Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Prezentul proiect va trata faza de PT+DDE, pentru structura de rezistență a unei clădiri civile, cu regim
de înălțime S+P+5E, având elementele structurale verticale ale suprastructurii din pereți de beton
armat. Modul de dispunere a peretilor structurali este prezentat orientativ in planurile de arhitectura,
atasate.
DESCRIEREA STRUCTURII:
Dimensiunile gemetrice ale clădirii în plan:
- lățimea: l=(26,95+0,1·8)[m];
- lungimea: L=(30,40+0,2·8)[m];
Finisaje interioare și exterioare:
- Finisaje interioare;
- Tencuială gletuită la pereți și tavane;
- Pardoseli reci din gresie și calde din parchet;
- Zugrăveală lavabilă la pereți și tavane;
- Finisaje exterioare;
- Termosistem cu polistiren expandat de fațadă și extrudat la soclu, cu tencuială decorativa
structurată;
- Straturile pentru acoperiș sunt specifice teraselor circulabile;
- Utilități:
- Alimentare cu apă;
- Alimentare cu energie electrică;
- Centrală proprie pe gaz;
B.PIESE DESENATE
P1. Plan subsol
P2. Plan parter
P3. Plan nivel curent/etaj
P4. Plan terasă
P5. Secțiune longitudinală
P6. Secțiune tranzversal
P7. Plan cofraj diafragmă de calcul
P8. Plan cofraj elevație diafragmă
P9. Plan armare diafragmă de calcul plan
P10. Plan armare diafragmă de calcul elevație
P11. Plan cofraj/armare rigle de cuplare
P12. Detalii de alcătuire diafragmă în zonele caracteristice
PREZENTARE SUCCINTA A ETAPELOR CE VOR FI PARCURSE
1. Generalitati
1.1 Adoptarea unei structuri cu pereti din beton armat(se mai numesc si diafragme) este recomandata
pentru constructii inalte(in principiu peste 6-7nivele) sau la cele la care deplasarile laterale, din forte
orizontale, nu pot fi preluate cu stalpi de dimensiuni rezonabile;
1.3 Proiectarea seismică a structurilor cu pereţi structurali pe baza codului CR2-1-1.1/2013 are în
vedere un răspuns seismic neliniar al ansamblului suprastructură-infrastructură-teren de fundare, implicând
absorbţia şi disiparea de energie prin deformaţii postelastice. Astfel:
În situaţiile în care se optează pentru abordări de tip b) şi/sau c), trebuie să existe condiţii de acces şi de
intervenţie ulterioară la elementele sistemului de fundare proiectate pentru a lucra ca elemente disipative.
Dirijarea deformaţiilor neliniare în una sau în mai multe din cele trei părţi ale ansamblului suprastructură-
infrastructură-teren de fundare se va face, în conformitate cu prevederile din
P 100-1, pe baza principiilor metodei de proiectare la capacitate. Corelarea capacităţilor de
rezistenţă ale celor trei componente se va face pe baza valorilor medii ale rezistenţei betonului, armăturii de
oţel şi, respectiv, a terenului de fundare.
1.4 În condiţiile în care aplicarea unui calcul structural care să reflecte întreaga complexitate a
comportării structurale nu este totdeauna posibilă, în proiectarea obişnuită se vor utiliza procedeele metodei
curente de proiectare, indicate în cap. 4.7 din P 100-1, care admite următoarele simplificări principale:
a) Calculul la acţiunea seismică se face la încărcările de proiectare stabilite conform cap.3 şi 4 din P
100-1, aplicate pe structura considerată ca având o comportare elastica(cazul nostru).
b) În cazul clădirilor cu forme regulate, cu elementele structurale (pereţi, eventual cadre) orientate pe
două direcţii principale de rigiditate ale structurii, calculul se efectuează separat pe cele două direcţii. În
cazul în care intervin elemente structurale vertical dominante, orientate pe direcţii care diferă de direcţiile
principale ale construcţiei, calculul se efectuează şi pe alte direcţii, stabilite ca potenţial nefavorabile din
punct de vedere al comportării structurale la acţiuni orizontale.
În conformitate cu prevederile secţiunii 4.5.3 din P 100-1, se aplică metoda forţelor seismice statice
echivalente sau metoda modală cu spectru de răspuns. Valorile de proiectare ale efectelor acţiunii se stabilesc
pe baza metodelor de combinare date la pct. 4.5.3.3.2 şi 4.5.3.6 din P 100-1(cazul nostru).
c) Dirijarea formării unui mecanism structural favorabil de disipare a energiei, cu deformaţii plastice
dezvoltate în grinzile de cuplare şi la baza pereţilor structurali, se face prin dimensionarea elementelor
structurale la valorile de eforturi date la cap.7.2 şi7.3 din codul CR2-1-1.1/2013.
Verificarea îndeplinirii cerinţelor structurale de diferite tipuri se face la cele două stări limită, starea limită
ultimă (ULS) şi starea limită de serviciu (SLS), în conformitate cu prevederile din CR 0. Succesiunea de
proiectare ar fi urmatoarea:
2.1.Predimensionarea structurii
2.1.1.Elemente generale privind alcătuirea de ansamblu a clădirii cu structură de rezistență cu pereți
portanți din beton armat monolit
l=(26,95+0,1·n)[m]; L=(30,40+0,2·n)[m];
- dispunerea elementelor structurale verticale după direcțiile principale ale clădirii (după două dir.
perpendiculare): 3,57 [m] – distanța interax – clădiri cu dispunere rară sau 3 5 [m] – distanța interax –
clădiri cu dispunere deasă;
-asigurarea rolului de șaibă rigidă a plenșeului – planșeu din beton armat monolit;
= = 150 [mm];
bf= bw0;
Hnivel·0,1=3000·0,1=300 [mm];
Hnivel·0,1=3000·0,1=300 [mm];
- forma în elevație:
- aria preliminară a inimii pereților structurali de la un nivel după o direcţie de calcul se determină conform
prevederilor din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.2.
- dispunerea elementelor structurale verticale după direcțiile principale ale clădirii (după două dir.
perpendiculare): 3,57 [m] – distanța interax – clădiri cu dispunere rară;
- necesitatea dispunerii şi aria tălpilor rezultă pe baza relaţiei de calcul din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.2.1.
paragraful (4);
CERINȚE – întocmire planșe de arhitectură pentru strutura civilă P1 – P7, pentru a putea determina peretele
care urmează a fi calculat;
Dimensionarea tălpilor:
, ,
·𝑙 ; ·𝑙 ;
, , , ,
llf,i 𝑑 ; fr,i 𝑑 ;
𝑑 ; 𝑑 ;
llf,i - lungimea tălpii peretelui luat în considerare în calcul pentru partea din stânga peretelui; fr,i - lungimea
tălpii peretelui luat în considerare în calcul pentru partea din stânga peretelui; 𝑙 , – lungimea inimii
peretelui i; 𝑙 , – lungimea inimii peretelui i+1; 𝑙 – distanța dintre pereteți pe direcție tranzversală; 𝑑 –
distanța până la primul gol pe peretele tranzversal; 𝑑 – distanța până la marginea peretelui pe
direcție tranzversală pe partea considerată;
- Aria aferentă inimilor și tălpilor se determină utilizând programul AutoCAD, pe baza bisectoarelor la 45,
se va consulta planșa Plan reprezentativ pentru modul de descărcare a planșeelor;
Obs. Planșeul se va turna odată cu pereții, astfel se realizează o con lucrare a pereților cu plăcile, care se ține
seama prin majorarea secțiunii riglei de cuplare, având o formă în secțiune de T, dimensiunile geometrice vor
rezulta din planșele de arhitectură;
- se vor aveaîn vedere valorile din SR EN 1991-1-1 pentru greutatea volumică a materialelor de construcții și
pentru valorile de proiectare a încărcăilor prevederile din SR EN 1990;
- presiunile interioare nu reprezintă o încărcare adițională, care produc deplasări laterale, ele sunt se sensuri
contrare și d.p.d.v. vectorial se anulează; acestea produc eforturi de compresiune în lungul riglelor de
cuplare, respective încovoiere la nivelul terasei din cauza acționării excentrice a forțelor de compresiune,
nesemnificative în calculul static;
- se va avea în vedere regimul de înălțime a construcției și distribuție încăcrcării din vânt, se vor determina
forte concentrate la nivelul fiecărui planșeu;
2.3.2.2. Acțiunea seismică, conform prevederilor din P100-1/2013, cap. 4, subcap. 4.5 și anexa B a aceluiași
normativ;
- pentru calcul trebuie avut în vedere că betonul se fisurează și în acest fel scade rigiditatea montanților,
acestă scădere depinde de efortul unitar de compresiune (𝜗)al fiecărui perete în parte, conform prevederilor
din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.6.
- necesitatea dispunerii şi aria tălpilor rezultă pe baza relaţiei de calcul din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.2.1.
paragraful (4);
- încărcare seismică;
2.4.2. Gruparea/combinația încărcărilor
- pentru determinarea eforturilor secționale se face cu principiul superpoziției efectelor, astfel efectul fiecărei
tip de încărcare poate fii calculat separat, efectul total se obține prin suprapunerea efectelor;
- se va determina poziția centrului de masă a montantului, aria montantului, aria inimii montantului (aria de
forfecare a montantului), momnetul de inerție maxim, distanța centrului de greutate față de axele structurii;
- se vor avea în vedere, eforturile unitare de compresiune din montanți, factorii de reducere pentru momentul
de inerție, factorul de reducere pentru aria secțiunii montantului, factorul de reducere pentru aria de forfecare
a secțiunii în funcție de relațiile din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.6.2.
- pentru determinarea valorilor se vor avea în vedere prevederile din CR2-1-1-1/2013, cap.6, pct. 6.4.2.
