Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ASIGURĂRILE AGRICOLE
1. Asgurarea recoltei culturilor agricole .
2. Încheierea contractului de asigurare.
3. Efectele contractului de asigurare.
Rezolvare:
1. Calculăm recolta medie de pe 1 ha pentru 4 ani:
Grîu = (35+30+25+40) / 4 = 32,5 q/ha.
Porumb = (60+75+55+70) / 4 = 65 q/ha.
Sfeclă de zahăr = (110+115+105+120) / 4 = 112,5 q/ha.
2. Calculăm costul recoltei de pe 1 ha.
Grîu = 32,5 × 80 = 2600 lei
Porumb = 65 × 60 = 3900 lei
Sfeclă de zahăr = 112,5 × 40 = 4500 lei
3. Calculăm costul recoltei de pe toată suprafaţa însemînţată:
Grîu = 2600 × 100 = 260000 lei
Porumb = 3900 × 150 = 585000 lei
Sfeclă de zahăr = 4500 × 400 = 1800000 lei
4. Calculăm prima de asigurare pentru fiecare cultură
agricolă:
3
Grîu = 260000 × 1,7% = 4420 lei
Porumb = 585000 × 0,9% = 5265 lei
Sfeclă de zahăr = 1800000 × 1,1% = 19800 lei
5. Calculăm suma totală a primei de asigurare:
P = 4420 + 52 65 + 19800 = 29485 lei
5
riscuri asigurate;
odată cu distrugerea culturii din orice alte cauze, neasigurate.
În toate cazurile asigurătorul este eliberat de obligaţia acordării de despăgubiri
dacă asiguratul, nerespectînd perioada optimă de recoltare a culturii, a suferit daune
şi diminuări de recoltă în urma producerii evenimentelor asigurate.