Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.10.2016
Clasa: a VII – a A
Disciplina: chimie
Propunător: prof. Doina Moroiu
Şcoala Gimnazială Traian Dârjan Cluj-Napoca
Tema : Recapitulare - „Chimia-ştiinţă experimentală”
Scopul lecţiei : fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor din unitatea de învăţare
„Chimia-ştiinţă experimentală”
Tipul lecţiei : rezolvare de exerciţii şi probleme

Competențe specifice:
1.1. Diferenţierea fenomenelor fizice de fenomenele chimice, a substanţelor
pure de amestecuri de substanţe.
3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvării de probleme.
4.1. Transpunerea în limbaj specific a informaţiilor privind aplicaţiile practice
ale chimiei

Obiective operaţionale:
O1 – să aplice reguli şi algoritmi de rezolvare a problemelor de chimie;
O2 – să diferenţieze fenomenele / proprietăţile chimice de cele fizice;
O3 – să recunoască tipurile de amestecuri de substanţe;
O4 – să identifice metoda/metodele adecvată/adecvate de separare a componentelor
unui amestec dat;
O5 – să evidenţieze aplicaţii practice metodelor de separare .

Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, problematizarea, algoritmizarea.
Mijloace şi materiale didactice: manuale, culegeri de probleme, fişe de lucru, tabla,
cretă, sistem periodic al elementelor.

Desfăşurarea activităţii

1. Moment organizatoric
2. Anunţarea temei şi a obiectivelor
3. Rezolvarea exercițiilor și problemelor conținute pe fişa de lucru
4. Evaluarea activităţii
5. Tema pentru acasă

1
Activitatea Resurse
Activitatea profesorului
elevilor procedurale

1. Verifică prezența elevilor. Se pregătesc pentru


Stabileşte atmosfera necesară activitatea la clasă. conversaţia
desfăşurării în condiţii optime a
activităţilor
didactice.

2. Anunţă tema, scopul şi


competențele vizate în cadrul
lecţiei.

3. Pentru aprofundarea şi fixarea Elevii dau răspunsuri şi


cunoştinţelor legat fenomene şi notează în caietele lor de
proprietăţi, substanţe pure şi notiţe rezolvările
amestecuri de substanţe, metode problemelor din fişa de observaţia
de separare a componentelor unor lucru. independentă
amestecuri însuşite în lecţiile Rezolvă în scris
anterioare, elevii primesc o fişă de problemele conținute în fișa
lucru. de lucru.
Propune elevilor să rezolve
problemele conţinute în fişă.
Oferă indicaţii şi puncte de problematizarea
sprijin pentru rezolvarea corectă a
exerciţiilor aplicative propuse.
Profesorul dă indicaţiile
necesare şi urmăreşte activitatea
elevilor în scopul formării şi algoritmizarea
dezvoltării capacităţii de a corela
anumite noţiuni şi de a stabili
concluzii .
Face aprecieri şi corecturi asupra
activităţii elevilor.

4. Face aprecieri asupra modului Realizează autoevaluarea conversaţia


în care s-a desfăşurat ora. şi interevaluarea.

2
5. Solicită elevilor să rezolve Notează tema pentru
aplicaţiile de pe fişa de lucru acasă. explicaţia,
(Anexa 1) rămase nerezolvate. Sunt atenţi la indicaţii. conversaţia

Bibliografie:

 Constantinescu, R., Râpă, M. – Chimie. Manual pentru clasa a VII – a, Editura


Sigma, Bucureşti, 2000
 Fătu, Sanda , Stroe, Felicia, Stroe, Constantin – Ghidul profesorului. Chimie
pentru clasa a VIII – a, Editura Corint, Bucureşti, 2000
 Gheorghiu, Cornelia – Chimie. Manual pentru clasa a 7 – a, Editura All
Educational, Bucureşti, 2000
 Golișteanu, Elena – Chimie anorganică pentru gimnaziu – exerciții, probleme,
teste, Editura Niculescu, Bucureşti, 1999
 Lupășteanu, Adela – Probleme de chimie pentru clasele VII – VIII, Editura
Didactică și Pedagogică, R. A., Bucureşti, 1997
 Naumescu, A. , Corpodean C. – Metodica predării chimiei – ghid pentru
perfecţionarea cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar, Casa Cărţii de
Ştiinţă, Cluj, 2001

3
Anexa 1
FIȘĂ DE LUCRU
Probleme recapitulative
- Substanţă. Amestec–

1. Citiţi cu atenţie cuvintele de mai jos şi subliniaţi cu o linie cuvintele care denumesc corpuri, cu
două linii cuvintele care denumesc substanţe şi cu trei linii cuvintele care denumesc materiale.
Alcool, sticlă, apă, lemn, casă, penar, oţet, ciment, fier, cupru, creion, cărămidă, cămaşă, oxigen, mortar.

2. Indicaţi prin săgeţi corespondenţa dintre proprietăţile enumerate în partea stângă cu tipul
proprietăţilor din partea dreaptă:
- spirtul arde
- apa este un lichid
- cupru are culoare roşiatică PROPRIETĂŢI FIZICE
- vinul lăsat deschis se oţeteşte
- alcoolul fierbe la 78 grade Celsius
- apa îngheaţă la 0 grade Celsius
- fierul în aer rugineşte PROPRIETĂŢI CHIMICE
- amoniacul are miros înţepător

3. Dintre proprietăţile menţionate la punctul 2 care afirmaţie poate fi considerată ca un fenomen ?


Notaţi mai jos aceste fenomene şi indicaţi tipul lor.
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
__________________________.

4. Enumeraţi metodele de separare a substanţelor din amestec studiate :


a) _______________________
b) _______________________
c)________________________
d)_______________________

5. Alege răspunsul/răspunsurile corect/corecte.

4
1. Reprezintă fenomene chimice: a) dizolvarea zahărului; b) topirea fierului; c) fierberea apei; d) arderea
hârtiei.
2. Reprezintă fenomene fizice: a) ruperea hârtiei; b) caramelizarea zahărului; c) mărunţirea zahărului; d)
topirea gheţii.
3. sunt substanţe: a) betonul; b) hârtia; c) fierul; d) apa.
4. Aerul este: a) un amestec omogen; b) întreţine viaţa; c) conţine 20% oxigen; d) nu întreţine viaţa.
5. Amestecuri eterogene: a) prezintă în toată masa aceeaşi compoziţie; b) au în toată masa aceleaşi
proprietăţi; c) se pot separa în componente prin procedee fizice; d) se obţin prin procedee fizice.

6. Completează spaţiile libere:


1. Distilarea este metoda de separare a componentelor dintr-un amestec omogen şi lichid, care se
bazează pe diferenţa dintre temperaturile de _________________ diferite ale compuşilor.
2. Filtrarea este metoda de separare cu ajutorul ______________________________ a unei substanţe
solide, insolubile care are densitatea _____________________ de cea a lichidului.
3. Cristalizarea este metoda de separare a componentelor dintr-un amestec omogen un lichid şi un solid
care __________________________ în lichid.

7. Indicaţi prin săgeţi metoda potrivită de separare a componentelor amestecurilor notate cu litere; dacă
se folosesc mai multe operaţii, precizează ordinea lor.
a) apă + sare 1. decantare
b) apă + nisip 2. distilare
c) alcool + apă 3. filtrare
d) benzină + apă 4. separare cu un magnet
e) apă + sare + nisip 5. cristalizare
f) apă + cărbune + sodă de rufe

S-ar putea să vă placă și