- se va determina poziția centrului de masă, aria riglei de cuplare, aria inimii riglei de cuplare (aria de
forfecare a riglei de cuplare), momnetul de inerție maxim și lungimea rigleli de cuplare, care se va considera
mărimea golului;
- diafragme pline, pentru care se va adopta modelul de calcul de grindă cu constrângerile respective;
- diafragme cu goluri, pentru care starea de tensiune este perturbată de prezența golurilor și în acest caz
diafragmele cu goluri se clasifică în trei categorii în funcție de coeficientul de monolitism, 𝛼:
- diafragme cu goluri mici, având 𝜔 > 10, pentru care se va considera că golurile nu perturbă starea
de eforturi din diafragmă și se vor considera în calcul ca și diafragme pline;
- diafragme cu goluri mijlocii, având 1 < 𝜔 < 10, situație considerată între diaframă plină și sistem
de tip cadru, pentru care se va folosi metoda cadrelor înlocuitoare sau metoda structurii continue echivalente;
pentru exemplele de calcul se va folosi metoda cadrelor înlocuitoare;
- diafragme cu goluri mari 𝜔 < 1, la care datorită rigidităților reduse, riglele de cuplare fisurează în
zonele de legătură cu montanții și sunt considerate legături pendulare în calcul, montanții lucrează
independent, riglele de cuplare asigură deplasări egale sub acțiunea forțelor orizontale;
𝑛 – numărul de niveluri a struturii; - raportul între rigiditatea riglelor de cuplare KRe și rigiditatea
montanților KMe; - coeficient prin care se va introduce în calcul influența deformațiilor axiale ale
montanților;
𝐸 ∙𝐼
𝐾 =
𝐻
6∙𝐸 ∙𝐼 𝐿
𝐾 = ∙ ∙𝜇
𝐿 𝑙
𝐸 - modulul de elasticitate al betonului din rigla de cuplare; 𝐼 - momentul de inerție al riglei de cuplare; 𝐿
– lungimea totală a peretelui;𝑙 – lungimea riglei de cuplare; 𝜇 – coeficient care introduce influența
deformațiilor produse de forța tăietoare;
1
𝜇=
30 ∙ 𝐼
1+
𝐴 ∙𝑙
- capacitatea portantă a riglelor de cuplare fiind limitată, îndeosebi la forță tăietoare, se impune un raport,
care să reflecte în mod indirect apariția unor articulații plastice la capetele riglelor de cuplare mai puternic
solicitate:
= 25 ÷ 30; 𝐸 = 0,25 ∙ 𝐸 ;
∑
- rigidiatea montantului: KMe= , pentru că schema statică de calcul este un cadru cu doi stâlpi și rigle în
dreptul fiecărui nivel;
𝐼 +𝐼 1 1
𝛾 = 1+ ∙ +
𝐿 A A
𝐼 , 𝐼 - momentul de inerție al primului montant și al ultimului montant, A ,A - aria primului, repectiv
al ultimului montant;
- Schema statică este un cadru, cu o singură deschidere, cu rigle orizontale în dreptul fiecărui nivel, fiind
încastrat la bază.
- Într-un calcul manual pentru fiecare tip de încărcare se determină eforturile secționale și efortuile finale se
obțin prin suprapunerea liniară a efectelor, deoarece materialul are o comportare elastică.
- din eforturile secționale datorate încărcărilor gravitaționale ne interesează numai eforturile axiale de
întindere/compresiune din elementele cadrului;
- din eforturile secționale datorate încărcărilor orizontale: vânt și seism, ne interesează eforturile axiale de
întindere/compresiune, forțele tăietoare și momentele încovoietoare din elementele cadrului;
- pentru efectul total se va folosi principiul superpoziției efectelor pentru ambele grupări de acțiune:
fundamentală și specială/seismică;
- Etape de calcul a eforturilor secționale prin metoda eliminării lui Gauss, determinarea momentelor
încovoietoare:
II. Se calculează forțele tăietoare exterioare, prin însumarea pe nivel de sus în jos;
𝑀 +𝑀 𝑄 𝐻 3,00
= ;𝑀 =𝑀 = ∙𝑄 = ∙ 𝑄 = 0,75 ∙ 𝑄 ;
𝐻 2 4 4
𝑀 =𝑀 +𝑀
V. VI. VII. VIII. Din condiția de rigiditate la distorsiune a riglei, ecuațiile depind de parametrii și . Se
formează un sistem de 6 ecuații, pentru a cărei rezolvare se folosește metoda eliminării lui Gauss. Se
formează sistemul de ecuații echivalente pentru care, se determină coeficienții necunoscuți 𝑎, și termenii
liberi 𝑏 , .
a=𝑎, =2+ ∙ 𝛾; 𝑎, = 𝑎 − , ; 𝑎, = 𝑎 − , ; 𝑎, = 𝑎 − , − 1;
, , ,
- soluția sistemului de ecuații: 𝑀 = , ;𝑀 = , ;𝑀 = , ;
IX. Se încarcă semistructura înlocuitoare cu forțele exterioare Fi/2 și cu momentele de pe capetele riglelor Mj
și se determină diagrama de momente cu Fi/2 și Mj;
XII. Diagramele de forțe tăietoare și eforturi axiale se obțin prin considerarea fiecărui segment (montant sau
riglă) ca un element finit, iar eforturile se obțin din echilibrul elementului (ex. M i=0);
XIII. Se determină eforturile axiale din încărcările gravitaționale direct pe cadrul real;
Notă pentru semne: pentru momente încovoietoare: parcurgerea barelor se face de jos în sus, eforturi
negative pe partea din stânga, cele pozitive partea din dreapta;
- zona critică cu comportanre potențial plastică se determină în funcție de prevederile din CR2-1-1-1/2013,
cap.7, subcap. 7.1.;
- elementele componete ale pereţilor: montanţi şi rigle de cuplare vor fi dimensionaţi la solicitarea de
încovoiere şi forfecare.
- pentru moment încovoietor, în funcție de clasa de ductilitate a structurii, se vor folosi relațiile prevederile
din CR2-1-1-1/2013, cap.7, subcap. 7.2, pct. 7.2.2. și 7.2.3.;
- pentru forța tăietoare, în funcție de clasa de ductilitate a structurii, se vor folosi relațiile prevederile din
CR2-1-1-1/2013, cap.7, subcap. 7.2, pct. 7.2.4. și 7.2.5.;
- pentru calcule se vor avea în vedere caracteristicile materialelelor conform prevederile din CR2-1-1-1/2013,
cap.8, subcap. 8.1; prevederi de ordin constructiv referitoare la armarea montanților conform prevederile din
CR2-1-1-1/2013, cap.8, subcap. 8.4. și 8.5;
- se va determina centrul de greutate al armăturilor din capetele peretelui, capete (lamelar, bulb sau talpă)
dispuse din considerente constructive, respectiv înălțimea activă pentru calcul aferenta acestor centre de
greutate;
- calculul se va realiza pentru valorile eforturilor obținute în gruparea fundamentală și gruparea seismică,
pentru ambele direcții de acționare a seismului;
- pentru capăt de tip talpă, de formă L sau T, respectiv pentru bulb, cu raportul l f/bp 4, 𝜑=1;
- pentru capăt lamelar se determină din tabelul 1, pentru valorile intermediare ale raportului l f/bp, se va
utiliza interpolarea;
lf/bp 4 4 6 8 10 12 14 16 18 20
𝜑 1,00 0,98 0,96 0,91 0,86 0,82 0,77 0,72 0,68 0,63
- pentru montantul considerat se va scrie ecuația de echibru static pentru forțe verticale, rezulatnata
forțelor din armăturile din capătul întins/comprimat și din capătul comprimat de beton (betonul întins nu
se va lua în considerare și se va considera o distribuție uniformă a eforturilor unitare în zona de perete
comprimat); în acest fel se va determina lungimea zonei comprimate în funcție de efortul axial maxim în
gruparea considerată la baza montantului; cu valoarea obținută se determină aria comprimată și bratul de
pârghie (distanța dintre rezultanta forțelor de întindere a armăturilor întinse și rezultanta forțelor de
compresiune din zona de perete comprimat);
- pentru montant se va scrie ecuația de echilibru static de momente în dreptul rezultantei eforturilor
unitare de întindere a armăturilor din zona întinsă, se va obține momentul capabil M Rd,0;
- pentru situația considerată se vor determina valorile de proiectare ale momentului încovoietor și forțele
tăietoare pentru montant;
- pentru riglele de cuplare se vor alege valorile cele mai mari pentru momentele încovoietoare, la care se vor
adăuga valorile încărcărilor permanente și utile, specifice preluate de riglele de cuplare;
- valorile de proiectare se determină conform prevederile din CR2-1-1-1/2013, cap.7, subcap. 7.3.;
- prin determinarea valorilor de proiectare a eforturilor secționale s-au propus armături pentru zonele de capăt
a peretelui, valori care se vor verifica prin calcul;
- calculul armăturilor din montant se va rezuma la un calcul la forță tăietoare, repectiv prin efectuarea unor
verificări conform prevederilor din CR2-1-1-1/2013, cap.7, subcap. 7.6;
- pentru calculul armăturilor din riglele de cuplare se vor avea în vedre prevederilor din CR2-1-1-1/2013,
cap.7, subcap. 7.7;
- proecentele de armare, diametrul și numărul minim de bare vor respecta prevederile din CR2-1-1-1/2013,
cap.8, subcap. 8.4. și 8.5;
BORDEROU
A.PIESE SCRISE
a. Memoriu tehnic
b. Caiet de sarcini
c. Note de calcul
1. Predimensionarea structurii
2. Modelarea pentru calcul a structurii de rezistență a diafragmei alese
2.1. Modelarea montanţilor
2.2. Dimensionarea riglelor de cuplare
2.3. Predimensionarea plăcilor
3. Evaluarea încărcărilor
3.1. Evaluarea încărcărilor gravitaționale
3.2. Evaluarea încărcărilor orizontale
3.3. Verificarea montanţilor după evaluarea încărcărilor
4. Determinarea eforturilor secţionale
4.1. Ipoteze de încărcare
4.2. Gruparea/combinația încărcărilor
4.3. Determinarea eforturilor secţionale din calculul static
4.4. Determinarea eforturilor secţionale de proiectare
5. Armarea diafragmei
5.1. Armarea montanţilor
5.2. Armarea riglelor de cuplare
5.3. Verificare armăturilor din montanţi
B.PIESE DESENATE
P1. Plan subsol
P2. Plan parter
P3. Plan nivel curent/etaj
P4. Plan terasă
P5. Secțiune longitudinală
P6. Secțiune tranzversal
P7. Plan pentru calcul static, aria activă a peretelui
P8. Plan reprezentativ pentru modul de descărcare a planșeelor
P9. Plan cofraj diafragmă de calcul
P10. Plan cofraj elevație diafragmă
P11. Plan armare diafragmă de calcul plan
P12. Plan armare diafragmă de calcul elevație
P13. Plan cofraj/armare rigle de cuplare
P14. P15. P16. Detalii de alcătuire diafragmă în zonele caracteristice
A. MEMORIU TEHNIC DE REZISTENȚĂ
Prezentul proiect tratează structura de rezistență a unei clădiri civile, cu regim de înălțime
S+P+5E, situat în municipiul Brașov .
DATE GENERALE:
Beneficiar: s.c.FULLERINVEST.srl.
Proiectant general: Imre Lajos;
Proiectant de specialitate : Imre Lajos P.F.A.;
Amplasament: Str. Turnului nr. 5A, Brașov;
· Structură: Pereți portanți din beton armat;
CARACTERISTICI AMPLASAMENT:
Conform temei de proiectare peretele structural din beton armat este situat pe axul E, pe direcţia
longitudinală a clădirii.
Lungimea totală a peretelui este de 30,40 [m], având o grosime de 20 [cm].
Conform planurilor arhitecturale diafragma de calul este alcătuit din 5 montanţi legaţi prin 4 rigle
de cuplare.
În partea notelor de calcul sunt prezentate calculele referitoare la dimensionarea montanţilor şi a
riglelor de cuplare, respectiv determinarea dimensiunilor acestora şi calcul de armare aferent
încărcărilor de revine peretelui de calcul.
