Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Dunav Maxim


Data:
Disciplina: Curs integrat Literatura (română și universală)”
Clasa: a VI-a
Subiectul lecției- M.Emeniscu „O rămâi...” Comentariu literar
Tipul lecţiei: Lecție de predare a materiei noi
Durata: 45 minute

Competenţe specifice: Lecție de predare a matariei noi în clasa a 6, Citirea


exprisivă, analiza și comentariu literar al poeziei „O rămâi…”

Strategii didactice:
Scenariul didactic

Cadrul de învațare Activitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul - Salutul Copiii salută profesorul și să


prigătesc de lecție
organizatoric - Notarea absenţilor în catalog

- Profesorul va avea grijă ca elevii să îşi


pregătească materialele necesare orei
de literatura română.

- Profesorul va asigura liniştea şi


disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.

*Citiţi expresiv poezia şi identificaţi Te asamăn unui prinț-comparatie


Lucrul în clasă figurile de stil ce vă sunt cunoscute. Ce ochi negri și cuminți-epitet dublu
figură de stil desprindem din prima naltei ierbi-epitet
strofă? Ce se exprimă cu ajutorul ei? glas domol-epitet
*Cum puteţi motiva repetarea piciorul gol - epitet
pronumelui personal eu în textul luna plina-epitet
poeziei şi Anii tăi se par ca clipe,clipedulci se
situarea lui, în ambele cazuri, la început par ca veacuri-comparație
de vers? zise lin pădurea-personificare
*De ce primele cinci strofe ale poeziei unde ești copilarie,cu padurea ta cu
sunt luate între ghilimele, iar ultimele tot-interogatie retorica
două — nu? Motivaţi-vă răspunsul.
*Cum este structurată poezia din punct
de vedere compoziţional? Fiindcă se știe ca la o replică în loc
*Identificaţi în structura acestei poezii de linia de dialog se pot pune și
două tablouri distincte. Motivaţi ghilimele în acest caz primele 5
această împărţire, arătând: strofe sunt o replică
a) ce cuprinde primul tablou;
b) ce cuprinde al doilea tablou? Parabola este o narațiune care evocă
scene din viața cotidiană pentru a
*Explicați sensul din text al cuvintelor
vameșii, slugile, moștenitorul, roadele, extrage
piatra. Alcătuiți câte un enunț cu fiecare
semnificații cu valoare morală,
cuvânt.
*Găsiți sinonime pentru cuvintele a adevăruri cu caracter general pe
strivi, a nesocoti, a sfărâma, răi, baza unei analogii.
nesocotiți.
*Parabola are un fir narativ. Identificați În această formă, parabolele biblice
personajele, acțiunea, timpul și locul transmit creștinilor învățăturile
desfășurării acțiunii în textul de faţă.
*Povestiți conținutul parabolei, Mântuitorului Iisus Hristos.
folosind citate din text.
*În ce constă analogia făcută în Spre deosebire de alegorie sau
parabolă? Copiați fragmentul respectiv fabulă, de care se apropie într-o
şi anumită
transcrieţi-l în caiete
latură morală, parabola transmite o
învățătură spirituală, depășind
simpla
realitate profană.

Parabolele biblice sunt cele mai


cunoscute parabole prin forța vădit

modelatoare pentru viața sufletească


a omenirii în ansamblul ei.

Temă pentru acasă

Comentariu literar

Poezia „O,ramai...” de Mihai Eminescu pune in lumina comuniunea poetului cu


natura pe care aceasta a simtit-o profund inca din vremea copilariei . Padurea il
cheama , stie sa il inteleaga, il ocroteste si-l incanta cu universul ei tainic si plin de
vraja.
Opera lirica este specia genului epic in care autorul isi exprima in mod direct
gandurile si sentimentele.

Titlul concentreaza in doua cuvinte cu adanci ecuori emotionale chemarea


arzatoare a padurii. Imperativul „ramai”, subliniat prin interjectie , insista pe ideea
refuzului despartirii.

Chemarea ram?ne fara raspuns , fiindca poetul nu mai poate intelege soapta vrajita
a padurii , asa cum se int?mpla in copilarie . Uimirea si fericirea din ochii copilului
au disparut, facand loc amaraciunii si neputintei omului matur care nu mai poate
intoarce timpul inapoi . Punctele de suspensie dau senzatia amplificarii acestor
sentimente.

Poezia structurata sub forma unui dialog imaginar este alcatuit din doua parti .
Partea I cuprinde primele 5 strofe exprimand chemarea tainica a padurii , iar ultima
raspunsul poetului.

Strofa intai emotioneaza prin chemarea adresata de padure poetului de a ramane in


lumea de basm a copilariei . Padurea personificata i se adreseaza direct poetului ca
un prieten drag . Invitatia este plina de afectiune si bazata pe intelegerea adanca a
sufletului si aspiratile copilului: „O, ramai, ramai la mine,/ Te iubesc atat de mult!/
Ale tale doruri toate/ Numai eu stiu sa le ascult” . Repetitia imperativul intarita de
interjectia si de superlativul expresiv „ atat de mult” subliniaza intensitatea
sentimentelor ce il leaga.

Strofa a doua exprima intelegerea si admiratia padurii izvorate din cunoasterea


sufletului curat si visator al baiatului . Ea ii devine confidenta, dar ii ofera si
ocrotire in acest univers miraculos al copilariei . Ea il aseamana unui print al
padurii , frumos si nobil , dornic sa inteleaga tainele naturii si inzestrat cu o fire
sensibila si visatoare: „Te asaman unui print ,/ Ce se uit-adanc in ape / Cu ochi
negri si cuminti”

Strofa a treia dezvaluie misterele acestei lumi fermecate care il atrage atat de mult
pe copil. El incepe sa inteleaga glasul naturii. Prin vuletul apei si prin „miscarea
naltei ierbi” el poate auzi in taina „ mersul cardului de cerbi”

Strofa a patra descrie starea de incantare a baiatului in mijlocul padurii.Fermecat


de acest univers tainic, eliberat de orice griji , baiatul murmura „ cu glas do2mol” ,
in timp ce ce simte racoarea apei ce straluceste in soare : „Eu te vad rapit de
farmec/ Cum ingani cu glas domol,/ In a apei stralucire/ Intinzand piciorul gol.”

Strofa a cincea aduce tema trecerii timpului . Vrajit de acest univers tainic, de
noptile cu luna plina, de stralucirea de pe lacuri „la vapaia de pe lacuri” , poetul
traieste intens fericirea. El nu si-a dat seama de trecerea timpului. Anii au zbura ca
niste clipe , iar clipele acestea fericite ale copilariei par foarte indepartate: „Anii tai
se par ca clipe, / Clipe dulci se par ca veacuri”.

Partea a doua exprima raspunsul poetului la chemarea padurii, a data cu trecerea


copilariei. Poetul se indeparteaza de padure, intra intr-un alt spatiu, in care campul
sugereaza viata, tineretea.

La inceput ghicim o atitudine de uoara nepasare, tipica tinerilor, fata de dulcea


chemare de odinioara a padurii: „Suieram la ei chemare/ S-am iesit in camp
razand/”

S-ar putea să vă placă și