Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Gimnaziul „Nicolae H. Costin”


Data: 15. 10. 2012
Clasa: a IV-a „A”
Învățător: Tofan Inga, grad didactic II
Disciplina : limba și literatura română
Modulul: Sîrguința
Subiectul: Textul „Povestea broscuței învingătoare” (folclor) – exerciții de dezvoltare a capacităților comunicative.
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor

Subcompetențe:
1.4 Utilizarea corectă a cuvintelor și a propozițiilor în discuțiile cotidiene și în reproducerea unor informații;
1.6 Adaptarea comunicării la o situație de comunicare;
2.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conștientă și fluidă în scopul extinderii cîmpului vizual , a vitezei și a
ritmului de citire;
2.2 Delimitarea ghidată a competențelor textului literar în scopul înțelegerii conținutului ca un tot întreg;
2.5 Exprimarea atitudinii față de comportamentul personajelor recunoscute după faptele descrise;
2.10 Utilizarea vocabularului însușit la alcătuirea enunțurilor.

Obiective operaţionale:
O 1 - să lectureze corect, conștient, fluid un text literar, în scopul extinderii cîmpului vizual, a vitezei și a ritmului de citire;
O 2 - să moduleze vocea în conformitate cu intenţiile vorbitorului;
O 3 - să utilizeze cuvintele noi în contexte orale proprii, utilizînd un limbaj adecvat în diverse situaţii de comunicare;
O 4 - să coopereze în grup la realizarea sarcinilor propuse, manifestînd răbdare şi buna înţelegere în colaborarea cu colegii;
O 5- să deducă independent anumite concluzii în baza textului lecturat.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversaţia, Jocul energizant „Soarele strălucește peste...” scrierea liberă, Dreptunghiul magic, Pomul cu idei, lectura
ghidată, pe roluri, activitatea „4 colțuri”, activitatea „Asocieri libere”, Jocul didactic „Salvează cuvîntul”, braistorming, descoperirea,
reportajul, scrisoarea didactică.
Forme de învățămînt: individual, în grup.
Resurse materiale: tablă, cretă, fișe cu dreptunghiul magic, fișe de lucru independent cu sarcina „ Desfășurarea planului de idei”, fișe cu
afirmații, fișe de lucru în grup, fișe pentru jocul didactic „Salvează cuvîntul”, fișe cu completarea scrisorii didactice, soarele decupat,
materiale pentru confecționarea medaliei, imagini cu diverse broscuțe, turn.
Resurse umane: colectiv omogen de 15 elevi

Resurse temporale: 45 min

Suport bibliografic:

 Curriculum şcolar modernizat, clasele I –IV. Chișinău: 2010 .


 Mariana Marin, Limba română, manual pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008.
 Mariana Marin, Carte de lectură pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008.
 Mariana Marin, Ghidul învățătorului pentru clasa a IV-a, Chișinău: Ed. Cartier, 2008.
 www.google.ro/imagini
Scenariul didactic:
Evenimente Obiectivele Conținutul educațional Doza Strategia didactică Evaluarea
instrucțio- operaționale rea
Metode și Forme de Mijloace
nale
procedee activitate de învăța-
mînt
I.Evocarea 30s
1. Moment Elevii își pregătesc rechizitele necesare pentru lecție.
organizatoric.
2. Captarea O5 Joc energizant: Soarele strălucește peste... 2min Joc frontal Jucărie Frontal
atenției. -toți care poartă prenumele cu prima literă a alfabetului; energizant de pluș
-toți acei al căror prenume conține 4 silabe; Soarele
-care sunt născuți toamna,etc.
Cuvîntul învățătorului: Soarele strălucește peste Cuvîntul
copiii care vor fi activi la lecție, care vor răspunde învățătoru
corect și complet la înterbări, care vor însuși tema nouă lui
etc.
II.Realizare Lucrul în perechi: 2min Dreptung În perechi Fișa de Frontal
a sensului. Descoperiți din Dreptunghiul magic cuvintele. Ce vă hiul magic lucru cu
3.Dirijarea sugerează ele? Cercetare cuvinte
învățării. Descoperi
p o v e s t e a rea
b r o s c u ț e i
î n v i n g ă T o a r e
Completarea Pomului cu idei: Brainstor independe Fișe Frontal
Pornind de la titlul poveștii, vă rog să vă gîndiți în ce 3min ming nt colorate
momente ar putea fi broscuța cea mai bună. Scrieți pe Pomul cu
fișe adezive. idei

O1 Haideți să parcurgem împreună și să descoperim care 5 min Lectura Frontal


O5 este povestea acestei broscuțe. ghidată
O2 I fragment:
O3  Se prezintă cuvintele – cheie: împărăție, expunerea Fișe cu
concurs,spectatori. cuvintele
 Ce s-ar fi întîmplat? Brainstor cheie
ming
 Se citește prima lectură – model a textului. lectura poster

 Explicarea cuvîntului : expunere


Semeț= mîndru, falnic. Conversaț
● Lectura independentă. ia Independe fișă de
● Conversație: cercetarea nt l.independ
-Ce și-au propus să organizeze broscuțele? descoperir ent
-Unde se înălța turnul? ea
- Cum era această întrecere? De ce? Problemat
izarea
☼ Intitulați fragmentul.