S-au urmărit următoarele etape:
- stabilirea dimensiunilor geometrice de calcul ale montanţilor şi ale riglelor de cuplare;
- evaluarea încărcărilor gravitaţionale (verticale), orizontale aferente peretelui de calcul;
- stabilirea combinaţiilor de încărcare şi schemei statice;
- determinarea eforturilor secţionale din calcul static;
- determinarea caracteristicilor de rigiditate al elementelor component ale peretelui: montanţi şi
rigle de cuplare;
- determinarea eforturilor de proiectare aferent montanţilor şi riglelor de cuplare;
- calculul de armare aferent montanţilor şi riglelor de cuplare;
- calculul de verificare al montanţilor şi a riglelor de cuplare;
DESCRIEREA STRUCTURII:
INFRASTRUCTURA:
Fundarea structurii se va realiza pe radier general de beton armat. (Vezi proiect de specialitate)
La solsol structura este realizata din pereți de beton armat cu grosimea de 25 cm și placă de
beton armat cu grosimea de 16 cm;
Radierul, pereții, placa peste subsol de 16 [cm] grosime, realizează o încastrare pentru
suprastructură cu înălțimea totală de 18,00 [m].
SUPRASTRUCTURA:
Structura de rezistență a construcției este de tip pereți portanți din beton armat pe două direcții.
Datorită formei în plan, cât și a repartizării uniforme a încărcărilor de exploatare, centrele de
rigidate și de mase au poziții foarte apropiate ceea ce conduce la torsiuni generale mici, deci o
comportare de ansamblu echilibrată. Prin analiza modelului de calcul s-au stabilit dimensiuni ale
pereților: montanți și rigle de cuplare astfel încât perioadele proprii de vibrație ale structurii pe
cele 2 direcții principale să aibă valori apropiate.
- pereții portanți din beton armat au grosimea de 20 [cm]: montanții și riglele de cuplare
și planșeele(curente și planșeu tip terasă) rezultă din condițiile de rigiditate și rezistență și au
dimensiuni egale în cadrul structurii.
- grosime plăci = 14 [cm]; - plăcile peste P, E1, E2, E3, E4, E5;
Planșeele realizează o șaibă rigidă și rezistență în planul lor și asigură o izolare fonică
corespunzătoare.
Scară cu rampe drepte, 2 podeste de întoarcere.
Pereții de închidere exterioare și de compartimentare, sunt realizate din blocuri de BCA plus
termoizolatie din polistiren expandat la fațadă și extrudat la soclu, cu tencuială decorative
structurată.
o Finisaje interioare;
o Tencuială gletuită la pereți și tavane;
o Placaje din faianță la pereți;
o Pardoseli reci din gresie și calde din parchet;
o Zugrăveală lavabilă la pereți și tavane;
o Finisaje exterioare;
o Termosistem cu polistiren expandat de fațadă și extrudat la soclu, cu tencuială
decorative structurată;
o Straturile pentru acoperiș sunt specifice teraselor necirculabile;
Utilități:
o Alimentare cu apă;
o Alimentare cu energie electrică;
o Centrală proprie pe gaz;
o Telefonie fixă;
Materiale folosite:
o Beton C20/25 - în radierul de beton armat, la planșee, la pereți portanți din beton armat;
Calculul de rezistenţă este realizat manual, utilizând pentru calculul static metoda eliminării lui
Gauss respectiv calculele de armare analitice, iar notele de calcul sunt anexate proiectului.
REGLEMENTARI TEHNICE
PROTECȚIA MUNCII
În anexa la proiect s-au indicat normele de protectia muncii ce trebuiesc respectate la executia
lucrarilor, pe toate tipurile de categorii de lucrari (Legea 319 din 2006 - Legea privind securitatea
si sanatatea in munca). Acestea nu sunt limitative, şeful punctului de lucru având obligaţia de a
lua orice măsură de protecţie suplimentară pentru evitarea accidentelor.
În privinţa prevenirii şi stingerii incendiilor se vor respecta normele din “Normativ de siguranţa
la foc a constructiilor ”indicativ P118-99,aprobat de MLPAT cu Ord.nr.27/N din 7 aprilie 1999.
1.PREDIMENSIONAREA STRUCTURII
L =4·500+2·(510+10·N) +2·10=2000+1010+20·8+20=3040cm=31.80m
l=2·400+2·600+(675+10·8)+20=2695cm=27.75m
- dispunerea elementelor structurale verticale după direcțiile principale ale clădirii (după
două dir. perpendiculare): 3,57 [m] – distanța interax – clădiri cu dispunere rară;
-asigurarea rolului de șaibă rigidă a plenșeului – planșeu din beton armat monolit;
= = 150 [mm];
bf= bw0;
Hnivel·0,1=3000·0,1=300 [mm];
Hnivel·0,1=3000·0,1=300 [mm];
- forma în elevație:
-pentru păstrarea rigidității perețior se impune ca distanța dintre golurile decalate să fie de
minim. 600 [mm], respective în plan golurile la capătul peretelui să fie la o distanță de cel puțin
1200 [mm];
1.3. Verificare preliminară
Densitatea pereților structurali.
- aria preliminară a inimii pereților structurali de la un nivel după o direcţie de calcul se determină:
Ai,j ∙α·ks·n·Afl;
, ∙
ks= = =0,20;
- clădirea este regulată în plan și elevație, fără discontinuități ale elementelor structurale verticale;
astfel se consideră secțiunea deasupra subsolului:
n=8;
A =A -2∙A =882,45-22,8=859,65 [m ];
A =31.80·27.75=882,45 [m ];
Agol=3·3,80=11,40 [m2];
Ai,j ∙1·0,20·6·859,65=8,59 [m ];
Ai,1= AA+AB+AC+AD+AE+AF;
A =31,80·0,20-(4·1,5·0,2+3·0,9·0,2+0,2·1,8)=4,26 [m ];
A = A =4,26 [m ];
A =31,80·0,20-(3·0,9·0,2+1,5·0,2+0,2·1,8)=5,16 [m ];
A =31,80·0,20-1,5·0,2·2=5,76 [m ];
A =31.80·0,20-(2·1,5·0,2+2·1,8·0,2)=5,04 [m ];
A = A =5,16 [m ];
A =2·4,26+2·5,16+5,76+5,05=29,65 [m ];
Ai,2= A1+A2+A3+A4+A5+A6+A7;
A1 =27,75·0,20-6·0,2·1,5=3,75 [m ];
A 7= A1 =3,75 [m ];
A2 =27,75·0,20-4·0,2·0,9=4,83 [m ];
A6 = A2 =4,63 [m ];
A3=27,75·0,20-(2·0,2·1,8+0,2·1,5)=4,53 [m ];
A5=A 3=4,53[m ];
A4=27,75·0,20-0,2·1,5=5,25 [m ];
Ai,2 =2·(3,75+4,63+4,53)+5,25=31,07 [m ];
- ariile preliminare a inimilor pereților la un nivel pe ambele direcții de calcul respectă limitele
impuse de densitatea pereților pe ambele direcții de calcul;
- necesitatea dispunerii şi aria tălpilor rezultă pe baza relaţiei de calcul(vezi CR2-1-1.1/2013, relatia 4.2):
At-aria talpilor
Ai-aria inimii
Fig. 2.1.1. Schiță ajutătoare pentru dimensionarea tălpilor - la intersecția axului E cu șirul 1 .
-la intersecția axului E cu șirul 1:
- dimensiuni geometrice: lw,E=405 [cm]; lw,F=185 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 260,85 [cm] 𝑙 , = 405 [cm];
, ,
𝑑 = 215 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 260,85 [cm] 𝑙 , = 405 [cm];
, ,
𝑑 = 115 [cm];
- dimensiuni geometrice: lw,E=560 [cm]; lw,F=355 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 232,57 [cm] 𝑙 , = 560 [cm];
, ,
𝑑 = 600 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 232,57 [cm] 𝑙 , = 560 [cm];
, ,
𝑑 = 600 [cm];
- dimensiuni geometrice: lw,E=685 [cm]; lw,F=230 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 284,5 [cm] 𝑙 , = 685 [cm];
, ,
𝑑 = 600 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 284,5 [cm] 𝑙 , = 685 [cm];
, ,
𝑑 = 400 [cm];
- dimensiuni geometrice: lw,E=585 [cm]; lw,F=115 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 325,375 [cm] 𝑙 , = 585 [cm];
, ,
𝑑 = 600 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 325,375 [cm] 𝑙 , = 585 [cm];
, ,
𝑑 = 100 [cm];
- dimensiuni geometrice: lw,E=300 [cm]; lw,F=295 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 191,6 [cm] 𝑙 , = 350 [cm];
, ,
𝑑 = 0 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 191,6 [cm] 𝑙 , = 350 [cm];
, ,
𝑑 = 400 [cm];
- dimensiuni geometrice: lw,E=405 [cm]; lw,F=185 [cm]; bwo,E= bwo,F=20 [cm]; lcl =380
[cm];
,
·𝑙 = · 380 = 260,85 [cm] 𝑙 , = 405 [cm];
, ,
𝑑 = 215 [cm];
,
·𝑙 = · 380 = 260,85 [cm] 𝑙 , = 405 [cm];
, ,
𝑑 = 115 [cm];
b)aria tălpilor:
Atalpă=(bw0·ltalp)=0,2·(2,15+1,15+2,35+2,35+2,85+2,85+3,30+1,00+0+1,95+2,15+1,15)=0,2·2
3,25=4,6[𝑚 ];
2.1.3. Aria activă a peretelui:
Aactică=Ainimă+Atalpă=
= Ainimă+(bw0·ltalp)=
= 5,16+0,2·23,25=9,81
A ă
= 76 ∙ 20 = 1520 [cm ];
A = 90 ∙ 20 = 1800 [cm ];
-trei tipuri de plăci în funcție de modul de rezemare: două laturi încastrate adiacent și
două laturi rezemate adiacent, trei laturi încastrate și una simplu rezemată, patru laturi încastrate;
= =9,5 [cm];
hP2= hP12=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP2= hP12=13 [cm];
