiren

ARTA :

Tema : « Insecte « 

- Pictura -fluture

-albina

-buburuza

ACTIVITATE DE BAZA:

DS –cunoasterea mediului;

DLC –Educarea limbajului;

DOS –Activitati practice ;

Tema :”In lumea insectelor


ACTIVITATE COMPLEMENTARA:

Program distractiv : “Sarbatoare in gradina primaverii “ ;

INTALNIREA DE DIMINEATA

SALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii asezati in cerc vor rosti salutul de dimineata sub forma unei
poezii :

« Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit,

In cerc sa ne adunam

Cu toti sa ne salutam :

Buna dimineata, pici,

Ma bucur ca sunt aici,

A-nceput o noua zi,

Buna dimineata, copii!”

IMPARTASIREA CU CEILALTI: “Suntem veseli ca primavara!”

- Copii, astazi eu sunt Soarele (voi purta un soare in piept), iar voi, dupa ecusoanele pe care le purtati veti fi: « albinute », « buburuze »,
« fluturasi », « furnicute »,.

Ii voi saluta pe fiecare, adresandu-ma in functie de ecuson:

Buna dimineata, fluturasi


Buna dimineata, soare !

CALENDARUL NATURII : Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la « Calendarul naturii » jetoanele
corespunzatoare.

NOUTATILE ZILEI : Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza
pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA:

GRUPA:MARE -PREGATITOARE

ACTIVITATEA: activitati pe centre de activitate

TEMA: «  In lumea insectelor »

TIPUL ACTIVITATII: consolidarea si verificarea cunostintelor

FORMA DE REALIZARE: activitati pe centre de activitate

SCOPUL ACTIVITATII: valorificarea potentialului psihic si fizic al fiecarui copil, imbunatatirea cunostintelor despre realitatea
inconjuratoare.

Centrul de activitate : STIINTA

Tema : “ Insectele din jurul nostru ” - prezentare ppt.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa recunoasca si sa denumeasca insectele ;

sa se familiarizeze cu unele caracteristi specifice unor insecte ;

sa-si imbogateasca vocabularul cu noi cuvinte si sa le utilizeze in propozitii ;

sa faca aprecieri fata de modul de viata al insectelor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, convorbirea, explicatia,

Material didactic folosit: laptop, material informativ si imagini cu insecte realizate in aplicatia PowerPoint

Centrul de activitate : CONSTRUCTII

Tema : ‘’Stupul albinelor ”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa selecteze materialele de constructie necesare (polistiren, aracet, bete );

sa respecte „proiectul” ales pentru stup;

sa imbine armonios formele intr-o constructie plana sau in relief;

- sa gaseasca utilitatea potrivita a constructiei;

sa manifeste spirit de colaborare in realizarea originala a constructiei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: placi de polistiren 3 cm grosime, aracet, , schema asamblare

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: coli , acuarele , pensule , paharele cu apa , servetele .

Centrul de activitate : ARTA

Tema : “ Insecte   ”

Pictura -fluture

-albina

-buburuza

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa utilizeze corect instrumente de lucru (pensula, acuarele, paharele cu apa , servetele,coli .

- sa obtina efecte plastice prin combinarea culorilor sau alte tehnici (fuzionare, presare, suprapunere);

- sa aplice in situatii noi tehnici de lucru invatate pentru a realiza compozitii originale;

- sa descopere semnificatia lucrarilor proprii sau a celorlalti copii, din analiza formelor, culorilor, liniilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul, strategia de invatare prin cooperare “Turul Galeriei”
Material didactic folosit: coli, acuarele, pahare cu apa, pensule, servetele, , fise.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – editura ARLEQIN, Bucuresti, Nr 1-2 /2010 ;
 Laborator prescolar – ghid metodologic, editia a II-a, – editura V& Integral, Bucuresti, 2002
 www.didactic.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA:

GRUPA:MARE -PREGATITOARE

ACTIVITATEA: integrata

- DS :Cunoasterea mediului

- DLC :Educarea limbajului

-DOS :Activitate practica

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

TEMA : “In lumea insectelor”

TIPUL ACTIVITATII: Evaluare

SCOPUL ACTIVITATII:

-Sistematizarea, consolidarea si evaluarea cunostintelor despre lumea insectelor ; Exersarea capacitatii de observatie, analiza, sinteza,
dezvoltarea gandirii critice, a atentiei ;Stimularea curiozitatii pentru cunoasterea si investigarea mediului inconjurator ; Dezvoltarea
simtului practic si estetic,dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele;
OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: - sa numere in limitele 1-10 in ordine crescatoare si descrescatoare;

O2: - sa recunoasca grupele cu 1-10 elemente si cifrele corespunzatoare;

O3: - sa formeze perechi de obiecte prin punere in corespondenta;

O4: - sa utilizeze adecvat numele numeralelor ordinale: primul, al

doileaultimul;

O5: - sa identifice si sa numeasca obiectul din mijloc utilizand numeralul

ordinal intr-un sir de 10 elemente;

O6: - sa raporteze numarul la cantitate si invers;

O7: - sa-si formeze si exerseze deprinderi practice .

