Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect didactic

Profesor: Cojocaru Svetlana


Disciplina: Informatica
Clasa: a -VII-a
Data: 22.10.2018
Durata lecției: 45'

Unitatea de îvățare: Informația și reprezentarea ei.


Subiectul lecției: Evaluarea sumativă la capitolul I
Tipul lecției: Formarea compentenței de evaluare a cunoștințelor.
Compentențe specifice:
CS1: Formarea unei viziuni științifice asupra componenței informatice în societatea contemporană;
CS2: Cunoașterea proceselor , principiilor și metodelor de codificare și decodificare a informației în
scopul realizării comunicării interumane și uman – sistm informatic;
CS3: Identificarea structurii generale a sistemelor electronice , a principiilor de funcționare a sistemelor
de transmitere , stocare și de prelucrare a informației.
Subcompenențe:
SC1: Identificarea rolului informației în istoria societății;
Sc2: Efectuarea operațiilor elementare cu numerele naturale în sistemul binar, octal, zecimal, hexazecimal;
SC3:Efectuarea operațiilor de codificare binară a informației;
SC4: Enumerarea și compararea unităților de măsură a cantității de informație;
Estimarea cantității de informație ce se conține în mesaje text, grafice, audio și video.
Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili:
Cognitive: O1: - Să definească operațiile de codificare și decodificare a informației;
Formative: O2: - Să precizeze unitatea de măsură a cantității de informație și semnificația ei;
O3: - Să estimeze cantitatea de informație a unei imagini alb-negru, imagini color, a unui film;
O4: - Să precizeze baza și mulțimea cifrelor pentru diferite sisteme de numerație;
O5: - Să evalueze numerele scrise în diferite sisteme de numerație;
Atitudinale: Atutudine în raport cu informația studiată
Cunoaște codificare și decodificare a informației.

Tehnilogie didactică:
Metode: Conversația euristică, dialogul,
Forme de organizare a activității: frontală, individuală
Mijloace didactice: test de evaluare, pix.
Resurse didactice:
Informatica –cl. a-VII-a, A.Gremalschi, Irina Ciobanu, Liudmila Gremalschi, Știința,2008.

Desfășurarea lecției:
Evenimentul Ob. Activitatea profesorului și a elevului Evaluarea
didactic
- Momente organizatorice
Evocarea - Împărțirea testelor Frontală
3 min. - Explicarea modului de răspuns la întrebările
testului
Realizarea sensului - Rezolvarea testului de către elevi Frontală ,
35 min. individuală
Reflecție - Transmiterea testelor la masa profesorului Frontală ,
2 min. individuală
Extinderea - Analiza testului de evaluare Frontală
5 min.

S-ar putea să vă placă și