O1 II fragment:
O5  Se prezintă cuvintele cheie: startul, teama, a 5min Expunere Fișe cu
O2 abandona. cuvintele
O3 - Ce s-ar fi întîmplat? Brainstor Frontal cheie Frontal
ming
 Se citește model al II-lea fragment. Lectura Fișa cu observarea
textul
 Explicarea cuvîntului: expunerea Fișa cu
A resemna= a se supune, a accepta; vocabular
O1 ul nou
O2 ●Lectura în lanț a fragmentului. Individual evaluarea
O3 calității
O5 ●Conversație: lecturii
- Cum au început să se cațăre broscuțele? discuția Frontal
- De ce broscuțele abandonau cursa? ghidată
- Cum credeți, corect procedau?
Braistorm
☼ Intitulați fragmentul. ing
Ce s-ar fi putut întîmpla? Frontal
Activitatea 4 colțuri 3min Activitate independe Fișe cu
1) Toate broscuțele au abandonat cursa. a.„ 4 nt afirmații
2) Cursa a continuat. colțuri”
3) A cîștigat o broscuță.
4) Toate broscuțele au ieșit învingătoare.

Argumentați alegerea. Problemat frontal


izarea
O1 III fragment: 4min
O2  Se citește ultimul fragment a textului.
O3 ●Lectura pe sărite a textului. Lectura frontal Fișa cu Frontal
O5 ●Conversație: Conversaț fragmentu
- Cum a ajuns broscuța în vîrful turnului? ie dirijată, frontal l
- Ce a facut ea? Găsiți în text propoziția.

☼ Intitulați fragmentul. Braistorm frontal


Lucrul cu cartea de lectură, pag.24. ing independe Manual Observarea
nt sistematică
●Lectura în gînd a moralei. cercetarea
descoperir
●Explicarea cuvintelor: ea
Pesimist= persoană predispusă la o neîncredere. expunerea Fișele cu
Optimist= persoana care tinde de a vedea latura bună. cuvinte
 Citirea integrală a textului. 2min Lectură independe Conținutu Observarea
independe nt l textului sistematică
ntă
III.Reflecția O5  Joc didactic. Salvează cuvîntul 4min Metoda independe Fișă de Frontal
4.Asigurarea Completați cadranele: cadranelor nt lucru
retenției și a 1) Scrieți pe primul cadran cel mai important cuvînt independe
transferului. din această lecție. nt
2) Gîndiți-vă la sensul cuvîntului și elaborați cîmpul
lexical.
3) Scrieți un proverb.
4) Comentați proverbul.
5.Obținerea O4  Lucrul în echipe: 10min Activitate Fișe de Evaluarea
performanțel I echipă. în grup lucru în activității
or. O4 Cercetare grup grupurilor
O5 Sarcina:Restabiliți poezia. Potriviți melodia și descoperir
O2 interpretați. e
interpretar Bonetă de
ea brutar,
II echipă. mantie de
Sarcina: Aflați ce înălțime are turnul. Colorați. Problemat judecător,
O5 izarea Pungă cu
III echipă. galbeni
Sarcina: Confecționați o medalie pentru broscuța – Problemat
campion, folosind materialele necesare. izarea

IV echipă. Problemat
Sarcina: Sunteți prezentatorul unei emisiuni TV. Ați izarea
învitat –o pe broscuța învingătoare. Realizați un Dramatiza
interviu cu ea. rea
●Formularea concluziilor, prin completarea Scrisorii 4min Deducția Independe Fișa cu frontal
didactice. Scrisoarea nt scrisoarea
Dragă broscuță, didactică didactică
Mă bucur că ai ieșit învingătoare.
Mă numesc.....................
Vreau să-ți spun că azi la lecția de limbă și literatură
română am învățat.........................
Cred că...................................
Voi ține minte că......................
Știi că și eu azi am lucrat pe nota......................
Îți mulțumesc pentru................
Cu drag............................
IV.  Tema pentru acasă: 30 s. Fișă cu
Extinderea 1.Lectura integrală a textului de la pag.24. tema p/u
2.Completarea fișei de lucru independent. acasă

S-ar putea să vă placă și