hP1= hP11=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP1= hP11=14 [cm];
= =12 [cm];
hP3= hP9=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP3= hP9=14 [cm];
= =12,25 [cm];
hP5= hP7=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP5= hP7=14 [cm];
= =12,25 [cm];
hP6= hP8=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP6= hP8=13 [cm];
hP4= hP10=max 10 [cm] (cond. de rezistență la foc 90); hP4= hP10=13 [cm];
-gptn=di·i=0,02·28+0,04·17+0,1·18+0,20·0,362+0,03·18+0,14·25+0,02·18=
=0,56+0,68+1,8+0,072+0,54+3,5+0,36=
=7,512 [kN/m2];
-gptc=G· gptn=1,35·7,512=10,141 [kN/m2];
d) Pentru teasa circulabilă se va prevedea un atic de hpar=90 [cm], realizat din zidărie BCA și
centură la partea superioară, în calcul se va consideră o greutate volumică medie; d 1=20 [cm];
1= 10 [kN/m3];
-utile/exploatare;
-gpcn=di·i=0,02·28+0,05·18+0,05·0,362+0,03·18+0,14·25+0,02·18=
=0,56+0,9+0,018+0,54+3,5+0,36=
=5,878 [kN/m2];
-gpcc=G· gpcn=1,35·5,878=7,935 [kN/m2];
-gzen=Hnivel·di·i=3·(0,03·18+0,2·25+0,15·0,362+0,005·18)=
=3·(0,54+5+0,054+0,09)=
=17,052 [kN/m];
-gze =G· gzen=1,35·17,052=23,02 [kN/m];
c
-gzin=Hnivel·di·i=3·(0,03·18+0,2·25+0,03·18)=
=3·(0,54+5+0,54) =18,24 [kN/m];
-gzic=G· gp=zin=1,35·18,24=24,63 [kN/m];
- se consideră zidărie din BCA , cu rosturi orizontale GBN 35, =7,25 [kN/m3];
- aricul este alcătuit din beton slab armat =20 [kN/m3];, cu hatic=0,90 [m];
we=Iw·cpe·qp(ze)= =Iw·cpe·ce(z)qp;
Iw =1,00;
ze - este înălţimea de referinţă pentru presiunea exterioară; z e=6·Hniv=6·3,00=18 [m];
ce(z) - factorul de expunere pentru categoria de teren III și z e=19 [m] este: ce(z)=1,9;
- pentru peretele ce trebuie dimensionat de pe axul E situate la distanța de 4,2 [m] față de latura
lungă a clădirii evaluăm:
WA=Iw·cpe·qp(ze)=1·(-1,2)·1,9·0,6=-1,368 [kN/m2];
WB=Iw·cpe·qp(ze)=1·(-0,8)·1,9·0,6=-0,912 [kN/m2];
Aperete=547,2 [m2];
- nu avem o latură dominantă: 64,8 [m2] 64,8+75,6+75,6 [m2], astfel cpi se determină în
funcție de aria golurilor:
∑ ,
= ∑
= = 0,5; prin interpolare: cpi= -0,86;
,
= = 0,705 0,7;
,
- nivelul 1:
,
Fw,1=Aaf · we= -3,5·( + 0,50)·1,368=-9,576 [kN]; - efort preluat întotaliate de placa peste
subsol, considerat infinit rigid;
- nivelul j={2,3,4,6}:
Fw,j=Aaf · we= -3,5·3,00·1,368=-14,364 [kN];
- nivelul i=7;
,
Fw,6=Aaf · we= -3,5·( + 1)·1,368=-11,970 [kN];
Tabel 3.1. Tabel centralizator pentru calculul forțelor de nivel din acțiunea vântului
- nivelul 1:
,
Fw,1=Aaf · wi= -3,5·( + 0,50)·0,86 =-6,02 [kN]; - efort preluat întotaliate de placa peste
subsol, considerat infinit rigid;
- nivelul j={2,3,4,6}:
Fw,j=Aaf · wi= -3,5·3,00·1,368=-9,03 [kN];
- nivelul i=7;
,
Fw,6=Aaf · wi= -3,5·( + 1)·1,368=-7,525 [kN];
- pentru evaluarea acțiunii seismice asupra structurii vom folosi metode forțelor statice
echivelente;
- perioada de control Tc=0,7 [s], pentru care avem: TB=0,14 [s], TD=3,00 [s];
-pentru structuri cu pereți din beton armat, cu mai mult de 2 pereți pe o dir. de calcul
=1,15;
Fb=Ie·Sd(T1)·mtot·;
Ie =1,0;
H=hs·n=3·6=18 [m];
T1=0,05·183/4=0,05·8,739=0,44 [s];
TB < T < TC 𝛽(𝑇 )= 𝛽 =2,5 – factor de amplificare dinamică maximă a acceleraţiei orizontale
a terenului de către un sistem cu 1 GLD;
Sd(T1)= 0,43· ag= 0,853 [s];
L=4·(31,8-2·0,2)+5·(27,75-6·0,2)=258,35 [m];
L=2·(31,8+2·(27,75-2·0,2))=173 [m];
∙ , ∙ , ,
mp = = = [kN];
31,8x27,75x14 , ∙ , ∙ , 5187
- masă greutate proprie placă: mpl= = = [kN];
31,8x27,75x2,5 , ∙ , ∙ , 2206
- masa utilă: mu= = = [kN];
31,8x27,75x7,512 , ∙ , ∙ , 6628
- masa placă terasă: mplt= = = [kN];
31,8x27,75 , ∙ , ∙ , 1411
- masa din zăpada pe terasă: ms= = = [kN];
m6=mplt+mzi/2+mze/2+ mzinp/2+0,4·ms+ma=
=(6628+1474,5+2536,5+223,373+0,4·1411+1545)/g=12971,773/g [kN];
- masa totală:
mtot= m 1 +4· mi + m
6 =13968,508+4·13956,945+12971,773=82768,061/g [kN];
- factor de corecţie care ţine seama de contribuţia modului propriu fundamental prin
masa modală efectivă asociată acestuia, T1 TC =0,85;
- pentru determinarea forței tăietoare aferente diafragmei de calcul se vor urmării pașii:
∑ ∙
yCM= ∑
;
∑ ∙ ,
yCR= ∑
;
,
- din cauza faptului că elementele structural verticale sunt realizate din același
material: E, putem să trecem la:
∑ ∙ ,
xCR= ∑
;
,
∑ ∙ ,
yCR= ∑
;
,
- din cauza volumului mare de calcul s-a recurs la automatizarea acestei părți
printr-un algoritm în programul SciLab 5.3.1.
Descrierea programului:
- prin cicluri repetitive se obține centrul de greutate, rigiditate, momentele de inerție și cel
polar;
- astfel se obțin:
I = ∑ (K , ∙ y + K , ∙ x ) ; I = 23908,299 [m6];
ey =0,473+1,3475=2,168 [m];
, , ∙ , , ∙
FE,x=Fb· ∑ + Fb· ey· = Fb·(∑ + ey· )= Fb·c;
, ,
- pentru calcul trebuie avut în vedere că betonul se fisurează și în acest fel scade
rigiditatea montanților, acestă scădere depinde de efortul unitar de compresiune (𝜗)al fiecărui
perete în parte;
Descrierea programului:
1) Date de intrare;
- Într-o matrice X se vor introduce pentru fiecare montant în parte respectând direcția lor:
înățimea, lățimea, poziția centrului de greutate/rigiditate al elemntului, coeficientul pentru
echivalarea momentului de inerție; (tabel 3.2)
Tabel 3.2. Date de intrare program SciLab
FE=Fb·c=5292,218·0,1784270=944,275 [kN];
Tabel 3.4. Tabel centralizator pentru calculul forțelor de nivel din acțiunea seismică.
∑ 𝑚 ∙ 𝑧 =1260765,341·3+1259545,872·42+108080,836·18=
=3,782·106+52,901·106+1,946·106=58,629·106 [kg·m];
Obs.1:
În urma rulării programului în SciLab 5.3.1. pe lângă coordonatele centrului de rigiditate se vor
obţine şi coeficienţii de rigiditate. Baza calculului este că elementele sunt alcătuite din acelaşi
material şi avem regularitet în plan.
Cele trei valori reflectă cele trei deplasări în plan, iar acţiunea seismică va produce deplasare în
raport cu rigidtăţile pe cele trei grade de libertate, cea mai mare va fii după direcţia axei Y.
𝑁
𝜗 =
𝐴 ∙𝑓
N = 5·Aapl·gpl+ Aapl·gpl,t +7·3,85· gzi +7·3,5· gze +7·1,15· gzinp+7·3,5· gatic +0,3·(5·Aapl·qpl)
= 504,186+128,868+491,568+417,774+35,018+44,1+64,331+10,979+23,94=
= 1676,664 [kN];
,
𝜗 = = = 0,0685;
∙ , ∙ , ∙
𝛼 , =0,4685;
𝐴 = 0,81 [m2];
,
𝜗 = 0,0685 ≤ 1,2 ∙ + 0,3 = 1,2 ∙ + 0,3 = 1,278;
,
N = 5·Aapl·gpl+ Aapl·gpl,t +7·10,3· gzi +7·4,00· gzinp +0,3·(5·Aapl·qpl) +0,4 ·(Aapl·s) +6·Lr·griglă =
= 2610,182 [kN];
,
𝜗 = = = 0,0761;
∙ , ∙ , ∙
𝛼 , =0,4761;
𝐴 = 1,12 [m2];
,
𝜗 = 0,0761 ≤ 1,2 ∙ + 0,3 = 1,2 ∙ + 0,3 = 1,307;
,
= 1933,869 [kN];
,
𝜗 = = = 0,0316;
∙ , ∙ , ∙
𝛼 , =0,4316;
𝐴 = 1,67 [m2];
,
𝜗 = 0,0316 ≤ 1,2 ∙ + 0,3 = 1,2 ∙ + 0,3 = 1,737;
,
- pentru montantul M4:
N = 5·Aapl·gpl+ Aapl·gpl,t +7·5,35· gzi +7·2,65· gzinp+7·· gatic +0,3·(5·Aapl·qpl) +0,4 ·(Aapl·s)
+6·Lr·griglă =
= 1248,992 [kN];
,
𝜗 = = = 0,0701;
∙ , ∙ , ∙
𝛼 , =0,4701;
𝐴 = 0,70 [m2];
,
𝜗 = 0,0701 ≤ 1,2 ∙ + 0,3 = 1,2 ∙ + 0,3 = 0,934;
,
N = 5·Aap·gpl+ Aapl·gpl,t +7·3,85· gzi +7·3,5· gze +7·1· gzinp+7·3,5· gatic +0,3·(5·Aapl·qpl) +0,4
·(Aapl·s)+6·Lr·griglă =
= 2014,355 [kN];
,
𝜗 = = = 0,0823;
∙ , ∙ , ∙
𝛼 , =0,4823;
𝐴 = 0,81 [m2];
,
𝜗 = 0,0823 ≤ 1,2 ∙ + 0,3 = 1,2 ∙ + 0,3 = 1,278;
,
= 4467,28+1141,824+3070,704+570+97,28+144,78 =
= 9491,868 [kN];
,
𝜗 = = = 0,118 ≤ 0,3;
∙ , ∙ , ∙
4. DETERMINAREA EFORTURILOR SECŢIONALE
- încărcare seismică;
- superpoziția efectelor se poate aplica atât timp cât materialul răspunde liniar-elastic adică este
valabilă legea lui Hooke sau relația forța-deplasare /cuplu-rotație este liniară;
a) Gruparea FUNDAMENTALĂ.
Ed= ∑ 𝛾 , ∙𝐺 , +𝛾 , ∙𝑄 , +∑ 𝛾 , ∙𝜑 , 𝑄 , ;
𝑄 , – încărcările utile;
γ , = 1,35; γ , = 1,50;
- coeficienții de grupare:
Calculul s-a efectuat punând condiţia ca subsolul se comportă ca o cutie rigidă. Conform
reglementărilor CR2-1-1.1 infrastructura este alcătuită ca o cutie închisă, realizată de ansamblul
pereţilor de subsol de contur şi intermediari, şi dediafragmele orizontale constituite de planşeele
subsolurilor şi dala de la nivelul terenului. Aceasta este proiectată ca radier general pentru a prelua
încărcările normale la planul ei, îndeplini rolul de diafragmă de „transfer” a eforturilor de la baza
suprastructurii la pereţii de contur.
