Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT
DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
1
DATA: 31 martie 2021
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător,
precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia.
2
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în
situații noi
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI
Centre de interes:
3
3. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE – ALA II
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE SI PROCEDEE: jocul, exercițiul, explicația, conversația, observația,
demonstrația,problematizarea, instructajul verbal, aprecierea;
BIBLIOGRAFIE:
“Curriculum pentru educație timpurie”-, Bucuresti,2019;
4
PROIECT DE ACTIVITATE
ALA I
DATA: 31 martie 2021
SCOPUL:
5
DIMENSIUNEA 1: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
3.4. Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
BIBLIOTECA
CONSTRUCȚII:
JOC DE ROL:
STRATEGIA DIDACTICA:
6
METODE SI PROCEDEE: jocul, exercițiul, explicația, conversația, observația,
demonstrația, aprecierea;
7
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
8
ANUNȚAREA TEMEI Precizez că astăzi copiii îşi vor consolida
SI A OBIECTIVELOR
cunoştinţele prin activităţile şi jocurile pe Demonstraţia
care le-am pregatit. Individual
Le propun copiilor să traseze după contur Observaţia Fise cu zborul
zborul fluturașului la sectorul Bibliotecă, sa flutusașului
construiasca flori pe care să se așeze fluturașii Creioane Pe grupe
din piese lego la sectorul Constructie si sa Conversaţia
realizeze un Joc de rol in care sa reproducă Piese lego
scene din poveștile cu insecte pe care le
cunosc. Se va explica copiilor ce au de lucru, Masti de
după care aceștia își vor exprima dorința de a insecte
lucra pe centrul de activitate dorit. După ce Observatia .
termină sarcina la un centru, vor primi
materiale pentru următorul. Explicaţia
9
Aşez la expoziţia clasei lucrările de la
centrele de interes.
ÎNCHEIEREA Se strâng materialele şi se va pregăti sala
ACTIVITĂȚII
de grupă pentru următoarele activităţi.
10
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în
situații noi
11
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:
TRANZIŢII:“Zburam ca fluturașii”
Uite-așa
Uite-așa
Uite-așa
Uite-așa
Uite-așa .”
12
II.ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
D.S. – cunoașterea mediului – povestea educatoarei : „Omida mâncăcioasă”,
de Eric Carle
Centre de interes:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
Psiho-motorii:
Afective:
13
- Să manifeste interes prin participarea activă la activitățile propuse;
STRATEGII DIDACTICE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
Psiho-motorii:
Afective:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal,
observația, exercițiul.
14
Mijloace didactice: fișe cu fluturașul, fire de mohair, aracet, pensule ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ŞTIINŢĂ:
- Să denumească stadiile de dezvoltare: ou, omida, cocon, fluture;
- Să lipească in ordine cronologica imaginile reprezentand stadiile de
dezvoltare ale fluturelui;
ARTĂ:
- Să folosească adecvat tehnicile de lucru însușite anterior;
- Să lipească firele de mohair respectand coloritul fluturelui din poveste;
- Să participe afectiv la realizarea lucrării.
JOC DE MASĂ:
15
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal,
observația, exercițiul.
16
SCENARIUL ZILEI
Înainte de sosirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din
materiale şi se aranjează pe măsuțe. În prima parte a zilei, la activitățile alese
de dimineață (A.L.A. I) le propun copiilor să traseze după contur zborul
fluturașului la centrul Bibliotecă, sa construiasca flori pentru fluturi din piese
lego la centrul Constructie si sa realizeze un Joc de rol in care sa reproducă
scene din poveștile cu insecte pe care le cunosc. Se va explica copiilor ce au
de lucru, după care aceștia își vor exprima dorința de a lucra pe sectorul
dorit. După ce termină sarcina la un sector, vor primi materiale pentru
următorul. În acest mod copiii își vor alege sectorul de lucru din cadrul
A.L.A. I și vor încerca să ducă la bun sfârșit sarcinile pe care le au de
îndeplinit.
17
După intalnirea de dimineata, educatoarea le va dezvălui copiilor
invitatul surpriză, Omiduța Katy, impreună cu o cutie în care se află o
scrisoare, un cocon si imaginile din povestea “Omida mâncăcioasă”, de Eric
Carle. Omiduța Katy este foarte supărată pentru că abia a iesit din ou si nu
stie ce să facă pentru a deveni un fluture frumos asa că ii roagă pe copii să
asculte cu atentie povestea si sa o ajute sa urmeze pasii corecti.
18
DEMERSUL DIDACTIC
19
un cocon.(noutatea zilei)
20
se sătură.
Vineri mâncă cinci portocale, dar
tot îi era foame.
