Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.04.2018
Profesor: Doina Moroiu
Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Chimie
Clasa: a XI-a „A”
Unitatea de învăţământ: „Colegiul Naţional Emil Racoviţă”
Filiera: Teoretică
Specializarea: Științe ale naturii
Unitatea de învăţare: Compuşi organici cu importanţă biologică: Zaharide.
Subiectul lecţiei: Celuloza. Structură. Proprietăţi fizico-chimice.
Tipul lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe.

Competenţe generale (conform programei școlare Anexa nr. 2 la OMECI 5099/ 09.09.2009):
C1: Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi
C2: Explorarea și investigarea comportării unor substanţe chimice
C3: Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante,
demonstrând raţionamente deductive şi inductive
Competenţe specifice (conform programei școlare Anexa nr. 2 la OMECI 5099/ 09.09.2009):

1.1. Clasificarea compușilor organici în funcție de natura grupării funcționale


1.2. Organizarea cunoștințelor legate de clasele de compuși
1.3. Explicarea comportării unor compuși într-un context dat
2.1. Stabilirea unor predicții în scopul evidențierii unor caracteristici,
proprietăți, relații
3.1. Rezolvarea problemelor calitative
5.2. Recunoașterea tipurilor de probleme de interes general la care poate
răspunde chimia
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- Să enumere sursele naturale ale celulozei, pe baza cunoștințelor din viața cotidiană și a
indicațiilor profesorului
O2- Să reprezinte formula structurală a celulozei, cu ajutorul cunoștințelor dobândite anterior
la amidon și al indicațiilor profesorului
O3- Să deducă unele proprietăți fizico-chimice - și să scrie ecuațiile reacțiilor chimice
corespunzătoare - ale celulozei pe baza experimentelor efectuate sau vizionate în clasă și a explicațiilor
profesorului
O4- Să identifice rolul și utilizările celulozei, cunoscând structura și proprietățile fizico-chimice
ale acesteia și pe baza demersului euristic realizat de profesor în procesul didactic

Strategii didactice:

Metode şi procedee didactice :


 Conversaţia euristică
 Explicaţia
 Descoperirea dirijată
 Problematizarea
 Copacul ideilor
 Rezolvarea de probleme
 Algoritmizarea
 Modelarea
 Experimentul demonstrativ

Mijloace de învăţământ:

 Manuale alternative
 Chimie organică: Teste pentru admiterea la Facultățile de Medicină, Medicină Dentară și
Farmacie, UMF
 Fişe experimentale;
 Vată hidrofilă 100% bumbac, hârtie de filtru, reactiv Schweizer, seringă, apă, H2SO4 diluat și
concentrat, HNO3 concentrat
 Vase și ustensile de laborator
 Materiale de pe internet (lecții virtuale, AEL)
 Fișă de evaluare pentru feedback
Forme de organizare a colectivului de elevi:
 Individual
 Frontal
 Pe grupe (constituite din elevii așezați în aceeași bancă)

Metode de evaluare :
Verificarea orală
Rezolvarea sarcinilor din fişa de evaluare pentru feedback
Observarea sistematică a activităţii şi a comportamentului elevilor
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele CS Conţinutul ştiinţific STRATEGII DIDACTICE