Efectul de cutie rigidă sau de fixare a elementelor verticale prein efectul de menghină se realizează ţinând
cond de prevederile:
a) conectarea dintre elementele verticale şi planşeul superior pentru a asigura transmiterea forţei de
legătură (lunecare);
b) planşeul superior poate prelua forţa transmisă prin efectul de încastrare – condiţia de rezistenţă la forţă
tăietoare şi moment încovoietor a diafragmei orizontale superioare; la structurile cu pereţi rari, planşeul
peste subsol va avea cel puţin o grosime de 150 [mm]. Armarea minimă în ambele direcţii va reprezenta,
pe fiecare faţă, un procent de minim 0,25% şi cel puţin 6 bare 8 / m.
c) rezistenţă suficientă la forţă tăietoare a elementului vertical pe porţiunea dintre elementele care
realizează efectul de menghină; pereţii de contur ai subsolului vor avea o grosime de cel puţin 250 [mm],
iar cei interiori de cel puţin 200 [mm].
d) preluarea forţei orizontale de către planşeul inferior sau de către fundaţia elementului vertical;
e) existența unor elemente verticale rigide (pereţi ai infastructurii) care să poată prelua reacţiunile
planşeelor şi să le transmită terenului de fundare; se vor evita tramele cu deschiderea maximă de 6 [m].
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ , ∙
xCM1= ∑
= = = = 116,1 [cm];
∙ ∙ ∙ , ∙ ,
𝐴 =350·20+385·20=14700 [cm2];
𝐴 =405·20=8100 [cm2];
X1=116,1 [cm];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
I1= + 350 ∙ 20 ∙ (116,1 − 10) + + 385 ∙ 20 ∙ (116,1 − 212,5) = 0,233 ∙
10 + 78,8 ∙ 10 + 95,111 ∙ 10 + 71,556 ∙ 10 = 245,7 ∙ 10 [cm4];
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ ∙ ∙ , ∙ , ∙ , ∙
xCM2= ∑
= = =
∙ ∙ ∙ , ∙
, ∙
= 332,5 [cm];
,
- aria montantului M2:
𝐴 =560·20=11200 [cm2];
X1-2=831,4;
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
I2= + 385 ∙ 20 ∙ (332,5 − 192,5) + + 490 ∙ 20 ∙ (332,5 − 395) +
∙
+ 155 ∙ 20 ∙ (332,5 − 182,5) = 95,111 ∙ 10 + 150,92 ∙ 10 + 0,327 ∙ 10 + 38,281 ∙
10 + 6,206 ∙ 10 + 69,75 ∙ 10 = 360,595 ∙ 10 [cm4];
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙
xCM3= ∑
= =
∙ ∙ ∙ ∙
, ∙ , ∙ , ∙ , ∙ , ∙
= = 364,4 [cm];
, ∙ ,
𝐴 =685·20=13700 [cm2];
X2-3=771,9
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
I3 = + 155 ∙ 20 ∙ (364,4 − 77,5) + + 590 ∙ 20 ∙ (364,4 − 165) +
∙ ∙
+ 490 ∙ 20 ∙ (364,4 − 420) + + 450 ∙ 20 ∙ (364,4 − 675) = 6,206 ∙ 10 +
255,166 ∙ 10 + 0,393 ∙ 10 + 469,172 ∙ 10 + 196,082 ∙ 10 + 30,295 ∙ 10 + 0,3 ∙ 10 +
868,251 ∙ 10 = 1825,865 ∙ 10 [cm4];
- pentru montantul M4:
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ , ∙
xCM4= ∑
= = = = 232,1 [cm];
∙ ∙ ∙ , ∙ ,
𝐴 =385·20+350·20=14700 [cm2];
𝐴 =405·20=8100 [cm2];
X3-4=702,7 [cm];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
I4= + 350 ∙ 20 ∙ (232,1 − 175) + + 185 ∙ 20 ∙ (232,1 − 360) =
71,458 ∙ 10 + 22,823 ∙ 10 + 0,123 ∙ 10 + 43,077 ∙ 10 = 137,481 ∙ 10 [cm4];
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ , ∙
xCM5= ∑
= = = = 288,9 [cm];
∙ ∙ , ∙ ∙ ,
𝐴 =385·20+350·20=14700 [cm2];
𝐴 =405·20=8100 [cm2];
X4-5=501,8 [cm];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
I5= + 385 ∙ 20 ∙ (288,9 − 192,5) + + 350 ∙ 20 ∙ (288,9 − 395) =
95,111 ∙ 10 + 71,556 ∙ 10 + 0,233 ∙ 10 + 78,8 ∙ 10 = 245,7 ∙ 10 [cm4];
- determinarea poziţiei centrului de masă pentru schematizarea structurii până la latura B:
X5-B=116,1 [cm];
astfel se va adopta
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
zCM= ∑
= = = = 33,5 [cm];
∙ ∙ , ∙ ,
- aria riglei:
𝐴 =76·14+76·20=2584 [cm2];
𝐴 , =90·20=1800 [cm2];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
𝐼 = + 76 ∙ 14 ∙ (33,6 − 7) + + 76 ∙ 20 ∙ (33,6 − 52) = 17,379 ∙ 10 +
752,844 ∙ 10 + 731,627 ∙ 10 + 514,661 ∙ 10 = 2,025 ∙ 10 [cm4];
- pentru calculul riglei de culare, aceste vor fi considerate armate cu bare ortogonale (bare
longitudinale și verticale), cu valori reduse ale ariei și a momentului de inerție:
𝐴 , =0,2·2584=516,8 [cm2];
astfel se va adopta
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
zCM= ∑
= = = = 33,5 [cm];
∙ ∙ , ∙ ,
- aria riglei:
𝐴 =76·14+76·20=2584 [cm2];
𝐴 , =90·20=1800 [cm2];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
𝐼 = + 76 ∙ 14 ∙ (33,6 − 7) + + 76 ∙ 20 ∙ (33,6 − 52) = 17,379 ∙ 10 +
752,844 ∙ 10 + 731,627 ∙ 10 + 514,661 ∙ 10 = 2,025 ∙ 10 [cm4];
- pentru calculul riglei de culare, aceste vor fi considerate armate cu bare ortogonale (bare
longitudinale și verticale), cu valori reduse ale ariei și a momentului de inerție:
𝐴 , =0,2·2584=516,8 [cm2];
astfel se va adopta
∑ ∙ ∙ ∙ ( )∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
zCM= ∑
= = = = 33,5 [cm];
∙ ∙ , ∙ ,
- aria riglei:
𝐴 =76·14+76·20=2584 [cm2];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
𝐼 = + 76 ∙ 14 ∙ (33,6 − 7) + + 76 ∙ 20 ∙ (33,6 − 52) = 17,379 ∙ 10 +
752,844 ∙ 10 + 731,627 ∙ 10 + 514,661 ∙ 10 = 2,025 ∙ 10 [cm4];
- pentru calculul riglei de culare, aceste vor fi considerate armate cu bare ortogonale (bare
longitudinale și verticale), cu valori reduse ale ariei și a momentului de inerție:
astfel se va adopta
- aria riglei:
𝐴 =66·14+76·20=2444 [cm2];
𝐴 , =90·20=1800 [cm2];
- determinarea momentului de inerţie în raport cu axa locală y-y, cu relaţia lui Steiner:
∙ ∙
𝐼 = + 66 ∙ 14 ∙ (35 − 7) + + 76 ∙ 20 ∙ (35 − 52) = 15,092 ∙ 10 +
724,416 ∙ 10 + 731,627 ∙ 10 + 439,28 ∙ 10 = 1,91 ∙ 10 [cm4];
- pentru calculul riglei de culare, aceste vor fi considerate armate cu bare ortogonale (bare
longitudinale și verticale), cu valori reduse ale ariei și a momentului de inerție:
𝐴 , =0,2·2444=488,8 [cm2];
=2815,341∙ 10 [cm4];
=1257,962∙ 10 [cm4];
4.5. Tabel centralizator cu pozițiile centrelor de greutate ale montanților și lungimea riglelor de
cuplare.
=n· ∙ 𝜸;
∙ ∙ , ∙
𝐾 = = = 0,392 ∙ 10 · 𝐸 [cm3];
,
∙ ∙ , ∙
𝐾 = = = 2,627 ∙ 10 · 𝐸 [cm3];
,
∙ ∙ , ∙
𝐾 = = = 0,215 ∙ 10 · 𝐸 [cm3];
,
∙ ∙ , ∙
𝐾 = = = 0,395 · 10 · 𝐸 [cm3];
,
∙ ∙ ∙ ∙ , ·
𝐾 = ∙ ∙𝜇 = ∙ ∙ 0,566 = 0,088 · 10 · 𝐸 [cm3];
1 1
𝜇= = = 0,566;
30 ∙ 𝐼 30 ∙ 0,405 · 10
1+ 1+
𝐴 ∙𝑙 360 ∙ 210
∙ ∙ ∙ ∙ , ·
𝐾 = ∙ ∙𝜇 = ∙ ∙ 0,489 = 0,104 · 10 · 𝐸 [cm3];
1 1
𝜇= = = 0,489;
30 ∙ 𝐼 30 ∙ 0,405 · 10
1+ 1+
𝐴 ∙𝑙 360 ∙ 180
∙ ∙ ∙ ∙ , ·
𝐾 = ∙ ∙𝜇 = ∙ ∙ 0,4 = 0,122 · 10 · 𝐸 [cm3];
1 1
𝜇= = = 0,4;
30 ∙ 𝐼 30 ∙ 0,405 · 10
1+ 1+
𝐴 ∙𝑙 360 ∙ 150
∙ ∙ ∙ ∙ , ·
𝐾 = ∙ ∙𝜇 = ∙ ∙ 0,221 = 0,158 · 10 · 𝐸 [cm3];
1 1
𝜇= = = 0,221;
30 ∙ 𝐼 30 ∙ 0,382 · 10
1+ 1+
𝐴 ∙𝑙 360 ∙ 95
+0,215 ∙ 10 · 𝐸 +0,395 · 10 · 𝐸 =
= 4,013 · 10 · 𝐸 ;
∑ , · ·
KMe= = = 2,007 ∙ 10 · 𝐸 ;
- capacitatea portantă a riglelor de cuplare fiind limitată, îndeosebi la forță tăietoare, se impune
un raport, care să reflecte în mod indirect apariția unor articulații plastice la capetele riglelor de
cuplare mai puternic solicitate:
= 25 ÷ 30; 𝐸 = 0,25 ∙ 𝐸 ;
- acest asoect reflectă faptul că se consideră că riglele de cuplare sunt solicitate la încovoiere în
stadiul II de lucru, având grad de fisurare mai avansat decât cel al montanților, care lucrează la
compresiuna excentrică; această reducere a fost luatîn considerare prin reducerea caracteristicilor
mecanici ai secțiunilor tranzversale ale montanților, riglelor;
- se va considera:
, · · ,
= =
, ∙ ·
=
,
= 0,235;
, ∙ , ∙
𝛾 =1+ ∙ + =1+ ∙ + =1,029;
, ,
- în cazul diafragmelor cu mai multe șiruri de goluri, efortul axial mai semnificativ apar numai în
montanții de capăt, întrucât la cei interiori, reacțiunile transmise de riglele adiacente fiind de
semne contrare, se echilibrează în bună parte; în consecință este suficient să se ia în considerare
în calcul numai deformabilitatea axială a montanților de capăt 1 și 5, cu brațul de pârghie L 1-5:
=n· ∙ 𝛾 = 6 ∙ 0,235 ∙ 1,029 = 2,951, valoare care se încadrează între 1 şi 10, astfel
diafragma de pe axul E se încadrează în categoria diafragmelor cu goluri mijlocii și calculul în
continuare se va realiza în mod corespunzător;
- încărcările gravitaționale;
- Într-un calcul manual pentru fiecare tip de încărcare se determină eforturile secționale și
efortuile finale se obțin prin suprapunerea liniară a efectelor, deoarece materialul are o
comportare elastică. Calculul se poate efectua pe o semistructură fiind acesta una simetrică.
