Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Data: 11.10. 2013


Grădiniţa:
Grupa: mică
Obiectul: Cunoaşterea mediului
Propunător:
Tema: ,,Coşul toamnei” – roşia şi ardeiul
Tipul activităţii: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
Mijloc de realizare: observare
Scopul: Dobândirea cunoştinţelor referitoare la legumele prezentate, dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi
recunoaştere a legumelor de toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
Obiective operaţionale:
O1: să recunoască legumele prezentate (roşia, ardeiul)
O2: să distingă roşia şi ardeiul in funcţie de formă, culoare, gust
O3: să identifice caracteristicile acestor legume până la sfârşitul activităţii
O4: să descrie roşia, respectiv ardeiul, prin antrenarea analizatorului vizual
O5: să justifice importanţa legumelor in alimentaţie
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, obervaţia, demonstraţia, jocul didactic
 Mijloace de invaţământ: coşul cu legume, jetoane-recompensă
 Forme de organizare: frontal

Durata: 15 minute
Desfăşurarea activităţii:
Momentele activităţii: Ob. Conţinut esenţializat Strategii Obs.
op. Activitate propunător Activitate copii didactie
1. Moment Pentru o bună desfăşurare a activităţii, - se aşază pe
organizatoric se vor lua următoarele măsuri: scăunele
- aerisirea sălii de grupă
- pregătirea materialului didactic
- aranjarea scăunelelor sub formă de
semicerc
2. Verificarea temei Voi adresa câteva intrebări copiilor: Copii răspund la
şi a cunoştinţelor - ,, Copii, în ce anotimp suntem?’’ întrebări.
dobândite anterior - În anotimpul toamna: frunzele s-au
vestejit şi au căzut, păsările călătoare
pleacă în ţarile calde, multe fructe şi
legume s-au copt.

Va ciocăni cineva la uşă. Mă voi duce conversaţia


să deschid şi voi găsi un cadou cu un
bilet. Este de la Zâna Toamnei pentru
copii, ca o răsplată pentru că sunt
cuminţi. Desfac pachetul, ce conţine un
coş cu legume de toamnă.
Îmi arăt surprinderea şi incep să le
prezint copiilor câteva legume din
coşuleţ (ceapă, morcov, roşie, ardei).
Le arăt câte o legumă: ,,Copii, ştiţi ce - o ceapă,
ţin eu în mână?’’ morcov, roşie,
Dupa ce le-am arătat fiecare legumă, le ardei
voi spune ca ceapa, morcovul, roşia şi
ardeiul sunt legume ce se coc toamna.
Iar toate legumele au vitamine, de
aceea, ei trebuie sa consume multe
legume.
3. Anunţarea temei şi ,,Astăzi vom învăţa despre roşie şi Sunt atenţi.
a obiectivelor despre ardei’’.
urmărite
4. Dirijarea învăţării a. Le arăt copiilor o roşie: Răspund la Conversaţia
O1 ,,Cum se numeşte această legumă?’’ întrebări
O3, ,,Unde creşte roşia?’’
O4 ,,Aţi mâncat vreodată roşii?’’
O1 Voi observa caracteristicile roşiei: Observaţia
,,Ce culoare are roşia?’’
O4 ,,Ce formă credeţi că are?’’ (este
rotundă, ca o minge). Voi rostogoli
roşia şi le voi demonstra că e rotundă.
,,Ce culoare are codiţa roşiei?’’ Demonstraţia
Fiecare copil va pipăi roşia, pentru a
determina ce fel de coajă are.
,,Copii, ia mângâiaţi roşia! Vedeţi cum
alunecă mânuţa? Roşia are coaja
netedă.
Le arăt copiilor o jumătate de roşie: Observaţia
,,Copii, roşia este alcatuită din coajă, Sunt atenţi la
miez şi seminte’’ (indic fiecare explicaţii
componentă).
,,Iar când punem seminţele în pământ, Explicaţia
în grădină, va ieşi o altă plăntuţă care
va face roşii’’.

b. Le arăt un ardei verde. Conversaţia


,,Copii, mai ştiţi cum se numeşte - ardei
această legumă?’’
,,Vedeţi ce formă are ardeiul? El este
alungit şi puţin turtit.’’
,,Ce culoare are?’’ - verde
,, Dar, să ştiţi că există şi ardei roşu.
Priviţi! ‘’ (le arăt un gogoşar).
Pentru a determina ce fel de coaja are,
copii vor pipăi ardeiul.
,,Haideţi să mângâiem si ardeiul! Are Demonstraţia
coaja fină, alunecă mânuţa, deci
inseamna că are coaja netedă!’’.

5. Obţinerea Voi stabili diferenţe între cele 2 legume. Copii privesc Conversaţia
performanţei ,,Roşia are aceeaşi formă cu ardeiul?’’ legumele şi Observaţia
(Roşia este rotundă, iar ardeiul este răspund la
alungit). întrebări.
,,Dar culoarea? Ardeiul şi roşia au
O2 aceeaşi culoare?’’ (Roşia este roşie, iar
ardeiul este verde).
,, Dar gustul? Credeţi că ardeiul şi roşia
au gustul la fel? Ia să vedem!’’ Demonstraţia
Fiecare copil va gusta o bucăţică de Gustă din
roşie şi o bucăţică de ardei’’. legume pentru a
,,Roşia şi ardeiul nu au gustul la fel, dar determina gustul
amandouă au foarte multe vitamine, la diferit al
O5 fel ca şi celelalte legume. acestora.
De aceea, trebuie să mâncaţi multe
legume ca să creşteţi mari. Dar, înainte
sa mâncaţi fructe si legume, să vă
spălaţi pe mânuţe şi să spalaţi şi
legumele.’’

6. Feed-back Le arăt un ardei şi îi intreb: Răspund la conversaţia


O1 ,,Copii, ce este acesta? întrebări.
,,Dar aceasta? (o roşie).
Ce sunt ardeiul şi roşia? - legume
De ce trebuie să mâncăm legume? - pentru că au
O5 Înainte să le consumăm, ce trebuie sa vitamine
facem? - trebuie să
spalam mâinile
şi legumele.
7. Asigurarea Vom desfăşura un joculeţ în care copii Ghicesc leguma. Jocul didactic
retenţiei şi a vor ghici leguma, cu ajutorul pipăitului
transferului de şi al gustului.
cunoştinţe Copilul va inchide ochii/ va fi legat la
ochi si va ghici leguma. În funcţie de
leguma ghicită, va primi o
insigna -recompensă.
8. Tema pentru Le voi spune copiilor să consume multe
acasă legume, pentru că acestea conţin
vitamine şi le vor menţine sănătatea.

S-ar putea să vă placă și