lecţiei Ob.op Activitatea Activitatea Forme Metode şi Mijloce Metode de
Profesorului elevilor de organizare procedeee didactice evaluare
1.Moment Verifică prezenţa Se pregătesc pentru lecţie Frontală Conversaţia
organizatoric elevilor euristică
Creează condiţii optime
pentru desfăşurarea
lecţiei
2.Captarea * Realizează *Sunt atenți la Conversaţia Informații Verificare orală
atenţiei şi sensibilizarea elevilor informațiile oferite de euristică de pe
motivarea prezentând câteva profesori și eventual Frontală Explicaţia Internet,
elevilor curiozități despre completează cu lucruri manuale
polizaharide, apoi face interesante cunoscute de alternative
legătura cu noțiunile ei
dobândite anterior *Conştientizează
despre amidon obiectivele operaţionale
* Prezintă obiectivele
operaţionale ale lecţiei
3. * Solicită elevilor să * Elevii scriu idei, Frontală Conversaţia Informații Observarea
Dirijarea deseneze în partea de cunoștințe, caracteristici euristică de pe sistematică a
sistematizării jos a paginii un trunchi pe care le cunosc despre Individuală Explicaţia Internet, elevilor
şi fixării de copac, iar în celuloză sub formă de Copacul ideilor manuale
cunoștințelor interiorul său să scrie ramuri ale trunchiului de Modelarea alternative
a) cuvântul cheie copac desenat anterior Experimentul
Sistematizarea „Celuloza”, prof.
cunoștințelor desenând și el pe tablă * Elevii continuă cu
un dreptunghi care să completarea copacului
simbolizeze trunchiul ideilor pe tablă, pe baza
copacului ideilor despre experimentului efectuat,
celuloză. a indicațiilor profesorului Vată
1.1 * Profesorul îndrumă și prin comparație cu Descoperirea hidrofilă
1.2 elevii să scrie pe ramuri amidonul. dirijată 100%
1.3 sursele naturale, Problematizarea bumbac,
O1, O2 formula moleculară și hârtie de
structurală, rolul, filtru,
proprietățile fizice și reactiv
5.2 utilizările celulozei, pe Schweizer,
baza experimentului de seringă, apă,
dizolvare în reactiv H2SO4
Schweizer, de deducere diluat, vase
a structurii filiforme și și ustensile
O4 de coagulare a celulozei de laborator
modificate, așa numita
cupra sau mătase de
cupru. Conversaţia Vată Observarea
2.1 * Profesorul precizează * Elevii sunt atenți la Frontală euristică hidrofilă sistematică a
faptul că în această oră experimentul prezentat, Explicaţia 100% elevilor,
se va începe studiul completează pe fișa Individuală Copacul ideilor bumbac, verificarea
proprietăților chimice experimentală ecuațiile Modelarea H2SO4 realizării
specifice grupării reacțiilor chimice de Experimentul concentrat, sarcinilor din fișa
hidroxil (-OH) cu obținere a mono-, di- și HNO3 experimentală
reacția de esterificare cu trinitratului de celuloză, concentrat,
acizi anorganici, apoi specificând care sunt experiment
O3 împarte fișa utilizările acestora, pe pe YouTube
experimentală, solicită baza noțiunilor
elevilor să citească comunicate de profesor.
modul de lucru, prezintă
trinitratul de celuloză
obținut anterior și
arderea sa într-un
experiment pe You
Tube, deoarece pentru a
se putea pune în
evidență pe viu arderea
foarte rapidă și intensă a
trinitratului de celuloză,
b) acesta ar trebui preparat
Fixarea dintr-o calitate
cunoştinţelor şi 3.1 superioară de celuloză.
asigurarea * Profesorul explică de
feedack-ului ce arderea trinitratului
4. Evaluarea de celuloză este așa de
rapidă, scriind ecuația
reacției chimice.
* Cere elevilor să * Elevii rezolvă itemii cu Individuală Exercițiul Fișa de Rezolvarea fişei
rezolve sarcinile dintr-o alegere duală și multiplă Conversația evaluare de evaluare
fișă de evaluare din fișa de evaluare Explicația
*Verifică modul de * Activitate în pereche/ În pereche/ pe Probă de evaluare
completare a fişei, grupă cu colegii de grupe
punându-le elevilor la bancă: schimbă fișele de
dispoziție răspunsurile evaluare și corectează
corecte de pe fișa etalon lucrările colegilor
* Apreciază activitatea
elevilor
*Evaluează modul de
realizare a sarcinilor

5. Tema pentru Proiect: Influența


acasă industriei celulozei și
hârtiei asupra mediului
înconjurător

S-ar putea să vă placă și