Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Școala
Propunător:
Aria curriculară: Limbă, comunicare și arte
Clasa: a VIII- a
Data: 21.11.2018
Subiectul: Propoziția subordonată subiectivă (SB)
Tipul lecției: de însușire de noi cunoştinţe
Conținuturi:
- termeni regenți;
- elemente de relație;
- topica și punctuația;
- expansiune și contragere.

Competențe generale:
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris din texte literare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea mesajelor scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Valori și atitudini:
- Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate;
- Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi
limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
- Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.

Competențe specifice:
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie

Obiective operaționale:
a) cognitive:
Op.1 -să identifice termenii regenți specifici propoziției subordonate subiectivă;
Op.2- să precizeze elementele de relație specifice propoziției subordonate subiectivă;
Op.3- să precizeze topica și punctuația propoziției subordonată subiectivă;
Op.4- să opereze cu noțiunile de expansiune și contragere;
Op.5- să construiască fraze în care propoziția subordonată subiectivă să fie introdusă prin diferite elemente de relație/ termeni regenți.
b) afective: - să participe cu interes la activitățile propuse.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, joc didactic, învățarea prin descoperire.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală.
c) Resurse: - umane: 22 de elevi
- temporale: 50 de minute
- spaţiale: sala de curs
- materiale: texte lingvistice, tablă, cretă, fişe de lucru.

Forme și strategii de evaluare: observarea directă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei.

Bibliografie:
a) *** Programa şcolare. Limba şi literatura română, clasa a VIII a, OM 5097/2009.
b) manual: Al. Crișan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Education, Bucureşti, 2014.
c) *** Gramatica limbii române , ed. a II-a, vol. I, Bucureşti, Editura Academiei, 1966.

d) Emanuela Ilie, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, București, 2014.
Scenariul didactic

Etapele lecţiei Timp Conţinuturi Activitatea de predare-învăţare Forme de Strategia didactică Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizare Metode şi Resurse
procedee materiale
Moment 1’ - se asigură climatul de ordine şi - se pregătesc pentru lecţie - activitate conversaţia - catalogul observarea
organizatoric disciplină necesar desfăşurării frontală directă
lecţiei în bune condiţii
Exerciţiul de 3’ - profesorul le împarte elevilor - elevii completează fișele și - activitate joc didactic- - fişe de aprecieri
dezgheţ fişe de lucru (Anexa 1) şi le descoperă pe coloana AB frontală rebus lucru verbale
cere acestora să le completeze cuvântul Subiectiva
Anunţarea 2’ - profesorul le comunică - ascultă cele comunicate de - activitate conversaţia - tabla observarea
titlului noii elevilor titlul noii lecţii şi profesor frontală - fişe de directă
lecţii şi a obiectivele operaţionale lucru
obiectivelor
operaţionale
Conducerea 30’ Op.1- - profesorul împarte fișa de - activitate brainstorming - tabla observarea
procesului de termeni lucru ( Anexa 2) și va scrie pe - prin descoperire, elevii vor frontală directă
învățare regenți tablă termenii regenți pentru identifica termenii regenți,
Op.2- SB, elementele de relație, topica elementele de relație, topica
elemente de și punctuația SB și punctuația SB învățarea prin - fișe de
relație - elevii notează în caiete descoperire lucru
Op.3- noțiunile identificate.
topica și
punctuația

Op.4- -profesorul le cere elevilor să -elevii fac expansiunea


expansiune rezolve următoarea fișă de lucru subiectelor subliniate și
contragere ( Anexa 3) contragerea propozițiilor
subordonate subiective în
subiecte corespunzătoare și
vor face observații cu privire
la modificările survenite.
Obținerea 6’ Op.5- - elevii au ca sarcină rezolvarea - elevii rezolvă sarcina primită activitate exercițiul caietele aprecieri
peformanței construirea fișei de lucru ( Anexa 4) independentă elevilor verbale
enunțurilor
Asigurarea - are loc pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale. - activitate conversația -tabla observarea
feed-back-ului frontală - caietele directă
elevilor
Evaluarea 5’ - se va utiliza Tehnica 3/2/1 - elevii rezolvă sarcina primită - activitate conversația - fișe de aprecieri
formativă (Anexa 5) independentă lucru verbale
individuală
Asigurarea 1’ - se dă tema pentru acasă: - elevii notează tema în caiete - activitate conversația - caietele observarea
retenției și a p. 94, ex. 1, 2. independentă elevilor directă
transferului
Aprecieri şi 2’ Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns, au lucrat şi s-au comportat elevii la lecţie.
constatări De asemenea, se notează elevii care s-au remarcat pe parcursul lecţiei.
asupra
desfăşurării
lecţiei
Anexa 1

Completaţi rebusul şi observaţi ce cuvânt s-a format pe coloana AB:

1. Sinonimul adjectivului firav este......


2. Orășenesc sau.....
3. Forma populară a cuvântului literă este.....
4. Cuvântul care lipsește din versurile Aseară ți-am luat....../ Și-acum te văd fără el este......
5. Animal sălbatic carnivor care trăiește în Africa.
6. A avea ..... de cojocul cuiva.
7. Simbolul N este elementul chimic numit......
8. Haină țărănească fără mâneci, din postav sau catifea care se încheie cu găitane și nasturi.
9. Autorul operelor Dumbrava minunată și Hanu Ancuței este Mihail ...........
10. Femeia zidită de soț în pereții Mânăstirii Argeș este.....

