Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ:,,Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”


TEMA SĂPTĂMÂNII: Surprinzele anotimpurilor
DOMENIULEXPERIENȚIAL: Domeniul Șiințe
DISCIPLINA: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂŢII: Roata anotimpurilor
TIPUL ACTIVITĂŢILOR: Sistematizarea și verficarea de cunoștiințe
Mijloc de realizare: Joc didactic
FORMĂ DE ORGANIZARE:frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE:sală de grupă
SCOPUL ACTIVITATII: Sistematizarea,fixarea,evaluarea cunoștiințelor copiilor despre cele
patru anotimpuri.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să descrie aspecte generale ale anotimpurilor (fenomene ale naturii,schimbări survenite
în natură,activitatea oamenilor în grădini,în gospodărie,adaptarea viețuitoarelor;

Să clasifice roadele anotimpurilor(fructe,legume,flori,cereale);

Să identifice răspunsuri adecvate la întrebările adresate despre anotimpuri;

Să realizeze un ciorchine simplu;

Să știe să despartă în cuvinte cuvintele date;

Să construiască propoziții simple cu cuvintele date;

Să denumească pluralul unor cuvinte date;

Să coopereze în cadrul jocului didactic în vederea câștigării întrecerii;

Să participe la luarea deciziilor în echipă din care face parte;


STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:jocul,conversația,explicația,problematizarea,brainstormingul,ciorchinele,
lucru în echipă;

Mijloace didactice:jetoane,plicuri cu probele de lucru,plicuri cu ghicitori,planșe pentru


construirea ciorchinelui,fise de lucru individuale,buline.
Reguli de joc:Grupă de copii va fi împărțită în 4 echipe,în funcție de ecusoanele
primite;sarcinile de luru se rezolvă în unități egale de timp pentru fiecare echipă;răspunsurile
corecte sunt recompensați cu buline de diferite culori,iar la final că element surpriză bomboane
cu jeleuri.Câștiga echipă care a rezolvat cele mai multe probe/are cele mai multe buline.
Sarcinile jocului:corespund unui număr de 5 probe de concurs.
Copil numit/Echipă denumește/descrie și așază la locul indicat materialul
și motivează răspunsul;respectă regulile grupei în vederea menținerii ordinii și disciplinei în
timpul competiției;fiecare probă de concurs va constitui o sarcină de lucru.

Elemente de joc:surpriză,ghicirea,aplauze,întrecere;

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6 ani) București,2008.

• Jocul didactic,Forea Stan,Editură:Rovimed,2013.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea


didactic
1.Momentul Crearea condițiilor necesare bunei Observarea
organizatoric desfăsurării a activitătii: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; copiilor.
-amenajarea spațiului de
desfăsurare a activitătii;
-pregătirea materialului didactic;
2.Captarea •Doamna educatoare îl prezintă Majoritatea
atentiei pe Bătrânul An prin următoarea copiilor au
ghicitoare:,,Are 4 fețe-n lume Conversația recepționat
Care n-au acelas nume mesajul transmis.
Una trece prin ninsori,
Altă calcă printre flori,
Una seceră secară,
Altă-acasă rodul cară''.
(Anul)
•Copii trebuie să ghicească
despre cine este vorba.
3.Reactualizare • Se adresează întrebări despre Conversația Individual;
a cunoștiințelor cele 4 anotimpuri. Aprecieri verbale;
Aplauzele;

4.Anunțarea •Se anunța tema jocului Copii au înțeles


temei si a didactic,,Roata anotimpurilor'' și se tema jocului.
obiectivelor motivează:Bătrânul An dorește să Explicația
afle ce frumos vorbiți despre
frumusetiile și bogățiile fiicelor lui.
•Se prezintă obiectivele Conversația
activitatatii în termini accesibili
copiilor;
•Se prezintă pe scurt conținutul
activității;
5. Dirijarea •Se anunța că Bătrânul An nu a Explicația
învățării venit cu mână goală ci a adus o
cutiuță cu mai multe surprize pe Majoritatea
care le vom folosi pe parcursul copiilor cunosc
jocului. regulile jocului.
•Se anunța sarcinile și regulile
jocului; Conversatia
•Se delimitează și se stabilesc
denumirea echipelor(4 echipe).
Toamnă-Echipa frunzelor
Fiecare copil își
Iarna-Echipa fulgilor de nea
cunoaște echipa
Primăvara -Echipa Ghioceilor din care face
parte.
Vara-Echipa cireșelor
•Se desemnează câte un
Expunerea
conducător pentru fiecare
echipă. Explicația
•Se anunța că jocul este compus
din 5 probe care trebuie rezolvate
de fiecare echipă în parte sau
individual .Pentru fiecare probă sau
rezultat corect se acordă
recompense din partea Bătrânului
An ,iar la final doamnă educatoare Problematizarea
va avea câte o surpriză pentru Copii sunt activi
fiecare. și atenți.
* PROBĂ NR 1-Gândește și
spune….
-Care sunt frumusetiile Aplauze
anotimpului…..? Exercițiul
-Care sunt bogățiile
anotimpului……..?
-Care sunt fenomenele nature
specifice anotimpului….?
Aceste întrebări vor fi puse fiecărei
echipe,în funcție de echipă în care
se află. Interviul de grup
*PROBĂ NR 2-Ghicitori despre Fiecare copil este
anotimpuri atent la
•Copilul atins pe umăr va extrage ghicitoare.
din bol plicul cu probă de
joc.Fiecare echipă va avea de
răspuns la câte o ghicitoare despre
anotimpuri.Se punctează
răspunsurile corecte.
*PROBA NR 3-Ciorchinele Analizarea Fiecare copil
•Fiecare grupa va avea de realizat produselor participă la
un ciorchine simplu pornind de la activitatii realizarea
ciorchinele ciorchinelui.
cuvintele:
A.Iarna
Aprecieri verbale
B.Primavara
C.Vara
D.Toamna
Exercițiul
•Se pun la dispoziția copiilor 6
jetoane cu imagini specifice Aplauze
anotimpurilor și 2 jetoane care nu
fac referire la anotimpuri.
•Vor stabili conexiuni între
elemente,motivând adecvat:de ce Exercițiul Individual
nu aparține jetonul respectiv
Jocul
anotimpurilor.

*PROBĂ NR 4-,,Eu spun una tu


spui mai multe''
•Copii vor alege câte un cuvânt și
îl va transmite colegului mai
departe(frunză-frunze);

6.Obținerea *PROBĂ NR 5-Desparte în silabe


performanței Se dau cuvintele:
Exercițiu Fiecare copil știe
•ghiocei;
să despartă în
•cirese; silabe.
•frunze;
•zapada;
•Copii vor avea de despărțit Explicatia
cuvintele de mai sus și de făcut câte
o propoziție cu fiecare cuvânt.
7.Asigurarea •La sfârșitul jocului se vor număra Conversația Frontala
conexiuni recompensele primite;se Pe grupe
inverse desemnează echipă Individuala
câștigatoare.Bătrânul An este foarte
mulțumit de prestația copiilor..
8.Incheierea •Se fac aprecieri asupra participării Conversația Aprecieri verbale
activitatii la activitate și asupra
comportamentului copiilor,atât Copii sunt
bucuroși de
individual,cât și pe grupe. activitatea
•Copiii primesc jeleuri de fructe; desfășurată.

S-ar putea să vă placă și