Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 7 DECEMBRIE 2006


CLASA: a V-a A
PROFESOR: Ionescu Oana - Roxana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Textul literar: „Prâslea cel voinic şi merele de aur” – BASM POPULAR
TIPUL LECŢEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1. să prezinte structura narativă a unui basm;
2. să delimiteze elementele reale şi cele fantastice;
3. să facă distincţia între autor, narator şi personaj;
4. să distingă basmul popular de cel cult;
5. să identifice trăsăturile basmului în text;
6. să identifice întâmplările reale şi pe cele fantastice din text;
7. să definească basmul.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea, problematizarea,
lucrul cu manualul, lectura selectivă, exerciţiul oral şi scris
Mijloace de învăţământ: Limba română- manual pentru clasa a V- a. Autori:
Victoria Pădureanu, Matei Cerkez, Flori Lupu, Editura All, Bucureşti, 1998,
Limba română- clasa a V- a. Ghidul profesorului Autori:
Victoria Pădureanu, Matei Cerkez, Flori Lupu, Editura All, Bucureşti, 1998

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă.


DURATA: 50 min.
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE


LECŢIEI
1 2 3 4 5 6
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de O1-6
1. Moment 1’ limba română şi voi nota absenţii; O3
organizatoric. 7’ - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a
4’ activităţii didactice.
28’ conversaţia
2. Verificarea - Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ; euristică
temei. - Verificarea calitativă se face selectiv. Astfel, elevii vor fi solicitaţi, prin Caietele de
sondaj, să citească răspunsurile, să motiveze, antrenându-se, prin întrebări teme
frontale, întreaga clasă.

3. Anunţarea - Voi anunţa elevii că astăzi vom continua discuţia despre textul literar: conversaţia
subiectului şi „Prâslea cel voinic şi merele de aur”, astfel încât, la sfârşitul orei, să fie euristică tabla
enunţarea capabili să definească un basm, să facă distincţia între basmul popular şi
obiectivelor. cel cult, să identifice trăsăturile specifice ale basmului. Explicaţia
- Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caietele elevilor.

4. Dirijarea - Se subliniază faptul că textul este o naraţiune, ca atare va avea un autor,


învăţării. narator şi personaje. Descoperirea
- Se cere elevilor să identifice în textul-suport cele trei situaţii:
-autor: elevii vor observa că textul nu are autor, prilej pentru profesor de a problematizarea
le preciza că această operă literară are autor, doar că nu este cunoscut, el
fiind, astfel, un autor anonim;
- narator: persoana care povesteşte;
- personaje: elevii vor identifica atât personajele pozitive, cât şi pe cele
negative şi vor observa şi prezenţa în text a unor personaje cu puteri
supranaturale.
1 2 3 4 5 6
8’ - Se va face apoi distincţia dintre un text literar popular şi unul cult, O4 Explicaţia
cerându-le elevilor să dea exemple de cel puţin două alte opere literare O6
populare; O6
- Se cere elevilor să identifice întâmplările reale şi pe cele fantastice; O7 Lucrul cu
- Se vor observa apoi structurile specifice cu care începe şi se termină un O7 manualul Manualul
basm, precum şi formula mediană, menţionându-le elevilor că aceste O4
formule constituie alte trărăturile ale textului literar studiat; O5 Lectura
- Se va cere elevilor să intuiască prezenţa cifrei trei în această operă selectivă
literară;
2’ - Se concluzionează cu faptul că în acest text binele învinge răul. Tabla
- Toate aspectele mai sus menţionate vor fi notate şi la tablă, astfel încât Explicaţia
să se poată ajunge la definiţia basmului. Caietele
- Se notează la tablă şi în caiete definiţia basmului şi trăsăturile specifice elevilor
acestei specii literare.

5. Evaluarea Elevii vor rezolva un test formativ ce constă în completarea unui tabel
formativă. care cuprinde trăsăturile basmului, sarcinalor fiind aceea de a găsi
exemple pentru ilustrarea fiecărei trăsături.
Se vor citi câteva exemple, dându-se şi unele sugestii. Exerciţiul oral Test formativ
Astfel, se face trecerea la tema pentru acasă. şi scris

6. Tema pentru Elevii vor descoperi pe cealaltă parte a fişei primite un plan de
acasă. demonstrare a basmului pe care îl vor urmări în realizarea temei pentru
acasă: „Demonstraţi că opera literară Prâslea cel voinic şi merele de aur
este un basm.”
Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.

S-ar putea să vă placă și