Sâmbătă oare ce-a mai mâncat Frontal
omida?: o prăjitură de ciocolată,
o înghețată, un castravete murat, Observarea
o felie de cașcaval, o bucată de directa a
salam, o acadea, o felie de comportamen
plăcintă cu cireșe, un cârnat, o tului copiilor
brioșă și o felie de pepene. Conversatia
În noaptea care a urmat, pe
omidă a durut-o burtica.
Veni o noua zi de duminică.
Omida mâncă o frunză verde și
fragedă și se simți mult mai bine.
În sfârșit, nu-i mai era foame. Și,
dintr-o omidă mititică, se făcuse
o omidă mare și grasă.
Omida își construi o căsuță,
numită cocon, și se culcă
înăuntru. După două săptămâni
și mai bine de somn, se trezi.
Făcu o gaură în cocon și, când se
strecură încet afara…
…era un minunat
fluture!
21
întreţinerii atenţiei copiilor.
22
musafira noastra, Omiduța Katy, Conversatia
cu alimentele prezentate in
poveste, o vom lasa sa se
odihneasca in coconul ei, Omiduța
urmand ca la sfarsitul Katy
activitatilor sa verificam daca s-a
transformat intr-un fluture sau
nu. Cocon
23
poveste, iar la centrul Joc de Evaluarea
masă vor realiza un atlas cu Aracet scrisa
fluturi, astfel incat pe fiecare Individual
pagina sa fie lipiti 2 fluturi Pensule
identici. Copiii vor lipi o bulina
in dreptul fluturelui care Fire de
seamana cel mai mult cu acela mohair
din poveste.
După terminarea sarcinilor de la Atlas fluturi
centrul ales la început, vor primi Exercitiul
materialele specifice altui centru, Jetoane
astfel încât să le parcurgă pe fluturi
toate trei. Analiza
Lucrările realizate de copii vor fi produselor Buline Aprecierea
expuse. activitatii colorate verbala
24
INCHEIEREA coconului, acolo unde Omida Stickere
ACTIVITATII Katy s-a transformat in fluture Individual Aprecierea
Fluturasul Katy. Fiecare copil va verbala
primi cate un sticker cu fluture, Aprecierea
drept rasplata pentru ajutorul verbala colectiv
acordat omizii.
Activitatea se va încheia cu
aprecierile generale facute de
educatoare privind modul de
desfasurare al activitatii.
25
ALA II: JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
TEMA:
SCOPURILE ACTIVITĂŢII:
COMPORTAMENTE VIZATE
26
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
27
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC METODE SI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE INVATAMAN ORGANIZAR
T E
1. Crearea condiţiilor necesare Explicaţia
MOMENT bunei desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; Observarea
ORGANIZATORIC
- amenajarea spaţiului de comportamen
frontal
desfăşurare a activităţii; tului initial al
- intrarea copiilor în sala de Conversatia copiilor
grupă;
28
1. Educatoarea le explică copiilor Explicatia
pe rand regulile celor 2 jocuri.
ANUNTAREA
TEMEI SI A
OVIECTIVELOR
4. Vor incepe desfasurarea jocurilor Demonstratia
DESFĂȘURAREA “Hraneste omida” si “ Fluturele
se asaza pe floare”. Jocul
ACTIVITĂȚII
In cadrul jocului “Hraneste Cutie cu fața
omida”,copiii vor sta pe doua omizii
coloane, impartiti in doua
echipe. La comanda mea,
conducatorul de joc din fiecare
echipă va lua din coş un fruct sau Fructe si
o legumă din plastic şi o va legume de
arunca spre gura omizii. In plastic
momentul in care nimereste,
Evaluarea
trece în spatele coloanei si ii la
orala
locul la aruncare colegul care a
stat in spatele sau. Jocul continuă
până execută toți copiii. Castiga
echipa a carui conducator de joc
ajunge primul in pozitia initiala.
Explicatia
După încheierea primului joc,
vom trece la următorul: .
„Fluturasul se asaza pe floare”.
Copiii stau in cerc pe podea observatia Fluturasul
reprezentand floricelele. Unul Katy
29
dintre copii il va tine pe
Fluturasul Katy in mana si se va
plimba prin exteriorul cercului. Observarea
Atat “floricelele” cat si directa a
“fluturasul” pastreaza o liniste comportamen
totala. Dupa cateva ture de zbor tului copiilor
in jurul cercului, fluturasul
oboseste si se asaza in locul unei
floricele, inmanand Fluturasul
Katy copilului caruia vrea sa ii ia aprecierea
locul. Jocul continua in acest verbala
mod pana cand toti prescolarii
au indeplinit macar o data rolul
fluturasului.
8. Activitatea se va încheia cu Conversatia Frontal
INCHEIEREA aprecierile generale facute de
educatoare privind modul de Aprecierea
ACTIVITATII
desfasurare al activitatii si verbala
multumirile Fluturasului Katy. Aprecierea colectiv
verbala
30