Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grădiniţa”Pinocchio”,Cîmpia Turzii
Grupa: mare „Fluturaşii”
Educatoare: Maria Dioşan
Tema de studiu: Cine sunt/suntem?
Forma de realizare: Activitate integrată ADE: DEC + DOS
Activităţi de învăţare:
ADE: ,, Drepturile copiilor” Activitate integrată: DEC- Cântec: Toţi copiii au drepturi egale, repetare; Joc
muzical: Roata drepturilor;DOS- Povestire: Diferiţi...dar egali

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
* Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore a muzicii
*Cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate, educarea abilităţii de a intra în
relaţie cu ceilalţi;
*Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DEC: Cântec „Toţi copiii au drepturi egale” repetare; Joc muzical: Roata drepturilor
-Să intoneze corect cântecul, respectând tonul şi semnalul de început dat de educatoare,
-Să manifeste bună dispoziţie,
-Să execute corect jocul ritmic conform indicaţiilor.

DOS: Povestire
-Să audieze în linişte povestirea şi să înţeleagă conţinutul etic al acesteia;
-Să-şi raporteze propriul comportament la cel al personajelor,
-Să accepte diversitatea şi să înţeleagă faptul că suntem diferiţi, dar egali şi avem aceleaşi drepturi
-Să cunoască drepturile copiilor

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, problematizarea.


Mijloace de învăţământ: Calculator, CD, panou, jetoane, cub

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal


DURATA: 30-45’
SISTEME DE EVALUARE: Evaluare formativă
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel
3-5 ani;
o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar
Eveniment Conţinul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1. Momentul -aerisirea sălii
organizatoric de grupă şi
asigurarea unui
climat benefic
pentru
desfăşurarea
activităţii;
-pregătirea
materialelor
necesare

2. Captarea Copiii descoperă în buzunărelul cu surprize Explicaţia; Observarea şi


atenţiei un jeton pe care se află un grup de copii Conversaţia; aprecierea
diferiţi şi-l vor descrie. comportamentului
-Copii, imaginea am primit-o de la copii din şi răspunsurilor
altă ţară şi doresc să le arătăm că ştim ce
înseamnă să fim diferiţi, dar egali.

3. Anunţarea -Azi vom cânta cântecul ”Toţi copiii au Conversaţia;


temei drepturi egale”, am să vă spun povestea Explicaţia;
”Diferiţi...dar egali”, apoi ne vom juca un joc.

4.Dirijarea Educaţie muzicală:


învăţării La început, o să cântăm împreună Explicaţia Observarea
cântecul”Toţi copiii au drepturi egale”. Demonstraţia comportamentului
Pentru a putea cânta frumos, o să efectuăm Exerciţiul nonverbal
câteva exerciţii pentru încălzirea vocilor.
Educatoarea intonează model cântecul.
Se intonează cântecul împreună cu copiii.
Se intonează cântecul pe grupuri.
Povestire „Diferiţi...dar egali”
-Despre ce a fost vorba în cântec? (despre
drepturile copiilor)
Pentru că aţi cântat frumos şi cunoaşteţi Povestirea Aprecieri verbale
drepturile copiilor, am să vă spun o poveste Conversaţia şi aplauze
despre copii diferiţi. Problematizarea
Se redă povestirea de către educatoare.
Se prezintă imaginile din poveste pe CD.
Se adresează întrebări legate de conţinutul
povestirii:
-Despre cine a fost vorba în poveste?
-De ce se bucura Laura? Cui dorea să-i dea
vestea cea bună?
-Ce fel de fetiţă era Laura?
-Ce fel de fetiţă era Alina?
-Cum era Corina?
-Cum credeţi că s-a simţit Corina atunci când
Alina a certat-o pe Laura pentru că se joacă cu
ea?
-Cum te-ai simţi dac-ai fi în locul Corinei?
-Ce i-a explicat bunicul Laurei?
-Deci, ce-am înţeles din poveste?
Se subliniază importanţa acceptării
diversităţii.

5. Asigurarea Metoda cubului: Conversaţia


feed-back-ului Pentru că aţi înţeles conţinutul povestirii, o să Explicaţia Aprecieri verbale
ne jucăm împreună un joc. Eu am pregătit Exerciţiul şi prin aplauze
nişte imagini, un panou şi un cub. Pe cinci Metoda cubului
feţe ale cubului sunt redate imagini cu
drepturile copiilor.
Copilul la care se opreşte cubul recunoaşte
imaginea redată, caută pe masă imaginea care
reprezintă un drept al copiilor, o afişează pe
panou, apoi „citeşte” dreptul copiilor redat pe
imagine.
Joc ritmic „Roata drepturilor”
Copiii vor forma două cercuri concentrice:
Fetiţele în interior, băieţii în exterior. Cele Observarea
două cercuri se vor roti în sens invers. În timp implicării copiilor
ce se rotesc, copiii vor cânta cântecul Roata în realizarea
se-nvârteşte. Se opresc şi ritmizează versurile jocului ritmic
cântecului.
6. Încheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului Cconversaţia; Aprecieri verbale
activităţii copiilor pe parcursul activităţii, a modului în
care au cântat, au ascultat povestea şi i-au
înţeles conţinutul

Aspecte din timpul activităţii


Anexă

Povestirea „Diferiţi...dar egali”, am luat-o de pe didactic.ro, de la d.na educatoare Radu Zoica


(zoe29), căreia îi mulţumesc pe această cale.

TOŢI COPIII AU DREPTURI EGALE

( pe melodia cântecului Ploaia, adaptată la versuri)

1.TOŢI COPIII AU DREPTURI EGALE


TOŢI COPIII AU LOCUL LOR SUB SOARE

REFREN
SĂ FIE IUBIŢI ŞI OCROTIŢI
SĂ CREASCĂ LÂNGĂ PĂRINŢI

2.ŞI AU DREPTURI MARI PE LUME


AU DREPTUL SĂ POARTE-UN NUME
REFREN

3.TOŢI COPIII AU DREPTUL LA ŞCOALĂ


ŞI LA GRĂDINIŢĂ ÎN FIECARE TOAMNĂ
REFREN

4.AU DREPTUL SĂ SPUNĂ CE-I DOARE


RĂSPICAT, CU VOCE TARE!
REFREN

5.OAMENI MARI CU JUDECATĂ


SĂ NU UITAŢI NICIODATĂ

REFREN
VREM SĂ FIM IUBIŢI ŞI OCROTIŢI
SĂ CREŞTEM LÂNGĂ PĂRINŢI

S-ar putea să vă placă și