O8: - sa participe cu interes, intr-o atmosfera destinsa, placuta, stimulativa la

activitati ;

Os: - sa respecte regulile grupului in diferite contacte cu copiii si in jocuri;

Oa: - sa-si exprime emotii si sentimente in relatie cu ceilalti;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , demonstratia, exercitiul, jocul – metoda euristica, strategia de invatare
prin cooperare “Patru colturi”, Turul galeriei .

Material didactic folosit: siluete albine, fluturi, buburuze, furnici, flori, , simboluri insecte.
FORME SI METODE DE EVALUARE: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala, examinare prin proba practica.

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala si pe grupe .

ELEMENTE DE JOC: aplauze, alegera copiilor pentru a da raspunsuri .

REGULILE JOCULUI:

Copiii aleg stelutele

Educatoarea adreseaza intrebari tuturor copiilor;

Raspunsurile corecte vor fi aplaudate;

Realizarea sarcinilor incepe si se opreste le semnalul educatoarei .

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – editura ARLEQIN, Bucuresti, Nr 1-2 /2010 ;
 Laborator prescolar – ghid metodologic, editia a II-a, – editura V& Integral, Bucuresti, 2002
 www.didactic.ro

DURATA: 40 min .

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUAREA

DIDACTIC DIDACTICE

Metode si procedee
MOMENT Se vor asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a Conversatia Laptop frontal
activitatii:
ORGANIZATORIC CD Dau raspunsuri
corecte
CAPTAREA ATENTIEI -aerisirea salii de grupa ,

-pregatirea materialului didactic ,

-aranjarea mobilierului pe grupuri de lucru .

Se va prezenta un material in Pawer Point ce contine aspecte


de primavara si despre viata insectelor .
ANUNTAREA TEMEI Se prezinta copiilor tema si obiectivele propuse . Conversatia Frontal
SI ENUNTAREA
OBIECTIVELOR Astazi vom vorbi despre insecte si astfel vom invata mai Explicatia Asculta cu atentie
multe lucruri despre ele iar voi trebuie sa raspundeti corect la
intrebari , sa formulati corect propozitii , sa despartiti corect Instructajul
in silabe ; apoi cu ajutorul materialelor primite vom
confectiona un tablou “Insectele si lumea lor “ verbal

REACTUALI- Se poarta o scurta discutie despre anotimpul primavara. Cubul Proba orala-

ZAREA Vremea devine mai placuta, soarele incalzeste mai tare, cu Verificare orala
zapada si gheata se topesc incet. Vremea este schimbatoare,
CUNOSTINTELOR se incalzeste treptat, devine mai frumoasa. imagini Evaluare curenta

Natura se trezeste la viata, pomii inmuguresc si infloresc, despre


iarba incepe sa creasca.
insecte

Conversatia

Explicatia
Metoda

cubului
PREZENTAREA Elementul surpriza :CUBUL Jetoane Copiii descriu
CONTINUTULUI insectele si aleg
Se prezinta materialul didactic : un cub pe care sunt lipite Explicatia corect jetonul
DIRIJAREA imagini cu insecte .
INVATARII Jocul Despart in silabe si
Se prezinta regulile jocului si sarcinile de joc Un copil plaseaza corect
rostogoleste cubul , si in functie de fata cubului (imagine ) Demonstratia jetonul
denumeste grupul care sa prezinte care sa prezinte in cateva
cuvinte caracteristicile insectei respective . Se alege cate un Cosulet cu Aprecieri
copil pentru fiecare fata a cubului .
jetoane verbale
Varianta de joc
Recompense
Se prezinta un cosulet ce contine imagini cu insecte pe care
copiii le vor denumi, le vor desparti in silabe si vor formula
propozitii cu acestea apoi le vor pune in casuta ce contine
cifra corespunzatoare nr. de silabe .

Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a


activitatii.

