Sunteți pe pagina 1din 10

« 

Copiii au mai multă nevoie de exemple decât de critici. » (Joseph Joubert)

PROIECT DE ACTIVITATE

♣Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program normal Galații Bistriței

♣Educatoare: Condrate Cristina Bianca

♣Data: 15.10.2019

♣Grupa:combinată - ”Grupa Albinuţelor”

♣Aria curriculară: Limba şi comunicare

♣Disciplina: DLC

♣Tema anuală: „CINE SUNT/ SUNTEM?”

♣Titlul proiectului tematic: „eu și lumea mea”

♣Tema săptămânii: „Toamnă darnică”


♣Subiectul activităţii: „Povestea legumelor laudăroase”

♣Forma de realizare: Povestea educatoarei

♣Tipul de activitate: Comunicare de noi cunoştinţe

♣Domenii integrate: DŞ

♣Durata: 10-15 minute

♣Nivelul: I (3-5 ani)

♣OBIECTIVE CADRU:

DLC- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
DLC -Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral
DLC -Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi transmite intenţii, gânduri,semnificaţii mijlocite de limbajul scris

DŞ - Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea
acestuia

♣OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC-Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.

DLC-Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple, să reacţioneze la acestea.

DLC-Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.

DŞ- Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte
integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum şi interdependenţa dintre ele.
DŞ- Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.

♣OBIECTIVE GENERALE/ SCOPURI:

Informativ: Familiarizarea preşcolarilor cu limbajul descriptiv în cadrul unui text ce prezintă fenomenele naturale într-un mod literar;

Formativ: Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului

Educativ: Educarea capacităţii de a interacţiona cu alţi copii, cu adulţii şi mediul, pentru a dobândi cunoştinţe, deprinderi, atitudini şi
conduite noi.

♣OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Obiective operaţiionale cognitive:

O1-Să enumere legumelele intalnite in poveste in maxim 2 minute cu ajutorul educatoarei

O2- să recreeze firul narativ al poveştii folosind imaginile puse la dispoziţie in maxim 3 minute

O3-să răspundă la intrebarile adresate pe baza textului in maxim 2 minute

O4- sa identifice mesajul poveştii in maxim 3 minute cu ajutorul educatoarei

O5- să precizeze un moment preferat din poveste in maxim2 minute cu ajutorul educatoarei

Obiective operaţionale afective:

O6-să manifeste interes pentru activitate

Obiective operaţionale psihomotorii:

O7- să păstreze poziţia corectă a corpului pe tot parcursul activitaţii


♣STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

M1-Povestirea

M2-Observarea

M3-Conversaţia

M4-Explicatia

M5-Exercitiul

Mijloace didactice:

m1-Imagini poveste

m2 –jetoane

m3-recompense

Forme de organizare:

F1-Frontal

F2- Individual
♣SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare:

Me1-Apreciere verbala

Forme de evaluare:

Fe1 -sumativă

Fe2- formativă

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment Timp Obiec Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Sistem de evaluare
Cr didactic tive Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de Metode de Forme de
t. (Etapele educatoarei copiilor organizare evaluare evaluare
activităţii)
1. Moment 1 min -aerisirea grupei -
organizatoric aranjarea
mobilierului
-pregătirea
materialelor
necesare
-intrarea ordonată a
copiilor în grupă
2. Captarea 3 Rog copiii să inchidă Sunt atenţi M1 m1 F1 Me1 Fe1
atenţiei min ochii iar in timp ce la ce li se
aceştia au ochii spune.
inchişi voi aseza in
centrul semicercului
o fata de masa pe Caută
care voi pune legumele
morcovi, sub frunze
cartofi,ceapa, şi le aşeaza
patrinjel, varza si in coş.
roşii şi le voi acoperi
cu frunze.Ii voi ruga
pe copii să deschidă
ochii şi le voi spune
ca am ascuns ceva
sub covorul de
frunze şi ii voi ruga
să inceapa să caute
iar pe masura ce vor
gasi legumele ii voi
ruga să le puna in
coş şi să le
denumească
3. Anunţarea temei 1 min Deoarece sub covorul Sunt atenţi
şi a obiectivelor de frunze am gasit la ce li se
legume, astazi o să va spune.
spun o poveste care se
numeşte „Povestea
legumelor laudăroase”
Se repeta de 2 ori
titlul poveştii.
Ştiţi voi oare ce
inseamnă să fi
lăudăros?( fiecare
crede despre el ca este
cel mai bun şi
vorbeşte mereu despre
el, fără să ţină cont de
alţii .
4. Desfăşurarea 7 min O1 Incep să povestesc Ascultă cu M2 m2 F2
activităţii/ copiilor povestea in atenţie
Dirijarea intregime cu intonaţia povestea.
învăţării/ adecvată scoţandu-se
Prezentarea in evidenţă ideile
noului conţinut importante.
Explic cuvintele Răspund la
necunoscute in timp intrebarile
ce povestesc. adresate.
Idei importante:
1.Gospodina a mers la
piaţă sa facă
cumparături.
O3 2. A cumparat: Ceapa,
cartofi,ardei,morcovi,
roşii, patrunjel şi
varză.
3. Pe drum legumele
au inceput sa se certe
in coş pentru ca erau
ingramadite.
4. Ardeiul iute le
O2 spune celorlalte
legume sa nu se mai
certe că oricum o să
ajunga fierte in supă.
5. Legumele au
continuat să se certe.
6. Cand gospodina a
ajuns acasă a inceput
sa taie legumele şi a
facut supă.
7. Ardeiul iute a
intrebat ironic
celelalte legume de ce
nu se mai cearta
acum.
8. Bunicul s-a aşezat
la masă să manance
supa şi a muşcat şi din
ardeiul iute.
In timp ce voi povesti,
ma voi ajuta şi de
legumele din cos( voi
lua ardeiul iute şi imi
voi modula vocea
astfel incat sa para ca
el cearta legumele)
Se pun intrebari pe
baza poveştii:
1. V-a placut povestea
? (da/nu)
2. De ce se certau
legumele? ( pentru că
O4 erau ingramadite)
3. Ce a facut
gospodina cu
legumele?( supa)
4. Care este leguma
voastră preferată
raportat la poveste?
( morcovul, roşia,
cartoful,ardeiul etc)
5. Cum s-au
O5 comportat legumele?
6. Ce s-a intamplat
pana la urma cu toate
legumele? ( au fost
mancate toate)
Pe măsură ce spun
povestea ma ajut de
imagini( prezint
imaginile)
5. Obţinerea 3 min Dupa ce am terminat Me2
performanţei/ de spus povestea
Asigurarea Voi chema cate un
retenţiei şi copil care sa
transferului povesteasca ce se
intampla in fiecare
imagine, apoi , la
sfarsit, voi chema un
copil care sa
povesteasca toate
imaginile realizand
firul povestii.

6. Evaluarea Se fac aprecieri Fe2


activităţii/ verbale.
Feedback Se impart
recompense.

S-ar putea să vă placă și