Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Plan de Lectie Cartea Cls A Va
Plan de Lectie Cartea Cls A Va
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română – istorie – geografie – matematică – TIC
TITLUL LECȚIEI: Cartea
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: înțelegerea procesul scrierii și editării unei cărți
PROFESOR: Cristina Popa
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială ,,George Enescu” ,Năvodari, jud. Constanța
Spreadsheet ✓ YouTube
✓ Presentation Blogger
Forms Calendar
✓ Drive ✓ Maps
✓ GMail Hangouts
Sites Altele:
COMPETENȚE GENERALE
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în sensul înțelegerii sensului global al
acestuia
3.5 Folosirea unor tehnici/strategii de lucru cu textul/cartea
4.1 Redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan
Conținuturi abordate
Cartea – obiect cultural: titlul, autorul, tabla de materii; elementele componente ale paginii
de carte; volumul
Așezarea corectă a textului în pagină
Istoria scrisului, tiparului
Biblioteca reală și biblioteca virtuală
Citirea corectă și fluentă a unui text cunoscut în fața unui auditoriu divers
Note de lectură
Elemente de scriere și editare ale unei cărți tipărite (procesul tehnologic)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. Să identifice elementele componente ale unei cărţi: copertă, cotor, file, autor, titlu, pagină de titlu,
cuprins, siglă, editură.
2. Să descrie oral sau în scris o carte în funcție de elementele componente (materialul din
care este făcută, coperta, paginile, tipul scrisului)
3. Să diferențieze cărțile după scop și după domeniul în care se încadrează
4. Să realizeze, cu ajutorul calculatorului, coperta unei cărți
Elemente interdisciplinare:
Istorie – primele scrieri – istoria scrisului – materialele folosite pentru a scrie: pe piatră, pe bobul
de orez, pe papirus, pe hîrtie – identificarea secolelor în care au fost folosite aceste materiale;
apariția tiparului; e-book-ul, biblioteci celebre, țări în care au apărut cărțile tipărite, prin Google
Search și YouTube
Geografie – localizarea pe glob a țărilor în care s-au folosit materiale diverse pentru a scrie; țări cu
biblioteci cunoscute (Alexandria – Egipt) – prin Google Maps
Matematică – rezolvarea unei probleme: Calculați câte cărți poate să citească pe an un om, dacă
știm că citește pe zi câte 50 de pagini și cărțile au 200 de pagini fiecare. – în Google Docs
TIC – să caute pe internet informații despre istoria scrisului, tiparului; fotografii cu diferite scrieri
ce au ca suport diferite materiale; folosirea hărților virtuale pentru identificarea țărilor, orașelor;
urmărirea secvențelor din filmul documentar despre apariția scrisului sau despre apariția tiparului;
să realizeze o carte în format electronic, folosind google docs, google presentation.
Educație plastică – design pe calculator – realizarea de ilustrații pentru cărțile confecționate sau
pentru cărți deja cunoscute. – selectarea de imagini prin Google Search, realizarea coperții prin
Google Presentation
STRATEGII DIDACTICE
● Conversația euristică, tehnica interviului, Harta conceptuală
● Explicația
● Investigația, lucrul pe echipe
RESURSE
a) Resurse materiale: calculatoare, videoproiector, manuale, auxiliare, fișe de lucru
b) Resurse spațiale: laboratorul de informatică cu 30 de calculatoare
c) Resurse temporale: 50 de minute
SCENARIU DE LECȚIE
Ascultă indicațiile
profesorului.
Se face apel la scrieri de-a lungul timpului, trimite linkurile celorlalți Investigația
BIBLIOGRAFIE orientativă: