Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Indrie Tunde Proiect de Activitate Integrata
Indrie Tunde Proiect de Activitate Integrata
1
Data: 29.02.2012
Nivel: II
Grupa: Mare A
Tema anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului: „Notiţe de primăvară”
Tema săptămânii: „Zvon de primăvară”
Tema zilei: „Surprizele din grădina primăverii”
Tipul de activitate: Fixare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
Bibliotecă: - Numără fluturii, buburuzele şi albinele din imagine şi desenează tot atâtea
liniuţe câte sunt sau scrie cifra dacă poţi în chenarul alăturat(ANEXA 1)
Artă: - „Fluturaşi” –desen
Construcţii: - „Castelul Zânei Primăverii” - cuburi
2
ALA I:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Bibliotecă: - să recunoască şi să numere fluturii, mămăruţele şi albinile din imagine şi să deseneze tot
atâtea liniuţe sau să scrie cifra corespunzătoare dacă poate în chenarul alăturat
Artă: - să coloreze fluturii din imagine cu culorile adecvate (culori vii)
Construcţii: - să construiască din cuburi castelul Zânei Primăverii
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
DŞ:
Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor legate de operaţiile intelectuale prematematice, capacitatea de
inţelegere şi utilizare a numerelor şi cifrelor
DOS:
Fixarea şi consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi şi asambla diferite materiale pentru a realiza
o lucrare practică inspirată din natură;
OBIECTIVE CADRU:
DŞ:
Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele
Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire, construire şi utilizare a formelor geometrice
DOS:
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre utilizarea de tehnici
de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor teme propuse simple
Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
3
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
DŞ:
Să formeze mulţimi după diferite criterii (după unul sau mai multe criterii)
Să numere de la 1 la 7 recunoscând grupele de obiecte şi cifrele corespunzătoare
Să plaseze în mod adecvat un număr sau o cifră , între 1 şi 7,în interiorul şirului crescător sau
descrescător de numere(cifre)
Să identifice poziţia unui obiect într-un şir , utilizând numeralul ordinal
Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu o unitate în limitele 1-7
Să recunoască şi să denumească formele geometrice(cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi)
DOS:
Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru
realizarea unei activităţi practice;
Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii
pentru realizarea temei propuse în cadrul activităţilor practice;
SARCINA DIDACTICĂ:
REGULILE JOCULUI:
4
ELEMENTE DE JOC:
mişcarea,manipularea materialelor, surpriza, aplauzele, întrecerea,bulinele buburuzei,
recompensele
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace de învăţământ: pachetul Zânei, buburuza fără buline, plicuri colorate cu scrisori, fişe
individuale, buline negre, jetoane cu imagini , ecusoane, palete feţe triste,zâmbitoare, planşe cu exerciţii,
fluturi şi flori din carton, farfurii cu elemente decupate pentru confecţionarea insectelor şi florilor,
beţişoare, lipici, şerveţele, macheta, cutie cu dulciuri.
5
Metode de evaluare:
Evaluare orală
Evaluare scrisă
Evaluare practic aplicativă
Recompense: Ciocolată în formă de mămăruţe
BIBLIOGRAFIE:
6
SCENARIUL ZILEI
După ce sosesc toţi copiii, le propun să facem cercul prieteniei pentru a desfăşura întâlnirea
noastră obişnuită de dimineaţă. Le voi propune ca şi azi salutul nostru să fie legat de tema săptămânii şi
să ne salutăm folosindu-ne de simbolurile ce vestesc primăvara : “Bună dimineaţa sunt ghiocelul
Silvia”, “Bună dimineaţa sunt mămăruţa Luca”…
Vom face prezenţa copiilor, vom completa împreună calendarul naturii: ziua, luna, anotimpul
şi vremea de afară. Pornind de la faptul că este ultima lună de iarnă şi mâine vom intra în prima lună
de primăvară, le propun citirea “Legendei ghiocelului”. Vom purta o mică discuţie legată de povestea
citită după care îi vom cânta iernii cântecul: “ Iarnă să te duci cu bine…”
Noutatea zilei constă în faptul că în drum spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna Primăverii
chiar în faţa Spitalul Pelican . Era înfofolită şi îi curgea nasul. Mi-a spus că datorită iernii care nu mai
vrea să plece s-a răcit zdravăn şi trebuie să se interneze în spital. Vorbisem cu ea să vină la noi la
activităţi însă datorită acestei îmbolnăviri neaşteptate nu poate să ajungă ca nu cumva să ne
îmbolnăvească şi pe noi. Dar m-a rugat foarte frumos să o ajutăm că a intrat într-o mare încurcătură…
nu a mai avut timp să îmi povestească despre ce este vorba , mi-a dat doar acest pachet mare , mi-a
spus că ne-a trimis un juriu, care ne va urmări şi analiza prestaţia, urmând să comunice Zânei dacă ne-
am îndeplinit cu brio sarcinile….şi a şi dispărut…
Ne vom aduna cu toţii în semicerc pentru a desfăşura împreună jocul didactic “Surprizele
primăverii”. Copiii vor fi împărţiţi în două echipe: “Echipa Florilor” şi “Echipa Insectelor”. Fiecare
copil va trebui să rezolve câte un exerciţiu , va primi o bulină ce o va da mămăruţei , astfel îşi va ajuta
echipa să adune cât mai multe puncte. Echipa care adună cele mai multe buline va fi declarată
câştigătoare.Aceştia vor primi premii.
Tranziţia spre activitatea practică se va realiza prin intermediul jocului cu text şi cant: “Dacă
vessel se trăieşte”
Zâna Primăverii vrea să le arate copiilor grădina ei cu flori. Dezvelind surpriza pregătită
copiilor constatăm că toate florile şi insectele din grădina ei au fost suflate de vântul năpraznic.
Păstrând grupurile florilor şi al insectelor , fiecare echipă îşi va pune în valoare creativitatea prin
confecţionarea albinelor (echipa insectelor ) şi florilor(echipa florilor) iar pentru că toţi au devenit
prietenii mămăruţei ambele echipe vor avea ocazia să confecţioneze mămăruţe pentru împodobirea
grădinii Zânei.
Evaluarea se va realiza prin metoda “Turul galeriei”. Fericiţi că am ajutat-o pe Zână vom
cânta căntecelul “Mii de albine , sute de fluturi...” dansănd între timp în jurul grădinii reamenajate.
La sfârşitul zilei toţi copiii vor primi recompense – ciocolată în formă de mămăruţe.
7
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE A
1. Momentul Pentru ca activitatea să se
organizatoric desfăşoare în bune condiţii se va
avea în vedere următoarele:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor şi
măsuţelor în formă de
semicerc;
- pregătirea materialului
didactic
2. Captarea Se va realiza sub formă de Povestirea Copiii
atenţiei surpriză, prin dezvelirea manifestă
pachetului Zânei Primăverii atenţie şi
trimisă copiilor. Se va deschide interes legat
cutia şi se va da citire primei de pachetul
poezioare: Surpriza Zânei şi de
“Primăvară, zână bună scrisoarea
Sunt o mică buburuză buburuzei.
Necăjită şi confuză,
Stând pe frunză obosită. Conversaţia
Vântul mare călător
M-a luat cu el în zbor,
M-a învârtit şi m-a sucit
Fără buline m-am trezit!”
3. Anunţarea Se prezintă copiilor tema şi Conversaţia Ascultă cu
temei şi a obiectivele propuse. Pentru ca atenţie tema şi
obiectivelor buburuza să-şi recapete bulinele Explicaţia sunt bucuroşi
activităţii pierdute, noi o vom ajuta că o pot ajuta
desfăşurând jocul “Surprizele pe buburuză.
primăverii”.
