Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea școlară: Scoala Gimnaziala „A.M.G.” Zabrani


Profesor : Ardelean Ramona
Clasa: a VI-a
Disciplina: Istorie
Unitate de învățare: Epoca moderna
Conținut : Absolutismul
Tipul lecției : mixta
Timp: 50 min
Locul de desfășurare: sala de clasă
Competente generale:
2. Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
Competente specifice:
2.2. Participarea la realizarea unui proiect istoric, de grup, care evidențiază rolul personalităților în faptele istorice.
3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca
Modernă, în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri.

Strategii didactice:
Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe.
Metode: expunere, conversație euristică, învățare prin descoperire, explicaţia.
Mijloace : Manual de istorie pentru clasa a VI-a, Andrei Pippidi, Ioan Grosu, Editura Corint
Berstein, Serge, Milza, Pierre, Istoria Europei, Institutul European, 1995
fişe, imagini, harta, creta, tabla.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Detalieri de continut Timp Strategii didactice


lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului alocat Metode şi Forme de Evaluare
mijloace organizare
Momentul Pregătirea climatului socio-afectiv Elevii îşi pregătesc materialele
introductiv necesar actului învățării. necesare. 2 min Frontală
Pe baza informațiilor dobândite în
lecția anterioară, Războiul de 30
Verificarea de ani, solicită elevilor să
cunoștințelor răspundă la următoarele întrebări: Elevii răspund întrebărilor. 10 min Conversație Frontală
anterioare Care au fost cauzele războiului de euristică Pe grupe
30 de ani?, Care au fost cele patru
perioade ale războiului?; Ce s-a
stabilit prin Pacea de la Westfalia?
Anunță titlul lecției Absolutismul
monarhic și conținutul temei.
Captează atenţia elevilor prin Elevii îndeplinesc sarcinile de lucru
citirea unui frament din autorul şi rezolvă cerinţele de pe fişe,
Desfășurarea J.B. Bossuet despre monarhia descoperind informaţii noi astfel: Învățare
activității absolută (Anexa 1). Api împarte Grupa1: -definirea absolutismului prin Pe grupe Observare
elevii în 4 grupe şi le împarte fişe -factorii care au dus la 30 min descoperire sistematică
de lucru (Anexa 2). Profesorul instaurarea regimului absolutist
explică elevilor ce au de făcut şi
Grupa 2: -atribuţiile suveranului Fişe de
ce informaţii noi vor descoperi. absolutist lucru
-instituţiile statului
absolutist
Oferă indicaţii şi supraveghează Grupa 3: -identificarea pe harta Harta-lucrul
activitatea grupelor. Europei a statelor absolutiste şi a cu harta
reprezentanţilor acestora
-personalităţile lui
Ludovic al XIV-lea si reginei
Elisabeta Imagini Observare
Grupa 4: -activitatea lui Filip al II- sistematică
lea în Spania şi a lui Petru cel Mare Explicaţia
în Rusia Expunerea
Profesorul aduce explicaţii noi şi Elevii prezintă noile informaţii pe Conversaţia
pune întrebări grupelor. Face care le-au descoperit şi notează euristică
schiţa lecţiei la tablă, împreună cu ideile principale în caiete.
elevii.

Solicită elevilor să rezolve o fişă


de lucru (Anexa 3) cu câteva
întrebări referitoare la definiţia
Fixarea și absolutismului, atribuţiile regelui
sistematizarea absolutist, şi asocierea ţărilor Elevii rezolvă sarcina de lucru şi 6 min Conversaţia Individuală Observare
cunoștințelor absolutist cu un reprezentant de răspund întrebărilor adresate de euristică sistematică
seamă al monarhiei. profesor.
Adresează întrebări, solicită
elevilor să realizeze sarcina de
lucru.
Aprecierea Conversație
activității Apreciază activitatea elevilor. Emit păreri. 2 min euristică Frontala
elevilor Pun întrebări.
Anexa1

“Prinţii acţionează deci ca miniştrii lui Dumnezeu şi ca locţiitori ai săi pe

pământ. Căci, prin ei Dumnezeu îşi exercită puterea asupra Împărăţiri Sale. Pentru

aceasta, noi nu vedem în tronul regal doar tronul unui om, ci tronul lui Dumnezeu

însuşi.