TRANZITIE :”Albinuta a zburat”
OBTINEREA Se va utiliza strategia “Patru Colturi”: Exercitiul Evaluare curenta
PERFORMANTEI
1. Copiii vor fi impartiti in 4 echipe (albine, fluturi, Fise Examinare prin
buburuze, furnici) prin tragerea la sorti a unor jetoane proba practica
cu insecte. Jetoane
2. Copiii vor privi jetonul pentru a determina simbolul. Aprecieri verbale
3. Copiii se vor deplasa catre coltul potrivit jetonului tras. Jocul
4. Copiii formeaza perechi in cadrul grupului din coltul
respectiv, discutand si colaborand in realizarea
sarcinii.

Sarcinile fiecarui colt sunt diferite dupa cum urmeaza:

a. Coltul Flutursilor: Copiii vor aseza pe fiecare petala a


florii, atatia fluturasi cat indica cifra.
b. Coltul Albinelor: Copiii vor numara    florile si vor
aseza cate o albina pe prima, a treia si ultima floare.
c. Coltul Buburuzelor: Copiii vor numara florile si vor
lipi de prima floare - 3 buburuze, pe a doua floare – 1
buburuza , pe ultima floare – 4 buburuze .
d. Coltul Furnicutelor: Copiii vor numara casutele
insectelor    si vor aseza deasupra fiecarei casute tot
atatea insecte cat indica cifra casutei, formand astfel o
scara numerica.

Explicarea si demonstrarea jocului   

Voi explica fiecarei echipe sarcinile de lucru.

REGULA DE JOC : Atat inceperea realizarii sarcinilor de


lucru cat si incheierea acesteia in fiecare colt se va face in
acelasi timp la semnalul educatoarei.

Executarea jocului de catre copii

In timpul desfasurarii jocului voi avea in vedere realizarea


sarcinilor si verificarea intelegerii modului de lucru.

Dupa realizarea sarcinilor de lucru fiecare echipa isi va


aduce lucrarea realizata in mijlocul grupului initial in
scopul decorarii spatiului din zona mesei festive.

TRANZITIE :”Zum, zum, zum albinuta mea “


ASIGURAREA DOS Conversatia Frontala
RETENTIEI
- Care este titlul temei de astazi ? Coli,
SI A TRANSFERULUI
- De ce este Primavara numit anotimp al bucuriei ? (trezeste Hartie
intreaga natura la viata, plantele, padurile, pasarile, animalele Individuala
infrumuseteaza viata prin coloritul lor, cantecul lor, glacee,
improspateaza aerul). Proba
Flori,
Se realizeaza intuirea materialului (coli, hartie glasse Practica
,flori,insecte , lipici ). Insecte

Cu ajutorul lor vom realiza lucrarea « Insectele si lumea lor Explicatia,


». Vor fi impartiti in doua grupe unii fac pomul , florile sa
taie iarba iar cealalta grupa insectele (Fluturii din pufuleti, Demonstratia
aripi de decupat si lipit buline ,buburuze si furnici libelule )

Le voi explica si demonstra copiilor ceea ce au de facut .

Inainte de a incepe sa lucreze copiii vor executa exercitii


pentru incalzirea muschilor mici ai manutelor .

Se va trece apoi la realizarea de catre copii a lucrarilor.

Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si


acurateatea lucrarilor, cooperarea intre copii.

In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii indruma,


stimulandu-le increderea in fortele proprii si incurajandu-i.

Voi spune cateva ghicitori .ANEXA 1

Atmosfera de lucru este relaxanta, desfasurandu-se pe fond


muzical.

Dupa expirarea timpului de lucru fiecare grup de lucru vine


si intregeste tabloul .
EVALUAREA Se realizeaza evaluarea lucrarilor, evidentiind efortul colectiv Jetoane Aprecieri verbale
si individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare
INCHEIEREA la rezultatele obtinute de colegii lui, participa la analizarea cu Aprecieri verbale
ACTIVITATII actiunilor desfasurate in sectoare, face aprecieri desre
activitatile celorlalti si poate exprima predictii despre fluturasi
posibile activitati viitoare.
Turul
Se realizeaza Turul galeriei .
Galeriei
Se apreciaza intrebarile copilor, modul de exprimare in
propozitii, se apreciaza cele mai corecte si mai interesante stimulente
raspunsuri. Educatoarea aduce cuvinte de lauda asupra
modului de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi
echipe.

Educatoarea impreuna cu copiii vor realiza expozitie cu


lucrarile cele mai frumoase.

S-ar putea să vă placă și