4. Dirijarea Pentru a găsi bulinele buburuzei,
învăţării ne vom împărţi pe echipe –
echipa Florilor şi echipa Evaluare
Insectelor. orală/ frontală
8
reactualizearea cunoştinţele
matematice(recunoaşterea
numerelor, raportarea numerelor Evaluare
la cantitate, găsirea cifrei lipsă orală
din şirul crescător..)
9
Executarea jocului propriu-zis
Varianta nr 1.
- Ordonează numerele în şir
crescător!
- Ordonează numerele în şir
descrescător !
Problematizarea
Varianta.2.
- Te rog să-mi dai ...
Varianta nr 3.
- Formează mulţimi după diferite
criterii şi caută cifra
corespunzătoare (Anexa 2.ex
1,2,3)
Varianta nr 4.
- Numeralul ordinal.(Anexa
2.ex 5)
Varianta nr 5.
- Fă în aşa fel încât să ai tot
atâtea elemente în mulţime cât
arată cifra(Anexa 2 ex. 4,6)
Varianta nr 6.
- Caută vecinii!
Varianta nr 7.
10
- Rezolvă operaţiile de adunare
şi scădere.
11
grădina. Astfel echipa Florilor va
confecţiona flori, echipa
Insectelor albinuţe şi pentru că Evaluare
toţi au devenit prietenii buburuzei orală
toţi copiii vor avea ocazia să
confecţioneze şi câte o
mămăruţă.
Pe masa de lucru a fiecărui grup
se vor afla materialele necesare
activităţii practice: corpul
mămăruţei decupat,ochi, aripi şi
buline; siluete de albinuţe
decupate faţă, aripi , coadă şi
dungi ; petale de flori şi lipici.
După intuirea materialului se
realizează observarea fiecărui
model pe care îl au de executat,
iar educatoarea va explica modul
de realizare a lucrării şi o va
demonstra.
Este solicitat un copil de la
fiecare măsuţă să repete
etapele de lucru;
Se reactualizează cerinţele
privind corectitudinea şi
acurateţea lucrărilor, Munca
cooperarea între copii; individuală
Se realizează exerciţii de Evaluare
încălzire a muşchilor mici ai practic
mâinilor; aplicativă
Se trece apoi la realizarea
propriu-zisă a modelului;
În timp ce copiii lucrează,
educatoarea îi îndrumă,
stimulându-le încrederea în
forţele proprii şi încurajându-
i.
Atmosfera de lucru este
relaxantă, desfăşurându-se pe
fondul muzical „Anotimpurile”
de A. Vivaldi.
12
insectele şi florile confecţionate.
13
Anexa 2 ( printate A3 – puse pe tabla magnetică)
1. Formează mulţimi cu forme geometrice şi arată câte sunt trăgând linie la cifra corespunzătoare:
3 7 4
2. Numără elementele din fiecare mulţime şi desenează o linie sub mulţimea cu mai puţine elemente.
14
3.Numără albinuţele din fiecare mulţime şi caută cifra care arată câte sunt:
5 3 2
3 7
15
5.Încercuieşte al doilea fluturaş şi desenează o floare sub ultimul :
6. Fă în aşa fel încât să ai tot atâtea triunghiuri în mulţime cât arată cifra:
4 2 7 3
16
ALA I
Numără fluturii, buburuzele şi albinele din imagine şi desenează tot atâtea liniuţe câte sunt sau
scrie cifra dacă poţi în chenarul alăturat Colorează insectele!
Numără fluturii, buburuzele şi albinele din imagine şi desenează tot atâtea liniuţe câte sunt sau
scrie cifra dacă poţi în chenarul alăturat Colorează insectele!
17
Anexa 3
1. Numără mămăruţele din fiecare mulţime şi caută cifra care arată câte sunt. Trage linii de la mulţime la
cifră :
3 5 4
2. Ajut-o pe mămăruţă să-şi recupereze bulinele; desenează-i bulinele astfel încât fiecare mămăruţă să
aibă pe spate 7 buline apoi colorează
18