Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Data: 25.11.2021
Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit nr.8
Grupa: Mică (Albinuţelor)
Propunător:
Educatoare:
Profesor coordonator:
Tema anuală: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă? “
Tema săptămânii: ,, Toamna, sărbătoarea recoltei “
Tema activităţii: ,,Bogăţiile toamnei”
Domeniul experienţial: DEC
Categoria de activitate: artistico-plastică
Tipul activităţii: formare şi consolidare a priceperilor şi deprinderilor
Mijloc de realizare: Modelare
Scopul activităţii:
- formarea deprinderilor de a modela plastilina după un anumit
model dat;
Obiective operaţionale:
- să aleagă culoarea potrivită pentru fiecare element
- să modeleze cât de bine se poate după modelul dat
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, demonstraţia,
explicaţia, surpriza.
2. Materiale didactice: plastilină, modelul, planşete, coș.
Forma de organizare:
Resurse:
Umane: 5-10 copii;
De timp: 15-20 de minute;
De spaţiu: Sala de grupă.
Scenariul lecţiei

Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Moment Pentru buna desfăşurare a
activității voi aranja mobilierul și
organizatoric voi stabilii liniştea ca să asigur o
bună atmosferă pentru activitate.

2.Captarea Voi pune pe o masă puţin mai Surpriza


înaltă modelul dat care va fi Conversaţia
atenţiei acoperit cu un prosopel şi îi voi
Expunerea
întreba:
-Ce credeţi că am eu aici drept
model pentru azi? Modelul

3.Anunţarea Descopăr modelul şi voi spune: Surpriza


Conversaţia
temei şi a -Azi vom modela fructe şi legume Expunerea
obiectivelor de toamnă apoi le vom pune uşor Explicaţia
în coşuleţ la o expoziţie. Modelul

4.Desfăşurare Fiecare copil va primi plastilina Demonstraţia


necesară pentru realizarea Explicaţia
a activităţii modelului dat şi o planşetă.
Modelul
Prima oară le arăt cum să Plastilina
încălzească plastilina pentru a fi Planşetele.
ușor de modelat iar după le arăt
cum se fac elementele din
model. Aici nu toţi copii vor putea
face concret modelul şi vor fi
ajutaţi de către domnişoarele
eleve pentru a le realiza.

5.Obţinerea După terminarea elementelor Coș


copiii vor fi rugați să le pună într-
performanţei un coș ca apoi să fie expuse.
6.Evaluarea Se va face evaluarea lucrărilor Conversația Evaluare
făcute de copii cu ajutorul
acestora și al doamnei Analiza practica
educatoare. Expunerea
Copilul care va avea cea mai Aprecieri
reușită lucrare va fi aplaudat de
către toți colegii și lucrarea sa va verbale
fi expusă prima cu titlul de ,,Cel
mai reușit coșuleț’’

7.Încheierea La sfârșit voi face aprecieri Aprecieri


generale dar și individuale iar toți
activităţii. verbale
copiii vor primi o recompensă.
generale

S-ar putea să vă placă și