Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Suci Anuta


Aria curricularǎ: Om şi societate
Disciplina: Sociologie
Tema: Grupurile sociale.Dinamica grupurilor
Tipul lecţiei: Verificare-predare
Competențe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiintelor sociale pentru organizarea demersului de cunoaştere şi explicare a unor fapte,
evenimente, procese din viața realǎ
2. Aplicarea cunostințelor specifice ştiintelor sociale în rezolvarea unor situații-problemǎ precum şi în analizarea posibilitǎților
personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil adecvat unei lumi în schimbare
Competențe specifice:
1. Dobândirea de cunostințe noi cu privire la grupuri şi dinamica grupurilor; intelegerea grupului social; cunoaşterea
caracteristicilor grupurilor sociale în funcție de deferite criterii
2. Caracterizarea individului în multiplele lui ipostaze: membru a unui grup social (de prieteni, colegi de şcoalǎ)

1
Resurse:
1.Manualul de Sociologie, Editura Corvin
2.Timp total alocat: 50 de minute

Metode şi procedee didactice : expunerea, conversatia euristică, explicatia, problematizarea


Tipuri de evaluare : frontală, individuală .

Etapele Activitatea Activitatea Metode/


Conţinutul esenţial
lecției profesorului elevilor procedee Evaluare
1.Moment - notarea absenţelor
- se pregătesc
organizatoric - observaţii Conversaţia
pentru lecţie
(2 min.)
- comunicǎ elevilor
2.Sensibilizarea informaţii privind
pentru activitate subiectul lecţiei. Strategie
(3 min.) - enumeră obiectivele discursivă de
- notează în caiet
propuse tip arg.
titlul lecției
- stârneşte curiozitatea şi persuasivă
interesul elevilor în
legǎturǎ cu tema ce
urmeazǎ a fi abordatǎ
-solicită elevilor să -dau rǎspunsuri la
3.Reactualizare raspundǎ la întrebǎrile întrebǎrile ce le sunt Dialogul, Frontală
unor noțiuni Definirea grupului social şi a tipurilor privind grupul social; sǎ adresate; Analiza, Individuală
ancorǎ de grupuri sociale, urmate de defineascǎ tipurile de - fac conexiuni cu Argumentarea
(5 min.) exemple. grupuri sociale; sǎ conținuturi ce au fost exerciţiul
exemplifice importanța studiate în capitolele
lor precedente
4.Predarea
noilor cunoştințe Grupul este un ansamblu de indivizi
(30 de minute) între care există relații bine definite și
2
Etapele Activitatea Activitatea Metode/
Conţinutul esenţial
lecției profesorului elevilor procedee Evaluare
care interacționează între ei. În
funcție de statusul nostru social
așteptăm în mod legitim anumite
comportamente din partea celorlalți.
Exemplu: într-un fel ne salutăm
profesorii și în alt fel colegii. Analiza
proceselor în interiorul unui grup
poartǎ numele de dinamica
grupurilor.
Etapele de dezvoltare a grupului:
-formarea (forming),furtuna
(storming),normarea (norming),
funcționarea (performing).
Formarea este etapa de început a
grupului în care membrii nu se
cunosc între ei, relațiile fiind extreme
de politicoase.În această etapă
preocuparea indivizilor este de a-i
cunoaște pe ceilalți și de a explora
propriile șanse de afirmare în cadrul
grupului.
Furtuna este etapa conflictuală în
care indivizii își negociază pozițiile în
cadrul grupului.Apar tensiuni, se
negociază relațiile de autoritate și
sferele de influență între membrii
grupului.
Normarea este etapa în care se
stabilesc normele pe baza cărora va
funcționa grupul în care se ratifică
rezultatele negocierii din etapa
anterioară. Funcționarea este etapa
în care grupul funcționează
respectând regulile agreate, perioadă
3
Etapele Activitatea Activitatea Metode/
Conţinutul esenţial
lecției profesorului elevilor procedee Evaluare
de productivitate maximă.

5. Fixarea noilor Solicitǎ elevilor Răspund la întrebări Dialogul Observaţia


cunoştinţe să definească grupul şi îşi fixează Conversația sistematică
(8 min) social,dinamica conţinuturile predate euristicǎ
grupului și etapele
formării grupului.
6.Încheierea Notarea
Formulează opiniile
lecţiei Salută elevilor.
finale Evidenţieaza
(2 min) profesorul la Aprecieri
gradul de
ieșirea din verbale
participare al clasei la
clasă. asupra
lecţie, remarcând
contribuţiilor
elevii cu contribuţii
la
deosebite.Salutǎ elevii la
desfăşurarea
ieşirea din clasǎ.
orei.

S-ar putea să vă placă și