Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Traian

CLASA: Pregătitoare B

DATA: 28.11.2018

ÎNVĂȚĂTOR : Veveriță Ionela

UNITATEA TEMATICĂ: Împreună cu ceilalți

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

DOMENII INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului, Comunicare în limba română, Arte vizuale şi abilităţi practice

SUBIECTUL LECŢIEI: Numărul și cifra 9

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECTIEI: predare-învățare

SCOPUL LECTIEI : Formarea conceptului de număr natural;Formarea și dezvoltarea capacității de a comunica utilizând limbajul
matematic.

COMPETENŢE VIZATE:

Matematica si explorarea mediului

1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;

1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte;


3.1.Descrierea unor fenomene/ procedee/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării

unor regularități;

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat,în scopul

identificării unor regularităţi;

5.1.Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;

Comunicare în limba română

1.1Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;

1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;

2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;

Arte vizuale şi abilităţi practice

1.1.Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen

animat, care reflectăun context familiar;

2.4. Transformarea unui material prin tehnici.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-9;

O2: să ordoneze numerele după cerințele date;

O3: să realizeze corespondenţa între elementele a două mulţimi, în vederea comparării acestora;
O4: să formeze mulțimi de elemente corespunzătoare numărului precizat;

O5: să redea grafic cifra 9, respectând liniatura caietului, modelul şi încadrarea în pagină.

STRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observația sistematica, munca independentă;

o RESURSE MATERIALE: caiet, creioane colorate, carioci, planşă cu cifra 9, fișe de lucru, stimulente;

o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

o FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza
produselor activităţii;

o RESURSE TEMPORALE: 45 minute.

o RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă;

o RESURSE UMANE: 19 elevi.

BIBLIOGRAFIE:

MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personală,
Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata prin ordinul ministrului nr.3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013;

Caiete auxiliare Editura Sinapsis, avizat de MEN prin OM 3530/04.04.2018


ETAPELE OB. CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL METODE ȘI RESURSE FORME DE
EVALUARE
LECȚIEI OP. LECȚIEI PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE
Asigur condiţiile necesare desfăşurării
1. Moment Conversaţia
optime a lecţiei de matematică: aerisesc
organizatoric Exercițiul
sala de clasă, pregătesc materialele
1’ organizatoric
didactice, restabilesc liniştea.
Se poartă discuții pe baza cunoștințelor Explicaţia
2. învățate anterior și anume despre numărul
Verificarea și cifra 8 și câteva caracteristici ale Problematizarea
cunoştinţelor numărului și cifrei 8. Ce fel de număr este: Frontal
anterioare par sau impar. Instructajul
5’ Le cer elevilor să numere crescător și verbal
descrescător de la 0 – 8
Voi realiza captarea atenției prin
prezentarea poeziei cifrei 9
Cifra 9
Nouă sunt
Şi-mi pare bine
3. Captarea Să mă cunoşti şi pe mine!
Poezie,
atenţiei Maimuţica cea vioaie Frontal
conversaţia
3’ Am văzut-o azi la zoo,
Coada cum şi-a-ncolăcit,
Seamănă cu cifra nouă.
9, un cârlig să fie?
Cine ştie?

Astăzi la ora de matematică și explorarea


mediului vom discuta despre numărul și
4.Anunţarea cifra 9, așa cum v-ați dat seama din Conversația
temei şi a poezioara noastră. Astfel la sfârșitul orei Observarea
Frontal
obiectivelor toți copiii vor fi capabili să identifice Explicația sistematică
2’ numărul și cifra 9, să efectueze simple
calcule mintale și să scrie citeț și estetic
cifra 9.
5. Dirijarea Le voi citi copiilor o ghicitoare: Conversaţia Frontal Observarea
învǎţǎrii Cine este desenat sistematică
25’ Ca un șase răsturnat ? (cifra 9)
 Voi întreba elevii care este răspunsul
ghicitorii.(cifra 9)
Îi voi întreba ce fel de număr este 9,apoi
le cer să – mi spună vecinii cifrei 9,să Planșa cifrei 9
numere crescător și descrescător.
Le prezint planșa cifrei 9.
O1 Problematizarea Flip - chart
 La flip - chart, se va forma o mulţime
cu 8 elemente (frunze). Un elev va veni la Jetoane
panou şi va forma alături o mulţime care
să aibă tot atâtea elemente (albinuțe).
Le voi cere elevilor să închidă ochii şi Explicaţia
voi adăuga mulţimii frunzelor încă un
element. Le cer elevilor să observe Exerciţiul
diferenţa, numără elementele fiecărei
mulţimi, realizează corespondenţa şi
O3 compară numărul acestora (Care mulţime
are mai multe elemente?; Cu câte
elemente are mai multe mulţimea
frunzelor?; Care număr este mai mare, 8
sau 9? Se insista asupra terminologiei pe
Caiet auxiliar
care trebuie să o folosească elevii: Exercițiul
mulțimii cu 9 elemente îi corespunde
numărul 9 și scriem
cifra 9.
O4 Apoi, un alt copil va veni în fața clasei și Caiet auxiliar
chemând alți 8 copii va forma o mulțime
cu 9 elemente , numărând prin încercuire.
 Se intuiește cifra 9 în manual, la tablă
și în clasă.
Învățătoarea va demonstra scrierea
cifrei 9;
O5 -demonstrația se va realiza pe
etape,verbalizandu-se permanent etapele
scrierii(cifra 9 este formată dintr – un cerc
și un bastonaș);
-se execută exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii;
-se scrie cifra în aer,cu degetul,apoi pe
bancă,tot cu degetul;
Se scriu câteva rândulețe cu cifra 9 în
caietele auxiliare.
Se deschid auxiliarele (pag.50) , se
intuiesc imaginile, se lucrează exercițiile
1,2 și 3. Se formează mulțimi cu
elementele prezentate în imaginile din
manual.
6. Obţinerea Conversaţia
Elevii vor avea de rezolvat o fișă de
performanţei O4 Fișe Individual
muncă independentă.(Anexa 1)
7’ Explicaţia
Fac aprecieri generale şi individuale
asupra participării elevilor la lecţie,
7. Încheierea precum şi asupra comportamentului lor pe
Conversaţia
lecţiei parcursul orei. Frontal
2’ Le voi oferi stimulente (fețe zâmbitoare)
pentru participarea activă la activitate.
Anexa 1 Numărul şi cifra 9

1. Completează corespunzător mulţimile:

2. Colorează doar cifra 9:

3. Trasează ochii motanului Garfield:

S-ar putea să vă placă și