Sunteți pe pagina 1din 6

Plan de lecţie

Unitatea de invatamant:
Profesor:
Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Biologie
Data: 25.02.2013
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare : Echilibre şi dezechilibre în ecosisteme
Titlul lecţiei: Poluarea asezarilor umane
Resurse de timp: 50 minute
Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul lecţiei: Sa constientizeze principalele cai de deteriorarea a mediului, fiind capabili la
sfarsitul activitatii sa realizeze actiuni pe protectie si conservare a mediului

Competenţe specifice :
2.1 Utilizarea de mijloace şi metode adecvate explorǎrii/investigǎrii ecosistemelor
4.1 Formarea deprinderilor de documentare şi de comunicare
5.2 Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu mediul

Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:
C1 :.- definirea termenilor specifici – poluare, poluant;
C2 : - identificarea/evidenţierea principalelor cai de deteriorare a mediului;
C3: - precizarea masurile de prevenire ale poluării ;
C4:- formarea unei atitudini pozitive de protectie a mediului.

Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia,observatia,problematizarea,


turul galeriei
Resurse materiale: manual, tabla,calculator,videoproiector,fise de activitate
Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe.

1
Bibliografie

-Aurora Mihail,Gheorghe Mohan, Biologie. Manual pentru clasa aVIII-a, editura ALL, 2005
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de
predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008
- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a, aprobată cu ordinul MedCT
- Botnariuc, N., Ecologie, editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 1982.
- http://www.youtube.com/watch?v=-rIp_0u1h8U

2
DESFASURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele lecţiei ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resu


crt Compe- Activitatea profesorului Activitatea elevilor proced
tenţe
derivate

1. Organizarea -pregateste materialul didactic; -isi pregatesc cartile si


clasei -noteaza in catalog elevii absenti si caietele;
verifica daca sunt conditii optime
pentru desfasurarea orei;

2. - adreseaza intrebari din lectiile - raspund la intrebari Conversa


Reactualizarea anterioare:
cunostinţelor - ce este un lant trofic?
- din ce este alcatuit?
- unde este incadrat omul intr-un lant
trofic?
- ce este o retea trofica?
3. Captarea - Prezentarea unui filmulet cu zone Conversa
atentiei poluate euristica

4. Anuntarea temei - anunţa titlul lecţiei “Poluarea -ascultă ,noteaza Conversa


si competenţelor aşezărilor umane. “ si il scrie pe tabla ; euristica
- comunica clar competenţele derivate
ale lecţiei;
5. Dirijarea C1 ,,Turul galeriei,, Se scrie pe tablă -ascultă, observă, scriu, Observat
invatarii cuvântul ,,Poluare,, , iar elevii vor trece Explicati
rând pe rând să scrie ce consideră ei în Conversa
C2 legătură cu poluarea.
Profesorul solicită elevilor după ce au
epuizat toate ideile în legătură cu
poluarea
- să definească poluarea Notează în caiete noile
Prezentarea C3 - să enumere tipuri de poluare definitii/noţiuni legate de
noilor - nivelul de acţiune poluare si poluant
conţinuturi folosindu-se de noţiunile expuse de ei.
Poluarea reprezintă impurificarea Raspund la intrebari
mediului cu diferite substanţe (poluanţi)
datorită activităţii omului
Poluarea poate fi: Turul gal
- naturală
- artificială
După natura poluantului, poluarea
poate fi:
- fizică
- chimică
- biologică
Poluarea acţionează la nivel de:
- atmosferă

3
- apă
- sol

Elevii vor fi împărţiţi în trei - fiecare grupa va completa


C4 grupe. Fiecare grupa va primi o fisa fisa de activitate.
de activitate cu tema "Proiectarea Fiecare echipa citeste
Unui Oraş Ecologic ” pentru a o sarcina primita
completa

După 10’ câte un reprezentant din Prezinta informatiile


fiecare grupă va prezenta cele notate în
ordinea în care au terminat.
Completeaza noile
- aduce informatii suplimentare despre informatii pe caiete
poluare utilizand imaginile sugestive
din prezentare
7. Fixarea Prin chestionare orala elevii raspund la intrebari Conversa
cunoştinţelor
8. Evaluarea Face aprecieri verbale asupra prestaţiei
elevilor din fiecare grupă
Se apreciază cu note participarea
elevilor la lecţie
- se indica tema pentru acasa :
realizarea unui poster

4
Grupa …………………………………………………………………

FIŞA DE ACTIVITATE

"Proiectarea Unui Oraş Ecologic"

1. Numele oraşului:
2. Populaţia:
3. Enumeraţi legile oraşului care-i ajută pe cetăţeni să fie responsabili “din punct de vedere
ecologic”.
4. Descriţi sursa de energie pe care cetăţenii o folosesc pentru căldură:
5. Desenaţi această sursă.
6. Descrieţi metoda pe care cetăţenii o folosesc pentru depozitarea de gunoaie.
7. Desenaţi cum vede o pasăre acest “oraş ecologic”. Folosiţi în colţ o legendă pentru a defini:
fabrici case, etc.
8. Descrieţi vizitele la centrala de purificare a apei şi la locurile de depozitare a deşeurilor,
precum şi vizite la birouri pentru a discuta planul oraşului.
9. Dezvoltarea unui plan de acţiune care poate avea un efect ecologic pozitiv asupra oraşului.

Schita tablei
Poluarea aşezărilor umane

Poluarea
- constă în impurificarea mediului cu diferite substanţe (poluanţi) datorită activităţii
umane.
- acţionează la nivel de:atmosferă, apă şi sol

5
Poluantii
- orice substanta solida, lichida sau gazoasa care introdusa in mediu produce dezechilibre

substante chimice (pesticide, insecticide,metale grele, titei etc)


Poluantii pot fi: factori fizici (caldura, zgomote, radiatii etc)
factori biologici (germeni patogeni)
Cauze si surse ale poluarii
Poluarea atmosferei:
Gazoşi: - CO2, C0
- Poluanţi - compuşi ai N2
- gazele de eşapament
Solizi: - praful de cărbune, ciment, vapori de apă,
particule radioactive şi microorganisme
- ploi acide
- formarea smogului

Poluarea apei
- apelor reziduale industriale
- apelor menajere
- diferitelor substanţe folosite în agricultură
- dezvoltarea fitoplanctonului

Poluarea solului:
- exploatarea neraţională- prin monoculturi
- folosirea incorectă a îngrăşămintelor chimice, a pesticidelor şi erbicidelor
- lipsa unor lucrări de combatere a eroziunii solului
- tăierea nejudicioasă a pădurilor
- aruncarea de reziduuri industriale, deşeuri

S-ar putea să vă placă și