Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactică la educația fizica

Proiect de activitate  didactică

Unitatea de învățămînt: Instituția preșcolară 227

Data: _____________

Grupa:__________________

Educator:____________________

Tema: Îndemînarea

Locul de desfășurare: Sala de gimnastică

Obiective:

 Dezvoltarea și perfecționarea deprinderilor motrice;

1. de a trece sub arcă;


2. de a merge în echilibru pe banca de gimnastică;
3. de a arunca mingea în ținta fixă de la distanța de 2m;

 Dezvoltarea corectă, armoniasă a organismului;


 Dezvoltarea dorinței de afirmare, curajului și încrederii în forțele proprii

Material didactic: Mingi,arcă,bănci de gimnastică,ținta fixă.


Demersul didactic:

FORMAȚII DE
MODALITĂȚI DE
VERIGI ȘI DURATĂ               CONȚINUT DOZARE
EXERSARE ȘI
INDICAȚII METODICE
În șir câte unul.
Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări activității.
1.Moment organizatoric
Câte unul.
Deplasarea în sala de gimnastică.
3 min.
În linie dreaptă cu fața la
Adunarea și alinierea.
educatoare.
Mers normal,alergare ușoară,mers pe vîrfuri,mersul
ștrengarului,alergare cu pendularea gambei înapoi,mers cu
2.Pregătirea organismului pentru
genunchii sus,alergare laterală,cu spatele pe direcție cu
efort  În șir cîte unul pe
schimbarea direcției,mers pe calcâie,alergare cu genunchii  5 min.
marginea sălii.
sus,mers normal.
5 min.
Formarea coloanei de gimnastică cu luarea obiectelor:mingi.
3.Complexul de exerciții cu mingi Exercițiu 1:  6-7 ori  

10 min. P.i.:stând cu mingea ținută jos cu ambele mâini.Întinderea 6-7 ori 3 coloane
brațelor înainte,ridicarea brațelor sus,
6-7 ori
Întinderea brațelor înainte,revenire la poziția inițială.
 
Exercițiu 2:
 
P.i.:stând mingea ținută cu ambele mâini la piept.Întinderea
brațelor înainte,rotirea mingii după spate,rotirea mingii în  
față,revenire la poziția inițială.
Exercițiu 3:  

P.i.:stând depărtat,mingea ținută la piept cu ambele  


mâini.Ridicarea brațelor sus,îndoirea trunchiului spre
dreapta,îndoirea trunchiului spre 6-7 ori

stînga,revenire la poziția inițială.  

Exercițiu 4:  

P.i.:stând depărtat,mingea ținută la ceafă cu ambele  


mâini.Întinderea brațelor înainte,aplecarea trunchiului
 
ridicarea trunchiului,revenire la poziția inițială.
 
Exercițiu 5:
6-7 ori
P.i.:așezat,mingea ținută cu ambele mîini la piept.Întiderea
brațelor înainte,îndoirea trunchiului și atingerea vîrfului  
picioarelor,ridicarea trunchiului și revenire la poziția inițială.
 
Exercițiu 6:
 
P.i.:culcat dorsal,mingea ținută între glezne brațele
sus.Ridicarea picioarelor sus și luarea mingii cu  
mîinile.Ridicarea trunchiului și așezarea mingii între
glezne.Revenire la culcat dorsal.  

Exercițiu 7: 5-6 ori

P.i.:  

Stând cu mingea ținută între glezne.Săritură pe loc,săritură cu


 

deplasare înainte,saritură cu deplasare în înapoi,revenire la  


poziția inițială.
 
Exercițiu 8:
 
P.i.:stând,mingea ținută jos cu ambele mîini.Ridicarea
brațelor sus-inspirație,coborîrea brațelor expirație.  

Strîngerea coloanelor și împărțirea în 2 echipe.  

6-7 ori
Vom forma 2 echipe.Echipele sunt așezate în fața liniei de
start.

Mai întîi vor trece pe sub arcă,vor lua o ming în mîna și vor
merge în echilibru pe banca de gimnastică,iar la distanța de 2
m. vor arunca mingea în ținta fixă.

Un copil va face o demonstrație,apoi cele 2 echipe vor


4.Mișcări de bază parcurge traseul pe rînd fiecare.  
2 coloane
15 min. Vom organiza jocul de mișcare „Vulpea și păsărelele”.  

Băieții vor fi vulpile iar fetele păsărelele.

Vulpiile dorm iar vrăbiuțele se apropie pentru a mînca,la


semnalul de educatoare vulpiile se trezesc iar vrăbiuțele
trebuie să fugă pentru a nu fi prinse.

Jocul continue pînă la prinderea a 5 vrabiuțe.


5.Revenirea organismului după
 Mers pe marginea săli efectuînd exerciții de  
efort În șir cîte unul pe marginea
respirație:ridicarea brațelor sus inspirăm pe nas,coborîrea
sălii.
brațelor expirăm pe gură. 6-7 ori
1min.
Împreună cu copii vom analiza rezultatele obținute la  
6.Aprecieri  recomandări activitatea de astăzi și vom adăuga aprecieri verbale
referitor la desfășurarea activității. 1 min.

S-ar putea să vă placă și