Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
1
Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”
Romania, Sfântu Gheorghe, Jud.Covasna
Str. Kos Karoly, Nr.22
Telefon: 0267 / 314571, Fax: 0267 / 312984
E-mail: c.n.mihaiviteazul@gmail.com
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
- să caracterizeze cele două personaje ale romanului ;
- să indentifice relația dintre cele două personaje;
- să arate mentalitatea lui Ion în ceea ce priveşte problema pământului.
RESURSE :
-conţinutul de învăţare indicat în formularea obiectivelor operaţionale;
-clasă omogenă cu posibilităţi mari de învăţare;
STRATEGIE DIDACTICĂ :
a)METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, lectura explicativă, munca independentă, întrebări
structurate pe text, problematizarea, exemplificarea.
b)FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, activitate individuală, lucrul pe grupe.
c) RESURSE : capacităţile de învăţare şi cunoştinţele anterioare ale elevilor ; timp : 50 de minute.
d) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, fişe cu citate.
BIBLIOGRAFIE:
1. Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2004 ;
2. V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;
3. Liviu Rebreanu, Ion, editura Cartea românească, Bucureşti, 1979 ;
4. Manual de limba şi literatura română, clasa a X-a, Editura Art 2005, autori: Adrian Costache, Florin Ioniţă
TIPURI DE EVALUARE: orală, frontală/individuală
2
Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”
Romania, Sfântu Gheorghe, Jud.Covasna
Str. Kos Karoly, Nr.22
Telefon: 0267 / 314571, Fax: 0267 / 312984
E-mail: c.n.mihaiviteazul@gmail.com
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
I. Organizarea clasei:
a. Stabilirea ordinii;
b. Notarea absenţelor.
II. Actualizarea unor cunoştinţe şi impresii de lectură: folosindu-se conversaţia şi explicaţia dirijată, elevii sunt
solicitaţi să răspundă la următoare întrebări:
a) În ce curent literar încadrăm romanul Ion?
b) Care sunt trăsăturile realismului?
c) Care este tema romanului?
d) Prezentați două scene reprezentative pentru temă.
e) Cine este Ion?
f) Dar Ana?
III.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale: Profesorul scrie la tablă subiectul lecţiei Relația dintre două
personaje în romanul Ion scris de Liviu Rebreanu ( Ion –Ana)şi precizează obiectivele operaţionale urmărite.
V.Dirijarea învăţării: pentru a identifica trăsăturile celor două personaje profesorul împarte elevilor fișe cu citate
reprezentative. Elevii citesc fragmentele de text și extrag trăsăturile de caracter ale celor două personaje.
3
Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”
Romania, Sfântu Gheorghe, Jud.Covasna
Str. Kos Karoly, Nr.22
Telefon: 0267 / 314571, Fax: 0267 / 312984
E-mail: c.n.mihaiviteazul@gmail.com
Elevii vor observa schimbarea comportamentală a lui Ion în momentul obținerii pământurilor. Profesorul va nota pe tablă:
Ion al Granetașului și Ana lui Vasile Baciu sunt două personaje care reprezintă problema cuplului în romanul Ion
Destinele se împletesc în mod tragic
Ambii fac trimitere la tipologia țăranului din satul ardelean la început de secol XX
Destinele amândurora se sfârșesc tragic
Diferența de temperament face imposibilă viața de cuplu
Ana se află în antiteză cu soțul său
4
Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”
Romania, Sfântu Gheorghe, Jud.Covasna
Str. Kos Karoly, Nr.22
Telefon: 0267 / 314571, Fax: 0267 / 312984
E-mail: c.n.mihaiviteazul@gmail.com