Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VII- a
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Cultura civica
Unitatea de invatare: Omul - fiinta sociala
Tema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale
Tipuri de relatii inter si intra grupale
Tipul lectiei: de predare –invatare
Obiectiv- cadru:
Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii
pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor.

Obiective de referinta:
1.1 Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte-
activităţi de lămurire a înţelesului cuvintelor .
3.1 Să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei
probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaţie dirijată, dezbatere pe o
anumită temă în legătură cu un subiect controversat.
3.2 Să aprecieze diferite perspective de gândire şi de acţiune- exerciţii care solicită
exprimarea părerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale.

Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:
– Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea
si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind
elementele structurii piramidale.
– Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organizational;
obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea
managementului de tip retea.
– Sa identifice in evenimente si ipostaze din realitate tipurile de relatii intra si inter
grupale; obiectivul este atins daca identifica cel putin tipurile principale de relatii.
– Sa exemplifice cu situatii din experienta personala tipurile de relatii invatate;
obiectivul este atins daca exemplele sunt adecvate.

Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, studiul de caz, exercitiul, invatarea


prin descoperire, problematizarea,
Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologia
grupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.
Desfasurarea lectiei:

Momente- Ob. Activitati de invatare du Resurse Evalua-


le lectiei de ra re
ref. ta
Moment Asigur in clasa un climat potrivit desfasurarii
organi- lectiei.
zatoric
1. Anuntarea temei se va face printr-o discutie
Activarea 3.1 legata de evolutii si tendinte in organizarea 3’ Activita- formati
informatii- grupurilor sociale. te va
lor nece- “In opinia voastra, ar fi de dorit ca modelul frontala
sare temei organizarii militare sa fie imprumutat si de alte
tipuri de organizatii si grupuri sociale, cum ar fi:
scoala, familia, biserica, partidele politice?
Cum vi se pare faptul ca intr-o organizatie
oarecare se cere membrilor sai sa fie “soldati
devotati” si sa-si subordoneze personalitatea in
numele “binelui colectiv” ?

Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete.


2.
Anuntarea 5’ Activita-
a) Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor
temei si a te
sociale:
importante frontala
= Discutie despre vechile practici in ceea ce
i acesteia 3.2
priveste organizarea si conducerea bisericii,
3.
armatei, partidelor politice, a marilor si micilor
Invatarea 30’ Activita-
companii.
propriu- te Formati
Se va scrie in caiete si la tabla:
zisa frontala va
Vreme de secole organizarea si conducerea
societatii s-au realizat dupa o structura
piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte
accesorii ).
= Discutie referitoare la noile abordari ale
conducerii, acelea de tip retea, cu o comunicare
descentralizata.
Se va scrie in caiete si la tabla:
In zilele noastre, organizatiile performante
promoveaza valori ca: lipsa de formalitate,
egalitatea in relatiile dintre oameni si
comunicarea laterala, diagonala si de jos in
sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme
sa fie luata de cei implicati in respectiva
problema.
Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acesta
va simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ?
Care profesor va respecta mai mult aptitudinile si
va accepta limitele fiecaruia in parte? Ati avut
vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai
spectaculoase in conditiile mai sus mentionate?

b) Tipuri de relatii intra si intergrupale


= Conversatie despre relatiile in cadrul grupului cu
accent pe apelul la experienta personala. Se vor
exprima opinii in legatura cu situatiile alese de Imagini
3.2 elevi pentru prezentare. Se va concluziona, cu ti-
1.1 notand pe caiete si la tabla: puri de
Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri
grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, Fotogra-
solidaritate, competitie sau conflict. fii ale
Elevii vor scrie pe caiete definitii pentru fiecare tip elevilor
de relatie. cu
Exercitii: Dati exemple concrete de competitii familia,
loiale si neloiale si precizati care sunt consecintele cu
celor din urma. colegii,
Cum reactionati cand cineva din grup va cu
agreseaza? (il ignorati, deveniti si mai agresivi, prietenii
apelati la ajutorul altor colegi, il reclamati sau cu
parintilor sau profesorilor, incercati sa-l calmati grupul
aratandu-i ca greseste) religios.

Elevii vor rezolva un test care cuprinde exercitii


4. asemanatoare celor rezolvate in lectie.
Evaluarea 3.2 1. Să presupunem că parintii tai isi doresc sa te
3.1 transfere la alta scoala, nemultumiti de rezultatele Fise de sumati-
1.1 tale la invatatura. Cum ar trebui să colaborati evaluare va
pentru a gasi cea mai buna solutie?Consideri
normal sa ai si tu o parere in aceasta problema? Activita-
2. Un coleg care are multa incredere in tine vine 10’ te
la scoala si iti sopteste la ureche ca a consumat indepen
alcool inainte de a veni la ore. Cum reactionezi? -denta
3. Colega de banca te priveste insinuant si iti
spune ca ii lipsesc bani din geanta. Cum vei
proceda?
4. Cu ce persoana sau grup cu care interactionezi
de obicei ti-ar placea sa comunici mai bine?
Propune o solutie pentru imbunatatirea situatiei.

Aprecierea activitatii
5.
Explicarea sarcinilor pentru acasa
Incheierea
lectiei 2’
Oglinda tablei

Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale


Tipuri de relatii intra si intergrupale

Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura


piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ).
In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de
formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de
jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in
respectiva problema.
Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de
colaborare, solidaritate, competitie sau conflict.

S-ar putea să vă placă și