- din eforturile secționale datorate încărcărilor orizontale: vânt și seism, ne interesează eforturile
axiale de întindere/compresiune, forțele tăietoare și momentele încovoietoare din elementele
cadrului;
- pentru efectul total se va folosi principiul superpoziției efectelor pentru ambele grupări de
acțiune: fundamentală și specială/seismică;
- Gruparea fundamentală:
4.7. Tabel centralizator al forțelor de nivel din acțiunea vântului, care se adaugă la
încărcările gravitaționale.
- Gruparea specială/seismică:
Q6=F6=313,389 [kN];
𝑀 +𝑀 𝑄 𝐻 3,00
= ;𝑀 =𝑀 = ∙𝑄 = ∙ 𝑄 = 0,75 ∙ 𝑄 ;
𝐻 2 4 4
M6-5=M5-6=235,042 [kNm];
M5-4=M4-5=463,158 [kNm];
M4-3=M3-4=645,651 [kNm];
M3-2=M2-3=782,521 [kNm];
M2-1=M1-2=873,769 [kNm];
M1-0=M0-1=919,466 [kNm];
IV. Se calculează momentele neechilibrate în noduri:
𝑀 =𝑀 +𝑀
𝑀 =0+235,042=235,042 [kNm];
𝑀 =235,042+463,158=698,2 [kNm];
𝑀 =463,158+645,651=1108,809 [kNm];
𝑀 =645,651+782,521=1428,172 [kNm];
𝑀 =782,521+873,769=1656,290 [kNm];
𝑀 =873,769+919,466=1793,235 [kNm];
V. VI. VII. VIII. Din condiția de rigiditate la distorsiune a riglei, ecuațiile depend de parametrii
și . Se formează un sistem de 6 ecuații, pentru a cărei rezolvare se folosește metoda eliminării
lui Gauss. Se formează sistemul de ecuații echivalente pentru care, se determină coeficienții
necunoscuți 𝑎, și termenii liberi 𝑏 , .
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,796;
2,242
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,685;
,
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,649;
,
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,635;
,
𝑎, = 𝑎 − , − 1 = 2,242 − − 1 = 0,631;
,
𝑏 , =−216,075;
,
,
𝑏, = +𝑏 = − 205,336 = −301,712;
2,242
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 183,892 = −351,883;
1,796
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 151,728 = −360,561;
1,685
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 108,842 = −327,496;
1,649
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 55,235 = −255,539;
1,635
,
404,974 − ,
𝑀 = , = = −447,994 [kNm];
1,635
,
447,994− ,
𝑀 = , = = −490,330 [kNm];
1,649
,
490,330 − ,
𝑀 = , = = −499,829 [kNm];
1,685
,
499,829− ,
𝑀 = , = = −446,293 [kNm];
1,796
,
446,293− ,
𝑀 = , = = −295,436 [kNm];
2,242
Montant
Coef. Montant M1 Montant M2 Montant M3 Montant M4 Montant M5
de distribuție
𝐾
0,189 0,195 1,309 0,107 0,197
𝐾
XII. Diagramele de forțe tăietoare și eforturi axiale se obțin prin considerarea fiecărui segment
(montant sau riglă) ca un element finit, iar eforturile se obțin din echilibrul elementului (ex.
Mi=0);
XIII. Se determină eforturile axiale din încărcările gravitaționale direct pe cadrul real;
Rigla
Coef. Rigla R1-2 Rigla R2-3 Rigla R2-3 Rigla R3-4 Rigla R3-4 Rigla R4-5
distribuție
𝐾( , )
0,458 0,542 0,466 0,540 0,436 0,564
𝐾 ( ) +𝐾 ( )
Notă pentru semne: pentru momente încovoietoare: parcurgerea barelor se face de jos în sus,
eforturi negative pe partea din stânga, cele pozitive partea din dreapta;
Momente pe rigle
𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅
Nivel 6 76,54 -36,168 42,802 - 286,260 -18,893 24,439 -79,780
247,032
Nivel 5 84,542 -39,950 48,277 - 224,125 -20,867 26,994 -88,117
193,412
Nivel 4 92,672 -43,800 51,834 - 346,595 -22,875 29,591 -96,595
299,098
Nivel 3 94,468 -44,640 52,827 - 353,190 -23,318 30,164 -98,466
304,790
Nivel 2 84,35 -39,859 47,169 - 315,466 -20,820 26,933 -87,920
272,236
Nivel 1 55,838 -26,385 31,225 - 208,832 -13,783 17,829 -58,201
180,214
Forfecare stâlpi
Forfecare rigle
𝑅 𝑅 𝑅 𝑅
Nivel 6 13,556 37,548 43,426 20,769
Nivel 5 14,974 31,311 34,864 22,940
Nivel 4 16,415 45,463 52,579 25,147
Nivel 3 16,732 46,33 53,580 25,634
Nivel 2 14,940 41,379 47,856 22,888
Nivel 1 9,890 27,392 31,680 15,152
4.3.5.1. Etape de calcul al eforturilor secționale pentru gruparea
fundamentală
Q6=F6=15,082 [kN];
𝑀 +𝑀 𝑄 𝐻 3,00
= ;𝑀 =𝑀 = ∙𝑄 = ∙ 𝑄 = 0,75 ∙ 𝑄 ;
𝐻 2 4 4
M6-5=M5-6=11,312 [kNm];
M5-4=M4-5=22,623 [kNm];
M4-3=M3-4=33,935 [kNm];
M3-2=M2-3=45,246 [kNm];
M2-1=M1-2=56,558 [kNm];
M1-0=M0-1=65,984 [kNm];
𝑀 =𝑀 +𝑀
𝑀 =0+11,312=11,312 [kNm];
𝑀 =11,312+22,623=33,935 [kNm];
𝑀 =22,623+33,935=56,558 [kNm];
𝑀 =33,935+45,246 =79,181 [kNm];
V. VI. VII. VIII. Din condiția de rigiditate la distorsiune a riglei, ecuațiile depend de parametrii
și . Se formează un sistem de 6 ecuații, pentru a cărei rezolvare se folosește metoda eliminării
lui Gauss. Se formează sistemul de ecuații echivalente pentru care, se determină coeficienții
necunoscuți 𝑎, și termenii liberi 𝑏 , .
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,796;
,
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,685;
,
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,649;
,
𝑎, = 𝑎 − , = 2,242 − = 1,635;
,
𝑎, = 𝑎 − , − 1 = 2,242 − − 1 = 0,631;
,
𝑏 , =−28,797;
,
,
𝑏, = +𝑏 = − 23,924 = −36,768;
,
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 18,608 = −39,080;
,
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 13,291 = −36,484;
,
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 7,975 = −30,1;
,
,
,
𝑏, = , +𝑏 = − 2,658 = −21,0678;
,
,
, ,
𝑀 = , = = −38,831 [kNm];
,
,
, ,
𝑀 = , = = −45,673 [kNm];
,
,
, ,
𝑀 = , = = −50,298 [kNm];
,
,
, ,
𝑀 = , = = −48,478 [kNm];
,
,
, ,
𝑀 = , = = −34,467 [kNm];
,
( , )
𝑀 = ∙𝑀 ;𝑀 =− 𝑀 +𝑀 ;𝑀 ( / ) =− 𝑀 +𝑀 ∙ ;
( ) ( )
4.10. Tabel centralizator al coeficienților de distribuție pentru montanți.
Montant
Coef. Montant M1 Montant M2 Montant M3 Montant M4 Montant M5
de distribuție
𝐾
0,189 0,195 1,309 0,107 0,197
𝐾
XII. Diagramele de forțe tăietoare și eforturi axiale se obțin prin considerarea fiecărui segment
(montant sau riglă) ca un element finit, iar eforturile se obțin din echilibrul elementului (ex.
Mi=0);
XIII. Se determină eforturile axiale din încărcările gravitaționale direct pe cadrul real;
Rigla
Coef. Rigla R1-2 Rigla R2-3 Rigla R2-3 Rigla R3-4 Rigla R3-4 Rigla R4-5
distribuție
𝐾( , )
0,458 0,542 0,466 0,540 0,436 0,564
𝐾 ( ) +𝐾 ( )
Notă pentru semne: pentru momente încovoietoare: parcurgerea barelor se face de jos în sus,
eforturi negative pe partea din stânga, cele pozitive partea din dreapta;
Eforturi secționale aferente grupării fundamentală.
Tabel centralizator al momentelor din calcul static la acțiune orizontală vânt.
