Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară „Dumitru Moțoc”

PROFESOR: Kassandra Popa

DATA: 14.05.2021

TIMP ALOCAT: 45 min

CLASA: A X-a Bip

OBIECT: Psihologie

SUBIECTUL: Test

TIPUL LECȚIEI: Lecție de evaluare

SCOPUL LECȚIEI: Cunoașterea nivelului actual de cunoștințe la disciplina Psihologie, cu scopul organizării unei instruiri eficiente, în acord
cu nevoile elevilor.

COMPETENȚE SPECIFICE:

C1 - Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii.

C2 - Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să cunoască termeni specifici Psihologiei;

O2: să definească termeni ca „persoană”, „personalitate”, „individ” și „temperament”;

1
O3: să descrie diferite tipuri de temperament;

O4: să descrie, pe scurt, diferite tipuri de personalitate.

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, lucrul individual.

MIJLOACE DIDACTICE: catalog online, test.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontală, individuală.

RESURSE:

 Temporale: 45 min.
 Spațiale (locul de desfășurare): online.
 Bibliografice: Zlate M. (2005), Psihologie. Manual pentru clasa a X-a, Ed. Aramis, București.

Desfăşurarea orei

Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


lecţiei/ . procedee învăţământ organizare
Timp op

2
alocat era
țio
nal
e
Moment Salutul. Răspund cererilor profesorului, se Conversaţia Catalog Frontal
organiza Consemnarea absențelor organizează și se pregătesc pentru
toric Se asigură condițiile optime începerea orei.
(5 min.) pentru desfășurarea orei.
Anunțar Profesorul anunță elevii cu privire Elevii ascultă și adresează întrebări. Conversația
ea la specificul lecției de azi, Frontal
subiectul respectiv lecție de evaluare. De
ui lecției asemenea, solicită lămurirea
(5 min.) neclarităților (dacă există).
Evaluare O1 Profesorul distribuie elevilor link- Elevii rezolvă testele. Conversația Test Lucrul Test
a O2 ul testului și are grijă să asigure individual scris
propriu- O3 corectitudinea elevilor de la
zisă O4 începutul până la sfârșitul testării.
(20 De asemenea, asigură instructajul
min.) acestora în vederea realizării
evaluării.
Concluzi Se strâng lucrările și se fac
i aprecieri asupra modului de
(15 desfășurare a orei.
min.)

3
ANEXA 1.

Link Test 14.05.2021

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfIHXUsniV45lVfZJzUQ4tTXOrgvApvJS2uMF9hk6SEXLrfAw/viewform?usp=sf_link

4
ANEXA 2.

Test de evaluare la Psihologie


BAREM DE EVALUARE ȘI NOTARE

• Se punctează orice formulare/modalitate de rezolvare corectă a cerinţelor.


• Nu se acordă fracţiuni de punct. Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele
precizate explicit în barem.
• Nu se acordă punct din oficiu.

Item 1.
Răspuns corect:
3. Organizarea superioară a personalității (1 punct).

Item 2.
Răspuns corect:
2. Persoana (1 punct).

5
Item 3.
Răspuns corect:
a) Fals, temperamentele sunt bune sau rele (1 punct).
b) Adevărat, temperamentul este unic pentru fiecare persoană (1 punct).

Item 4.
Răspuns corect:
3. 5 (1 punct).

Item 5.
Răspuns corect:
Temperamentul este latura dinamico-energetică a personalității. Acesta este înnăscut. (1 punct)

Item 6.
Răspuns corect:
Se acordă 1 punct pentru precizarea a oricărei caracteristici specifice personalității mature: flexibilitate comportamentală, autocontrol
emoțional, responsabilă, atentă la detalii, etc.

6
Item 7.
Răspuns corect:
2. Biologice (1 punct).

Item 8.
Răspuns corect:
Se acordă 0,5 puncte pentru înlănțuirea logică a ideilor și 0,5 puncte pentru surprinderea caracteristicilor specifice tipului temperamental
coleric.

S-ar putea să vă placă și