Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Limba și literatura română


PROFESOR: Sandu Robert
ȘCOALA: Colegiul Național Nicolae Grigorescu
DATA: 25.05.2022
CLASA: a V-a B
DOMENIU: Limbă română
TITLUL LECȚIEI: Verbul - recapitulare
TIPUL LECȚIEI: de recapitulare și sistematizare
TIMP ALOCAT: 50 de minute

COMPETENȚE GENERALE:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor
comunicative
4.2. Aplicarea achiziţiilor lingvistice pentru înţelegerea şi producerea unor texte diverse
4.4. Valorificarea relaţiei dintre normă, abatere şi uz în adecvarea strategiilor individuale de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: să clasifice tipurile de verbe (predicative și auxiliare)
O2: să recunoască verbe la diferite moduri (indicativ și imperativ)
O3: să recunoască timpurile modului indicativ
O4: să distingă caracteristicile formelor verbale nepersonale (infinitiv și participiu)

METODE DE PREDARE-ÎNVĂȚARE: exercițiul, explicația, conversație de reactualizare și fixare, observația, jocul de rol, expunerea
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII DIDACTICE: individuală, frontală
RESURSE: clasa de 27 de elevi, capacitățile receptive și emoționalele ale elevilor, cunoștințele lor anterioare, deprinderile de lucru ale elevilor
MATERIALE DIDACTICE: manualul, caietul, fișele de lucru, tabla inteligentă
BIBLIOGRAFIE: Dobra, Sofia, 2018 Cartea mea de grammatică, Ed. Art,
Ilie, Emanuela, 2008, Didactica limbii şi literaturii române, Iaşi: Polirom.
Sânmihăian, Florentina, 2019 Limba și literatura română, caietul elevului, clasa a V-a, Ed. Art,
Sânmihăian, Florentina, 2018 Limba și literatura română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Art,
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele lecției Activitatea profesorului și a elevilor Strategii didactice Evaluare Timp
crt. Forme de Metode Mijloace
organizare

1. Organizarea Salutul. Activitate Conversația Catalogul - 2 min


clasei Profesorul verifică dacă există elevi absenți. frontală
Profesorul împarte elevilor fișele de lucru.
2. Verificarea Profesorul verifică dacă au existat dificultăți în Activitate Conversația Caietul - 2 min
temei realizarea temei. frontală

3. Captarea Profesoul intră în dialog cu elevii despre folosirea Activitate Conversație Tabla Aprecieri 4 min
atenției telefonului și a mesajelor scrise, și despre faptul că nu frontală inteligentă verbale
acordăm suficientă atenție redactării acestora, fie din
grabă, fie din neatenție sau pentru că nu cunoaștem Fișa de
suficient de bine anumite categorii gramaticale ale unor lucru
părți de vorbire. Ex. 1
Profesorul le propune elevilor să corecteze mesajele pe
care și le-au trimis doi elevi, astfel vor observa că
greșelile evidențiate sunt legate de folosirea verbelor.
Exercițiul este proiectat și pe tablă, împreună cu
rezolvarea pentru ca elevii să verifice dacă au
descoperit toate greșelile.

4. Anunțarea Profesorul le comunică elevilor subiectul lecției – Activitate Conversația Tabla - 2 min
subiectului recapitularea verbului – și le prezintă obiectivele frontală inteligentă
lecției și a lecției.
obiectivelor
Actualizarea cunoștințelor se face pe măsură ce elevii Activitate Conversație de Fișa de Observare 10 min
5. Actualizarea parcurg fișa de lucru. frontală reactualizare și lucru a curentă
cunoștințelor Conținuturile de recapitulat (definiții, tipuri de verbe, fixare, Tabla
moduri, timpuri verbale, forme verbale nepersonale) Tabele, inteligentă
sunt proiectate pe tabla inteligentă. Ciorchinele,
Concomitent cu afișarea conținuturilor, profesorul oferă Organizatoare
explicații pentru actualizarea cunoștințelor. grafice
6. Dirijarea Elevii rezolvă îndrumați de profesor exercițiile 2-14 din Activitate Conversația Fișa de Aprecieri 20 min
învățării fișa de lucru. frontală Exercițiul lucru, Ex. verbale
Activitate Explicația 2-14
individuală
7. Asigurarea Profesorul le propune elevilor să testeze conținuturile Activitate Conversația caietele Aprecieri 8 min
retenției și a recapitulate printr-un test grilă. frontală Exercițiul elevilor, verbale
transferului de Întrebările sunt afișate pe tabla inteligentă, pentru Activitate Tabla
informației fiecare întrebare elevii notează în caiete varianta aleasă, individuală inteligentă
iar la finalul testului se oferă elevilor grila de verificare
a răspunsurilor.
8. Asigurarea Profesorul oferă feed-back pe tot parcursul orei, iar la Activitate Conversația - Aprecieri 1 min
feed-backului final, le comunică elevilor impresii în urma desfășurării frontală verbale
lecției.
De asemenea, profesorul le solicită feed-back elevilor.
9. Tema pentru Profesorul le comunică elevilor tema pentru acasă: Activitate Expunerea Caietele - 1 min
acasă Realizați o compunere cu titlul În așteptarea vacanței frontală elevilor
în care să folosiți verbe la toate timpurile învățate.

S-ar putea să vă placă și