Momente pe rigle
𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅 𝑅
Nivel 6 6,310 -2,982 3,529 -20,367 23,601 -1,558 2,015 -6,577
Nivel 5 7,339 -3,468 4,104 -23,687 27,448 -1,812 2,343 -7,650
Nivel 4 8,632 -4,079 4,827 -27,860 32,284 -2,131 2,756 -8,998
Nivel 3 9,506 -4,492 5,316 -30,681 35,554 -2,338 3,024 -9,909
Nivel 2 9,163 -4,329 5,124 -29,571 34,267 -2,62 2,925 -9,550
Nivel 1 6,514 -3,206 3,794 -21,045 24,363 -1,608 2,080 -6,790
Forfecare rigle
𝑅 𝑅 𝑅 𝑅
Nivel 6 1,118 3,096 3,580 1,712
Nivel 5 1,300 3,600 4,164 1,991
Nivel 4 1,529 4,235 4,898 2,342
Nivel 3 1,684 4,663 5,392 2,577
Nivel 2 1,623 4,495 5,250 2,486
Nivel 1 1,169 3,226 3,700 1,768
4.4. Determinarea eforturilor secţionale de proiectare
- pentru verificarea conform CR2-1-1.1. pentru o structură cu n=56 (niveluri), lcr trebuie să fie
mai mic, cel mult egal cu Hs/6=3 [m], respectiv lw=30,40 [m];
- înălţimea critică, care delimitează zona A: lcr=3 [m], primul nivel (parterul);
- zona B, cu comportare elastic este L=15 [m], cele cinci etaje, nivelul 1÷6;
- determinarea valorilor de proiectare afferent acestor tipuri de solicitări se fac difeit în funcţie de
zonele peretelui unde se dezvoltă;
MEd=𝑀 , , ;
MEd=kM·𝜔 ∙ 𝑀, <𝜔∙𝑀 , ;
- pentru ductilitate mare DCH: kM=1,30;
, , ∙∑ , ∙ ∑ , ∙
𝜔= , , ≤ 𝑞;
, ∑ , ∙ ∑ , ∙
- q=5,57;
dreapta/stânga secţiunii, asociata atingerii efortului capabil, înmulţite cu distanţă dintre centrul
golului şi C.G. al riglei;
VEd=kt·ω·Rd·V , ;
- caracteristici de material:
- la intersecții de pereți se prevăd cel puțin 1212, cu etrieri cel puți egal cu a armăturilor
orizontale din inima pereților, minim 6;
Montantul M1
Lw=405 [cm]; l1=116,1 [cm]; l2=393,3 [cm]; l3=437,5 [cm]; l1-2=831,4 [cm];
cnom=cmin+ctol=2+1=3 [cm];
N=N0;
zg=h0-x/2=383,9-27=356,9 [cm];
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=3,896;
𝑉 = 5,610 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =317,016 [kN];
N=N0;
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=1,793;
𝑉 = 2,582 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =317,016 [kN];
4.4.2. Momente încovoietoarea și forțe tăietoare cu valoare de calcul;
- din calculul static se constată că momentele încovoietoare și forțele tăietoare din stâlpi sunt
mult mai mici în gruparea fundamental decât în gruparea specială/seismică, astfel în gruparea
fundamentală se va face verificare pentru compresiune/zone de confinare;
N=N0;
zg=h0-x/2=383,9-52=331,9 [cm];
N=N0;
x= Ac/350=3,8 [cm] 2· a’=33,2 [cm] – axa neutră se află în talpă, se va considera
rezultanta eforturilor în C.G. al armăturilor comrimate;
- caracteristicile geometrice:
Lw=560 [cm]; l1= 322,5 [cm]; ll=437,5 [cm]; lr=317,5 [cm]; cnom=cmin+ctol=2+1=3 [cm];
-𝜀 =0,55 – pentru beton obișnuit clasa C28/35 și armătură tip PC52, PC60;
x=𝜀 ·h0;
, ∙ , , ∙ ,
,
fyai= ∙ ∙f = ∙ ∙ 13,33= − 2,933;
, ∙ , ∙ ,
N=N0;
- după rezolvarea ecuației de gradul II, avem: 𝜀 1=2,419>0,55 (Fals); 𝜀 2=-0,01750 (Fals),
partea intermediară nu cade în zona comprimată;
N=N0;
zg=h0-x/2=530,2-41,75=488,45 [cm];
=9,04·35,5·(530,2-29,8)+1670·1,667·488,45·0,78-1689,724·(302,7-29,8)- 13,56·35,5·365,2=
1605,884+ 10606,37- 4611,257- 1758= 5842,997 [kNm];
, , ∙[ , ∙ , , ∙ , ] , , , ,
𝜔= = = = 3,4 ≤ 𝑞 =
, , ∙ , , ∙ , , , , ,
5,57;
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=3,4;
𝑉 = 4,896 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , = 285,452 [kN];
N=N0;
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=4,87;
𝑉 = 7,013 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =408,879 [kN];
4.4.4. Momente încovoietoarea și forțe tăietoare cu valoare de calcul;
- din calculul static se constată că momentele încovoietoare și forțele tăietoare din stâlpi sunt
mult mai mici în gruparea fundamental decât în gruparea specială/seismică, astfel în gruparea
fundamentală se va face verificare pentru compresiune/zone de confinare;
-𝜀 =0,55 – pentru beton obișnuit clasa C28/35 și armătură tip PC52, PC60;
x=𝜀 ·h0;
, ∙ , , ∙ ,
,
fyai= ∙ ∙f = ∙ ∙ 13,33= − 2,933;
, ∙ , ∙ ,
N=N0;
- după rezolvarea ecuației de gradul II, avem: 𝜀 1=9,944>0,55 (Fals); 𝜀 2=-0,0050 (Fals),
partea intermediară nu cade în zona comprimată;
N=N0;
zg=h0-x/2=530,2-81=449,2 [cm];
=6,78·35,5·(530,2-29,8)+3240·1,333·449,2·0,78-2886,753·(302,7-29,8)- 13,56·35,5·365,2=
1204,413+ 15132,459- 7877,949- 1758= 6700,923 [kNm];
, , ∙[ , ∙ , , ∙ , ] , , , ,
𝜔= = = = 12,9 ≥ 𝑞 = 5,57;
, , ∙ , , ∙ , , , , ,
𝜔 = 5,57;
N=N0;
N= Aa’·fyd+Ac·fcd· 𝜑- Aa·fyd- Aai·fyd =6,78·35,5+ Ac ·1,333·0,78-6,78·35,5-13,56·35,5=-481,38
+1,04· Ac;
Montantul M3
Lw=685 [cm]; l1= 364,4 [cm]; ll=454,4 [cm]; lr=395,6 [cm]; cnom=cmin+ctol=2+1=3 [cm];
N=N0;
=15,56·35,5·(648,5-26,7)+1264,5·1,667·620,8·1-2029,076·(364,4-36,5)- 13,56·35,5·128,5=
=3434,699+ 13107,056- 6653,340- 618,573= 9269,842 [kNm];
, , ∙[ , ∙ , , ∙ , ] , , , ,
𝜔= = = = 1,39 ≤
, , ∙ , , ∙ , , , , ,
𝑞 = 5,57;
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=1,39;
𝑉 = 2,002 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , = 783,538 [kN];
-𝜀 =0,55 – pentru beton obișnuit clasa C28/35 și armătură tip PC52, PC60;
x=𝜀 ·h0;
, ∙ , , ∙ ,
,
fyai= ∙ ∙f = ∙ ∙ 13,33= − 2,933;
, ∙ , ∙ ,
N=N0;
- după rezolvarea ecuației de gradul II, avem: 𝜀 1=1,478>0,55 (Fals); 𝜀 2=-0,0070 (Fals),
partea intermediară nu cade în zona comprimată;
N=N0;
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=1,44;
𝑉 = 7,013 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =408,879 [kN];
- din calculul static se constată că momentele încovoietoare și forțele tăietoare din stâlpi sunt
mult mai mici în gruparea fundamental decât în gruparea specială/seismică, astfel în gruparea
fundamentală se va face verificare pentru compresiune/zone de confinare;
N=N0;
=15,56·35,5·(648,5-26,7)+1264,5·1,333·621,8·1-2029,076·(364,4-36,5)- 13,56·35,5·128,5=
N=N0;
=15,56·35,5·(648,5-26,7)+3222·1,333·577,75·0,78-3270,431·(364,4-36,5)- 13,56·35,5·128,5=
Montantul M4
Lw=350 [cm]; l1= 212,8 [cm]; ll=307,1 [cm]; lr=165,9 [cm]; cnom=cmin+ctol=2+1=3 [cm];
N=N0;
=11,3·35,5·(330,7-15)+670,35·1,667·315,7·1-1278,477·(232,1-19,3) =
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=2,006;
𝑉 = 2,889 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =92,425 [kN];
N=N0;
x= Ac/20=45,2 [cm];
=6,78·35,5·(335 -19,3)+904,65·1,667·312,4·0,78-1015,585·(118,4-20)=
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=2,853;
𝑉 = 3,72 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =119,011 [kN];
4.4.8. Momente încovoietoarea și forțe tăietoare cu valoare de calcul;
- din calculul static se constată că momentele încovoietoare și forțele tăietoare din stâlpi sunt
mult mai mici în gruparea fundamental decât în gruparea specială/seismică, astfel în gruparea
fundamentală se va face verificare pentru compresiune/zone de confinare;
N=N0;
=11,3·35,5·(330,7-15)+1252,55·1,333·315,7·1-1830,037·(232,1-19,3) =
𝜔 = 5,57;
N=N0;
x= Ac/20=94,3 [cm];
=6,78·35,5·(335 -19,3)+1886,809·1,333·287,85·0,78-1801,821·(118,4-15)=
𝜔 = 5,57;
Montantul M5
- caracteristicile geometrice:
N=N0;
=11,3·35,5·(382,3-16,4)+640,5·1,667·365,8·1-1231,009·265,6=
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=1,75;
𝑉 = 2,520 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =148,431 [kN];
4.4.9. Momente încovoietoarea și forțe tăietoare cu valoare de calcul;
N=N0;
x= Ac/20=43,3 [cm];
=6,78·35,5·(388,6 -22,8)+866,47·1,667·366,95·0,78-965,951·(116,1-16,4)=
𝑉 =𝑘 ∙𝛾 ∙𝜔∙𝑉 ;
𝜔=3,074;
𝑉 = 4,427 ∙ 𝑉 ;
- valorile forțelor tăietoare nu vor fii mai mici decât 0,5·𝑉 , =260,755 [kN];
- din calculul static se constată că momentele încovoietoare și forțele tăietoare din stâlpi sunt
mult mai mici în gruparea fundamental decât în gruparea specială/seismică, astfel în gruparea
fundamentală se va face verificare pentru compresiune/zone de confinare;
N=N0;
=11,3·35,5·(388,6-16,4)+1193,5 ·1,333·372,2·1-1751,943·(288,4-22,8) =
𝜔 = 5,57;
N=N0;
x= Ac/20=90,7 [cm];
=6,78·35,5·(388,6 -22,8)+1814,088·1,333·343,25·0,78-1726,191·(116,1-16,4)=
𝜔 = 5,57;
Rigla R1-2:
- eforturile secționale din riglele de cuplare se determină pe bara echilibrului elementului de
bară, lcl/h=2,3<3;
Vs=16,732 [kN];
Ms=94,468 [kNm];
fyld=355 [N/mm2];
fywd=255 [N/mm2];
fcd=16,667 [N/mm2];
,
A=4·A1= = =2,205 [m2];
∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
M= = = 2,558 [kNm];
∙ , ∙ ,
V= = = 7,307 [kN];
Rigla R2-3:
- eforturile secționale din riglele de cuplare se determină pe bara echilibrului elementului de
bară, lcl/h=2<3;
Vs=46,330 [kN];
Ms=304,790 [kNm];
fyld=355 [N/mm2];
fywd=255 [N/mm2];
fcd=16,667 [N/mm2];
,
A=4·A1= = =1,620 [m2];
- pentru gruparea seismică/specială avem:
∙ , ∙ ,
q=gpr+0,3·u=5,878+0,3·2,5=6,628 [kN/m2]; p= = = 5,965 [kN/m];
