Sunteți pe pagina 1din 6

Școala Gimnazială Nr.

30 Timișoara
Str. Aștrilor Nr. 13; Tel./fax: 0256/462302
E-mail: scoala30tm@yahoo.com

Proiect de lecţie

Clasa: I F
Data:28.01.2019
Școala Gimnazială Nr 30, Timișoara
Prof. înv.primar:Diana Elisa Cloșanu
Aria curriculară: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Despre prietenie
Tema: Grupul de litere „ci” - citire
Tipul lecţiei: predare-învățare
Efectivul: 25 de elevi
Durata: 45 minute
Scopul: -familiarizarea cu grupul de litere ,,ci’’;
-formarea deprinderii de a scrie corect, lizibil, ingrijit grupul de litere ,,ci’’ de mână

Obiective operaţionale:
O1- să enumere literele din care este format grupul de litere ,,ci’’;
O2- să identifice grupul de litere ,,ci’’ într-un text;
O3- să scrie corect, lizibil și îngrijit grupul de litere ,,ci’’ mic de mână;
O4- să realizeze corect corespondenţa între litera de tipar şi cea de mână.
O5- să adopte o poziție corectă pe parcursul orei;
O6- să participe afectiv și conștient la lecție.

Resurse:
a) Metode şi procedee: conversația,metoda fonetico – analitico – sintetică, explicaţia,
observaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, munca independentă;
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Materiale: caietul elevului, fişe, planşe didactice, manualul, caietele, tabla smart, tabla,
markerele.

1
Material bibliografic:
 Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă - „Comunicare în limba română” – manual pentru clasa I,
Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2018;
 Maria Prună-Stancu, Anastasia Stoica – „Modalităţi de eficientizare a învăţării citirii şi
scrierii”, Editura Aramis, Bucureşti, 2004
 Curriculum pentru casele I şi a II-a, Bucureşti, 2003

2
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele lecţiei Obiective Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei Resurse Obs.


crt. op. Activitatea cadrului didactic Activitatea Metode şi Forme de Materiale
elevilor procedee organizare
1. Momentul O5 Voi face prezența și mă asigur -aranjarea Conversația Frontal
organizatoric că elevii au cele necesare pe materialelor
bancă pentru începerea orei.
2. Reactualizarea O5 Se va reactualiza lecţia -elevii răspund la Conversația Frontal
cunoștințelor O6 anterioară, printr-o dictare scurtă întrebări;
(Anexa 1)

3. Verificarea O5 Voi verifica tema: -elevii îmi Conversația Frontal Caietul Voi nota
temei ,,-Ce aţi avut de scris?” prezintă caietele elevului elevii care
O6 Voi solicita elevii dornici de de teme; Explicația nu au
afirmare să rezolve oral tema. -răspund la realizat
Voi trece pe la ficere elev și voi întrebare; tema în
corecta tema. caietul cu
observații.
4. Captare atenţiei Se va realiza prin prezentarea - elevii sunt atenţi Jocul didactic Frontal
O5 unor planșe model care conțin
grupul de litere ,,ci” și grupul de

3
O6 litere ,,ce”.
Le voi spune elevilor că am
primit planșele de la un clovn
care lucrează la circ.
Pe baza planșelor vom face
comparații între cele două - elevii răspund la
grupuri de litere. întrebări
Printr-un set de întrebări
constructive voi ajunge la
subiectul lecției grupul de
litere ,,ci”.
Îi voi solicita pe elevi să îmi dea
exemple de cuvinte care încep
cu grupul de litere ,,ci”, de
asemenea, să îmi dea exemplu
de cuvinte în care poziția acestui
sunet este mediană/ la finalul
unui cuvânt.
5. Anunţarea O5 Voi anunța titlul lecției și voi Conversația Frontal Tabla
subiectului enumera obiectivele: smart,
,,Astăzi vom învăţa grupul de tabla și
litere ,,ci”,. După aceea voi markerele
explica de ce vom învăța grupul
de litere ,,ci”, și cum ne va ajuta

4
acest grup de litere pe noi în
scriere.
Voi scrie data și titlul lecției pe
tablă.
6. Dirijarea O1 Elevii vor primi o fișă cu un text Explicaţia Frontal Planşă
învăţării şi care conține numeroase cuvinte
obţinerea cu grupul de litere ,,ci”.
performanţelor Voi solicita câțiva elevi să
citească textul. Observaţia
O3 După aceea vom desprinde Conversaţia Tabla
învățătura centrală. smart
O4 Îi voi solicita pe elevi să Tabla
încercuiască cu o culoare grupul Markerele
de litere ,,ci”.
O6 Elevii care nu au răspuns vor fi
solicitați să citească cuvintele
din text care conțin grupul de
litere ,,ci”. Individual
O5 Vom despărți cuvintele care
conțin grupul de litere ,,ci” în
silabe.
Vom identifica câte sunete și
câte litere au cuvintele.
Voi explica faptul că grupul de

5
litere ,,ci” are 2 litere și 1 singur Frontal
sunet.
7. Asigurarea O2 -Voi purta cu elevii o discuție -elevii rezolvă fişa Explicaţia Frontal coli albe,
retenţiei şi a despre tema circului. de lucru creioane
transferului O5 - Elevii vor primi o coală albă și colorate
vor trebui să deseneze cât mai Exerciţiul
O6 multe elemente care sunt
întâlnite la un spectacol de circ. Individual
Tema lucrării va fi ,,La circ!”

8. Încheierea Fac aprecieri colective şi - elevii ascultă cu Conversația, Frontal caietul Aprecieri
activităţii individuale și îi voi atenționa să atenţie elevului frontale
O5 se pregătească de cea de-a doua asupra
oră de CLR. desfășurării
lecției

S-ar putea să vă placă și