(J. B. Bossuet despre monarhia absolută de drept divin, 1697)


Anexa 2

FIŞA DE LUCRU NR.1


Citiţi cu atenţie următoarele texte:
“Absolutismul monarhic este un regim politic în cadrul căruia monarhul concentrază, prin
intermediul unor instituţii, toată puterea în stat. Singura cale de a întemeia o putere comună, care să
fie în stare să-i apere pe oameni de invazia străinilor şi de răul pe care şi-l pot face unii altora...este
de a încredinţa toată puterea şi forţa unui singur om, sau unei adunări de oameni, care şi-ar putea
reduce toate voinţele , prin majoritatea voturilor, la una singură...Căci, prin această autoritate
atribuită lui [suveranului] de către fiecare particular în stat, el are posibilitatea de a întrebuinţa o
putere atât de mare , încât, prin teroare, este în stare să îndrepte voinţa tuturor spre pace înlăuntrul
statului şi spre ajutor reciproc împotriva duşmanului din afară.”
(Thomas Hobbes,
Leviathan)
“Instaurarea monarhiilor absolutiste a fost urmarea unei îndelungate evoluţii social-politice.
Ea a început o dată cu centralizarea statală şi s-a încheiat în secolele XVI-XVII. Absolutismul
monarhic s-a consolidat acolo unde au acţionat anumiţi factori: încheierea centralizării statale şi a
unificării teritoriale; declinul nobilimii din punct de vedere economic, social-politic şi militar;
ascensiunea orăşenimii şi a burgheziei; reforma religioasă.”
(E.Palade, L.Burlec, E,Cozma, Monarhia
absolutistă în Europa)

Sarcini de lucru:
1. Identificaţi, pe baza textului, ce este absolutismul monarhic.
2. Identificaţi factorii care au favorizat constituirea monarhiei absolute.
FIŞA DE LUCRU NR.2

Citiţi cu atenţie următorul text:


“... Cât despre autoritatea aceluia care guvernează, vă voi spune că acest regat atât de mare
(Franţa), atât de populat, atât de bogat, depinde numai de voinţa supremă a regelui...Regatul nu se
împarte, ci aparţine unuia singur...Regele este împărţitorul unui număr nesfârşit de slujbe, demnităţi,
sarcini, bunuri ecleziastice, gratificaţii, daruri şi alte stimulente şi onoruri. El numeşte miniştrii,
iniţiază legi, este capul armatei şi al bisericii, convoacă sau dizolvă Parlamentul, controlează justiţia
şi poliţia, decide politica externă, numeşte funcţionarii statului, controlează administraţia. Aşadar,
are asupra regatului său o autoritate deplină. Pe scurt, regele este stăpân absolut; nici un consiliu,
nici un magistrat nu poate să-i limiteze puterea. Moştenite de la monarhia stărilor, instituţiile
statului absolutist au fost adaptate noilor condiţii, fiind subordonate direct regelui. Ele sunt:
Monarhia-avea un caracter ereditar; Consiliul regal-colaboratori apropiaţi ai monarhului, avea un
caracter consultativ şi îl sprijinea pe rege în adoptarea celor mai importante măsuri; Cancelaria
regală-elebora actele oficiale; Adunarea Stărilor-avea rol legislativ, era alcătuită din reprezentanţii
stărilor privilegiate şi era convocată rar, doar pentru a vota impozite.”
(Raport al lui Michele Soriano, ambasadorul Veneţiei la
Paris, 1561)

Sarcini de lucru:

1. Care erau atribuţiile suveranului în epoca absolutismului monarhic?


2. Enumeraţi, pe baza texzului de mai sus, instituţiile statului absolutist.
FIŞA DE LUCRU NR.3
Citiţi cu atenţie următorul text:
„Absolutismul apare în cele mai multe ţări europene la sfârşitul secolului XV, ajungând să
cunoască formele sale clasice în timpul Elisabetei I (1558 - 1603)- Anglia, Ludovic al XIV-lea
(1643 - 1715)- Franţa , Filip al II-lea (1556-1598) –Spania, Petru I cel Mare (1682 - 1725)
-Rusia ...” În Franţa, Ludovic al XIV-lea a fost sprijinit de cardinalul Mazarin şi apoi de ministrul
Colbert. A dezvoltat comerţul, a mărit impozitele, a controlat toate structurile statului. A fost
supranumit Regele Soare şi a rămas celebru prin afirmaţia „Statul sunt eu! “Regina Elisabeta, prin
acţiunile ei a transformat Anglia într-o mare putere: cu sprijinul nobilimii şi orăşenilor şi prin
încurajarea comerţului, a adus prosperitatea ţării, în 1588, prin înfrângerea flotei spaniole
“Invincibila Armada”, a reuşit să pună bazele Imperiului colonial englez. ”

( M.Nancu, despre
absolutismul monarhic)

Filip al II-lea
Sarcină de lucru:
Petru I cel Mare
Ludovic al XIV-lea
1. Pornind de la text şi de Elisabeta I

1.Pornind de la text şi de la imaginile de mai sus, identificaţi principalele state absolutiste din
Europa şi monarhii reprezentativi.
Anexa 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Definiţi absolutismul monarhic.

2. Enumeraţi patru atribuţii ale unui monarh absolutist:

-
-
-
-

3. Scrieţi în dreptul următoarelor ţări cate un reprezentant al monarhiei absolutiste:


a) Anglia-
b) Franţa-
c) Spania-
d) Rusia-

S-ar putea să vă placă și