,
∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
M= = = 1,611 [kNm];
∙ , ∙ ,
V= = = 5,369 [kN];
Rigla R3-4:
- eforturile secționale din riglele de cuplare se determină pe bara echilibrului elementului de
bară, lcl/h=1,67<3;
Vs=52,577 [kN];
Ms=353,190 [kNm];
fyld=355 [N/mm2];
fywd=255 [N/mm2];
fcd=16,667 [N/mm2];
,
A=4·A1= = =1,125 [m2];
∙ ∙ , ∙ , ∙ ,
M= = = 0,932 [kNm];
∙ , ∙ ,
V= = = 3,728 [kN];
- eforturile pentru dimensionarea armăturilor riglei de cuplare, se va considera din acțiunea
seismului din dreapta spre stânga și din stânga spre dreapta cea mai defavorabilă situație:
Rigla R4-5:
- eforturile secționale din riglele de cuplare se determină pe bara echilibrului elementului de
bară, lcl/h=1<3;
Vs=25,634 [kN];
Ms=98,466 [kNm];
fyld=355 [N/mm2];
fywd=255 [N/mm2];
fcd=16,667 [N/mm2];
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 104 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 162} = 100 [cm] – adevărat, este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
d=lc-cnom=42-3=39 [cm];
- construtiv se va arma cu 12 snh≤250 [mm], astfel se vor alege 1012, cu 𝐴 = 11,30
2
[cm ] care este mai mare decât cea prevăzut la capătul lamelar, deci nu se modifică armarea;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 94,51 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 224} = 100 [cm] – fals, nu este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 129,5 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 224} = 100 [cm] – fals, este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 139,69 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 224} = 100 [cm] – fals, este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
d=lc-cnom=52-3=49 [cm];
- construtiv se va arma cu 12 snh≤250 [mm], astfel se vor alege 1212, cu 𝐴 = 13,56
2
[cm ] care este mai mare decât cea prevăzut la capătul lamelar, deci nu se modifică armarea;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 108,5 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 274} = 100 [cm] – fals, este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 45,2 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 140} = 100 [cm] – fals, nu este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
Montant M4- pentru gruparea fundamentală, vânt stânga spre dreapta:
- verificarea secțiunii de beton:
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 94,3 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 140} = 100 [cm] – fals, nu este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 43,3 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 162} = 100 [cm] – fals, nu este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝜀 = ≤𝜀 ;
𝑥 = 90,7 ≥ 𝑚𝑖𝑛 5 ∙ 𝑏 ; 0,4 ∙ 𝑙 = 𝑚𝑖𝑛{100; 140} = 100 [cm] – fals, nu este nevoie de
verificarea la pierderea stabilității capătului lamelar;
5. ARMAREA DIAFRAGMEI
- pentru zona A:
- pentru zona B:
𝑉 ≤ ∑𝐴 ∙𝑓 , ;
𝐴 =𝐴 + 𝐴 ;
634,031 ≤ (4,52 + 𝐴 ) ∙ 35,5 𝐴 = 13,34 [cm2] 288, valoare inferioară celui din
considerente constructive;
Montant M2
- calculul în continuare se va face în gruparea specială, cu acțiunea seismică de la stânga spre
dreapta, cu 𝜔 = 4,87;
- pentru zona A:
- pentru zona B:
𝑉 ≤ ∑𝐴 ∙𝑓 , ;
𝐴 =𝐴 + 𝐴 ;
817,758 ≤ (4,52 + 𝐴 ) ∙ 35,5 𝐴 = 18,52 [cm2] 388, valoare inferioară celui din
considerente constructive;
𝑉 ≤𝑉 , ;
Montant M3
- calculul în continuare se va face în gruparea specială, cu acțiunea seismică de la dreapta spre
stânga, cu 𝜔 = 1,44;
- pentru zona A:
- pentru zona B:
𝑉 ≤ ∑𝐴 ∙𝑓 , ;
𝐴 =𝐴 + 𝐴 ;
1623,434 ≤ (9,04 + 𝐴 ) ∙ 35,5 𝐴 = 36,69 [cm2] 748, valoare superioară celui din
considerente constructive, 8/19;
𝑉 ≤𝑉 , ;
Montant M4
- calculul în continuare se va face în gruparea specială, cu acțiunea seismică de la dreapta spre
stânga, cu 𝜔 = 2,853;
- pentru zona A:
- pentru zona B:
𝑉 ≤ ∑𝐴 ∙𝑓 , ;
𝐴 =𝐴 + 𝐴 ;
238,021 ≤ (4,52 + 𝐴 ) ∙ 35,5 𝐴 = 4,72 [cm2] 108, valoare inferioară celui din
considerente constructive;
𝑉 ≤𝑉 , ;
Montant M5
- calculul în continuare se va face în gruparea specială, cu acțiunea seismică de la dreapta spre
stânga, cu 𝜔 = 3,074;
- pentru zona A:
𝑉 = 4,427 ∙ 𝑉 ≤ 0,15 ∙ 𝑏 ∙ 𝑙 ∙ 𝑓 = 0,15 ∙ 20 ∙ 405 ∙ 1,667 = 2025,405 [kN];
- pentru zona B:
𝑉 ≤ ∑𝐴 ∙𝑓 , ;
𝐴 =𝐴 + 𝐴 ;
521,510 ≤ (4,52 + 𝐴 ) ∙ 35,5 𝐴 = 10,17 [cm2] 108, valoare inferioară celui din
considerente constructive;
𝑉 ≤𝑉 , ;
Rigla R1-2:
w= 1- 1 − 2 ∙ 𝜇 = 0,0388;
,
𝐴 =𝑤∙𝑏∙𝑑∙ = 0,0388 ∙ 20 ∙ 87 ∙ = 3,17 [cm2];
=2,804 [cm2];
lcl=210 [cm] > 1,5 ∙ ℎ = 1,5 ∙ 90 =135 [cm], astfel =0,25 [], pentru DCH;
- acesta reprezintă aria tuturor etrierilor intersectate de o fisură la 45°, pe o distanță de 90 [cm];
- calculul distanțelor dintre etrieri: s=min{8 ∙ 𝑑 , 15} = 10 [cm], astfel se dispune în secțiunea
caracteristică 10 etrieri, cu 2 ramuri, astfel 20;
- dar, lcl > 1,5 ∙ ℎ , rezultă din condiții constructive Amin=A·𝜌 =20·90·0,002= 3,6 [cm2], astfel
A=0,18 [cm2], dar se vor dispune minim 6/10;
Rigla R2-3:
w= 1- 1 − 2 ∙ 𝜇 = 0,129;
,
𝐴 =𝑤∙𝑏∙𝑑∙ = 0,1294 ∙ 20 ∙ 87 ∙ = 10,568 [cm2];
=2,804 [cm2];
lcl=180 [cm] > 1,5 ∙ ℎ = 1,5 ∙ 90 =135 [cm], astfel =0,25 [], pentru DCH;
- acesta reprezintă aria tuturor etrierilor intersectate de o fisură la 45°, pe o distanță de 90 [cm];
- calculul distanțelor dintre etrieri: s=min{8 ∙ 𝑑 , 15} = 15 [cm], astfel se dispune în secțiunea
caracteristică 7 etrieri, cu 2 ramuri, astfel 14;
- dar, lcl > 1,5 ∙ ℎ , rezultă din condiții constructive Amin=A·𝜌 =20·90·0,002= 3,6 [cm2], astfel
A=0,18 [cm2], dar se vor dispune minim 6/10;
Rigla R3-4:
w= 1- 1 − 2 ∙ 𝜇 = 0,151;
,
𝐴 =𝑤∙𝑏∙𝑑∙ = 0,151 ∙ 20 ∙ 87 ∙ = 12,34 [cm2];
=2,804 [cm2];
lcl=150 [cm] > 1,5 ∙ ℎ = 1,5 ∙ 90 =135 [cm], astfel =0,25 [], pentru DCH;
- acesta reprezintă aria tuturor etrierilor intersectate de o fisură la 45°, pe o distanță de 90 [cm];
- calculul distanțelor dintre etrieri: s=min{8 ∙ 𝑑 , 15} = 15 [cm], astfel se dispune în secțiunea
caracteristică 7 etrieri, cu 2 ramuri, astfel 14;
- dar, lcl > 1,5 ∙ ℎ , rezultă din condiții constructive Amin=A·𝜌 =20·90·0,002= 3,6 [cm2], astfel
A=0,18 [cm2], dar se vor dispune minim 6/10;
Rigla R4-5:
w= 1- 1 − 2 ∙ 𝜇 = 0,040;
,
𝐴 =𝑤∙𝑏∙𝑑∙ = 0,040 ∙ 20 ∙ 87 ∙ = 3,27 [cm2];
=2,804 [cm2];
lcl=150 [cm] < 1,5 ∙ ℎ = 1,5 ∙ 90 =135 [cm], astfel =0,40 [], pentru DCH;
- acesta reprezintă aria tuturor etrierilor intersectate de o fisură la 45°, pe o distanță de 90 [cm];
- calculul distanțelor dintre etrieri: s=min{8 ∙ 𝑑 , 15} = 10 [cm], astfel se dispune în secțiunea
caracteristică 10 etrieri, cu 2 ramuri, astfel 20;
- dar, lcl < 1,5 ∙ ℎ , rezultă din condiții constructive Amin=A·𝜌 =20·90·0,002= 3,6 [cm2], astfel
A=0,18 [cm2], dar se vor dispune minim 6/10;
5.3. Verificare armăturilor din montanţi
Montant M1
- verificarea armăturilor alese:
astfel avem 22 bare: Aef,=0,735 [cm2] Aef,10=0,785 [cm2], astfel se va arma cu 10/30;
- armările zone caracteristice bare transversale: trebuie să aibă aceași rezistență cu cel din
câmpul pereților: 8> 𝑚𝑎𝑥{6; 𝑑 /3} = 6;
Montant M2
- verificarea armăturilor alese:
astfel avem 26 bare: Aef,=0,746 [cm2] Aef,10=0,785 [cm2], astfel se va arma cu 10/30;
- armările zone caracteristice bare transversale: trebuie să aibă aceași rezistență cu cel din
câmpul pereților: 8> 𝑚𝑎𝑥{6; 𝑑 /3} = 6;
Montant M3
- verificarea armăturilor alese:
astfel avem 34 bare: Aef,=0,713 [cm2] Aef,10=0,785 [cm2], astfel se va arma cu 10/30;
- armările zone caracteristice bare transversale: trebuie să aibă aceași rezistență cu cel din
câmpul pereților: 8> 𝑚𝑎𝑥{6; 𝑑 /3} = 6;
Montant M4
- verificarea armăturilor alese:
astfel avem 20 bare: Aef,=0,700 [cm2] Aef,10=0,785 [cm2], astfel se va arma cu 10/30;
- armările zone caracteristice bare transversale: trebuie să aibă aceași rezistență cu cel din
câmpul pereților: 8> 𝑚𝑎𝑥{6; 𝑑 /3} = 6;
Montant M5
- verificarea armăturilor alese:
- distanță maximă dintre armături: 350 [mm], astfel avem 20 bare: A ef,=
0,803 [cm ] Aef,10=0,785 [cm2], astfel reducem distanța dintre armături la 300 [mm], astfel
2
- armările zone caracteristice bare transversale: trebuie să aibă aceași rezistență cu cel din
câmpul pereților: 8> 𝑚𝑎𝑥{6; 𝑑 /3} = 6;
- relaţia de verificare:
- cf. CR2-1-1.1 paragraful 7.8. la structurile cu pereți deși, la care rigiditățile pereților de
pe aceeași direcție sunt comparabile ca mărime, planșeele lucrează ca grinzi cu deschideri
reduse, astfel că, de regulă, nu este necesară verificarea lor la eforturile ce le revin din acțiunile
seismice orizontale;
- înălțimea centurii este egală cu grosimea plăcii, se va arma cu 412, 2 inferior și 2
superior;
- valoarea minimă recomdată este: Asec=0,008·bw0·hf=0,008·20·14=2,24 [cm2], dar se va
arma constructiv cu 412;