Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Obiectul: Limba și literatura română

 Profesor:Clasa: a VI-a,

Subiectul lecției: Parabola Floare adevărată. Lectura și interpretarea textului.

Obiective operaționale: -

să definească noțiunea de parabolă; -

să-și exprime impresiile postlecturale;-

să formuleze mesajul textului citit;

 -să citească expresiv, exact și fluent textul.

 Resurse: material audiovizual(prezentare Power Point), flori artificiale, imagini cu flori

decupate pentru lucrul în echipă.

Demers didactic

Evocare

Pe ecran, se derulează versurile-mesaj :-

Bună ziua, copilași,

Harnici, mândri greierași!

Spuneți – Cum pornesc albinele,

În zori, spre zăvoi?

 -Cu desagii goi!-Cum se-ntorc albinele

Din lunci, din grădi

ni?-Cu desagii plini!-

Ca albina ești și tu,

Căci aduni din toate,

 Fii atent și

-ascult-acum,

Căci povestea ...iat-o!


 

Se citește parabola ,,Câinele și pisica”, fragmentar, copiii fiind rugați să continue textul,

Improvizâ nd replicile personajelor. Presupunerile fiind lansate, profesorul citește varinatasrcinală, continu

ând lectura. Elevii formulează învățătura textului, recunoscând trăsăturile parabolei . Se intuiește astfel


tema discuției de azi –  Prietenia. Elevii sunt invitați să vorbeascădespre prietenii lor adevărați și despre
situațiile în care, poate, au descoperit în ei contrariul.

Se anunță că astăzi se va citi o altă parabolă.

 Se reactualizează noțiunea prin completarea blancurilor din definiția afișată pe ecran.Realizarea sensului

Elevii prezintă, pe imagini de flori decupate, câmpul lexical al cuvântului respectiv(flori dcameră /de
grădină/ de câmp), lucrând în echipă; comentează asocierea cu notiunea de prietenia adevărată. Profesorul
anunță că lexemele floare și albină constituie cuvinte-cheie din

 parabola ,, Floare adevărată”.

Un elev, pasionat de istorie, pregătit anterior, va relata despre personajele textului – 

 Regale Solomon și regina din Saba.

 Profesorul citește textul, elevii fiind solicitați să

și exprime reacția postlectorală prinformularea unei întrebări. Cele mai interesante, profunde întrebări se
vor înregistra pe tablă.Pentru cele de suprafață se oferă răspunsuri.

 În baza ex.12, copiii își exprima opinia referitor la semnificațiile și


învățătura parabolei(tehnica Gândește/Perechi/Prezintă).

Se explică srcinea cuvântului albină, informația lexicografică fiind afișată pe ecran.

 Reluarea lecturii expresive(citesc elevii).

Reflecția

 Se revine la mesajul de început al orei, subliniindu-se asocierea elevilor cu albina. În formula

scrierii libere, copiii demonstrează ce au cules de la ora de astăzi, continu

ând gândul:o Lucrul cel mai important pe care l-

am învățat azi este

............................. .Extindere

Tema de casă:

 o R edactează un text, de 5-6 enunțuri, în care să utilizezi cuvinte din familia lexicală și din câmpul semantic
al lexemului floare, pornind de la versul Mult doresc să fiu albină

S-ar putea să vă placă și