S L A B 1

U R B A N 2

3
B U C H E

I N E L 4

L E U 5

A C 6

A Z O T

I L I C 8

S A D O V E A N U 9

A N A 10

B
Anexa 2

Propoziția subordonată subiectivă (SB)

Termeni regenți Elemente de Exemple Topică și


relație punctuație

1. Verbe Pronume/ Cine știe carte1/ are Poate sta înaintea


predicative adjective patru ochi.2/ propoziției
pronominale Care om urmărește regente.
relative: cine, ce, binele 1/ binele Nu se desparte
care, ceea ce, cât/ găsește. 2/ prin virgulă de
câtă, câți/ câte Pe oricine am propoziția
Pronume/ întrebat1/ mi-a regentă.
adjective răspuns la
pronominale întrebare.2/
nehotărâte:
oricine, orice
2.Verbe Conjuncții Trebuie1/ să ducem Stă după
impersonale: a subordonatoare: lucrurile la bun propoziția
trebui, a ajunge, a că, să, ca..să, sfârșit.2/ regentă.
fi, a rămâne dacă, de El1/ trebuie2/să Nu se desparte
rezolve situația prin virgulă.
creată. /
1

Era1/ să dai peste


necaz.2/
3.Verbe reflexive Conjuncții Se cuvine 1/ să fie Stă după
impersonale: se subordonatoare: atent. 2/ propoziția
cuvine, se cade, se că, să Se aude 1/ cum regentă.
întâmplă, se aude, Adverbe relative: plouă. 2/ Nu se desparte
se știe unde, cum, când, Se știe 1/ unde a pus prin virgulă.
cât. caietul. 2/
4.Expresii verbale Conjuncții E bine 1/ să ajuți Stă după
impersonale subordonatoare: părinții. 2/ propoziția
alcătuite din că, să E drept 1/ că l-a regentă.
verbul copulativ a ajutat.2/ Nu se desparte
fi și un adverb/ prin virgulă.
locuțiune
adverbială: e bine,
e rău, e dificil, e
ușor, e drept, e
greu, e cu putință,
e recomandabil, e
de prisos, e
simplu, e firesc
5.Expresii verbale Conjuncții E de știut 1/ că vine Stă după
ipmersonale subordonatoare: la petrecere. 2/ propoziția
alcătuite din că, să regentă.
verbul copulativ a Nu se desparte
fi și un verb la prin virgulă.
supin: e de dorit, e de
știut, e de acceptat.
6.Verbe pasive folosite Conjuncții Ți-a fost dat 1
/ să ai Stă după propoziția
ca impersonale: este subordonatoare: că, să noroc.2/ regentă.
scris, este dat, este Nu se desparte prin
hotărât, este sortit, este virgulă.
hărăzit
7.Locuțiuni verbale Conjuncția N-are rost 1/ să mai Stă după propoziția
impersonale: a (nu) avea subordonatoare să insiști.2/ regentă.
(niciun/ nicio) haz/ rost/ Pronumele relativ ce N-are sens 1/ ce ai Nu se desparte prin
noimă/ sens prezentat. 2/ virgulă.
8.Adverbe predicative: Conjuncții Desigur 1/ că vine în vizită. Stă după propoziția
bineînțeles, desigur, subordonatoare: că, să 2
/ regentă.
firește, pesemne, poate, Aproape 1/ să nu-l observ. Nu se desparte prin
probabil, negreșit, 2
/ virgulă.
aproape, poate
9.Locuțiuni adverbiale Conjuncția Cu siguranță 1/ că vine în Stă după propoziția
predicative: de bună subordonatoare: că vizită. 2/ regentă.
seamă, fără îndoială, fără Nu se desparte prin
doar și poate, mai-mai virgulă.
Anexa 3
Propoziția subordonată subiectivă (SB)

1. Realizează expansiunea subiectelor subliniate în propoziții subordonate corespunzătoare:


a. Harnicul departe ajunge.
b. E ușor a scrie poezii.
c. Se aude tunând.
d. Îmi place dansul.

2. Realizează contragerea propozițiilor subordonate subiective în subiecte corespunzătoare:


a. Începe să plouă.
b. Nu se știe cine este autorul faptei.
c. Să-ți iubești mama este firesc.
d. E ușor să critici.
Anexa 4

Propoziția subordonată subiectivă (SB)

1. Construiește propoziții subordonate cerute în regentă de:


a. verbe impersonale:
- trebuie:
- se întâmplă:
b. expresii verbale impersonale:
- e necesar:
- e de mirare:
c. adverbe/ locuțiuni adverbiale predicative:
- pesemne:
- fără doar și poate:

2. Construiește fraze în carepropozițiile subordonate


subiective să fie introduse prin:
a. pronumele relativ cine:
b. adverbul relativ când:
c. conjuncția subordonatoare să:
Anexa 5

Notează:

- 3 termeni pe care i-ai dobândit în cadrul acestei lecții:

- 2 idei pe care ar trebui să le dezvolți:

- O capacitate pe care ți-ai format-o în cadrul acestei lecții:

S-ar putea să vă placă și