Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Scoala: Liceul Teoretic „Luceafărul”, or.Vulcănești


Profesor: Cuiumju Ala
Disciplina: Educaţie Muzicală
Clasa: a-IV-a
Unitatea de învăţare : Muzica Populară
Subiectul lecţiei: Cîntece vesele
Tipul lecţiei: Mixt
Obiectivele epraționale:
O1. – să cunoască genurile de cîntece populare
O2. – să cunoască tipurile de cîntece vesele
O3. – să audieze cîntecul ,,M-am pornit eu la Chișinău’’
O4. – să interpreteze cîntecul ,,Hora veseliei’’
Strategii didactice:
1. Metode didactice: demonstrarea, exerciţiul, conversaţia, explicaţia,
audiţia, obsevarvaţia.
2. Mijloace didactice: lăptop, fişe de lucru, tablă, cretă, intrumentul
muzical-acordeon.
3. Tehnici de evaluare : individual, în grup, frontal .
Scenariul lecţiei:
Etapa Secvenţele Activitatea profesorului şi elevului Strategii Evaluarea
lecţiei didactice
Evocar Marcarea 1.Salutarea . Metoda acțiunii Observarea interesului
ea începutului -Salutul muzical emoționale și a gradului de
participare la subiectul
lecţiei -Încălzirea vocală (game și hașuri) Exercițiu propus
Captarea -Exerciții ritmice
atenției Interpretare
Anunţarea 2. Anunț subiectul lecției . Expunerea
subiectului Motto :
"Eu nu cînt că știu să cînt, Problematizare
lecţiei
Dar mi-i drag acest pămînt."  (Versuri populare)
Anunț subiectul lecției: Cîntece vesele
Reactualizarea 3.Reactualizare Interogarea Observarea gradului de
cunoştinţelor Întreb ce reprezintă folclorul muzical și multiprocesuală înțelegere a aspectelor
muzicale abordate .
și verificarea tiurile de cîntece populare
temei de acasă- Interpretare – verificare „ Hai la horă” Aprecierea
Interpretare cunoștințelor
- acumulate și aplicarea
- lor .

Aprecierea culturii de
interpretare vocal-
corală.

Realiza Aprofundarea 4.Tema: Cîntece vesele Observarea interesului


rea temei generale Prezint un păianjen în care în centru Conversație pentru tema nouă ,
angajarea în discuții și
sensulu abordarea păianjelui scriu cuvintul de bază – Muzica realizarea sarcinilor
i subiectului Populară; propuse.
lecţiei Prezint un tabel cu tipurile de cîntece Cunoștințe și
vesele: Problematizare deprinderi de analiză –
Căntece vesele: caracterizare a
creațiilor muzicale
glume satirice petrecere
Analiza și
5.Audiție piesa populară „ M-am porni la caracterizarea
Chișinău ” . muzicală
6. Imaginația ghidată:
Set de întrebări (V.A.S.):
- ce ați văzut?
- ce ați auzit?
- ce ați simțit ?

Analiza – caracterizare :
Mod
Caracter
Tempo
Dinamica
Interpret Explicație
Forma
Imagine
7.Descrifez împreună cu elevii cîntecul
popular ,,Hora veseliei’’

Dezvoltarea Exerciții: Propun elevilor în grup să Selectarea și


unor aspecte rezolve cîteva exerciții apoi să prezinte la Esențializarea
Asalt de idei informației selectate.
ale temei tablă exercițiile rezolvate.
generale şi a a) să scrie notele respective pe portativ; Aprecierea culturii de
subiectului  Un SOL doime interpretare vocal-
lecţiei prin  Un MI și un LA optimi corală
activităţi  Un SI pătrime
corespunzătoar  Un FA notă întreagă Metoda
e Asemănare și Angajarea în discuție
deosebire cu aprecieri , judecăți
logice .

Problematizare
b)să completeze exercițiul respectiv cu
duratele care lipsesc

Reflecț Generalizarea Revenirea la tema generală , la subiectul și la Metoda generalizăriiDeterminarea


ia şi obiectivele lecției . muzicale capacității de înțelegere
, precepere a
consolidarea Elevii vor generaliza și sintetiza subiectelor abordate .
subiectului informațiile din cadrul lecției:
abordat în ( conform metodei „ Explozia stelară ” ) Explozia stelară Generalizarea și
contextul abstractizarea
temei generale c cunoștințelor și
competențelor ,
Ce? aplicarea lor în viață .
Unde?
Cine?
Cum?
Cînd?

Evaluarea Analiza activității elevilor în cadrul lecției Activismul ,


lecţiei prin aprecieri , autoapreri , aprecieri participarea elevilor pe
parcursul lecției
reciproce .
Notarea elevilor .

Extensia Tema pe acasă 1. Interpretarea cîntecului vesel: Demonstrarea


,,Hora veseliei’’ competențelor
de a-și expune gîndurile,
2. Rezolvarea exercițiilor date în eforul personal la
caietul de note realizarea temei

S-ar putea să vă placă și